MIGRENA...

Usługi medyczne w Norwegii, świadczenia chorobowe, kosmetyka, spa

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
H-Element

Re: MIGRENA...

Postautor: H-Element » wt sty 14, 2014 11:32 pm

..."Ludzie cierpiący na migreny często twierdzą, że podczas ataków mają wrażenie jakby coś rozsadzało im głowę od środka. Dlatego dotychczas uważano, że za te bóle odpowiedzialne są naczynia krwionośne, które w pewnym momencie zaczynają nagle zwiększać swoją objętość i tym samym wywierają nacisk na mózg. Z tego powodu w leczeniu migreny stosowano leki oparte na sumatryptanie – związku, który ma powodować ponowne skurczenie się tętnic.

Grupa duńskich naukowców postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście to naczynia krwionośne są odpowiedzialne za nagłe napady bólu głowy. W tym celu poddali badaniu rezonansem magnetycznym (MRI) 19 kobiet w czasie występowania u nich migren. Ochotniczki cierpiały na odmianę tego schorzenia, która jest ograniczona tylko do połowy mózgu. Dzięki temu podczas skanowania narządów naukowcy mogli od razu porównać bolące obszary z tymi zdrowymi.

– W przeciwieństwie do tego, co sądzono dotychczas, odkryliśmy, że tętnice występujące na zewnątrz czaszki nie rozszerzają się wcale podczas ataków migreny – powiedział Faisal Mohammad Amin, członek duńskiego zespołu. – Natomiast tętnice wewnątrz czaszki rozszerzyły się tylko odrobinę po stronie, po której odczuwano ból.

Eksperyment ten wyraźnie świadczy o tym, że to nie naczynia krwionośne są odpowiedzialne za migreny. Naukowcy twierdzą, że bóle te można wyjaśnić nagłym uwrażliwieniem się zakończeń nerwowych, które oplatają tętnice. Przez to neurony wysyłają błędną informację, że naczynia zacznie się rozszerzyły i w efekcie chory ma wrażenie jakby pulsowała mu głowa.

Podczas badań sprawdzono także, jak leki stosowane na bóle migrenowe wpływają na naczynia krwionośne. W tym celu ponownie zbadano za pomocą MRI mózgi 19 kobiet, które tym razem zażyły lekarstwo. Wyniki tego badania były zaskakujące. Okazało się, że sumatryptan w żaden sposób nie wpływa na rozszerzanie bądź kurczenie się tętnic. Oznacza to, że dotychczas stosowane leki działają zupełnie inaczej, niż przypuszczano. "...

Migrenę mają kobiety..........facetów po prostu łeb na...... :wink: :mrgreen: :lol:
Zmiana programu "Kropka nad i" na "Kropka przed N". :mrgreen:

I'am laid-back !

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » wt sty 14, 2014 11:40 pm

Mozg jest niesamowitym urzadzeniem i nie wiemy nawet jednego procenta tego, co powinnismy o nim. Przydaloby sie kwestie migreny jednak rozwiazac, to cholerstwo niszczy humor osobie chorej lub inaczej - dopadnietej. :(

Gdzies czytalam o sposobie na migrene - nogi w miske z zimna woda, nachylic sie i na polaczenie czachy z szyja dac woreczek z woda lub mokry recznik - nie wiem czy skutkuje niestety, nie probowalam
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » wt sty 14, 2014 11:59 pm

hmm.... jesteś chyba po farmacji/medycynie lecąc do mnie takimi skrótami - wiec wyjaśniam - po "polskiemu" do mnie proszę. :P
Ja napisałem to co wyczytałem na kilku portalach medycznych w tematyce działania aspiryny, a finalnie spłyciłem to do mojego poziomu - medycznego laika, bo w tej formie względnie skumałem o co w tym chodzi. ;)

Coś podobnego do tej migreny ocznej miałem przez jakieś 2 tygodnie po wypadku... :|

Ja zawsze poznawałem u mnie aurę migrenową po deczko zaburzonej percepcji, jakby lekkie otumanienie.
Kilka razy pomogły mi na to tabletki... Solpadyna (?), nie pamiętam dokładnie nazwy, a zazwyczaj mi faktycznie pomagała Aspiryna - tą metodę podpowiedziała mi babcia (lekarka) lecz nie zapytam jak to dokładnie działa - zmarła 5 lat temu. Tak więc tego nie rozwiążemy chyba. :P

Dawkę 2,5g dziennie wyczytałem na Wikipedii - szczerze mówiąc nigdy nie zauważyłem bólu żołądka lub nieżytu po sporej dawce Aspiryny. :)

Pamiętam, że jest jeszcze jakiś drugi rodzaj kwasu stosowany w leczeniu migreny/aury... nazwy nie pamiętam do końca - zaczyna się na "T" i mnie się kojarzyła zawsze z teflonem.
Jest on chyba stosowany w lekach migrenowych wydawanych na receptę. Tyle mogę podpowiedzieć. :)

Co poradzić na migrenę? hmmm..
Jak mnie ząb bolał - to wyrwałem! :mrgreen:
Mała pasja, z czasem może stać się stylem zycia...

Fotografika | Video | Multimedia | Web-Design

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » śr sty 15, 2014 12:09 am

...zamiast edytować, zacytowałem sam siebie. :/

Awatar użytkownika
H-Element

Postautor: H-Element » śr sty 15, 2014 12:18 am

Tramal :mrgreen:
Zmiana programu "Kropka nad i" na "Kropka przed N". :mrgreen:

I'am laid-back !

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » śr sty 15, 2014 12:21 am

Taaaa.... a potem wsiądź do auta - ja dzięki Tramalowi skrzywiłem felgę bo nie wiem kiedy przy****em w krawężnik dość spory. :/

Wolę tego nie brać, jeszcze kogoś uszkodzę podczas "haju" medycznego i sobie cyrków narobię. :/

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » śr sty 15, 2014 12:24 am

Od biedy zafundowac sobie hydroksyzyne i siup ;P ale wtedy blackout na pare dni niemal. Hydroksyzyne sie normalnie stosuje silnie uspokajajaco.
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » śr sty 15, 2014 12:27 am

U mnie z migreną to jak z ex żoną - dawno nie miałem kontaktu i bardzo mnie to cieszy. :D
Szkoda tylko, że problemu migreny nie da się załatwić jedną sprawą w sądzie. :roll:

Awatar użytkownika
Sihaja
Pochwał: 1

Postautor: Sihaja » pt sty 17, 2014 12:00 am

majk87 pisze:po "polskiemu" do mnie proszę. :P

Przepraszam ;)

Chodziło mi o to, ze aspiryna działa na cyklooksygenazę, o której pisałeś, ale... cyklooksygenazy są minimum trzech rodzajów. Pożądane jest wyhamowanie tej, która działa w stanie zapalnym, ale aspiryna działa tez na tą obecna w nerkach i żołądku, która ma działanie ochronne.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mają charakter słabych kwasów. Jako takie w kwasie żołądkowym staja się obojętne i łatwo dostają się przez śluz osłaniający żołądek przed kwasem. Tylko że pod śluzem środowisko nie jest już kwaśne i leki przechodza w forme kwaśną i wtedy moga uszkodzić żołądek.
Stąd moja wątpliwość. W tak dużej dawce szkodliwe działanie będzie jeszcze silniejsze.

Dawki zalecane zmieniaja się, 1,5 g na dobe znalazłam w opisie leków na portalu medycznym... Ale diabli wiedzą która wersja jest lepsza.

Solpadeina zawiera niewielką dawkę kodeiny i paracetaol. Działa dość dobrze, niestety u mnie nie pomagała.
Tramal, to już lek narkotyczny wydawany na receptę.

Hydroksyzyna może ułatwic spanie, choć na jednego dziaa w małej dawce, a u innych... no cóż. Nie za bardzo.

Ja akurat mam nieźle wyposażoną apteczkę i zawsze coś się znajdzie. Ale i tak wolę po prostu nie meć migreny :)

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » pt sty 17, 2014 12:16 am

No i teraz ogarnąłem o czym Ty tu do mnie piszesz. :)
Być może dawka "zdrowa" to 1,5g - nie znam się, lekarzem nie jestem, tak powiedział "Wiki-kłamca" :P
Szczerze mówiąc na dzień dzisiejszy w przypadku migreny zaś bym się Aspiryny najadł - może i niszczy żołądek, ale dla mnie nie ma nic gorszego niż ból głowy.

Tak, Solpadeina - to mi ratowało tyłek nieraz w pracy/szkole. ;)

Przy pękniętym barku Tramal pomaga!
...w sensie, znieczula, ale "Abrakadabra" w głowię wkurza. :mrgreen:

Sihaja pisze:Hydroksyzyna może ułatwic spanie, choć na jednego dziaa w małej dawce, a u innych... no cóż. Nie za bardzo.

Na problemy ze snem, najlepszy jest sex... a czasem i na ból głowy pomaga (udowodnione naukowo). :mrgreen:

Awatar użytkownika
kkasia125

Postautor: kkasia125 » pt sty 17, 2014 10:02 am

Podpisuje sie wszystkimi rekami pod ostatnim zdaniem. Grunt to przyjmowac "lek" regularnie i odpowiedniej dawce :wink:
Når fortiden ringer - ikke svar. Den har ikke noe nytt å si.

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » pt sty 17, 2014 11:08 am

yy... a to da się przedawkować? :mrgreen:

Wróć do „ZDROWIE I KOSMETYKA”