Wynajem mieszkania w Norwegii - formalnosci i pytania

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Wynajem mieszkania w Norwegii - formalnosci i pytania

Postautor: Anniken » sob mar 10, 2007 6:02 am

Nie ma tych formalnosci zbyt wiele.

Leieavtale - Umowa

Po otrzymaniu oferty od wynajmujacego, spisujecie umowe, w ktorej okresla sie okres wynajmu, czynsz, warunki wypowiedzenia umowy, obowiazki wynajmujacego i najemcy, oraz ew. dodatkowe zobowiazania ktorejs ze stron (moze to byc np. zobowiazanie do uczestnictwa w czynie spolecznym, mycie schodow wg grafiku, lub ustalacie, ze malujesz mieszkanie, a wlasciciel placi za materialy i/lub zwalnia Cie z oplaty czynszu za x miesiecy, itp.).

Kiedy wynajmujesz mieszkanie, placisz jedynie za wynajem wg umowy z wlascicielem. Ew. wzrost czynszu nie jest dozwolony wczesniej niz po uplywie 1 roku wynajmu.

Wlasciciel moze Cie zobligowac do stawiania sie na czynie spolecznym - robisz to nieodplatnie, jako czasowy uzytkownik nieruchomosci.
Mozesz rowniez otrzymac upowaznienie od wlasciciela do uczestnictwa w zebraniach. Otrzymasz tym samym czesciowy wglad w regnskap, i to, o czym uslyszysz na zebraniach, ale nie bedziesz otrzymywal sprawozdan rocznych.

NB! Pamietaj, ze wypowiedzenie umowy musi nastapic pisemnie, z podaniem daty wypowiedzenia (najczesciej okres wypowiedzenia liczy sie od 1 dnia miesiaca, i wypowiedzenie nie dziala wstecz).

Standardowe formularze umowy:

http://lbf.no/include/default_template.asp?Table=Article&key=30754

http://www.dinside.no/filer_for_nedlasting/dokumenter/Boligleie.doc

Polecam wydruk jednego z tych formularzy, zwlaszcza nr.2, poniewaz sa w nim zawarte najistotniejsze punkty z Husleieloven, dotyczace umowy, i dobrze by bylo, zeby wynajmujacy juz w chwili podpisania umowy widzial, ze jestescie oblatani w przepisach dot. wynajmu.

Depositum - Depozyt

Jezeli wynajmujacy żąda depozytu (depositum), nalezy ow wplacic na okres wynajmu na zablokowane konto, ktorego wlascicielem jestes Ty, i Tobie przypadaja odsetki :!:
Wyplaty odsetek mozesz żądac w czasie trwania umowy, nie musisz czekac z tym do jej zakonczenia.
Koszty obslugi konta ponosi wynajmujacy.
Depozyt nie moze byc wiekszy niz czynsz x 6 (zwykle jest to czynsz x 3), i pieniadze zostaja Ci wyplacone po zakonczonym okresie najmu, i ew. odjeciu kosztow strat i szkod, lub zaleglego czynszu, jezeli cos takiego wystapi.

Jezeli wynajmujacy zamiast depozytu żąda przedplaty czynszu (forskudd), nie moze ona przekraczac wysokosci czynszu za 1 miesiac.

Wynajem - Hybel (stancja, kawalerka)

Hybel to lokum, ktorego nie mozna nazwac kompletnym mieszkaniem, ale gdzie bedziesz mial dostep do wszystkich niezbednych urzadzen, jak kuchnia, sanitariaty, czesto rowniez oddzielne wejscie, itp.

Moze byc tak, ze np. ktos ma do wynajecia mieszkanie 3-pokojowe, i wynajmuje kazdy pokoj osobno jako hybel, ze wspolna kuchnia i lazienka.

Bokollektiv - kolektyw

Polega na wynajeciu nieruchomosci przez kilka osob, ktore dziela czynsz i dysponowany przez kazdego areal wg wlasnej umowy.

Melding til folkeregisteret om flytting innenlands - Zameldowanie

Zameldowania dokonujesz w folkeregister w aktualnej gminie, jak naszybciej, i nie pozniej niz 8 dni po zmianie adresu.

Zameldowanie pod danym adresem w Norwegii nie daje dokladnie tych samych uprawnien co zameldowanie w Polsce. To nie dziala tutaj w ten sam sposob. Jest to konieczna informacja dla rejestru ludnosci, ale zameldowanie nie nadaje Ci szczegolnych uprawnien do lokalu.
Dlatego nie wymaga sie tez specjalnej dokumentacji przy zameldowaniu.

Formularze wniosku o zameldowanie:

Na terenie Norwegii:

http://www.skatteetaten.no/no/Alt-om/Folkeregistrering/Flytting-innen-Norge/

Z innego kraju:

http://www.skatteetaten.no/no/Alt-om/Folkeregistrering/Innvandring---flytting-til-Norge/

Folkeregistering

http://www.skatteetaten.no/no/Alt-om/Folkeregistrering/

Adresseendring - Zmiana adresu

Oprocz zameldowania, zglaszasz rowniez na poczcie zmiane adresu, jezeli przeprowadzka dotyczy na terenie Norwegii. Z poczty mozesz rowniez pobrac druki do wypelnienia o zmianie adresu.
Druki wysylasz do instytucji i osob prywatnych (bank, przychodnia, tow. ubezp., szkola, znajomi, itp.), i nie pobiera sie za wysylke oplaty pocztowej (chyba).
Prostszym sposobem jest zmiana adresu przez internet, na stronie poczty:

http://www.posten.no/produkter-og-tjenester/adresseendring-og-oppbevaring/adresseendring

Adresseendring midlertidig (tymczasowa zmiana adresu)
lub
Adresseendring varig (stała zmiana adresu)

Mozesz tez zamowic na czas okreslony przekierowanie do nowego adresu poczty, ktora ew. przyjdzie na Twoj stary adres po przeprowadzce.

Ceny przekierowania poczty:

Dla 1 osoby:

Do 1 miesiaca - bezplatnie

1 miesiac bezplatnie + 6 miesiecy - kr 290,-

1 miesiac bezplatnie + 12 miesiecy - kr 430,-

Dla 2 lub wiecej osob:

Do 1 miesiaca - bezplatnie

1 miesiac bezplatnie + 6 miesiecy - kr 310,-

1 miesiac bezplatnie + 12 miesiecy - kr 440,-

Kolejne 6 miesiecy - kr 130,-

Tutaj znajdziesz dokladna instrukcje zmiany adresu przez internet:

http://www.forum-norwegia.pl/viewtopic.php?f=7&t=8678

Husleieloven - Ustawa o wynajmie lokalu mieszkalnego:

https://lovdata.no/dokument/NL/lov/1999-03-26-17

Praktyczne tipsy dla najemcy:

http://www.leieboerportalen.no/SporsmalSvar.htm

BETI1

Re: Wynajem mieszkania - formalnosci

Postautor: BETI1 » pn cze 04, 2007 11:09 pm

Anniken pisze:Cytat usuniety, poniewaz byl za dlugi. Zawieral cala powyzsza wypowiedz Anniken. Edith.

Witam mam pytanko odnosnie wyjecia mieszkania chodzi mi głowie o depozyt czy wynajmujacy mi mieszkanie ma obowiazek wpłacenia mojej kaucji na konto czy tez moze schowac sobie pieniadze do kieszeni .. bo w mojej mowie jest odfajkowana pozycjia nr konta przez własciciela dziekuje za informacjie

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » wt cze 05, 2007 2:12 am

Hej Beti :)

Z depozytem jest tak, jak pisalam powyzej.
Jezeli nazywa sie to depositum, a nie forskudd (przedplata), to wlasciciel nie moze dysponowac tymi pieniedzmi. Musza byc ulokowane na zablokowanym koncie, ktore zostanie otwarte specjalnie w tym celu w banku, i odsetki od sumy przypadaja Tobie. Odsetki mozesz wybierac wg zasad wyplacania odsetek, nie musisz z tym czekac do zakonczenia okresu wynajmu.

Zwroc wlascicielowi uwage na to. Jezeli bedzie sie upieral, mozesz wydrukowac ponizszy tekst z Husleieloven (Ustawa o wynajmie lokalu mieszkalnego), i wreczyc wlascicielowi.

§ 3-5 - Depositum

Det kan avtales at leieren til sikkerhet for skyldig leie, skader på husrommet, utgifter ved fraviking og for andre krav som reiser seg av leieavtalen, skal deponere et beløp oppad begrenset til summen av seks måneders leie. Det kan avtales at depositumet skal endres i takt med endringer i leien.

Det deponerte beløp skal settes på særskilt konto med vanlige rentevilkår i finansinstitusjon som har rett til å tilby slik tjeneste i Norge.

Så lenge leieforholdet varer, kan ingen av partene disponere over beløpet på egen hånd. Leieren kan likevel kreve opptjente renter utbetalt fra finansinstitusjonen.

Etter leieforholdets opphør kan finansinstitusjonen med frigjørende virkning utbetale skyldig leie fra kontoen dersom:

* a) partene skriftlig har avtalt at leien skal godskrives annen konto i den samme finansinstitusjonen og
* b) utleieren har dokumentert tidspunktet for når betalingsplikten inntrådte og opphørte.

Hver av partene kan kreve utbetaling av det deponerte beløpet i samsvar med den annen parts skriftlige samtykke, rettskraftig dom eller annen avgjørelse som har virkning som rettskraftig dom. Krever leieren utbetaling av depositum ut over opptjente renter, skal banken varsle utleieren skriftlig om kravet og opplyse om at beløpet vil bli utbetalt til leieren hvis utleieren ikke innen én måned etter at varselet ble mottatt, fremmer krav etter bestemmelsene i fjerde ledd eller dokumenterer å ha reist søksmål. Mottar ikke banken slikt krav eller dokumentasjon innen fristen, og leieren ikke har trukket kravet tilbake, skal banken utbetale beløpet til leieren med frigjørende virkning for banken.
Obrazek

BETI1

wynajem mieszkania

Postautor: BETI1 » wt cze 05, 2007 6:43 am

Dzieki Anniken ale nie bardzo rozumie swoj kontrakt na mieszkanie ktore wynajmuje od pakistana . Mam zakreslone ze jest to Depositum og Garanti ...i to jest dwu miesieczny czynsz wzasadzie dopiero na forum sie dowiedziałm o odsetkach z depozytu a mieszkam juz prawie rok na tym mieszkaniu wiec z odsetek nic pewnie nie bedzie ...no ale przy drugim kontraktcie juz bede madrzejsza ..a tak na marginesie wiesz moze jaki jest procent ...tych odsetek ...i dziekuje za pomoc tak wielką

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: wynajem mieszkania

Postautor: Anniken » wt cze 05, 2007 5:20 pm

BETI1 pisze:(...) wynajmuje od pakistana (...)

Masz na mysli Pakistanczyka? :wink:
Odsetki ida w gore i w dol, i sa tez pewne roznice miedzy bankami w oferowanym oprocentowaniu kont oszczednosciowych. Zapytaj w banku.
Od czynszu za 2 m-ce, dajmy na to sumy 10 000, przy oprocentowaniu 4%, odsetki beda wynosic 400kr rocznie. Za duzo nie stracilas, ale dobrze by bylo ulokowac je zgodnie z przepisami przy spisaniu kolejnej umowy, poniewaz w tej chwili, jezeli wlasciciel juz dysponuje depozytem, to przy rozliczeniu bedzie sytuacja taka, ze to Ty bedziesz musiala go naklonic do zwrotu depozytu, co nie powinno byc konieczne.
Normalnie wlasciciel nie moze ruszyc depozytu - przy rozwiazaniu umowy potraca sie z depozytu za ew. zniszczenia lokalu, a reszte dostajesz z powrotem. No i odsetki, jezeli umowa jest dlugoterminowa, tez wygladaja inaczej - sporo pieniedzy mozesz stracic.
Obrazek

BETI1

Postautor: BETI1 » śr cze 13, 2007 7:31 am

Prosze o kolejna pomoc odnosnie wynajmu mieszkania ..chodzi mi o 3y miesieczny okres wypowiedzenia a wiec jezeli chcę sie jak najszybciej wyprowadzic z mieszkania poniewaz juz drugi raz podniosł własciciel czynsz w ciagu 2 miesiecy a nie mieszkam jeszcze roku na tym mieszkaniu wiec wole sie wyprowadzic zanim znowu podniesie ale odnosnie 3 miesiecznego wypowiedzenia to jak złoze mu wymowienie z dniem 1 lipca to mieszkanie mam opuscic 30 wrzesnia . :?: i jeszcze jedna sprawa ktora mi spac nie daje ponieważ pieniadze z depozytu mojego nie zostały wpłacone na konto tylko wpadły do kieszeni własciciela to czy mogła bym wymieszkac swoj depozyt w ramach czynszu bo juz nie wiem na co stac własciciela tego mieszkania wiec rozne mysli mi do głowy wpadaja ...Dziekuje za pomoc

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » śr cze 13, 2007 3:27 pm

Tak, do 30 wrzesnia. Pamietaj o zlozeniu wypowiedzenia przed dniem 1 lipca, najpozniej ostatniego dnia czerwca, i nie zapomnij wpisac daty i poprosic wlasciciela o podpis na Twojej kopii.

Skoro wplacone pieniadze nie znajduja sie na koncie, mozesz je potraktowac jako przedplate (forskudd), i odpowiednio nie placic czynszu za ostatnie miesiace, na sume wysokosci wplaconej kwoty.
Obrazek

BETI1

Postautor: BETI1 » śr cze 13, 2007 3:55 pm

A czy mogła bym prosic jeszcze o mala forme napisania wypowiedzenia z mieszkania bo nie mam zielonego pojecia jak to napisac dziekuje bardzo bardzo ...pozdrawiam

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » śr cze 13, 2007 4:12 pm

Oppsigelse av leieavtale

Jeg sier med dette opp leieforholdet f.o.m. ...... (data), med 3 måneders oppsigelsestid, iht avtalen.
Leien som er innbetalt forskuddsvis, blir trukket fra neste innbetalinger.
Vennligst avtal med meg på forhånd, dersom det blir aktuelt med visninger av leiligheten i oppsigelsesperioden.

Mvh

.............. (imie i nazwisko)

..................... (podpis)

.................... (miejscowosc i data)

Obrazek

Monika D

prosze o rade

Postautor: Monika D » wt paź 16, 2007 3:13 pm

mam prosbe do Anniken,jak mozesz to powiedz czy cos mozemy zrobic w takiej sprawie. wynajelismy mieszkanie wspolnie ze znajomymi w kontrakcie jest zarowno on jak i ja.zaszla taka sytucja ze ten moj znajomy wymowil mieszkanie bez mojej zgody i wiedzy w zwiazku z czym mamy opuscic mieszkanie chociaz placilismy czesc depozytu i normalnie oplacalismy mieszkanie. ten dupek nagadal im ze oni sie wyprowadzaja bo jada do Polski a na zlosc nam ze my tez. jestem taka zla na niego ze takim hamem mozna byc. mieszkac w jednym mieszkaniu wszystko ok. a tu nagle taki ruch.prosze doradz czy mozemy cos z tym zrobic czy po prostu jestesmy zmuszeni sie wyprowadzic. chodzi mi taz o to ze czekam na przedszkole bo zalatwialismy dla dziecka a tu ni z gruszki ni z....az mnie nerwy szarpia.czekam na twoje zdanie na ten temat.pozdrawiam

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » wt gru 11, 2007 5:17 am

Moniko, bardzo przepraszam, dopiero teraz zauwazylam Twoj post z pazdziernika.
Czy sprawa rozwiazala sie pomyslnie dla Was?

Monika D

Postautor: Monika D » wt sty 08, 2008 5:38 pm

Witam. Czy pomyslnie dla nas ... nie wiem.Dla swietego spokoju poszukalismy sobie innego mieszkania i mamy teraz spokoj.Jesli chodzi o przedszkole to bedziemy dowozili synka.Dobrze,ze nie jest zbyt daleko. pozdrawiam.

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”