Wynajem mieszkania w Norwegii - formalnosci i pytania

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

pafcio

Re: Wynajem mieszkania w Norwegii - formalnosci i pytania

Postautor: pafcio » ndz cze 08, 2014 8:04 am

I to jest kluczowe pytanie ,

takijeden pisze:..., ale nie jestem pewien czy w wypadku braku kontraktu obowiazuja Was jakies przepisy...

MUSIMY płacić czy nie ?

Awatar użytkownika
takijeden
Admin
Pochwał: 1

Postautor: takijeden » ndz cze 08, 2014 8:19 am

placiliscie na jego konto, wiec ma dowod na to ze mieszkaliscie. moze powolywac sie na umowe ustna. pozostaje kwestia jaki czas wypowiedzenia ustaliliscie(1,2,3 m-ce?)
-------------Hao Yun Qi---------------
-- http://www.forum-norwegia.pl --

pafcio

Postautor: pafcio » ndz cze 08, 2014 11:38 am

takijeden pisze:placiliscie na jego konto, wiec ma dowod na to ze mieszkaliscie. moze powolywac sie na umowe ustna. pozostaje kwestia jaki czas wypowiedzenia ustaliliscie(1,2,3 m-ce?)

umowa ustna to dziwny twór , dziś ja zmieniam zdanie , jutro osoba z którą się umawiałem , będziemy się poddawać badaniu na wykrywaczu kłamstw ? - Norweskie prawo nie stosuje takiego rozwiązania na marginesie

umowy ustnej nie było , aż do momentu w którym MY poinformowaliśmy że zamierzamy na serio się wyprowadzić , wtedy zaczęły się dyskusje na temat okresu wypowiedzenia itd. , nadmieniam iż w mailu wyraźnie właściciel informuje o planach ( lipiec - mały remont) sierpień - wynajęcie "komuś"

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » ndz cze 08, 2014 12:00 pm

takijeden a co z podatkami
za wynajecie za remont na czarno?

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » ndz cze 08, 2014 2:44 pm

Nie zawsze trzeba odprowadzać podatek za wynajem, zależy jaki procent mieszkania został wynajęty.
Hvis du bruker minst halvparten av boligen til egen bruk, er utleieinntektene skattefrie. Fra og med inntektsåret 2012 gjelder de samme regler for tomannsboliger som for andre boliger.

A za malowanie nie chcieli pieniędzy więc nie ma od czego podatku odprowadzać.
pafcio pisze:umowa ustna to dziwny twór , dziś ja zmieniam zdanie , jutro osoba z którą się umawiałem...

Tak to działa w Polsce, tutaj w wielu przypadkach umowa ustna jest w równym stopniu wiążąca co pisemna.
pafcio pisze:moje pytanie brzmi - czy w tym przypadku - BRAK PISEMNEGO KONTRAKTU- muszę coś temu panu płacić czy nie ?

To jest sprawa między wami a właścicielem domu.
Upominaliście się o umowę z 3 miesięcznym wypowiedzeniem żeby mieć czas na znalezienie nowego lokum w razie "W"
ale jak wynajmujący mówi że jeszcze 3 miesiące macie to już nie pasuje? Nie ma umowy= wypowiedzenie 3 miesiące.
Nawet gdybyście potraktowali maila z końca marca jako wypowiedzenie to jeszcze miesiąc wam został.
Czy to po tym mailu powiedzieliście że się wyprowadzacie?

Na upartego gość może was ścigać o okres wypowiedzenia, ma większe szanse na wygraną niż wy, ale nie ma 100 % pewności że wygra więc pewnie nie będzie mu się chciało.
Powinniście się dogadać na spokojnie, jeśli nie, to pozostaje wam wypełnić jeden z poniższych formularzy:
http://www.forbrukerradet.no/klage/Klag ... leie-bolig

pafcio

Postautor: pafcio » ndz cze 08, 2014 4:45 pm

Grzes203 pisze:ale jak wynajmujący mówi że jeszcze 3 miesiące macie to już nie pasuje?

to widzisz nie tak do końca ,

wyobraź sobie że te wszelkie tz umowy ustne , ( nawet te pisemne) tak szumnie przedstawiane jako bardzo przestrzegane w Norwegii to z reguły puste słowa.
prawo chroni - w teorii , wyobraź sobie że pracodawca Cie zwalnia i nie wypłaca pensji za 2 miesiące , nie mówiąc o należnym feriepenger , i wiesz co prawo mówi w takiej sytuacji ? - mówi że MUSI Ci wypłacić , a pracodawca się śmieje i nie wypłaca,
wiesz co Ci pozostaje ? sprawa w sądzie .... wiesz ile się czeka ?? min 4 miesiące na pierwszą rozprawe , wiesz za co masz przez ten czas żyć ? a przecież tu nie ma o czym dyskutować .... pensja się należy jak chłopu ziemia i tyle.

tak samo z kontraktem - prosiliśmy o podpisanie kontraktu - ustnie to można się umówić na piwo , skoro przez pół roku nie mogliśmy się doprosić , doszliśmy do wniosku iż takie działanie może być celowe i tyle , jak się PANU coś nie spodoba to nam podziękuje i tyle , i będziemy sobie mogli walczyć w sadzie przez rok, a w tym czasie spać pod mostem - sorry

ustnie oczywiście informowaliśmy PANA iż do lata rozwiążemy jego problem ze zmianą miejsca zamieszkania , skoro jak pisałem wcześniej , sam chciał przeprowadzić remont w lipcu

jak teraz mam udowodnić iż to zrobiłem lub nie ?? , powołać się na co ?? rozmowę ????, on powie ze takiej nie było - w końcu walczy o 3 x miesięczną opłatę

Awatar użytkownika
kkasia125

Postautor: kkasia125 » ndz cze 08, 2014 6:58 pm

Troche chyba przekombinowales z tym analizowaniem umow ustnych. Umowa, to umowa. To, ze w Polsce slowo jest nic nie warte, to nie znaczy, ze wszedzie jest podobnie. W tym momencie myslisz po polsku, bo gdyby odwrocic role, to na te ustna umowe bys powolywal. Albo sie dogadaliscie albo nie, sam najlepiej wiesz jak bylo. To, ze nie masz kontraktu do dnia dzisiejszego, nie jest wylacznie wina wlasciciela. Trzeba bylo nocowac na wycieraczce przed jego drzwiami, skoro ciagle cie zbywal.

Z jednej strony, chciales byc w porzadku i zrobic mu remont a wyszlo tak, ze wlasciciel zostal bez dochoduz wynajmu. Nikt cie nie wyrzucal z tego mieszkania przed sierpniem (z tego co piszesz), wiec do tej przeprowadzki nie byles zmuszony.

Porozmawiaj (napisz) jeszcze raz z wlascicielem, moze dojdziedzie do jakiegos konsensusu.

W przypadku kiedy prawnie ci sie cos nalezy (jak wspomniales wynagrodzenie i feriepenger) z pewnoscia to otrzymasz, czy pracodawca byl uczciwy czy nie, czy tez firma zbankrutowala osv. wiec nie zupelnie prawo jest przestrzegane w teorii. A z sadami jest jak wszedzie, sprawy ciagna sie miesiacami, latami, Norwegia nie jest wyjatkiem, z ta roznica, ze tutaj nie majac wynagrodzenia, mozesz ubiegac sie o pomoc finansowa od panstwa a w Polsce, raczej ubiegna ciebie (komornicy).
Når fortiden ringer - ikke svar. Den har ikke noe nytt å si.

marian_milo

Postautor: marian_milo » ndz cze 08, 2014 8:26 pm

pafcio pisze:jak teraz mam udowodnić iż to zrobiłem lub nie ?? , powołać się na co ?? rozmowę ????, on powie ze takiej nie było - w końcu walczy o 3 x miesięczną opłatę

Hm, mogę się mylić, ale zdaje się, że tak się nastawiliście na to, że brak pisemnej umowy = możliwość wywalenia na bruk z dnia na dzień, że w sumie sami się wyprowadziliście bez zachowania okresu wypowiedzenia, bez żadnej skazy ze strony gospodarza, której tak się obawialiście.

Czy ja się mylę?

pafcio

Postautor: pafcio » ndz cze 08, 2014 8:50 pm

:)

właściciel zakomunikował wyraźnie jak wcześniej pisałem - PLANUJE REMONT W LIPCU , PLANUJE WYNAJĄĆ MIESZKANIE KOMUŚ W SIERPNIU - informacja zostaje wysłana 31 marca , co tu jest niejasne ? jak dla mnie wygląda to na delikatne ale jednak wypowiedzenie

kilkukrotnie pyta kiedy się wyprowadzimy , naciska na wzmożenie poszukiwania przez nas innego lokalu ,
kilkukrotnie ( jak pisałem) żąda parkowania samochodu poza posesją , ( uprzedzam dewagacje - tak, była umowa na parkowanie - ustna) , zabrania palenia papierosów na terenie posesji - na początku mu to nie przeszkadzało,

wybaczcie - ale nie wierzę w przypadki a takie sygnały tylko wzmagają czujność. Jestem prawie pewnien, że w sytuacji konfliktowej powołałby się na maila z 31 marca ..

Zaproponowaliśmy Panu usługę w ramach rekompensaty w formie malowania domu - więc to nie tak że uciekamy od problemu. oczywiście że tak długo jak dialog będzie możliwy , będziemy go kontynuować , naciskam na słowo dialog.

napisałem o sytuacji aby może nie tylko otrzymać porade ale zobaczyć jakie są odczucia innych , a więc wszystkim dziękuje !

bez urazy kkasia ale po Polsku nie mysle już od kilku dobrych lat , niestety uważam że w Norwegii słowo nie jest wiele więcej warte - niejednokrotnie się o tym przekonałem , zwłaszcza w stosunkach zleceniodawca - wykonawca , jeśli Ty masz inne, lepsze doświadczenia to zazdroszczę Ci serdecznie ! :)

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » pn cze 09, 2014 10:47 pm

pafcio, 3 pytania:

- macie jakiekolwiek pisemne nagabywania wlasciciela o umowe? Cokolwiek, list polecony, mail, sms...?

- kiedy dokladnie poinformowaliscie o tym, ze wyprowadzacie sie, i w formie ustnej czy pisemnie, list polecony, mail, sms?

- te negocjacje powyprowadzkowe o 3-miesieczne wypowiedzenie, malowanie itd. byly ustne, czy wysylane sms-em?
Obrazek
http://www.forum-norwegia.pl
Nie odpowiadam na pw w temacie pracy i życia w Norge. Zapraszamy do pisania na forum.

pafcio

Postautor: pafcio » wt cze 10, 2014 7:48 am

mamy maile i smsy
poinformowaliśmy 28 maja , 31 maja się wyprowadziliśmy
negocjacje były ustne , choć szczątkowe informacje o tym również sms

pozd

Pawel

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » wt cze 10, 2014 9:27 am

pafcio, jesli chcesz porady, to prosze napisz jeszcze raz, ale tym razem dokladnie to, o co pytalam, zebym nie musiala zgadywac.

Znaczy po kolei:

1...

2...

3...

Dokladnie co, kiedy, jak.
Obrazek
http://www.forum-norwegia.pl
Nie odpowiadam na pw w temacie pracy i życia w Norge. Zapraszamy do pisania na forum.

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”