NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

MIGRENA...

Usługi medyczne w Norwegii, świadczenia chorobowe, kosmetyka, spa

Moderator: Moderatorzy

Migrenka

MIGRENA...

Postautor: Migrenka » pn sty 13, 2014 3:07 pm

Ktos moze choruje na migrene ___???????????

Awatar użytkownika
majk87

Re: MIGRENA...

Postautor: majk87 » pn sty 13, 2014 3:29 pm

Ja miewałem czasami w okresie dorastania, moja mama ma do teraz... najlepsza metoda to jak czujesz start migreny (aurę migrenową) to zapodaj sobie 4 tabletki aspiryny (równowartość 2g kwasu acetylosalicylowego - główny składnik Aspirin firmy "Bayer" i powinno przejść w przeciągu 2 godzin. Tylko nie więcej tej aspirynki, bo można się zatruć. :)
Mała pasja, z czasem może stać się stylem zycia...

Fotografika | Video | Multimedia | Web-Design

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » pn sty 13, 2014 3:44 pm

Moja kumpela to przeklenstwo przesypia :(
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Awatar użytkownika
Sihaja
Pochwał: 1

Postautor: Sihaja » pn sty 13, 2014 7:32 pm

Czy ktoś choruje... No bez przesady, to nei taka znów rzadka przypadłość ;)

majk87: jaki jest mechanizm działania aspiryny w takiej dawce? Bo zakładam, ze jakiś szczególny musi być... Poza tym to o ile mnie pamieć nie myli to dobowo nie powinno się przekraczać 1500 mg. No i nie wiem jak żołądek zareaguje na taka ilość aspiryny na raz...

A tak zupełnie z innej beczki, gdzieś czytałam, że żucie gumy sprzyja występowaniu ataków migrenowych ;)

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » pn sty 13, 2014 8:01 pm

Sihaja pisze: majk87: jaki jest mechanizm działania aspiryny w takiej dawce? Bo zakładam, ze jakiś szczególny musi być... Poza tym to o ile mnie pamieć nie myli to dobowo nie powinno się przekraczać 1500 mg. No i nie wiem jak żołądek zareaguje na taka ilość aspiryny na raz...

Kurde... Lekarzem nie jestem, ale że lubię ciekawostki to zasięgnąłem deczko informacji:
Kwas acetylosalicylowy jest inhibitorem cyklooksygenazy, działa nieodwracalnie poprzez acetylację jej centrum katalitycznego. Enzym ten katalizuje reakcje syntezy prostaglandyn, które są mediatorami reakcji zapalnej. Aspiryna w wyniku zawyżonej dawki hamuje również powstawanie prostacyklin. W ten sposób kwas acetylosalicylowy wywiera silne działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Prostaglandyny to grupa hormonów zwierzęcych, pochodnych kwasu arachidonowego należących tym samym do grupy eikozanoidów. Należą one do hormonów parakrynowych (działających miejscowo), są regulatorami procesów fizjologicznych, powstają wskutek pobudzenia nerwowego. Występują we wszystkich tkankach oraz płynach ustrojowych. Wykazują bardzo dużą aktywność bioelektryczną, zaś podłożem migreny może być nieprawidłowe funkcjonowanie receptorów kanałów jonowych kory mózgowej, neuronów regulujących przepływ mózgowy oraz płytek krwi lub makrofagów, które chemicznie stymulują okołonaczyniowe wewnątrzczaszkowe włókna nerwowe. Wydaje się, że rozszerzająca się depresja korowa – rozchodząca się fala zmniejszonej aktywności bioelektrycznej kory mózgu jest dominującym mechanizmem migreny z aurą . Według innej hipotezy, tzw. naczyniowej, za fazę aury odpowiada skurcz naczyń mózgowych, który w dalszym etapie przechodzi w nadmierne ich rozszerzenie ze zwiększoną przepuszczalnością ścian, doprowadzając do napadu bólowego.

...generalizując - duża dawka kwasu acetylosalicylowego, wpływa na ograniczenie produkcji prostaglandyn, dzięki czemu ogłupia zakończenia nerwowe w kwestii nieaktywności bioelektrycznej, dzięki którym to odczuwamy coś takiego jak migrena.
...ale to tylko tak na "chłopski rozum" by wynikało. :mrgreen:

...dzienna dawka w/w kwasu dla dorosłego człowieka nie powinna przekraczać 2,5g. :)

Awatar użytkownika
pastela
Kontaktowanie:

Postautor: pastela » pn sty 13, 2014 11:33 pm

Mojej mamie jak reka odjal przeszla migrena, gdy sie rozwiodla z porypanym mezem. Mnie - jak sie wyprowadzilam z Polski. Tak wiec... polecam odciac czynnik stresujacy. Kutt ut, o!
pastelatelier.blogspot.no | takie tam moje foto

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » pn sty 13, 2014 11:52 pm

albo stor klem og pils... :)

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » pn sty 13, 2014 11:57 pm

pastela pisze:Mojej mamie jak reka odjal przeszla migrena, gdy sie rozwiodla z porypanym mezem. Mnie - jak sie wyprowadzilam z Polski. Tak wiec... polecam odciac czynnik stresujacy. Kutt ut, o!

Pierwszy krok poczyniłem, pozostała kwestia przeprowadzki. :mrgreen:

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » wt sty 14, 2014 12:22 am

Rozwiodles sie z porypanym mezem? ;P

Awatar użytkownika
Seev

Postautor: Seev » wt sty 14, 2014 1:15 am

W tych czasach to nigdy nic nie wiadomo :)

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » wt sty 14, 2014 8:25 am

rekonstruksjon pisze:Rozwiodles sie z porypanym mezem? ;P

Ymm... Miałem na myśli sam fakt rozwodu z czymś porypanym - była kobietą, to akurat sprawdziłem jeszcze przed ślubem. :mrgreen:

@ Seev: No proszę mi tu płciowej niesubordynacji nie insynuować!
W żaden sposób nie pobudza mnie seksapil posłanki Grodzkiej, czy też tembr męskiego głosu. 8)

Awatar użytkownika
Sihaja
Pochwał: 1

Postautor: Sihaja » wt sty 14, 2014 11:21 pm

majk87 pisze:...dzienna dawka w/w kwasu dla dorosłego człowieka nie powinna przekraczać 2,5g. :)

Majki, mechanizm działania aspiryny znam, po prostu... Nijak nie wyobrażam sobie by zadziałała w mirenie. Na mnie nawet eferalgan codein nie działał, jak miałam migernę, nawet łaczony z aspiryną, czy ibuprofenem, Stąd było moje pytanie.
Co do dawki, zanim napisałam 1,5 g/dobę sprawdziłam w pharmindexie. Może inne źródła podaja więcej.
Niemniej jednak jako nieselektywny i nieodwracalny inhibitor COX aspiryna działa niezbyt korzystnie na błonę śluzową żołądka.

Stąd byłomoje pytanie o dawkę.

Szczerze mówiąc nie mam czasu, by dokładnie szukać więcei informacji, więc nie rozważam tego dalej.

Kiedy byłam na studiach, dominowała hipoteza naczyniowa migreny... Spotkałam się z sugestią, ze kiedy zaczyna się aura kieliszek wódki jest w stanie zapobiec rozwojowi napadu.

Co do migreny na tle nerwowym, to prawda, taka tez występuje.
Na drugim roku studiów na CMUJ, dzięki sympatycznym pracownikom pewnej katedry miałam migene co tydzień. We wtorek zajęcia, a o d środy do piątku migrena. Ostatecznie musiałam przez nieobecności powtórzyc rok :/

Raz, już w pracy, zdarzył mi się tez stan migrenowy. To ciagły napad trwający wele dni. U mnie 9. Ale wetdy, to już naprawdę było niecieawie.
Niestety niekiedy igrena pojawia się i bez powodu. :(

Jest też tak zwana migrena oczna. Rozwija się niekiedy u ludzi starszych (po 30). Polega na krótkotrwałym (do 30 minut) zaburzeniu widzenia. Pół obrazu jest rozmyte, faluje, niekiedy pojawiają sie błyski światła. Po jednym 30 min. napadzie może zaraz zacząćsię kolejny. Ale ta forma jets przynajmniej bezbolesna. Zdarzyło mi się kiedyś. Dziwne wrażenie - nie mogłam zobaczyc połowy swojej twarzy w lustrze :)

Co do leczenia: zazwyczaj nieźle działają tryptany (sumigra i jej odpowiedniki). Pozwalają przerwać trwający atak.

Wróć do „ZDROWIE I KOSMETYKA”