Depresja a zdrowe odżywianie

Potrawy norweskie i nie tylko. Przepisy Forumowiczów. Produkty spożywcze, diety.

Moderator: Moderatorzy

qwerek
Kontaktowanie:

Postautor: qwerek » czw lut 02, 2017 11:11 am

Myślę, że ciekawy artykuł, motywujący do tego aby zacząć lepiej się odżywiać szukamdietetyka.pl/artykuly/porady-ekspertow/10-co-jesc-aby-zapobiec-depresji.html

Awatar użytkownika
Sihaja
Pochwał: 1

Postautor: Sihaja » pn lut 13, 2017 12:05 am

Serio? Zapobiec depresji poprzez dietę?
Naprawdę zdrowe odżywianie może pomóc na wiele rzeczy. Ale sugestia, że dietą można zapobiec depresji jest zwykłym oszustwem.
Zminimalizować ryzyko cukrzycy, zawału, utrzymać prawidłową wagę ciała.. OK. Dietą wspomaga się leczenie wrzodów żołądka, chorób trzustki, wątroby, nerek... Też prawda.
Ale nie depresję.

szczypior

Postautor: szczypior » pn lut 13, 2017 9:41 pm

Ja myślę, że owszem. Amerykańscy naukowcy już dawno udowodnili, że dobra dieta pizzowa znacząco wpływa na poprawę nastroju.

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » wt lut 14, 2017 1:28 am

Dietą możesz odżywić mózg, może go wspomóc ale stanu depresyjnego nie wyleczysz, niestety
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Awatar użytkownika
KatrinaM

Postautor: KatrinaM » wt kwie 04, 2017 10:29 am

Zgadzam się. Przecież nie mówimy o gorszym samopoczuciu, tylko o depresji - chorobie. Oczywiście zawsze warto dobrze się odżywiać, żeby zapobiec innym dolegliwościom, ale nie oszukujmy się - jesli ktoś by 'wyzdrowiał' z depresji, to chyba przez efekt placebo.
If you can dream it, you can do it... :taniec_g:

Awatar użytkownika
Sihaja
Pochwał: 1

Postautor: Sihaja » śr kwie 19, 2017 12:43 pm

A ja znalazłam jakieś artykuły na ten temat. Przy czym artykuły słabej klasy, opisujące niewielki wpływ diety na poprawę nastroju w depresji. Tylko że to wszystko łącznie z lekami, więc wciąż na poziomie porównywalnym z placebo. No ale podobno orzechy i ziarna są ok.
Pizza tez jest fajna i czekolada. Albo lody :) - to działa na każdego i zawsze.
Mój luby mawia, że jak on się gorzej czuje, to obala flaszkę i zaraz mu przechodzi. Ale w depresji to nie działa, a jeszcze może wejść w interakcję z lekami i zdecydowanie pogorszyć stan, a przez to i nastrój.

ggreyy

Postautor: ggreyy » śr maja 10, 2017 11:13 am

Depresja najczęściej jest chrobą, która powstaje przez długotrwałe niedobory witaminowe i mineralne w organizmie. Aby człowiek się dobrze czuł, muszą zadziałać pewne mechanizmy metaboliczne, do których potrzebne są konkretne witaminy, minerały, enzymy, aminokwasy i wiele innych. To nie jest tak, że czujemy się dobrze ot tak. Za dobry nastrój odpowiadają m.in. hormony, głównie serotonina. Aby jednak została ona prawidłowo i w odpowiedniej ilości zsyntetyzowana musi dojść do przemian metabolicznych z udziałem konkretnych aminokwasów, minerałów i witamin.

ggreyy

Postautor: ggreyy » śr maja 10, 2017 11:14 am

Do całego procesu potrzebne jest więc odpowiednie paliwo. A w diecie przeciętnego Kowalskiego podaż potrzebnych do tego substancji jest tak marna, że czesto nie wystarcza nawet na inne niezbędne procesy. A ten z depresją jest jeszcze dodatkowo najczęściej bardzo zestresowany, co pogłębia problem, bo stres jest niesamowicie witaminożerny. Do produkcji kortyzolu, hormonu stresu, też potrzeba przecież katalizatorów w postaci witamin, minerałów i innych.Depresja to choroba wynikająca ze śmieciowego jedzenia, stresu, braku higieny snu i ruchu. Najgorszym z nich jest stres, który strasznie zakwasza organizm (organizm zużywa ogromne ilości m.in. magnezu i witamin z grupy B), ale jeśli nie uzupełnić powstalych brakow dietą, to czym? Dieta to podstawa w leczeniu depresji. Bez odpowiedniego paliwa, cały organizm działa źle. Do każdego procesu i przemiany potrzeba katalizatorów i budulca, no to skąd organizm ma to wziąć jeśli nie z jedzenia? Polecam artykuł akademiawitalnosci.pl/depresja-nie-to-tylko-brak-witamin/

szczypior

Postautor: szczypior » śr maja 10, 2017 6:01 pm

Myślę, że trzeba też mieć jakąś nadzieję. Na coś lepszego. Bez tej nadziei nawet najlepszy zestaw witamin nie sprawi, że człowiek stanie się odstresowany.

Wróć do „KULINARIA”