Autoryzacja specjalizacji pielęgniarskiej w Norwegii

Usługi medyczne w Norwegii, świadczenia chorobowe, kosmetyka, spa

Moderator: Moderatorzy

bognes40

Re: Pielęgniarka w Norwegii - uznanie kwalifikacji, zatrudni

Postautor: bognes40 » wt wrz 04, 2012 9:44 pm

Kelle , małgosiu 31-serdecznie dziękuję za odpowiedz-właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałam-rozwiało to w zupełności moje wątpliwości,
Proszę jeszcze jeżeli możecie podpowiedzieć czy dokumenty można wysłać z Polski i w Polsce można spokojnie na nie czekać?Chciałabym wszystko załatwić jeszcze będąc w Polsce oraz jak to jest ze znajomością języka,czy Norskap 3 jest bezwzględnie wymagany, czy już bergentested .Od czego jest to uzależnione?To znaczy wiem ,że swiadczy to o poziomie znajomości języka,ale jak jest odbierane przez SAHF lub przyszłego pracodawcę,jak duży ma to wpływ na zatrudnienie,czy zdany Norskap 3 jest wystarczający aby starać się o pracę(jak czytam ogłoszenia to wydaje się ,że tak) I dobrze rozumiem kelly ,że nie dołączałaś zaświadczenia o zdanym egzaminie językowym?

bognes40

Postautor: bognes40 » wt wrz 04, 2012 9:46 pm

Oczywiście pozdrawiam!!!!!----zapomniałam z wrażenia!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
małgosia31

Postautor: małgosia31 » wt wrz 04, 2012 11:09 pm

Ja autoryzowalam dyplom z Polski i nie mialam wtedy bladego pojecia o norweskim. Jezyk liczy sie dla pracodawcy i on weryfikowany jest podczas spotkania o prace na ktore jestesmy zapraszani jak mamy szczescie zostac wybrani z ilus tam kandydatow. I tak teraz pisza ze chca norsk prøve 3 lub wiecej ale nie zawsze to jest brane pod uwage jesli widac ze kandydat wlada jezykiem bezproblemowo. No coz powodzenia.
Pozdrawiamy partie komunistyczne awangardę walczących o lepsze życie, demokrację pokój i socjalizm

bognes40

Postautor: bognes40 » śr wrz 05, 2012 5:43 pm

A właśnie ! poruszyłaś ważny temat weryfikacji danych z aplikacji przez pracodawcę do ewentualnego zatrudnienia, jak to jest z ogłoszeniami w prasie,czy zamieszczane są tak jak to się robi w Polsce czyli zamieścić bo procedura tego wymaga ,a już osoba jest zatrudniona ? czy jest to takie uczciwe i czekają aż wpłyną wszystkie podania do końca terminu aby je rozpatrzeć?I jeszcze jedno,jeżeli wpłynie wiele podań to co może wpłynąć na wybór akurat danej oferty w przypadku zawodu pielęgniarki.I jeszcze czy potwierdzisz to co przeczytałam na internecie,ze pielęgniarka z Polski ma małe szanse na zatrudnienie w Norwegii na stanowisku pielęgniarki w szpitalu jako w pierwszej pracy w tym kraju?Czy musi najpierw przejść szkolenie, pracę w domu opieki,itd.Pytam ,ponieważ zastanawiam się gdzie tej pracy na początek szukać?Dodam,ze w Polsce pracuję w szpitalu o charakterze zabiegowym,więc dom opieki jak najbardziej dam sobie ,,chyba" radę, ale jak bym mogła do szpitala,to byłoby świetnie(przez wiele lat byłam chirurgiczną a teraz jestem anestezjologiczną)

Awatar użytkownika
małgosia31

Postautor: małgosia31 » śr wrz 05, 2012 7:50 pm

Tutaj zeby byc operacyjna albo anstezjologiczna trzeba miec skonczona specjalna szkole chyba 2 lata z hakiem trwa ta szkola. Jest termin do kiedy wplywaja podania potem oni sobie wybieraja kogo chca zobaczyc i ewentualnie posluchac, swoje spostrzezenia spisuja sobie na karteczke i potem naradzaja sie i albo wzywaja cie albo zycza ci emailem albo listownie powodzenia. Co moze wplynac na wybor . Pierwsze jezyk, doswiadczenie, " to cos", referencje. Nie slyszalam zeby to ze sie jest z Polski czy Litwy jakos dzialalo skoro zna sie jezyk.
Pozdrawiamy partie komunistyczne awangardę walczących o lepsze życie, demokrację pokój i socjalizm

bognes40

Postautor: bognes40 » czw wrz 06, 2012 10:59 am

Pozdrawiam i dziękuję!

kelle

Postautor: kelle » pt wrz 07, 2012 9:37 pm

Bognes40, jest dokladnie tak jak pisze Malgosia. Zeby pracowac w szpitalu musisz miec videreutdanning czyli taka nasza specjalizacje. Poza tym jezyk musisz umiec bardzo dobrze. Na poczatek polecam Ci dom opieki, ja wlasnie staram sie o prace w takim domu ale narazie jako hjelpepleier, poniewaz nie czuje sie tak pewnie w jezyku zeby byc pielegniarka. W domu opieki odpowiedzialnosc pielegniarki jest zbyt duza zeby ryzykowac. Cos mi sie obilo o uszy ze w Oslo zdanie norsk prØve 3 to wymog. W innych miastach musisz po prostu przejsc rozmowe kwalifikacyjna i na tej podstawie ocenia sie twoj jezyk. Chodzę na praktyki do domu opieki i ciężko na początku zrozumieć, co mówią pacjenci a to jest jednak bardzo istotne w tej pracy:) SAFHu egzaminy jezykowe nie obchodza i mozesz wyslac dokumenty z Polski.

wolhar

Postautor: wolhar » sob gru 08, 2012 11:36 pm

Witam.
Jestem pielęgniarzem systemu RM oraz ratownikiem medycznym - 2 licencjaty i mgr ze zdrowia publicznego.
Pracuję w pogotowiu, wcześniej szpital.Uczę się nov i chciałbym pracować tam w pogotowiu
Słyszałem że w Nov nie ma ratowników.Może mi ktoś podpowiedzieć trochę bo nie wiem jak mam się ukierunkować

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » ndz gru 09, 2012 12:31 am

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/ambulansearbeider
ide poczytac linka, tak mi wychodzi ze sav i nazywaja sie ambulansearbeider

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » ndz gru 09, 2012 6:56 am

wolhar pisze:Witam.
Jestem pielęgniarzem systemu RM oraz ratownikiem medycznym - 2 licencjaty i mgr ze zdrowia publicznego.
Pracuję w pogotowiu, wcześniej szpital.Uczę się nov i chciałbym pracować tam w pogotowiu
Słyszałem że w Nov nie ma ratowników.Może mi ktoś podpowiedzieć trochę bo nie wiem jak mam się ukierunkować

W Norge jest ambulansearbeider, czyli sanitariusz. 4 lata nauki - 2 lata teorii i 2 lata praktyki do uznania kwalifikacji.

Studia na kierunku paramedic (Paramedicutdanning) istnieja na 4 uczelniach: Høgskolen i Troms, Høgskolen i Sør-Trøndelag, Høgskolen på Lillehammer, Betanien diakonale høgskole i Bergen.

Nie sa one jednak jeszcze uznane przez Ministerstwo Oswiaty, tzn. nie daja zadnego tytulu.

Tu:

http://no.wikipedia.org/wiki/Ambulansearbeider

i w menu po lewej masz po polsku.

Odpowiednika ratownika medycznego nie ma.
Obrazek
http://www.forum-norwegia.pl
Nie odpowiadam na pw w temacie pracy i życia w Norge. Zapraszamy do pisania na forum.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » ndz gru 09, 2012 11:30 am

ok a jaka jest roznica miedzy ratownikiem a sanitariuszem?

wolhar

Postautor: wolhar » ndz gru 09, 2012 11:37 am

Dziękuję wam bardzo za pomoc:)
Czyli na chwilę obecną chyba nie ma sensu startować z dyplomem ratownika medycznego tylko z pielęgniarskim bo bardziej konkretne przepisy są?

Wróć do „ZDROWIE I KOSMETYKA”