Norweska służba zdrowia vs polska

Usługi medyczne w Norwegii, świadczenia chorobowe, kosmetyka, spa

Moderator: Moderatorzy

norwibasia

Re: Norweska służba zdrowia vs polska

Postautor: norwibasia » czw kwie 14, 2016 11:10 am

No to podobnie jak w Polsce te kolejki. Ja w październiku dostałem skierowanie do urologa, a najszybszy termin jaki znalazłem wtedy, to czerwiec. Okulista w Polsce - pół roku czekania, a do tego wprowadzili teraz zasadę (idąc na NFZ), że jeżeli na skierowaniu jest wpisane: badanie kontrolne, to wizyta jest płatna - tam gdzie ja dzwoniłem, to 50 zł. Żeby było bezpłatne, to trzeba mieć wpisane coś w stylu ból oka, zaczerwienienie oczu itp. No chyba, że faktycznie coś się dzieje poważnego, to wtedy lekarz wypisuje wizytę na cito i można się dostać w ciągu kilku dni.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » ndz kwie 24, 2016 10:21 pm

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » śr cze 15, 2016 8:59 am

Awatar użytkownika
Sihaja

Postautor: Sihaja » sob cze 18, 2016 4:40 am

Nie rozumiem tego. Kobieta jest lekarzem, więc głupia nie jest. Nie znała prawa? Czy może chciała "głupich Norwegów" uczyć moralności, którą sama wyznaje?
To tylko w Polsce takie numery, że prawo mówi jedno, a ksiądz drugie i wychodzi tak, że opinia księdza na górze.
Nie oceniam poglądów, każdy ma prawo do swoich. Ale uważam, że zwolnienie było słuszne. Kiedy się gdzieś wyjeżdża, trzeba się dostosować.

Starszy post, ale mnie ubawiło:
norwibasia pisze:(...) Przykład taki: dostałem wysypki nagle, narzeczona (jest farmaceutką) do której zadzwoniłem jak (...) Przychodzi alergolog i stwierdza, że... nie wie co to, ale na pewno nie alergia. Wzywa dermatologa - ten też nie wie co to. (...) Tam badało mnie 7 lekarzy i rozłożyli ręce, że nie wiedzą co to, zlecili mnóstwo badań, które może jakimś cudem udałoby mi się zrobić w trzy miesiące... A po południu pogorszenie, jakieś afty w ustach zaczęły mi rosnąć...

I na tym etapie postawiłam diagnozę. Dopadło mnie w USA. Skończyło się na wysypce na rękach - moje szczęście. Tutaj choróbsko nazywa się "hand foot and mouth disease", co precyzyjnie oddaje lokalizację owej wysypki. Wygląda paskudnie, ale nie jest bardzo groźne. Co prawda trzymało mnie dobre dwa tygodnie i przez kilka dni leżałam jak trup, ale choroba rzadko daje powikłania. Niestety przebycie ospy nie chroni przed wirusem, którego z resztą są cztery warianty i po przechorowaniu zakażenia jednym wciąż można złapać chorobę od trzech pozostałych.
Piszę to po części informacyjnie, bo faktycznie w Polsce to nowość. Bezbłędnie diagnozują ją tylko pediatrzy - podobno od jakichś trzech lat jest coraz więcej przypadków wśród dzieci.
BTW w USA hand foot and mouth disease jest dośc typową chorobą wieku dziecięcego.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » sob cze 18, 2016 10:48 am

co ma ospa wspolnego z tym wirusem?

po no to
Hånd-, fot- og munnsykdom
tez mialem zarazilem sie pewno od dzieci, nie pamietam bym byl bardzo chory
z ospa kojarze tyle ze mozna pomylic na poczatku objawy
http://nhi.no/foreldre-og-barn/barn/syk ... -9054.html

Awatar użytkownika
Sihaja

Postautor: Sihaja » ndz cze 19, 2016 4:53 am

No właśnie nie wiem co mogła mieć. Ale autor wspomniał, że sam zachorował bo nie miał ospy. Dlatego sprostowałam.

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » pn cze 20, 2016 3:03 pm

To hand foot coś tam brzmi z deczka jak coś co ja mam, ale tylko brzmi, bo nie sądzę że tym jest :P Cudo które mam to zwykła, paskudna egzema, jej pełna nazwa z tego co wiem to dyshidrosis, niestety trochę bardziej rozbudowana. Nie ma na to leku, jest tylko doraźne łagodzenie, opanowanie do pewnego stopnia.

To wszystko to choroby cywilizacyjne, przynajmniej tak to wygląda.
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

6e6

Postautor: 6e6 » śr lip 27, 2016 3:41 pm

ja np skrecilem kostke i jak bylem na legevakt to pelen profesjonalizm, zrobili mi zdjecia ze wszystkich stron, sprawdzili czy czasem nie zlamana noga, dali bandaz elastyczny, stabilizator..cos w stylu gipsu oraz kule...wszystko za 600 kr ale przy wizytach kontrolnych u lekarza rodzinnego to standardowo..paracetamol, a jak nie pomaga to zalecaja wziac podwojna dawke, dali mi tez paracetaml z kodeina ale to nawet nie poczulem. Lekarka sama mowila ze w Norwegii paracetamol to standardowy lek na wszystko i raczej nadaje sie do medycyny dzieciecej ale oni tak maja i basta. Jesli chodzi o nieduze urazy to moze maja wiedze ale naprawde balbym sie u nich operacje robic mimo sprzetu ale niestety braku doswiadczenia

Co do specjalistow to prawda..2,3 mies oczekiwania

Awatar użytkownika
Dahaala

Norweska służba zdrowia vs polska

Postautor: Dahaala » śr gru 21, 2016 4:47 pm

Powiem szczerze, że nie mam zaufania do norweskich lekarzy. Szczególnie jeżeli chodzi o bardziej poważne choroby czy też konieczność wykonania operacji. Moja żona przed kilkoma tygodniami miała właśnie operację stawu skokowego i zdecydowaliśmy się jednak, aby leczyć ją w Polsce. Po prostu tak było taniej, pewniej, wygodniej. Wybraliśmy Szczecin ze względu na to, ze jest blisko, a tamtejsza klinika jest uważana za jedną z najlepszych w tej części Europy. Dla ciekawskich – Orthosport. Operacja się udała, żona odzyskuje sprawność i jesteśmy dobrej myśli.

Wróć do „ZDROWIE I KOSMETYKA”