Autoryzacja specjalizacji pielęgniarskiej w Norwegii

Usługi medyczne w Norwegii, świadczenia chorobowe, kosmetyka, spa

Moderator: Moderatorzy

jolas

Cos o autoryzacji.

Postautor: jolas » czw cze 18, 2009 2:55 pm

post dołączony, magbeth

Witam Wszystkich ktorzy zmagaja sie z problemem autoryzacji w Norwegii i powiem Wam,ze oni chyba nie maja sztywnych zasad(wiem to z wlasnego doswiadczenia).Ja przyjechalam do Norwegii 2 lata temu i od razu zaczelam chodzic na kurs norweskiego.Po 4 mies.dostalam prace w domu opieki jako asystent i wyslalam pelna dokumentacje z prosba o autoryzacje.Bardzo szybko dostalam giro do zaplaty za autoryzacje i myslalam ze to pojdzie juz sprawnie i szybko ale tak nie bylo.Czekalam prawie 3 mies.na odpowiedz i zaczelam tam dzwonic i dowiedzialm sie ze nie moge dostac automatycznie autoryzacji jako pielegniarka poniewaz musze miec praktyki w szpitalu w Norwegii(dodam ze jestem po 5 letnim liceum)ale moge dostac autoryzacje jako hjelpepleier i zgodzilam sie.Po paru miesiacach wyslalam ponownie wniosek o przyznanie mi autoryzacji jako pielegniarka,szybko dostalam giro,zaplacilam i dalej cisza prawie 4 mies.Ponownie zaczynam dzwonic i mily pan oznajmia ze jeszcze raz przegladna papiery i szybko dostane odpowiedz.Dostaje bardzo szybko dokumenty(zaliczenie praktyk na oddziale przewlekle chorych,lezacych),wypelnili mi to w pracy od reki i wyslalam.Znow dostaje giro(dzwonie do biura w Oslo i mowie ze place po raz trzeci i ostatni,bo uwazam ze to przesada)i dostaje autoryzacje jako pielegniarka(po kilkunastu miesiacach zmagan).Nie mialam praktyk w szpitalu jak mi wczesniej powiedziano ale placilam 3 razy(moim zdaniem za to samo).Sadze,ze to zalezy od osoby ktora sie sprawa zajmuje a nie od tego jakie sie ma dokumenty.A co do firm posredniczacych w zalatwianiu pracy to tez cos wiem(nie z wlasnego doswiadczenia)a mianowicie w bieglym roku zaczely pracowac ze mna pielegniarki z Litwy,przyjechalo 6 za posrednictwem firmy Orange.Nie mialy autoryzacji ale firma wszystko zalatwiala po pewnym czasie 4 dostaly autoryzacje a 2 nie i to jest tez dowod na to ze nie zawsze za posrednictwem firmy jest latwiej.Zycze powodzenia i wytrwalosci :)

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Re: Cos o autoryzacji.

Postautor: KARRRAMBA » czw cze 18, 2009 6:29 pm

jolas pisze:(dzwonie do biura w Oslo i mowie ze place po raz trzeci i ostatni,bo uwazam ze to przesada)i dostaje autoryzacje jako pielegniarka(po kilkunastu miesiacach zmagan).Nie mialam praktyk w szpitalu jak mi wczesniej powiedziano ale placilam 3 razy(moim zdaniem za to samo).Sadze,ze to zalezy od osoby ktora sie sprawa zajmuje a nie od tego jakie sie ma dokumenty

Wszystko odbylo sie ok, przeciez dosylalas dokumenty itd..
Nie rozumiem o co Ci chodzi :mrgreen: ???

edit: Karramba, usunęłam link do tego tematu z Twojego posta, nie chcąc mylić uzytkowników - słowo, jak widać, stało się ciałem ;) - posty dołączone. Pozdrawiam, magbeth

Ramona

Re: Pielęgniarka - uznanie kwalifikacji, zatrudnienie

Postautor: Ramona » ndz lut 28, 2010 1:06 am

Witam.Jestem tu nowa i jest to moj pierwszy post.Ja ukonczylam w Polsce dawno temu 5-cio letnie Liceum Medyczne.Jednak nie pracowalam w Polsce w swoim zawodzie.W Norwegii mieszkam trzy lata,pracuje lecz chcialabym zmienic prace.Czy mam szanse na jakakolwiek autoryzacje dyplomu w takim wypadku?Czy bez autoryzacji(tylko ze swiadectem ukonczenia szkoly i dyplomem)mam szanse na zatrudnienie jako hjelpepleier?Bardzo dziekuje z gory za odpowiedz.

duplo

Postautor: duplo » śr kwie 06, 2011 9:11 pm

To i ja się podepnę pod temat. Moja sytuacja wygląda tak: skończyłam 2-letnią szkołę medyczną na kierunku higienistka stomatologiczna. Mam praktykę w zawodzie i niedawno rozpoczęłam naukę norweskiego. Czy w Norwegii jest szansa na znalezienie pracy w tym zawodzie, jako obcokrajowiec? Czy w ogóle jest popyt na taki rodzaj usług? Może ktoś ma pracę związaną z dentystyką?

Awatar użytkownika
kermitos

Postautor: kermitos » śr kwie 06, 2011 9:32 pm

kończyłam 2-letnią szkołę medyczną
wygogluj prawidlowa nazwe i taka podawaj np "Medyczne Studium Zawodowe"- musisz dzialac jako "przynies,zanies,pozamiataj"-zwykly pomagier bez mozliwosci samodzielnego wykonywania...no chyba ze profilaktyczne dzialania...przegladnolem popularne dzialy pracy i uwazam ze niemasz na co liczyc...

duplo

Postautor: duplo » śr kwie 06, 2011 10:57 pm

Z tym ,,przynieś-pozamiataj'', to piszesz, jak wyglądają realia w Norwegii w tym zawodzie? Bo praca higienistki polega m.in. na asyście przy zabiegach oraz samodzielnym wykonywaniu zabiegów, chociażby piaskowanie ( to już bardziej w stronę estetyki uzębienia). W Polsce mając takie wykształcenie można mieć własny gabinet oczywiście nie typowo stomatologiczny.
Czyli w takim razie w Norwegii ta praca jest tylko w takiej formie? Może dziwne wyda się moje pytanie, ale wertowałam google i nic nie znalazłam, na forum też nie ma wzmianek w tym temacie.

Awatar użytkownika
BarneyG
Admin
Kontaktowanie:

Postautor: BarneyG » czw kwie 07, 2011 9:09 am

Polak gorszego sortu

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » pt paź 07, 2011 4:00 pm

Paweł.P pisze: dla tych co by kiedyś szukali kto wystawia CCPS:
-CCPS dla fizjoterapeutów wystawia ministerstwo zdrowia departament edukacji i szkolnictwa wyższego. Za 17 zł na podstawie podania z oryginałami lub potwierdzonymi notarialnie kopiami dyplomu i suplementu.
Ja dodatkowo uzbrajam się w wyjaśnienie prawnika. Na temat uprawnień do pracy w naszym zawodzie, bo Ministerstwo nie wydaje certyfikatu tylko coś na wzór zaświadczenia (podobno ma spełniać dyrektywę której żąda SAFH).
pozdrawiam
Obrazek

Aniczkaw11

Re: Pielęgniarka w Norwegii - uznanie kwalifikacji, zatrudni

Postautor: Aniczkaw11 » pn lut 27, 2012 8:05 pm

Do duplo!
Witam też jestem zainteresowana praca w Norwegi na tym stanowisku i również ukończyłam policealna szkołę medyczną.I Szukałam w wyszukiwarce i nic na forum cisza nic nikt nie odp, a wiem od znajomych że jest praca w tym, zawodzie przeglądałam oferty na NAV to można znależc coś ale czy musimy mieć rejestracje zawodu nie wiem jeżeli jesteś jeszcze na forum czekam na odp.

bognes40

Postautor: bognes40 » czw cze 28, 2012 5:58 pm

Hallo! Witam serdecznie, mam wielka prośbę o rzetelną odpowiedź, ponieważ pomimo tak szeroko opisanego tematu nie znam odpowiedzi na pytanie w sprawie wysłania dokumentów do SAHF w celu autoryzacji dyplomu pielęgniarki.
Wiem, że należy wszystkie dokumenty przetłumaczyć na język norweski lub angielski, potwierdzić za zgodność z oryginałem przez właściwą instancję, włożyć do koperty, wysłać listem poleconym, czekać na giro, opłacić i czekać na dokument - autoryzację.
Wiem że mają to być :
1. prawo wykonywania zawodu
2. dyplom licencjata lub magistra
3. zaświadczenie o niekaralności nie starsze niż 3-mieś.
4. zaświadczenie z izb piel. o przebiegu pracy zawodowej, uzyskanych specjalizacjach ...........i co jeszcze?TU MAM WŁAŚNIE PROBLEM
CZY KURSY, CZY SZKOLENIA itp.( pytam czy ma to jakikolwiek wpływ na decyzję SAHF) co wystarczy dołączyć aby sprawnie przejść tę procedurę?
I najważniejsza sprawa czy dokumentów do autoryzacji dyplomu w Norwegii BEZWZGLĘDNIE WYMAGANE JEST dołączenie zaświadczenia o zdaniu egzaminu z języka norweskiego, a jeżeli tak to na jakim poziomie? I czy dokumenty można wysłać z Polski i w Polsce na nie czekać?Pytam bo jeszcze tu mieszkam, na razie uczę się języka, ale chciałabym już uzyskać autoryzację i to mieć przynajmniej pewne.To by mnie bardzo zmobilizowało do intensywniejszej nauki języka.
Gdyby ktoś mógł życzliwie jeszcze raz po kolei opisać jak należy przeprowadzić ten proces krok po kroku byłabym niezmiernie wdzięczna a jeszcze gdyby mógł odpowiedzieć na wszystkie moje pytania byłabym bardzo wdzięczna .Pozdrawiam gorąco z Wrocka.pl

kelle

Postautor: kelle » wt wrz 04, 2012 12:09 am

Jako, że moja autoryzacja dotarła do mnie niedawno po upływie zaledwie miesiąca od wysłania dokumentów, pozwolę sobie wymienić tu wszystko, co wysłałam. Pamiętam, że też zastanawiałam się długo, czy dobrze wszystkiego dopilnowałam więc rozumiem, że ktoś może być w tym wszystkim zagubiony. Nie powinno być problemów jeśli wyślecie poniższe dokumenty:

1. Dyplom magistra/licencjata + suplement (mam oba dyplomy i oba wysłałam)
2. Prawo wykonywania zawodu
3. Zaświadczenie o kwalifikacjach zawodowych (z Izb Pielęgniarskich, dokument ważny 3 miesiące)
4. Świadectwo pracy/zaświadczenie z izb o przebiegu pracy zawodowej (jedno wystarczy)
5. Paszport

To wszystko zaniosłam do notariusza a potem do tłumacza przysięgłego. Każdy dokument był więc skopiowany przez tłumacza przysięgłego i przetłumaczony przez tłumacza. Wysyłamy oryginały tłumaczeń ale żadnych oryginałów polskich dokumentów, tylko kopie notarialne. Wypełniamy wniosek, opisujemy załączniki i tyle.

Te i tylko te dokumenty są wymagane do uzyskania autoryzacji jeśli ma się licencjata/magistra. Jeśli jest skończone liceum pielęgniarskie to wymagane jest również świadectwo, a dla mężatek - akt zawarcia małżeństwa (jeśli nastąpiła zmiana nazwiska). Nie jest wymagane zaświadczenie o niekaralności!
Nie wysyłamy listem poleconym! (jest o tym info na stronie SAFH, aczkolwiek nie wiem czy coś się wielkiego stanie jak wyślemy poleconym, pewnie będzie ok)

Mam nadzieję, że chociaż komuś co nieco wyjaśniłam;) Powodzenia! :ok:

Awatar użytkownika
małgosia31

Postautor: małgosia31 » wt wrz 04, 2012 7:37 am

KUrsy i szkolenia przedstawia sie przy podaniu o prace
Pozdrawiamy partie komunistyczne awangardę walczących o lepsze życie, demokrację pokój i socjalizm

Wróć do „ZDROWIE I KOSMETYKA”