NRK lisens - Opłaty do NRK

Telefon, oprogramowanie i gry komputerowe, problemy z komputerem, tv

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

NRK lisens - Opłaty do NRK

Postautor: Anniken » sob mar 10, 2007 9:53 am

NRK lisens

Licencje (inaczej kringkastingsavgift), placi sie za posiadany, pozyczony lub wynajety odbiornik telewizyjny, video z czescia odbiorcza (tuner), lub antene satelitarna.
W oplaty za telewizje kablowa lub satelitarna nie jest wliczona licencja.
Na jednej licencji mozna posiadac wiecej odbiornikow, pod warunkiem, ze naleza do jednego gospodarstwa domowego.

Abonament placi sie 2 razy w roku, na 6 miesiecy z gory.
Termin oplat przypada na 1. marca i 1. wrzesnia.

Pozbycie sie odbiornika nalezy zglosic do NRK, w celu zwolnienia od dalszych oplat.
Nie udziela sie zwolnienia od oplaty dzialajacego wstecz.
NRK przysyla poczta formularze, ktore trzeba wypelnic, z zaznaczeniem daty, od kiedy nie bedziesz "posiadaczem odbiornika", oraz powod.
Nie ma mozliwosci wypelnienia formularza online.

Wazne: NRK to taka instytucja, gdzie raz otrzymane polecenie przelewu (giro) idzie swoim torem, czyli nawet negocjujac z NRK potracenie za nieuzywanie odbiornika, w miedzyczasie nalezy dokonac wplaty sumy, na jaka opiewa nadeslane żądanie.
W przeciwnym wypadku ryzykujesz naliczenie odsetek.

http://www.nrk.no/lisens/

http://www.lovdata.no/for/sf/kk/xk-19801023-8798.html

kasandra22

Telewizja norweska - Opłaty do NRK

Postautor: kasandra22 » śr mar 14, 2007 1:38 am

Anniken pisze:
Wazne: NRK to taka instytucja, gdzie raz otrzymane polecenie przelewu (giro) idzie swoim torem, czyli nawet negocjujac z NRK potracenie za nieuzywanie odbiornika, w miedzyczasie nalezy dokonac wplaty sumy, na jaka opiewa nadeslane żądanie.
W przeciwnym wypadku ryzykujesz naliczenie odsetek.

http://www.nrk.no/lisens/

Anniken a znajmi nie zaplacili i maja spokoj :zam:

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: NRK lisens - Opłaty do NRK

Postautor: Anniken » śr mar 14, 2007 2:27 am

kasandra22 pisze:
Anniken a znajmi nie zaplacili i maja spokoj :zam:

Do czasu :wink:
NRK wysyla kontrole. Sprawdzaja wyrywkowo, pukajac do drzwi, najchetniej w porze Dagsrevyen.
Wielki Brat czuwa :wink:

malinka66
Pochwał: 1

Postautor: malinka66 » śr mar 14, 2007 8:18 am

Na kim w Norwegii ciazy obowiazek oplaty za abonament telewizyjno-radiowy?W Polsce zawsze na wlascicielu mieszkania.
Jezeli wynajmujemy dom,w ktorym juz jest odbiornik,to jak to mamy ewentualnie potraktowac?

malgosia

Postautor: malgosia » śr mar 14, 2007 8:48 am

przy zakupie telewizora odpowiedni liscik jest wysylany do wielkiego brata i juz masz w skrzynce giro na licencje.

malinka66

Postautor: malinka66 » śr mar 14, 2007 8:57 am

Wiem malgosiu,ale co jak odbiornik juz jest(nie nasz haha na szczescie).

malgosia

Postautor: malgosia » śr mar 14, 2007 9:20 am

paru moich norweskich znajomych funkcjonuje telewizyjnie nie placac licencji,bo unikaja zakupu nowego telewizora.po wielu latach mieszkania tutaj spotkalam sie tylko raz z panem ktory puka do drzwi(to taki norweski dziad z worem co to dzieci niegrzeczne zabiera).skonczylo sie bez afer i kar, tylko oplata za licencje juz do jej skrzynki trafia.Za oplate licencji jest odpowiedzialna osoba zameldowana w mieszkaniu, a nie jego wlasciciel.

malinka66

Postautor: malinka66 » śr mar 14, 2007 9:28 am

malgosia pisze:Za oplate licencji jest odpowiedzialna osoba zameldowana w mieszkaniu, a nie jego wlasciciel.
o,o ta informacje wlasnie mi chodzilo,w Polsce jest troche inaczej,abonament jest przyznawany automatycznie wlascicielowi mieszkania i to jego drecza oplatami.Warto tutaj wspomniec,ze dla"norweskiego dziada" :lol: znakiem do kontroli beda zapewne anteny satelitarne.

malgosia

Postautor: malgosia » śr mar 14, 2007 9:39 am

i juz u mnie niedlugo taka zawisnie a sie odzegnywalam, ze nigdy :lol:

AniaG

Postautor: AniaG » pt mar 28, 2008 11:00 pm

Witam!
Mam pytanko na które nie znalazłam odpowiedzi poprzez opcję "szukaj"...

Dostałam rachunek od NRK za abonament (pół roku)na którym widnieje nazwisko poprzedniego lokatora, który wynajmował dom. On powiedział mi że zgłosił zmianę adresu zamieszkania a rachunek jest przypisany do miejsca zamieszkania. Ja nie mam telewizora ani anteny satelitarnej, muzykę lub wiadomości słucham poprzez internet. Kto musi zapłacić ten rachunek? Czy ja jako nowy lokator powinnam zapłacić mimo że widnieje jego nazwisko i wszystko bedzie ok? Czy też powinnam podać jego nowe miejsce zamieszkania ponieważ to w sumie jest jego numer licencji?

Bardzo proszę o pomoc...
Ania

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » pt mar 28, 2008 11:11 pm

Hej Aniu,

rachunek nie jest przypisany do miejsca zamieszkania.
Radze odeslac rachunek do poprzedniego wlasciciela, lub odeslac do NRK z dopiskiem "Abonnenten har flyttet ut".
Obrazek
http://www.forum-norwegia.pl
Nie odpowiadam na pw w temacie pracy i życia w Norge. Zapraszamy do pisania na forum.

AniaG

Postautor: AniaG » pt mar 28, 2008 11:42 pm

Anniken pisze:Hej Aniu,

rachunek nie jest przypisany do miejsca zamieszkania.
Radze odeslac rachunek do poprzedniego wlasciciela, lub odeslac do NRK z dopiskiem "Abonnenten har flyttet ut".

Bardzo, bardzo dziekuję za pomoc, zwłaszcza że narazie dla mnie kwota 1253 koron to troche dużo...poprzedni własciciel chce sie wykrecić od zapłaty zwracając mi już jeden raz ten rachunek i strasząc mnie że doniesie na mnie do NRK że ja też oglądam TV na laptopie...
Jeśli to nie kłopot proszę powiedz mi czy można podać jego nowy adres oprócz dopisku "Abonnenten har flyttet ut"? (zwłaszcza że podobno już to ma zgłoszone...)

pozdrawiam
Ania

Wróć do „KOMPUTER, INTERNET, TELEFON, TV”