Uslugi Medyczne w Norwegii, Ubezpieczenie Helseerklæring s.4

Usługi medyczne w Norwegii, świadczenia chorobowe, kosmetyka, spa

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kermitos
Pochwał: 1

Re: Uslugi Medyczne, Ubezpieczenie (Helseerklæring s.4)

Postautor: kermitos » pt gru 17, 2010 9:19 pm

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?kat ... &artnr=949
http://e-prawnik.pl/domowy/ubezpieczeni ... tnego.html
usunieto niedzialajacy link. takieden
Moze to pomoze :D
P.S ze Twoj maz wyjezdza do NO nieoznacza to ze bedzie podlegal norweskiemu systemowi!!!Zalezy na jakiej zasadzie tam jedzie!!!(Firma PL-NO?)
Personer som er registrert som bosatt i utlandet kan inntil videre ikke bestille Europeisk helsetrygdkort. Ta kontakt med HELFOs Servicesenter for nærmere informasjon.
to tez moze okazac sie istotne.....og mer...
http://www.helfo.no/privatperson/europe ... dkort.aspx

monnatessa

Postautor: monnatessa » pt gru 17, 2010 9:30 pm

Na pewno pomoże, dzięki, już czytam :)

Awatar użytkownika
kermitos

Postautor: kermitos » pt gru 17, 2010 9:39 pm

cale nyinorge polecam...
Norweski system ubezpieczeń społecznych nazywa się folketrygden. Głównym wymogiem do nabycia uprawnień do świadczeń na podstawie ustawy o ubezpieczeniach społecznych, jest członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to:

* wszystkich świadczeń z NAV
* świadczeń służby zdrowia (pomocy lekarskiej, pomocy psychologa oraz wydatków związanych z zakupem lekarstw w przypadku dolegliwości chronicznych).

Z reguły wszystkie osoby zamieszkałe na stałe w Norwegii są członkami norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Jeżeli pracujesz legalnie na terenie Norwegii, z reguły od pierwszego dnia pracy automatycznie zostajesz członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Jako pracownik masz obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 7,8 procent wynagrodzenia brutto. Składki zostają potrącane wraz z podatkiem.

Niektórzy pracownicy nie podlegają norweskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, ponieważ podlegają ustawodawstwu ubezpieczeniowemu kraju, z którego pochodzą. Aby to udokumentować, należy przedłożyć formularz E 101 wystawiony przez właściwy organ ubezpieczeń społecznych państwa, w którym byłeś ubezpieczony.

monnatessa

Postautor: monnatessa » pt gru 17, 2010 11:18 pm

Tak, tak, czytałam...
Polski pracodawca, który wysyła własnego pracownika do pracy w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, musi zwrócić się do właściwej jednostki terenowej ZUS o poświadczenie formularza E 101, potwierdzającego podleganie danej osoby polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych.
Dotyczy to (oprócz Unii) także państw EFTA, a więc i Norwegii.

W naszym przypadku pracodawcą będzie (jak mi się wydaje) firma norweska.
Bardzo serdecznie dziękuję za zainteresowanie naszą sprawą. To wszystko wydaje się takie zagmatwane i ciągle do głowy przychodzą nowe pytania, kolejne wątpliwości.
Całe szczęście, że istnieje to forum, z Wami wszystko staje się prostsze

Awatar użytkownika
onsemadonse
NICK 2011

Postautor: onsemadonse » wt mar 15, 2011 10:16 pm

Frikort 2011
Zeby dostac frikort, trzeba w 2011 roku wydac 1880 nok na leki zapisane na niebieska recepte, wizyty u lekarza i transport. Wydatki z apteki, od lekarza i z taksowki, ktora byla zamawiana przez lekarza - sa automatycznie raportowane do HELFO. Juz nie trzeba wypelniac egenandelskort.
Jezeli zaplaci sie wiecej niz 1880 nok, HELFO zwroci nam nadwyzke na konto. Jednak nastepi to tylko wtedy, jezeli jest to wiecej niz 50 nok.
Po osiagnieciu pulapu 1880 nok, frikort powinna pojawic sie w naszej skrzynce pocztowej po okolo 3 tygodniach.

RECEPTY

2 podstawowe typy recept w Norwegii:

* biala - zwykla recepta na bialej kartce. Za leki na niej przepisane placimy 100% wartosci.

* niebieska - niebieski (lub czarno-bialy) blankiet. Za leki na niej przepisane dzieci do lat 16stu nie placa w ogole, a dorosli placa 38% wartosci leku, ale nie wiecej niz 520 nok (egenandel) za 3miesieczny zapas lekarstw. Jezeli dostaniecie kilka niebieskich recept tego samego dnia i od tego samego lekarza, to egenandel jest wspolna dla nich wszystkich (nie zaplacicie wiecej za leki na nich zapisane niz 520 nok). To wlasnie wydatki z tego rodzaju recept licza sie do frikort.

Recepty w Norwegii sa wazne przez rok od daty wystawienia. Tylko te, na ktorych przepisane sa srodki antykoncepcyjne, sa wazne przez 3 lata.

W Norwegii kazda diagnoza lekarska ma swoj kod. Zeby leki zapisane na niebieska recepte zostaly zrefundowane przez HELFO, na recepcie musi znajdowac sie odpowiedni kod. Nie wszystkie leki i nie na kazda chorobe ida automatycznie na niebieska recepte. Jezeli zaistnieje taka sytuacja, lekarz musi wnioskowac do HELFO o indywidualna refundacje dla danego pacjenta. Po ok. 3 tygodniach przychodzi poczta decyzja z HELFO. Zazwyczaj jest pozytywna. W liscie od HELFO sa zapisane szczegoly dotyczace refundacji (nazwa leku, kod refundacji, czas obowiazywania decyzji). List trzeba okazac w aptece przy realizacji recepty. Wtedy zostanie ona zarejestrowana jako niebieska i nie bedziemy musieli placic 100% ceny leku.

kajoja1987

Postautor: kajoja1987 » ndz kwie 03, 2011 5:50 pm

Witam.

Mam pytanie odnośnie mojego ubezpieczenia. Jestem w Norwegii razem z mężem . On ma legalną pracę , ubezpieczenie, itp. Ja niestety nie pracuje ale jestem zarejestrowana na UDI i mam pozwolenie na pobyt. Pytanie brzmi: Czy ubezpieczenie męża obejmuje moją osobę?, czy muszę wypełniać jakieś formularze, rejestrować się?, oraz jak będzie taka sytuacja ,że będę musiała iść do lekarza to czy do tego samego jak mój mąż. Proszę o odpowiedz

Awatar użytkownika
kermitos

Postautor: kermitos » ndz kwie 03, 2011 6:02 pm

a moze zamiast chlapnac pytanie poczytasz temat od poczatku?Przeciez tu wszystko wlasnie jest napisane....niech maz skoro wszystko ma tak jak powinno byc niech zamowi karte dla siebie i was tu... : https://tjenester.nav.no/helsetrygdkort/forside.do oczywiscie trzeba byc czlonkiem folketrygden i wtedy ta karta ma waznosc (jesli sie niejest dluzej czlonkiem karta traci waznosc)
Kortet er gyldig i tre år, men forutsetter at du fortsatt er medlem av folketrygden. Er du ikke lenger medlem, for eksempel på grunn av flytting fra landet eller arbeid i utlandet, har du ikke lenger rett til å bruke kortet.
i niedluzej jak 3 lata.Karta wydana dla meza jest tylko wazna dla niego!!

barda

Postautor: barda » ndz wrz 25, 2011 11:14 pm

Ja ostatnio zaczęłam się przeraźliwie obawiać o swoje zdrowie... Zastanawiam się nad wykupieniem jakiegoś dodatkowego ubezpieczenia, czytam w internecie ogłoszenia na temat różnych chorób, bo mam wrażenie, że każdy kaszel czy dziwna wysypka to objaw czegoś poważnego, a jeszcze ostatnio przeczytałam ten artykuł Usunięto niektywny link, Grzes203 i zastanawiam się porządnie czy z tego nie skorzystać - czy to głupi pomysł? Wydaje mi się, że nie może zaszkodzić! Co wy na to...?

monnatessa

Postautor: monnatessa » pn wrz 26, 2011 10:06 am

Radzę zmienić zainteresowania....
A z drugiej strony, skoro poznasz już datę swojej śmierci, to nie ma sensu martwić się o zdrowie. Pomyśl o ubezpieczeniu i czekaj.
Doprawdy, szkoda słów.

fullcasco
NICK 2011
Kontaktowanie:

Postautor: fullcasco » pn wrz 26, 2011 11:40 am

barda
to tez twoje
Usunięto nieaktywny link, Grzes203
Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,lecz przez to, kim jest,nie przez to co ma,lecz przez to,czym DZIELI się z innymi.

Marzena1986

1 raz do lekarza...

Postautor: Marzena1986 » wt gru 13, 2011 7:13 pm

witam, jak to jest z rejestraacja w tutejszej sluzbie zdrowia? dzis chcialam wybrac swojego lekarza 1 kontaktu w miejscowej przychodni, ale pani w recepcji powiedziala ze mi taka opieka nie przysluguje, gdyz mam tylko D numer.
Wiem ze tak czy inaczej trzeba za wizyte zaplacic, ile w takim razie kosztuje wizyta prywatna? ktos sie orientuje?
a czy to prawda ze musze najpierw isc do lekarza 1 kontaktu, zeby skierowal do innego lekarza-specjalisty? Skoro mam placic za prywatna wizyte, moge pominac wizyte u lekarza 1 kontaktu?

5plus5

Postautor: 5plus5 » śr sty 18, 2012 10:40 pm

Witam, nie znalazlam odpowiedniego watku wiec tu sie podpinam.
A co jesli chodzi o wizyte dziecka u optyka i wyrobienie okularow, czy taka usluga moze liczyc na znizke badz odliczenia badz zwrot kosztow?
Zaznajomionych z tematem prosze o odpowiedz :-)

Wróć do „ZDROWIE I KOSMETYKA”