NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Wynajem mieszkania w Norwegii - formalnosci i pytania

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tilie

Re: Wynajem mieszkania - formalnosci

Postautor: Tilie » czw cze 18, 2009 8:13 pm

witam,
mam pytanie zwiazane z wynajeciem mieszkania czytalam troche wypowiedzi i prosze o pomoc w klasyfikacji jakie dokumenty sa niezbedne do wynajecia mieszkania tzn czy potrzebne jest pozwolenie na pobyt i prace z policji czy wystarczy kontrakt z zakladu pracy? czytalam ze bez pozwolenia nie mozna ale moze to sa tez tylko takie rozne przypadki?? bede wdzieczna za sprostowanie wiadomosci zwiazanych z tymi potrzebnymi dokumentami
pozdrawiam
"Pokochaj życie dzisiaj takim jakim jest..." KS

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw cze 18, 2009 8:20 pm

Tilie pisze:czytalam ze bez pozwolenia nie mozna ale moze to sa tez tylko takie rozne przypadki??

Ja pierwsze slysze, zeby cos wiecej bylo potrzebne do wynajecia niz pieniadze :) :zam:
Chyba ze cos sie pozmienialo...

Awatar użytkownika
Tilie

Postautor: Tilie » czw cze 18, 2009 8:27 pm

hej to byly wypowiedzi forumowiczow dlatego tez wiem ze czasami ktos ma rozne problemy jak - to mowia co kraj to obyczaj :)
"Pokochaj życie dzisiaj takim jakim jest..." KS

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw cze 18, 2009 8:32 pm

Tilie pisze:hej

Hey :lol: :taniec_g:
Powodzenia zycze w szukaniu mieszkania :) :ok:

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » pt cze 19, 2009 7:28 pm

mam pytanie zwiazane z wynajeciem mieszkania czytalam troche wypowiedzi i prosze o pomoc w klasyfikacji jakie dokumenty sa niezbedne do wynajecia mieszkania
To zależy od właściciela mieszkania. Jeden może poprosić o umowę jako potwierdzenie, że będziesz miał z czego płacić a innemu wystaczy tylko zaliczka.
Powodzenia.

tomas09

Postautor: tomas09 » ndz cze 28, 2009 2:44 pm

Witajcie, :D
chcę się poradzić, mam w umowie rocznej zaznaczone że nie można jej rozwiązać, oraz że jest wg zaostrzonych rygorów. Oba te elementy zostały umieszczone w umowie bez mojej wiedzy / słaby norweski :( /
Czy muszę dotrzymać warunków umowy nawet jeżeli mój nowy kontrakt o pracę przewiduje udostępnienie mi mieszkania przez pracodawcę?
Wynajemcą okazała się pani pracująca w Oslokomune i na co dzień zajmująca się wynajmem mienia komunalnego.
Pozdrawiam serdecznie :D

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » ndz cze 28, 2009 4:03 pm

tomas09 pisze:mam w umowie rocznej zaznaczone że nie można jej rozwiązać, oraz że jest wg zaostrzonych rygorów

Chciala wynajc na rok minimum by miec gwarancje,ze bedzie miala kogos kto bedzie regularnie placil i nie wyprowadzi sie.
tomas09 pisze:Czy muszę dotrzymać warunków umowy nawet jeżeli mój nowy kontrakt o pracę przewiduje udostępnienie mi mieszkania przez pracodawcę?

A kogo to obchodzi?
tomas09 pisze:Wynajemcą okazała się pani pracująca w Oslokomune i na co dzień zajmująca się wynajmem mienia komunalnego.

Z Twojego postu wynika, ze osoba wynajmujaca zna sie na prawie i wynajmujesz u niej prywatnie. Ja bym do niej poszedl i sie probowal dogadac. Powiedzial uczciwie o co Ci chodzi. Powiedz jej tez, ze ewentualnie postarasz sie znalezc kogos na swoje miejsce. Wrzuc anons na forum, powinni byc chetni.

gabriel

Postautor: gabriel » ndz cze 28, 2009 4:07 pm

tomas09 pisze:Witajcie, :D
chcę się poradzić, mam w umowie rocznej zaznaczone że nie można jej rozwiązać, oraz że jest wg zaostrzonych rygorów. Oba te elementy zostały umieszczone w umowie bez mojej wiedzy / słaby norweski :( /
Czy muszę dotrzymać warunków umowy nawet jeżeli mój nowy kontrakt o pracę przewiduje udostępnienie mi mieszkania przez pracodawcę?
Wynajemcą okazała się pani pracująca w Oslokomune i na co dzień zajmująca się wynajmem mienia komunalnego.
Pozdrawiam serdecznie :D

Tak ,niestety podpisałeś umowę i rozwiązanie jej przed czasem z twojej strony skutkuje płatnością do końca umownego nawet jak tam nie będziesz faktycznie przebywał a mieszkanie będzie puste.
Natomiast pewnie ..."zaostrzone rygory wynajmu.." to zakaz odstąpienia komukolwiek innemu tego mieszkania bez osobnej zgody właściciela lokalu .Co skutkuje tym ,że pewnie nie możesz jego nikomu odstąpić ...
NIC TO !!! , MOJE ŻYCIE I TAK , TOCZY SIĘ DALEJ , Pozdrawiam ... GABRIEL .

tomas09

Postautor: tomas09 » ndz cze 28, 2009 6:18 pm

:D Piękne dzięki za szybkie odpowiedzi, które zresztą są zgodne ze stanowiskiem tej pani, gdyż wcześniej się próbowałem z nią dogadać. Nie chcę stawiać wszystkiego na głowie i traktuję tą sprawę jako moje frycowe w nowych warunkach. Pewnie każdy mniej lub więcej takie zapłacił :) Mam również na myśli to że nie zawsze ktokolwiek jest w stanie przewidzieć na rok do przodu i na tej zasadzie moim zdaniem nie ma takiej umowy której nie można rozwiązać. Dlatego może znacie sposób rozwiązania tego problemu w sposób prawny, czyli przedstawienie wniosku o wydanie decyzji przez urząd lub sąd do tego powołany. Myślę że taka decyzja mogła by być dla mnie korzystna. Pytanie jakie koszty się z tym wiążą i czy skórka warta wyprawki :)
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam :)

gabriel

Postautor: gabriel » ndz cze 28, 2009 7:26 pm

Jeżeli ta Pani pracuje tam gdzie pracuje ,to odradzam wszczynać jakiejkolwiek szarpaczki a tym bardziej ciąganie się po sądach .Bo będziesz miał opinię osoby konfliktowej i niepoważnej która nie jest wiarygodna bo zrywa podpisane umowy prawne .A to tutaj duża ujma .
PAMIĘTAJ ,ŻE W NORGE większość umów o pracę jest załatwiana ustnie i jest sankcjonowana prawnie ,jedynie umowy pisemne są obowiązkowe gdy dotyczy obcokrajowców ....

Natomiast udostępnienie mieszkania przez pracodawcę też nie jest całkiem darmowe , płaci się podatek od kwoty jaką wystawia pracodawca za użyczone mieszkanie .
Ponadto nie zawsze jest dobrze być zależnym od pracodawcy poprzez właśnie mieszkanie .
Tak jak masz mieszkanie niezależne , zawsze jesteś na swoim i niezależnym stanowisku zawodowym , ponadto możesz koszty wynajmu mieszkania i innych czynników odpisać od podatku przy końcowym rozliczeniu rocznym .
Za mieszkanie użyczone z firmy nie można nic odliczyć bo wlicza się to w zarobek ,natomiast to firma sobie odlicza od przychodu jako wydatki konieczne .
NIC TO !!! , MOJE ŻYCIE I TAK , TOCZY SIĘ DALEJ , Pozdrawiam ... GABRIEL .

tomas09

Postautor: tomas09 » pn cze 29, 2009 6:19 pm

:) Dzięki Gabriel, bardzo rozsądnie radzisz, wezmę Twoje rady z pewnością pod uwagę.
Jutro mam rozmawiać z szefem i spróbuję tak ustawić żeby ustalić wynagrodzenie za wykonaną pracę w jednej umowie, a w drugiej o wynajm zawrzeć wysokość czynszu do zapłaty. Będą te dwie sprawy wyraźnie rozdzielone.
Co do tej pani, również masz rację, postaram się tą sprawę rozwiązać polubownie, a o sposobie i skutkach napiszę,
pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
aure-lia
Kontaktowanie:

Postautor: aure-lia » wt lis 24, 2009 7:56 pm

razem z chlopakiem mielismy umowe na 3 lata,ale zerwalismy ja po 3 miesiacach,bo pojawily sie problemy i trzeba bylo zrezygnowac z tego mieszkania,wlasciciel wzial czesc kasy z czynszu,a depozyt odda gdy sie wprowadza nowi mieszkancy, czy to normalne ze nie oddaje dopoki nie wprowadza sie nowi? czy jest jakis przepis w prawie ze ma obowiazek oddac ta kase,tymbardziej ze nie byla mala... Chcialabym pokazac facetowi dowod w postaci jakiegos przepisu z prawa ze ma obowiazaek oddac kase,bo bez dowodu,nie wiadomo jak zaczac rozmowe,na razie facet nie odbiera telefonu...z gory dziekuje za odpowiedz.
pamiętaj, że marzenia są za darmo :)

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”