Uslugi Medyczne w Norwegii, Ubezpieczenie Helseerklæring s.4

Usługi medyczne w Norwegii, świadczenia chorobowe, kosmetyka, spa

Moderator: Moderatorzy

Iwona75

Re: Dostep do Uslug Medycznych, Ubezpieczenie

Postautor: Iwona75 » pt maja 22, 2009 3:49 pm

czy cenę za leki też się wpisuję w tę kartę i co zrobić jak leki były zamówione przez lekarza i trzeba było je odebrać w sklepie czy jak pójdę do tej apteki to mi wpiszą czy już przepadło, a to całkiem spora suma ok. 750 nok :?

Awatar użytkownika
melankolic

Postautor: melankolic » pt maja 22, 2009 4:06 pm

Leki dla przewlekle chorych wlicza się na tą kartę. (recepta wówczas jest niebieska)

Obrazek

jacekszymanski550

Postautor: jacekszymanski550 » sob mar 20, 2010 6:43 pm

Witam.
Mam pytanie . Mieszkam w Norwegii od jakiś 4 miesięcy jestem ubezpieczony i odprowadzam podatki tak jak należy.
W pierwszym poście jest napisane że "leczenie stomatologiczne jest pełnopłatne"
Czy mam przez to rozumieć że jeśli pojadę z bolącym zębem do szpitala będę musiał zapłacić całą kwotę za usługę stomatologiczną? Jeśli tak to jaka ta kwota może być?
Dziękuję z góry za odpowiedz.

Awatar użytkownika
kermitos
Pochwał: 1

Postautor: kermitos » sob mar 20, 2010 7:35 pm

Raczej do tannlege z zebem i koszt to okolo 1000nok (800-1500) a jak wyjda komplikacje to i nawet wiecej!

Awatar użytkownika
melankolic

Postautor: melankolic » sob mar 20, 2010 7:40 pm

Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepiej regularnie kontrolować stan uzębienia. Wbrew pozorom zapobieganie nie kosztuje zbyt drogo nawet w Norwegii.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » śr lip 14, 2010 4:19 pm

grzegorz75 pisze:
1. Podaj swój wzrost i wagę
Wzrost:
Waga

2. Czy jesteś niepełnosprawny lub masz wrodzone choroby / schorzenia?
Jeśli tak, proszę opisać:

3a. masz/miałeś wadę wzroku?
Jeśli używasz okularów lub soczewek kontaktowych, to podaj jak są mocne: prawe oko + / - lewe oko + / -

3b. masz/ miałeś wadę słuchu?
Srodki pomocnicze:

3c. Czy masz/miales chwilowa utrate/zaburzenie wzroku?
Kiedy (od - do):

4a. Czy jestes/byles na zwolnieniu lekarskim w ciągu ostatnich trzech lat z powodu całkowitej lub częściowej niezdolnosci do pracy/ szkoły przez ciągły okres ponad dwa tygodnie?
Jeśli tak, dlaczego:
Czy zwolnienie lekarskie bylo 100% czy czesciowe:
Kto wystawil zwolnienie lekarskie (nazwisko i miejsce):

4b. Czy jesteś / byłeś w ciągu ostatnich trzech lat na rehabilitacji / przekwalifikowaniu?

5. Czy występowałeś o zasiłek z tytułu rehabilitacji / przekwalifikowania / rente z NAV / ubezpieczenia społecznego lub płatnośc z tytulu niezdolnosci do pracy z firm ubezpieczeniowych?
Jeśli tak, podaj powod:
Kiedy skladales wniosek (data):
Przyznany (data):
Zakonczony (data):

6a. Czy masz / miałes choroby serca?
Lekarz prowadzący (nazwa i adres):

6b. Czy masz / miales chorobę nerek(kamice nerkową)?

6c. Czy masz / miales cukrzyce?

6d. Czy masz / miales wysokie ciśnienie krwi?

6e. Czy masz / miales wysoki poziom cholesterolu?

7a. Czy masz / miales chorobę mózgu?

7b. Czy masz / miales choroby układu nerwowego?

7c. Czy masz / miales paraliż?

7d. Czy masz stwardnienie rozsiane lub przeprowadzono badania?

8. Czy masz / miales raka?
Jakiego rodzaju leczenie:

9a. Czy masz / miales chorobę płuc?

9b. Czy masz / miales chorobe układu pokarmowego?

9c. Czy masz / miales chorobe wątroby?

9d. Czy masz / miales inna poważną chorobę?

9e. Czy masz HIV / AIDS?

10. Czy w ciągu ostatnich trzech lat zostalo przeprowadzone badanie, leczenia lub kontrola lekarska?
Zaznacz "nie", jeśli dotyczy rutynowych kontroli bez znalezienia symptomow chorobowych, lub chorob jak przeziębienie, grypa, stany zapalne gardła lub biegunka zarazliwa, jeśli zostales wyleczony i nie masz stałych obrażeń.
Jakie badania / leczenie zostaly przprowadzone?
Nazwisko lekarza / szpital:
Wyniki / rezultaty:

11a. Czy zostalo zalecone dalsze leczenie / kontrole w przyszłości?

11b. Oczekujesz na wyniki testów / badań?

12. Czy byles poddany obserwacji, leczeniu lub badaniom w szpitalu / klinice, sanatorium lub innej instytucji leczniczej?
Ewentualne dodatkowe informacje na oddzielnym arkuszu

13. Czy masz / miales wymagajace leczenia lęki, depresje lub schorzenia psychiczne?

14. Czy byłeś ofiara wypadku lub doznales szkod, które wymagaly leczenia / spowodowaly trwala niezdolnośc do pracy?

15. Czy stosowales leki na receptę przez okres dluzszy niz dziesięć dni nieprzerwanie w przeciągu ostatnich pięciu lat?
Kto wypisał receptę (nazwisko i adres):

16. Pijesz średnio więcej niż dziesięć jednostek alkoholu na tydzień? ("Jednostka N jest 15 dl wina, 33 dl piwa lub 4 dl alkoholu na bazie spirytusu)
Ewentualne dodatkowe informacje:

17a. Czy naduzywales / naduzywasz alkoholu?
Czy nadal masz problemy:
Jesli leczenie odwykowe, podaj nazwe i adres placowki leczniczej oraz okres leczenia:

17b. Czy zażywales/zażywasz narkotykow lub innych srodkow odurzajacych?
Czy nadal masz problemy:
Jesli leczenie odwykowe, podaj nazwe i adres placowki leczniczej oraz okres leczenia:

18. Czy ty paliles /palisz na co dzien papierosy, cygara lub fajke?
Jeśli tak, ile dziennie:
Jesli rzuciłeś palenie, podaj kiedy:

19. Czy miałes / masz inne choroby, urazy i / lub inne schorzenia (fizyczne lub psychiczne) poza podanymi powyżej?

20. Czy aktualnie wnioskujesz lub wcześniej wnioskowałeś o ubezpieczenie osobiste w innej firmie ubezpieczeniowej?
Czy wystapily restrykcje / ograniczenia / wzrost oplat lub odrzucenie wniosku o ubezpieczenie osobiste z powodu stanu zdrowia?
Obrazek

monnatessa

Re: Uslugi Medyczne, Ubezpieczenie (Helseerklæring s.4)

Postautor: monnatessa » pt gru 17, 2010 5:21 pm

Witam wszystkich serdecznie :)

Jestem tu nowa, tzn. przed rokiem już zarejestrowana, ale od kilku dni dopytująca się nachalnie o różne sprawy ;)
Mój mąż lada dzień wyjeżdża do Norwegii do pracy. Wiąże się z tym mnóstwo pytań i problemów.
Otóż w ogóle nie wiemy jak wygląda sprawa ubezpieczenia zdrowotnego. Czytam to forum, czytam i czytam, wydaje mi się, że jakiś czas temu znalazłam gdzieś tu odpowiedź, ale teraz nijak tego nie widzę. Szukam też na stronach NFZ, ale bez skutku...
Aby wyjechać mąż musiał złożyć wypowiedzenie w obecnej pracy i już za kilka dni nie będzie nigdzie ubezpieczony.
Czy jadąc do Norwegii mąż powinien zaopatrzyć się w Polsce w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Wydaje mi się, że nie, że ta karta dotyczy krótkich wyjazdów (turystyka, delegacje). Myślę, że ubezpieczy go po prostu norweski pracodawca? Ale co w przypadku, kiedy mąż przyjedzie na jakiś czas do Polski i tu będzie musiał skorzystać z opieki lekarskiej? Oczywiście chodzi mi o opiekę bezpłatną. Czy będzie mógł? Na jakiej podstawie? Czy wobec tego może właśnie jadąc później z Norwegii do Polski powinien on najpierw złożyć wniosek w Norwegii o taką kartę EKUZ? Nie mamy zielonego pojęcia.
Pomóżcie proszę, wiem, że można na Was zawsze liczyć.
Z góry dziękuję.

grzegorz75

Postautor: grzegorz75 » pt gru 17, 2010 5:33 pm

Jeśli polskie ubezpieczenie wygaśnie a nie podpisze umowy o pracę (pracę w Norwegii) to pozostanie nieubezpieczony.
Podpisanie umowy o pracę w NO powoduje że jest ubezpieczony w NO. Gdy będzie chciał przyjechać do PL to musi mieć EKUZ, którą wydaje NAV. Nie będzie miał bezpłatnego leczenia w PL ( za wyjątkiem nagłych i grążących utratą życia sytuacji).

Mógł wcześniej uzyskać od pracodawcy w PL EKUZ - jak tylko wiedział że wyjedzie do NO (ważna 3 miesiące i myślę że na dojazd i podpisanie umowy ważna byłaby).

Mam nadzieję że wyjaśniłem, jeśli coś się zmieniło to poprawcie.
Grzegorz.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pt gru 17, 2010 5:51 pm

Ekuz wydaja w norwegii na stale czyli na jakis dlugi okres nie wiem jaki
jak nie moga ci dac karty od reki to daja ci list ktory zastepuje karte
moze w polsce tez takie daja
grzegorz75 pisze:Nie będzie miał bezpłatnego leczenia w PL ( za wyjątkiem nagłych i grążących utratą życia sytuacji).

nie tylko utraty zycia
ja bylem na zapalenie ucha, przeziebienie i tez uznali
chodzi o cos naglego groznego dla zycia i zdrowia

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011

Postautor: 2ale2 » pt gru 17, 2010 7:16 pm

W No skladalam o Europeisk Helsetrygdkort i wydano mi ja z waznoscia 3 letnia.....w Pl karta Europejska jest wydana na okres 3 mcy, ale jezeli konczysz w tym czasie prace, to twoje ubezpieczenie zdrowotne jest jeszcze wazne 30 dni od zakonczenia pracy, wiec nawet jesli w tym czasie wystapisz o Karte Europejska, to bedzie ona tylko wazna, te 30dni, po tym czasie jesli z niej bedziesz chcial skorzystac , to NFZ nie zrefunduje nic- pacisz 100%.
forum norwegia
....bezmyślność zabija, innych...

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

monnatessa

Postautor: monnatessa » pt gru 17, 2010 7:52 pm

Dzięki Wam wszystkim,
rozumiem zatem, że mąż powinien jak najszybciej wystąpić jeszcze o EKUZ w Polsce (dopóki jest "na wypowiedzeniu") żeby mieć ubezpieczenie na czas, zanim podejmie pracę w Norwegii, potem ubezpieczy go pracodawca, a jeśli będzie jechał do Polski musi o taką kartę wystąpić przed wyjazdem, żeby być w Polsce ubezpieczonym (ale tylko na wypadek tych nagłych sytuacji, o których piszecie)? Czy dobrze rozumiem?
A nie wiecie przypadkiem, jak długo czeka się na wydanie takiej karty (i to zarówno tu w Polsce, jak i w Norwegii)? Czy my w ogóle zdążymy (właśnie dziś zaczyna się mężowi 2-tygodniowe wypowiedzenie)? Że też wcześniej o tym nie pomyśleliśmy...
Naprawdę, wielkie dzięki.

monnatessa

Postautor: monnatessa » pt gru 17, 2010 8:20 pm

Znalazłam :)
Osoba wyjeżdżająca do pracy otrzymuje kartę tylko na okres do momentu podjęcia pracy. W pozostałych przypadkach np. wyjazdów turystycznych wystawiana jest na okres 3 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku. Inne terminy maksymalne obowiązują dla bezrobotnych (30 dni), uczniów i studentów (do końca semestru lub roku szkolnego), emerytów i rencistów (na okres 5 lat).

Najczęściej karta wydawana jest tego samego dnia. Jedynie w przypadku braku potwierdzenia regularnego opłacania składek zdrowotnych, fundusz ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeżeli okaże się, że składka zdrowotna nie jest opłacona, karta nie zostanie wydana. EKUZ może zostać też wysłana pocztą pod wskazany adres lub odebrana przez inną, upoważnioną do tego osobę.

Nie wiem jeszcze jak długo czeka się na tę kartę w Norwegii, ale to na razie dla mnie kwestia drugorzędna.

Jesteście kochani, dzięki :)

Wróć do „ZDROWIE I KOSMETYKA”