jaki formularz do zgłoszenia wypadku do navu?

Usługi medyczne w Norwegii, świadczenia chorobowe, kosmetyka, spa

Moderator: Moderatorzy

latawiec

Postautor: latawiec » sob maja 27, 2017 8:30 am

zakładam osobny watek bo ty razem chodzi o zgłoszenie wypadku do navu. jak w temacie. Byłem w nawie i otrzymałem jakiś ale prawdopodobnie formularz jest przeznaczony dla pracodawcy" Melding om yrkesskade eller yrkessykdom som er påført under arbeid på norsk eller utenlandsk landterritorium" a na jakim formularzu mogę ja zgłosić?

szczypior

Postautor: szczypior » sob maja 27, 2017 8:58 am

Na tym formularzu jest napisane, że powinien go wypełnić pracodawca w ciągu 3 dni od wypadku. Twój wypadek miał miejsce 12 maja, więc już trochę po fakcie, ale gadaj o tym z twoim pracodawcą, czy już wysłał, może niepotrzebnie wykazujesz taką aktywność na własną rękę. Wysłanie takiego formularza jest obowiązkiem pracodawcy i jest on za to odpowiedzialny: http://www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=78506. Z tym że wówczas jedna kopia takiego formularza powinna trafić do ciebie.

Nie znalazłem nigdzie żadnej informacji o meldingskade for arbeidstakere.

latawiec

Postautor: latawiec » sob maja 27, 2017 11:45 am

Pracodawca nie wysłał zawiadomienia do nav. Ja znalazłem informację że sam również powinieniem to zgłosić ale już na jakim formularzu to nie wiem i mam na to 12 miesięcy. Będę w navie w poniedziałek to opytam sprawę. Trochę dziwnie to wygląda, że jeżeli szef nie zgłosi wypadku do trzech dni to nie można zakwalifikować wypadu jako w pracy. Załóżmy że jest to działanie celowe... pracownik musi sie jakoś przecież bronic przed krętaczami.

latawiec

Postautor: latawiec » sob maja 27, 2017 12:28 pm

Skaden kan på et senere tidspunkt vise seg å være mer alvorlig en først antatt. Hvis skaden ikke er meldt tidligere må du som arbeidsgiver snarest mulig sende melding til Arbeidstilsynet. tzn jeżeli google tłumacz poprawnie przetłumaczył to w sytuacji nie zgłoszenia wypadku przez pracodawcę należy skontaktować się Inspekcją Pracy.

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » sob maja 27, 2017 11:07 pm

Z tego co ja sie orientuje to jest tak jak szczypior napisal ze to pracodawca musi zglosic a nie pracownik i wlasnie jest krotki czas na zgloszenie wypadku nawet bym powiedziala ze trzeba od razu zawiadomic zeby mozna bylo udowodnic ze to sie stalo w pracy.No ale mozesz probowac.

szczypior

Postautor: szczypior » ndz maja 28, 2017 9:38 am

latawiec, w tym fragmencie, który cytujesz, jest napisane: "Szkoda ta może w późniejszym czasie okazać się poważniejsza niż pierwotnie założono. Jeśli szkoda nie została zameldowana wcześniej, musisz ty, jako pracodawca, asap wysłać powiadomienie do Arbeidtilsynet". Czyli faktycznie, szkodę w pewnych warunkach można zgłosić później, z tym że cały czas ten obowiązek leży na pracodawcy. Jeśli nie masz możliwości dogadania się z pracodawcą, to moim zdaniem najbardziej logicznym byłoby zawiadomienie Arbeidstilsynet, że twoja szkoda nie została zgłoszona jako wypadek przy pracy.

Spróbowałbym też możliwości - skoro dostałeś już od NAVu ten druk - wypełnić go z kimś kto pięknie rozumie w ichnim języku, i dostarczyć jeden egzemplarz do NAVu, ale nie osobiście, jak jakaś przypadkowa osoba z ulicy, ale listownie, z załączoną informacją, że skoro twój pracodawca nie jest skłonny dopełnić tego obowiązku, nawet po uprzejmym przypomnieniu, to robisz to we własnym imieniu. Możliwe że przyjmą, a możliwe że odeślą cię do AT. Plus jedna kopia dla pracodawcy, razem z wydrukami i zaznaczeniem tych wszystkich przepisów, które są w tym wątku, "uprzejmie sugerującymi", czyim obowiązkiem nie według woli, ale według prawa to jest. Wpierw jednak próbowałbym się dogadać tak czy siak. Przekonać go do tego, że on chce to zrobić sam z siebie.

Prywatnie - dostosowałbym też metodę postępowania do modelu postępowania twojego szefa. Jeśli szef jest po prostu raczej leniwy, niedbalski, to raczej postępowałbym z nim delikatniej, naciskając, przynosząc mu gotowy druk i naciskając znowu. Nawet pijąc z nim piwko po godzinach pracy, podczas wypełniania druku, zaklejania koperty i własnoręcznego wrzucania listu do skrzynki. Ale jeśli szef jest takim z pokroju panów-władców-ja-wiem-najlepiej-mam-gdzies-innych, to smarowałbym korespondencje do AT. Po uprzedniej próbie dogadania się oczywiście.

===================

Tak. Popytałem nieco wujka G. Tak więc:

Na altinn możesz znaleźć info, że jeśli pracodawca unika wysyłania meldingskade, to może zrobić to pracobiorca, włącznie z powiadomieniem ubezpieczyciela. Jest to więc oficjalna droga.
https://www.altinn.no/no/Starte-og-driv ... kessykdom/

Ponadto w sieci możesz znaleźć adwokatów pomagających w tej sytuacji. Dla nich to raczej bułka z masłem: prawo mówi tak, a ktoś w piękny, klarowny sposób tego prawa nie dopełnia - adwokat wygrywa. Strony do dwóch adwokatów, ten drugi oferuje pierwsze pół godziny rozmowy gratis:
https://personskadesiden.no/personskade ... ersonskade
http://yrkesskadekontoret.no/yrkesskader

Powodzenia.

latawiec

Postautor: latawiec » ndz maja 28, 2017 12:21 pm

dziękuje Szczypior za drogocenne dla mnie wskazówki. Mam już nakreślony plan działania gdyż w zaistniałej sytuacji okazało się że mój szef traktuje mnie bardzo nie fair. Niestety muszę wytoczyć ciężkie armaty bo jestem traktowany jako "polaczek" który ma prawo tylko ciężko pracować. Jeszcze raz dziękuje i jak doprowadzę sprawy do porządku to opisze moja sytuacje może komuś w przyszłości to pomoże.

Wróć do „ZDROWIE I KOSMETYKA”