Mieszkanie w Norwegii - Pożyteczne informacje

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

Kamil Szych

Mieszkanie w Norwegii - Pożyteczne informacje

Postautor: Kamil Szych » sob paź 01, 2011 8:42 pm

Cholera .... Mieszkam w Molde i nie wiem jak ustalić adres chaty w której mieszkam ? Każda chałupa ma numer klatkowskiej i drzwi, prawda. Jest to potrzebne dla skkatu przy złożeniu wniosku o zameldowanie. Może ktoś z Was wie na jakich stronach wywęszyć te informację ?
Mój szef mi podał tylko numer budynku, a wiem że to za mało. Pozdro z Molde ! Kamil

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011
Pochwał: 1

Re: Jak ustalić dokładny adres mieszkania w No ? (klatka/drzwi)

Postautor: 2ale2 » sob paź 01, 2011 9:18 pm

Hej, jezeli w budynku jest kilka mieszkan, to napewno jakies tam oznaczenie dodatkowe jest...a moze byc tylko numer domu, ja tak mam, ale akurat nie w urzedzie skarbowym sie czepiali, tylko jak chcielismy kupic bezprzewodowy internet z netcomu i wowczas nasza wlascicielka, gdzies obdzwonila i podala nam nr dzialki, na ktorej stoi dom i tak pani wklepala do tej swojej skjema gdzie bez tego niby ani rusz nie mogla isc dalej...dzwon ,pisz do szefa niech sie dowie jaki jest dokladny adres na ktorym mieszkasz , jezeli to on wynajal lub jest wlascicielem mieszkania, przeciez jemu latwiej sie dokopac niz tobie czy nam do takich danych, powodzenia :ok:
forum norwegia
....bezmyślność zabija, innych...

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

Kamil Szych

Re: Jak ustalić dokładny adres mieszkania w No ? (klatka/drz

Postautor: Kamil Szych » sob paź 01, 2011 9:40 pm

Dzięki wielkie za próbę pomocy ...!!!! Znalazłem info na stronie skkatu bo trochę norweski jażę i się uczę, że do kommuny trzeba się dostukać i oni mają takie informacje u siebie. To tak jak w Polsce w urzędzie miasta takie sprawy się wyjaśnia. W dziale zameldowania itd. Masz rację taką informację musisz posiadać podczas kupowania np: neta w No. Tak napisałem bo czasem ktoś jak wie to szybko Ci info udzieli i nie musisz tracić czasu i bawić się w detektywa hehehe. Na teraz odsyłają do kommuny. Wiesz ile czasu musisz wysterczeć przy necie aby się wgryzć w nurtującą Cię kwestie jak masz jakiś temat do rozwiązania - prawda. Może kiedyś i Ty będziesz potrzebował. Dzięki i powodzenia w No !!! Kamil

usunieto nieaktywny link. takijeden

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » wt paź 04, 2011 9:59 pm

Najpierw sprawdz drzwi wyjsciowe Twojego mieszkania.
Otworz i zobacz, czy wisi pasek - naklejka z oznaczeniem "seksjon" po tej stronie, gdzie masz zawiasy.

Jesli nie ma, to zarzad wspolnoty/spoldzielni ma to wszystko rozpisane i "rozrysowane", wystarczy telefon do zarzadu :)
Obrazek
http://www.forum-norwegia.pl
Nie odpowiadam na pw w temacie pracy i życia w Norge. Zapraszamy do pisania na forum.

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » wt paź 04, 2011 11:27 pm

Niech zgadnę:
Mieszkasz na trzecim piętrze, po lewej od wejścia, drzwi po prawej?

fullcasco
NICK 2011
Kontaktowanie:

Postautor: fullcasco » wt paź 04, 2011 11:48 pm

Grzes203
ja ci pomoge tylko napisz
Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,lecz przez to, kim jest,nie przez to co ma,lecz przez to,czym DZIELI się z innymi.

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » śr paź 05, 2011 6:52 pm

Ale ja wiem jak to ustalić, wytłumaczyła mi to kiedyś już miła Pani w Skatt.
Nawet znalazłem w necie opis jak to zrobić samemu:

Hva betyr bolignummeret?
Har du bolignummer H0302, forteller det at leiligheten din ligger i tredje hovedetasje og at den er nummer to fra venstre.
Alle boliger i Norge har nå fått egen adresse. Eneboliger og rekkehus har ingen endringer i adressen, men alle leiligheter i hus med flere boliger har fått et bolignummer i tillegg til gateadressen. Bor du for eksempel i Strandgaten 3c, kan den nye adressen være Strandgaten 3c H0302.

Tillegget, eller bolignummeret, består av en bokstav og fire tall. Bokstaven forteller om du bor i en Hovedetasje, Loftsetasje, Underetasje eller Kjelleretasje. De to første tallene sier hvilken etasje inngangen til leiligheten din ligger i. De to siste tallene er leilighetens nummer i etasjen, regnet fra venstre med klokka når en kommer opp trappen. H0302 viser altså at leiligheten ligger i tredje etasje og at det er leilighet nummer to fra venstre.

EDIT: Niestety nie pamiętam źródła :(

Kamil Szych

Postautor: Kamil Szych » śr paź 05, 2011 10:36 pm

Ma Pani teoretyczną rację. Te drzwi pochodzą z 1977 roku. Może ten numer z drzwi obowiązywał kiedyś przez lata. Obecnie jest inny tak jak Grzesiek pisze i ja też tego samego się dowiedziałem. Lecz jeszcze tydzień temu kompletnie nie wiedziałem jak temat ruszyć. Grzesiek Ty mieszkałeś tu kiedyś pod tym adresem lub masz tu meldunek na ten kwadrat hehehe. Masz racje H0302 to klucz do zagadki z przed prawie tygodnia hehehe. Gadałem w tygodniu przez przypadek z kolegą stąd i podał mi ten numer bo gdzieś tam się dowiedział jeszcze od kogoś kto też tu ma meldunek na ten kwadrat. Dziękówa wielka za chęć pomocy !!!!!! Apropo. Naklepałem pismaka do babki z zarządu kilka dni temu i cisza jak dotąd w eterze. To jest ciekawe jak skkat widzi te sprawy. Może to kogoś zainteresuje i przyda się w podobnych kwestiach. Link wyżej plus ten odnośnik:

http://www.statkart.no/?module=Articles ... w;ID=12747

Pozdrooooo !

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » śr paź 05, 2011 10:51 pm

Hej, na forum mowimy sobie po imieniu, znaczy nicku, "pan/pani" nie obowiazuje :wink:

Wiek drzwi nie ma znaczenia, bo to nie jest numer drzwi, tylko mieszkania, i jest naklejany tam, gdzie pisalam - przetlumaczylam z linku, ktory podales, zeby mogli zrozumiec rowniez ci, ktorzy nie znaja norweskiego.

Te naklejki zaczeto rozsylac w 1999 - 2000 z dokladna instrukcja, gdzie to przykleic.
Sama kleilam te "kalkomanie" na swoich drzwiach nascie lat temu :wink:

A zarzad spoldzielni/wspolnoty robil spis. Chyba, ze nie zrobil, to nie ma.
Obrazek
http://www.forum-norwegia.pl
Nie odpowiadam na pw w temacie pracy i życia w Norge. Zapraszamy do pisania na forum.

Kamil Szych

Postautor: Kamil Szych » śr paź 05, 2011 11:19 pm

Masz rację. Widocznie ta chałupa nie została ometkowana jak inne. Dlatego było mi trochę trudno tak sobie znaleźć ten numer. Bez tego dokładnego numeru skkat nie wyda meldunku. Czyli właśnie numer bramy, klatki po naszemu i numer mieszkania. Dla nie znających języka to dobre linki i start w tej numerycznej norweskiej dyscyplinie znakowania chałup ... hmmm. To by tak było. Pozdrooo i Dobranocka !

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » śr paź 05, 2011 11:48 pm

Niestety lub stety nigdy w Molde nie mieszkałem więc nie miałem szans by mieć ten sam meldunek.
Po prostu czytam też inne fora.
Być może kiedy ja się rejestrowałem trafiłem na bardzo miłą urzędniczkę, nie znałem tego numeru więc sama go ustaliła i przy okazji wyjaśniła mi jak się to robi.
Bez tego numeru dostałbyś meldunek lecz istnieje ryzyko że nie dostawałbyś poczty.
Jest to również cenna informacja dla służb typu Straż Pożarna czy Pogotowie Ratunkowe, nie muszą się błąkać po całym bloku aby Cię znaleźć.

Kamil Szych

Postautor: Kamil Szych » ndz paź 09, 2011 5:30 pm

Na formularzu RF - 1401B musisz wypełnić pole numeru budynku (klatki) lub tylko numer domku oraz w przypadku kilku mieszkań podać numer lokalu. Spotkałem się z przypadkiem, że kolegów odesłali bo bez tego wniosek nie może być przyjęty. Może gdzieś tam jakiś zamotany urzędnik by to pominął ale oni mają w skkacie rospiskę gdzie Ty chcesz się zameldować i jakiego typu to lokal. Pani z kommuny (główny geodeta miasta) potwierdziła ten numer. W razie wu proszę tam szukać pomocy i wyjaśnień. Widzisz. Ty Grzesiek na miłą babkę trafiłeś. OK. Myślałem że tu mieszkałeś. Pozdrawiam!

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”