Autoryzacja specjalizacji pielęgniarskiej w Norwegii

Usługi medyczne w Norwegii, świadczenia chorobowe, kosmetyka, spa

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Pielęgniarka w Norwegii - uznanie kwalifikacji, zatrudnienie

Postautor: Anniken » ndz mar 11, 2007 2:49 pm

W pierwszej kolejnosci nalezy zglosic sie do SAFH (telefon, internet) po wniosek o uznanie kwalifikacji (licencja, autoryzacja).
Wypelniony wniosek wraz z zalacznikami odsylasz i czekasz na rachunek.
Dopiero po dokonaniu oplaty, wniosek zostanie rozpatrzony.

Oplata za rozpatrzenie wniosku wynosi NOK 930,00.
Okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku: do 8 miesiecy.

SAFH - Statens autorisasjonskontor for helsepersonell
Rozpatruje podania o licencje i autoryzacje kwalifikacji w sektorze sluzby zdrowia.

http://www.safh.no/

Strona w 5 wersjach jezykowych.

Formularz wniosku po norwesku:

www.sak.no/sites/SAK/slik-soker-du/skje ... sasjon.pdf link poprawiony. takijeden

Formularz po angielsku:usunieto niedzialajacy link. takijeden

Juz zawczasu radze zaczac zbierac zalaczniki, ktore beda Ci potrzebne.
M.in. uwierzytelnione tlumaczenia swiadectw szkolnych, tlumaczenia atestow i opinii z pracy, z wyszczegolnieniem zakresu czynnosci, zaswiadczenie z Okregowej Izby Pielegniarek zgodne z wymogami EOG, zaswiadczenie o niekaralnosci, i jezeli masz jakies dodatkowe specjalizacje, licencje (np. licencja na transfuzje krwi itp.) lub szczegolne osiagniecia, to koniecznie rowniez zalacz dokumentacje.
Pelna liste wymaganych zalacznikow znajdziesz na druku wniosku.

Dodatkowo, co moze byc trudne, jezeli kwalifikacje zdobywane byly wg dawnego systemu (Liceum Medyczne), musisz zdobyc tzw. fagplan z liceum, czyli plan nauczania i praktyk dla poszczegolnych przedmiotow, z wyszczegolnieniem ilosci godzin dla kazdego przedmiotu, i ze szczegolnym uwzglednieniem ostatniego roku - praktyk, gdzie maja byc wypunktowane wszystkie zdobyte umiejetnosci.

We wniosku zaznacz, ze ubiegasz sie o licencje (lisens) - nie zaznaczaj autoryzacji (autorisasjon).
To dlatego, ze na wniosek o licencje SAFH moze przyznac rowniez autoryzacje, jezeli uzna Twoje kwalifikacje za wystarczajace. Natomiast jezeli bedziesz sie ubiegac o autoryzacje, a nie zostanie przyznana, to o licencje musisz skladac nowy wniosek.
Przyznanie autoryzacji oznacza, ze mozesz tytulowac sie pielegniarka w Norwegii, natomiast przyznanie licencji nie daje Ci prawa uzywania tytulu, ale pozwala na wykonywanie zawodu z pewnymi ograniczeniami.

Innym sposobem zatrudnienia w sektorze Sluzby Zdrowia w Norwegii, jest staranie sie o prace jako hjelpepleier (mlodsza pielegniarka), gdzie wykonujesz wszystkie czynnosci pielegnacyjne i opiekuncze, rowniez drobne zabiegi, ale masz ograniczenia w farmakologii, oraz, jesli sie nie myle, nie pobierasz krwi i nie robisz zastrzykow.

Mozesz rowniez zaczac od "najnizszego" szczebla, jako assistent, czyli zadania pielegnacyjno-opiekuncze plus sprzatanie (odpowiednik "salowej").
W miedzyczasie mozesz ubiegac sie o uznanie kwalifikacji, zdobyc dodatkowe wyksztalcenie lub zrobic kursy slownictwa fachowego dla pielegniarek zagranicznych. Wszystko Ci sie przyda i zwiekszy Twoje szanse na zdobycie pracy w zawodzie.

Jezeli masz mozliwosc przebywania w Norwegii bez koniecznosci pracy zarobkowej od razu, to jest jeszcze jeden sposob na wejscie "jedna noga" do sluzby zdrowia.
Mianowicie rejestrujesz sie w Aetat (posrednictwo pracy) jako poszukujaca praktyk, a jednoczesnie sam/a strasz sie o mozliwosc odbycia nieodplatnych praktyk (szpitale, domy opieki), w celu zapoznania sie z norweskim systemem opieki zdrowotnej i zweryfikowania swoich umiejetnosci pod katem wymogow w Norwegii. Podczas takiej praktyki jestes "ziemniakiem", ktory robi to, co potrzeba. Czyli w jednej chwili myjesz podloge, w drugiej karmisz pacjenta, a w miedzyczasie biegasz z probkami do laboratorium.
Duma specjalisty moze na tym ucierpiec, ale jezeli postanowisz sobie, ze wytrzymasz z usmiechem, bo jest to jeden z etapow na drodze do wykonywania zawodu, to mozesz miec z tego duze korzysci.

Plusem tego rozwiazania jest to, ze:
- mozesz w miare szybko wejsc w srodowisko sluzby zdrowia
- z kazdym dniem nabierasz doswiadczenia i cwiczysz terminologie fachowa i jezyk codzienny
- masz szanse na wykazanie sie umiejetnosciami i sprawdzenie sie w srodowisku
- w razie naglego wakatu jestes pod reka i duzo moze sie zdarzyc
- po zakonczonych praktykach otrzymujesz referencje i atest od norweskiego pracodawcy, co bedzie duzym atutem przy dalszym szukaniu pracy.

Pensja podstawowa nie jest oszalamiajaca, ale dojdzie sporo dodatkow za prace w weekendy, swieta, nadgodziny i ew. nocki i w sumie uzbiera sie calkiem przyzwoita pensja, zakladajac ze bedziesz pracowac minimum 100 %.
Moze byc trudno znalezc prace w pelnym wymiarze, ale otrzymujac zatrudnienie w wymiarze np.
60 % w jednym miejscu i posiadajac referencje od pracodawcy, mozesz szukac dalej i probowac znalezc brakujace 40 % gdzie indziej. Wiele osob zatrudnionych w sluzbie zdrowia robi w ten sposob. A jezeli nie znajdziesz, to mozesz sie zglosic w kilku miejscach jako vikar, czyli zastepstwo gdzie wzywaja Cie telefonicznie w razie potrzeby. Zapotrzebowanie na vikarow jest spore.

W tej chwili sa w Norwegii rowniez prywatne firmy, ktore oferuja uslugi w zakresie opieki w domach prywatnych, zatrudniajac wlasnie pielegniarki srodowiskowe.
Tak wiec mozesz otrzymac zatrudnienie w kommune, ale mozesz rowniez pracowac w sektorze prywatnym, na zlecenia.
Czasami jest wymagane dysponowanie wlasnym pojazdem, gdzie indziej korzystasz z pojazdu sluzbowego. W zakresie czynnosci pielegnacja, jak rowniez drobne porzadki, przyrzadzanie posilkow, zakupy, czesto rowniez zaspokojenie potrzeb socjalnych, czyli rozmowa, czytanie prasy, spacer, wykonanie telefonu, itp.
Bardzo wartosciowa i wymagajaca praca, na ktora w Norwegii jest duze zapotrzebowanie.
Dodatki za weekendy i dyzury nocne, plus wlasne dodatki sluzby zdrowia.

Juz pracujac tutaj, mozesz robic dodatkowe kursy i wciaz rowijac swoje kwalifikacje - mozliwosci jest wiele :)

Awatar użytkownika
olka-manolka

Postautor: olka-manolka » ndz kwie 22, 2007 7:39 pm

Jestem w trakcie czekania na autoryzacje.

Tak jak pisałas na początku zadzwoniłam do SAFH ale mi powiedzieli żeby zaznaczyć własnie autoryzacje nie licencje :? i teraz nie wiem czy dobrze zrobiłam :?:

a w styczniu przyszedł mi do zapłacenia rachunek ale w wysokości 680 nok a nie 1050 :!: :?:

jak ktos ma jakies pytania od strony praktycznej jak to wygląda służe pomocą bo troche trzeba wiedzieć- a poza tym po telefonie do Safh wiele rzeczy nie miało pokrycia i musiałam duzo dokumentów dosyłać
Denerwować się na innych to mścić sie na własnym zdrowiu za głupotę innych.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » ndz kwie 22, 2007 8:05 pm

Tutaj jest tekst ze strony, ktory potwierdza, ze jezeli wniosek o autoryzacje zostanie odrzucony, nalezy o przyznanie licencji skladac nowy wniosek:

Én søknad gjelder enten autorisasjon eller lisens. Søknad om autorisasjon vil bli avslått selv om det kan være grunnlag for å tildele lisens. I slike tilfeller må det eventuelt senere sendes søknad om lisens.

W rozmowach telefonicznych z konsultantami SAFH, poinformowano mnie, ze jezeli sklada sie wniosek o licencje, ale z dokumentacji wynika, ze istnieja podstawy do przyznania autoryzacji, to moze ona zostac przyznana zamiast licencji.
Miejmy nadzieje w takim razie, ze otrzymasz autoryzacje, poniewaz jezeli wniosek zostanie odrzucony, to nie rozpatruja mozliwosci przyznania licencji na podstawie tego samego wniosku, tylko trzeba skladac nowy i od nowa czekac.

Jezeli chodzi o dokumentacje, to podalam dokumentacje m.in., nie podalam calej listy, ktora znajduje sie we wniosku dostepnym na stronie.
Mozliwe jest tez, ze niektore z wymaganych dokumentow ustalane sa dla poszczegolnego wniosku indywidulanie, jezeli po obejrzeniu nadeslanej dokumentacji wciaz maja watpliwosci.

Oplata: na stronie podane jest 700 kr., 1050 koron dla lekarzy stazystow.
Albo zmienili, albo ja sie pomylilam. Juz zmieniam w pierwszym poscie.

Jakie inne rzeczy nie mialy pokrycia?
Jezeli posiadasz aktualne informacje, ktore nie zgadzaja sie z podanymi przeze mnie, to byloby bardzo fajnie, gdybys mogla je tu umiescic, zeby inni mogli skorzystac :D
Obrazek

Awatar użytkownika
olka-manolka

Postautor: olka-manolka » ndz kwie 22, 2007 8:21 pm

Mnie nie chodziło o to że nie miały pokrycia słowa które Ty napisałas -miałam na myśli raczej to co mnie powiedzieli w czasie rozmowy telefonicznej a co poźniej sie okazało-czyli więcej dokumentów wymagali niz przedstawiono to w rozmowie telefonicznej

co do samej autoryazcji pozostaje miec nadzieje ze dostane autoryzacje-czasu nie cofne :?

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » ndz kwie 22, 2007 8:28 pm

Ok, bo juz sie wystraszylam, ze moje informacje sa nieaktualne, a wowczas trzebaby je szybko zmienic, zeby nie wprowadzac ludzi w blad.

Nam rowniez wielu rzeczy nie powiedzieli, kiedy pomagalam znajomej w uzyskaniu licencji, a o ten fagplan poprosili wiele miesiecy po otrzymaniu podania :?

Czy mozesz sprawdzic moj pierwszy post, i ew. napisac, czy cos z podanych informacji w miedzyczasie sie zmienilo?
Obrazek

Awatar użytkownika
olka-manolka

Postautor: olka-manolka » pn kwie 23, 2007 9:17 pm

Ja na razie bym nic nie dodawała - z tym fagplanem to 100% prawda ponieważ mnie to tez sie przytrafiło :? przy pierwszej rozmowie powiedzilei ze wymagaja tylko godziny praktyczne potem okazalo się że wszystkie godziny -teoria i praktyka :!: -i znowu opóźnienie

moze dodałabym że wysyłamy dokumenty w języku polskim + tłumacznie tych dokumnetów -kopie muszą zgodne z orginalami czyli potwierdzone u notariusza ,adwokata i innych instytucji do tego uprawnionych ale nie politi mimo iż dostałam taką informacje z Safh-ja byłam na policji i powiedzieli że nie mają takich uprawnień :!:

swoje dokumenty potwierdzałam w sądzie u pani adwokat-i mile zaskocznie nic nie zapłaciłam za to a było tego sporo :!:

swoje dokumenty wysłałam 4 tyg.temu-dzisiaj tam dzwoniłam i okazało się że pan który prowdzi mój proces autoryzacji dostał je dopiero w tamtym tygodniu i jeszcze nawet nie spojrzał :evil: ale obiecał że zrobi to jutro :)

będe pisała na bieżąco o tym jak to wszystko wygląda z perspektywy mojej osoby-i oczywiście czy dostałam autoryzacje :roll:

Awatar użytkownika
olka-manolka

Postautor: olka-manolka » pn kwie 30, 2007 10:02 pm

A więc z Polskiej Izby pielęgniarskiej wydali mojej mamie zaświadczenie o niekaralności itp.w przyszłym tyg. będzie u mnie i ciekawe ile znowu będe czekac na wiadomość z SAFH i co tym razem będą potrzebować :roll:

Awatar użytkownika
olka-manolka

Postautor: olka-manolka » pt cze 22, 2007 7:10 pm

Dzisiaj sie dodzwiniłam do SAFH i za dwa tgodnie mam dostać decyzje-czekam jak na szpilkach- najważniejsze że mają już wszystkie dokumenty :D

to czekam i dam znać :)

Awatar użytkownika
olka-manolka

Postautor: olka-manolka » sob sie 04, 2007 6:26 pm

witam

wróciłam po urlopie na szczęście słonecznym bo tutaj pogoda do bani

ale do tematu

moja autoryzacja na razie zawieszona tzn.musze uzupełnic praktyki zawodowe 8 tyg. na oddziale psychiatrycznym bo stwierdzili ze akurta tyle brakuje mi do uzyskania autoryzacji-jak to wszystko zalicze a na tych praktykach musze sporo pozaliczać to wtedy bedzie koniec tego dłuuugiego procesu

dodam tylko że na praktyki musze iśc do placówki wyzanczonej przez Wyższą szkołe medyczna :D

ale to chyba dobrze-przynajmniej tak myśle :wink:

na razie idę na intensywny kurs bo troche brakuje słow :? i na wiosne ruszam bo nie ma na co czekać :D

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » wt lis 20, 2007 10:56 pm

Ja wiem, ze polskie pielegniarki sa bardzo dobrze wyksztalcone, ale brakuje im czesto godzin teorii albo praktyki i wtedy z autoryzacji nici.

Jak ktos nie ma licencjatu, minimum czyli 3 letniej szkoly to ma male szanse na autoryzacje od reki. Uwazam ze lepiej od razu zlozyc na hjelpepleier i wtedy mamy juz jedne papiery w rece dzieki ktorym mozemy podjac prace nie od najnizego stanowiska, uczyc sie jezyka. W trakcie mozemy dorobic brakujace praktyki i wyslac papiery do autoryzacji bedac pewnym prawie na 100 proc. ze dostaniemy autoryzacje.

Brakujace praktykii mozemy dorobic pracujac jako hjelpepleier- geriatrie w tutejszym domu opieki. Kazdy dom opieki ma rowniez oddzial demencyjny wiec wystarczy sie dogadac z szefowa ze sie tam bedzie pracowac i ona podpisze pozniej pismo, ze sie odbylo praktyki psychiatryczne. Pracujac jako hjelpepleier, uczac sie jezyka mozna dorobic praktyki zlozyc wniosek o autoryzacje i dalej pracowac w tym samym domu opieki bo jak znam zycie dyrekcja bedzie zachwycona doswiadczonym i sprawdzonym pracownikiem, ktory podniosl kwalifikacje. :D

joanna84

Postautor: joanna84 » sob lis 24, 2007 7:36 pm

witam. około 2 miesiące temu złożyłam wniosek o autoryzacje jako hjelpepleier, zapłaciłam juz nawet podana kwotę. Odeslali mi odpowiedz ze musze mieć z Polski jakis dokument potwierdzający ze jestem zarejestrowana w Polsce jako położna. Bo jestem akurat polozną ( świeżo po 3 letnich studiach w Polsce). pracuje teraz jako assistent w Sykehjem i chcialabym poprostu wiecej zarabiac, czyli pracowac jako Hjelpepleier bo podobno w Norwegii nie moge pracowac jako Sykepleier skoro jestem polozną. tak mi przynajmniej mowiono.
Jestem teraz w Polsce i moge to zalatwic, ale nie wiem gdzie sie udac, czy mi to wydadza i jak to zalatwic.
proze o pomoc w odpowiedzi

Awatar użytkownika
olka-manolka

Postautor: olka-manolka » sob lis 24, 2007 8:16 pm

Hej
Troszke mało konkretów napisałaś o dokumencie który jest ci potrzebny ,ale podejrzewam ze jest to dokument który potwierdza że masz "czynne" prawo wykonywania zawodu i nie utraciłas tego prawa oraz że nie jest prowadzone wobec ciebie postepowanie karne i nigdy nie było i nie masz zawieszonego prawa wykonywania zawodu>Wszystko to otrzymasz w Izbie Pielęgniarskiej tam gdzie należałaś pracując w Pl
Co do tego że nie możesz pracowac jako położna lub pielęgniarka w Norwegii to pytam dlaczego??jesteś po studiach więc w bardzo dobrej sytuacji skoro pracujesz to miniemam że twój język jest na tyle komunikatywny że spokojnie możesz zadzwonic do SAFH i dowiedzieć wszystko u "źródła".Ja niestety nie wiem jak to jest z położnymi :)
powodzenia

Wróć do „ZDROWIE I KOSMETYKA”