Wynajem mieszkania w Norwegii - formalnosci i pytania

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
barbara292

Re: Wynajem mieszkania w Norwegii - formalnosci i pytania

Postautor: barbara292 » czw cze 25, 2015 11:54 pm

Anniken moja wielokrotna wybawczynio może i tym razem rozswietlisz mi umysł :idea:
Sprawa wyglada tak ze wynajęłam prawie rok temu mieszkanie od meglera ze standardowym zapisem ze umowa może zostać wypowiedziana po 9 miesiącach tzn po równym roku można sie wynieść bo okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Od samego początku gdy wynajęłam to mieszkanie znajomi męczyli mnie ze gdy bede sie go "pozbywać" to oni chętnie je wynajmą bo okolica garaż bla bla bla. W kwietniu gdy już wiedziałam ze złoże wypowiedzenie ( termin wyprowadzki 01.08.2015 )znajomi zaczęli mnie nagabywać ze im kończy sie umowa na obecnym mieszkaniu 01 lipca i jeśli megler sie zgodzi abym opuściła mieszkanie miesiąc wcześniej to oni to mieszkanie wezmą. Złożyłam wypowiedzenie pisemne zgodnie z obowiązująca mnie umowa z terminem wyprowadzki 01.08 ale z racji znajomych zadzwoniłam do meglera przedstawiłam sytuacje i umówiłam nas wszystkich razem na spotkanie. Podczas spotkania przedstawiliśmy meglerowi sytuacje znajomych ze musza opuścić obecne mieszkanie 01 lipca i jeśli on wyrazi zgodę to ze ja pójdę im na rękę i opuszczę mieszkanie miesiąc wcześniej, megler wyraził zgodę ba nawet podczas rozmowy dogadali sie o wymianie podłogi tzn ze megler zakupi panele na całe mieszkanie a oni je sobie położą. Z racji tego ze znajomi ubiegali sie o gwarancje z nav zamiast wpłaty depozytu to dostali kontrakt od meglera bez podpisu bo taki jest wymagany przez nav i dopiero kiedy uzyska sie gwarancje navu wtedy podpisuje sie sporządzony wcześniej kontrakt na ogół przy przekazywaniu kluczy. Znajomi otrzymali gwarancje na to mieszkanie na podstawie tego kontraktu i mieli go podpisać przy przekazywaniu kluczy po czym wczoraj zadzwonili do mnie i oznajmili ze znaleźli inne mieszkanie i tam wprowadzają sie od 1 lipca zamiast na "moje" a gdy powiedziałam im ze przecież został już sporządzony kontrakt i ze zamiast informowac mnie powinni porozmawiać z meglerem w odpowiedzi usłyszałam ze kontrakt nie został podpisany wiec nie jest ważny i ja mam poinformować o wszystkim meglera. W związku z cała sytuacja mam pytanie czy umowa ustna plus sporządzony kontrakt na potrzeby nav nie sa wiążące ? Z rozmowy z Norweżka która sama wynajmuje mieszkanie wiem ze umowa ustna jest tak samo wiążąca jak pisemna i ze megler może zadać od nich zapłaty chociażby za miesiąc lipiec kiedy to ja już nie bede tam mieszkać a zanim on znajdzie kogoś na ich miejsce. Czy jest jakiś zapis w husleieloven o takich sytuacjach ? Z góry serdeczne dzięki za wszelkie podpowiedzi i pomoc
Jeśli przyjaciel upada, nie osądzaj go, lecz pomóż mu wstać

Awatar użytkownika
barbara292

Postautor: barbara292 » czw cze 25, 2015 11:59 pm

Aaa jako plus dodam ze megler wysłał im ten kontrakt na maila wiec jest ślad kontaktu miedzy nimi i nie jest to umowa " vidmo " której znajomi mogą sie wyprzeć

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » pt cze 26, 2015 9:46 am

Zapytaj meglera. Jezeli uzna ze umowa jest wiazaca to znajomi beda musieli zaplacic za wiecej niz miesiac.
W najgorszym razie zaplacisz z wlasnej kieszeni za ostatni miesiac i zdobedziesz nowe doswiadczenie zyciowe :wink:

Skontaktuj sie z meglerem!

Awatar użytkownika
barbara292

Postautor: barbara292 » pt cze 26, 2015 10:13 am

Grześ oczywiście ze skontaktuje sie z meglerem chciałabym tylko mieć ewentualna podpórkę prawna bo dla mnie ta umowa była i jest wiążąca zamówiłam przeprowadzkę mam inne lokum za które muszę zapłacić i nie chce wybulać ponad 12 tysięcy bo ktoś sie rozmyślił. Zdaje sobie sprawę ze megler zamiast "szarpać" sie z byłymi znajomymi bedzie chciał zgarnąć kasę odemnie mimo ze nie bede już tam mieszkać a tego chciałabym uniknąć powolujac sie właśnie na jakiś zapis o ważności umowy słownej

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » pt cze 26, 2015 11:21 am

Jezeli megler uzna ze dla niego ta umowa jest wiazaca to wtedy sie zajmie egzekwowaniem naleznosci od ludzi z ktorymi sie umawial.
A znajomym przekaz ze to nie jest Twoj problem i ze to oni maja wyjasnic sprawe z meglerem.

Ten niepodpisany kontrakt byl wypelniony, tak? Mam na mysli dane kontaktowe, adres mieszkania, okres wynajmu itd?
Jezeli jest tam napisane ze wprowadzaja sie pierwszego lipca to raczej nie masz sie czym martwic.
Tylko nie machaj meglerowi przed nosem przepisami zaraz po wejsciu, Anniken pisala wiele razy ze takie akcje zle wplywaja na dalsza rozmowe.

Muntlige og skriftlige husleieavtaler
Det er ikke noe krav om at en husleieavtale skal være skriftlig – det er et hovedprinsipp i norsk avtalerett at muntlige avtaler er like bindende som skriftlige. Men siden det kan være vanskelig å bevise hva som er avtalt muntlig, har hver av partene rett til å kreve en skriftlig avtale, jf. § 1-5. Dette gjelder først og fremst når avtalen inngås, men hvis det ikke er gjort da, kan det også kreves senere. Ved leie av bolig er det en svært begrenset adgang til å inngå avtaler som stiller leieren dårligere enn lovens regler.

Husleieloven § 1-3 har en særregel om standardavtaler som er utarbeidet av interesseorganisasjoner på begge sider, men slike avtaler finnes det visstnok ingen av i Norge. Derimot har flere interesseorganisasjoner laget egne standardkontrakter, se lenkene nedenfor, det samme har Forbrukerrådet.

https://snl.no/husleieloven

Awatar użytkownika
barbara292

Postautor: barbara292 » pt cze 26, 2015 1:06 pm

Oczywiście ze kontrakt był wypełniony w pełni brakowało jedynie podpisów bo tego wymaga nav przy podaniu o gwarancje . Zadzwoniłam do meglera przedstawiłam mu sytuacje i powiedział ze dla mnie sytuacja sie nie zmienia mam sie tym nie przejmować i opuścić mieszkanie . Owi znajomi poinformowali go kilka dni temu ze otrzymali gwarancje z navu i czekają tylko aż papiery bedą gotowe wiec on uważa umowę za wiążąca. Na chwile obecna ustaliliśmy ze jeszcze dziś wystawimy mieszkanie na Finn a jeśli nikt sie na nie nie znajdzie w szybkim czasie to on bedzie sciągał z nich czynsz za czas wypowiedzenia

Awatar użytkownika
kkasia125

Postautor: kkasia125 » pt cze 26, 2015 9:08 pm

Dobrze, ze udalo Ci sie wyjsc z tego "calo" :ok:
Når fortiden ringer - ikke svar. Den har ikke noe nytt å si.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » pt cze 26, 2015 9:47 pm

Basiu, Ty pewnie nie masz kopii tej umowy miedzy meglerem i znajomymi, ale na wszelki wypadek bym Ci radzila wyslac mail do meglera, w ktorym nawiazujesz do milej rozmowy i potwierdzasz jak ustalone, ze z dniem 1 lipca jestes zwolniona z umowy, zdajesz mieszkanie i przekazujesz klucze.

Jesli chcesz, moge Ci wstawic tutaj taki krotki mail, zebys Ty tez miala jakakolwiek dokumentacje wylaczajaca Cie z odpowiedzialnosci, w razie megler i znajomi zaczna sie szarpac o pieniadze i sytuacja zrobi sie metna.
Obrazek

aktrier

Postautor: aktrier » czw lip 30, 2015 8:14 am

Mam następujące pytanie... koleżanka wyjeżdża z NOR na 8 miesięcy i zostawia mi do korzystania wynajęte mieszkanie - za zgodą właściciela (mam maile potwierdzające). Ja nie będę mieć kontraktu, bo jest to forma "opieki nad dobytkiem". W tym czasie chcę sobie znaleźć pracę i nowe lokum już na kontrakt (no ale to po tych 8 miesiącach). Wiem, ze mogę podawać ten adres jako korespondencyjny. Nie mam póki co ani D-numeru anie tym bardziej personnummeru. Czy gdzieś w urzędach będą mi robić problemy, ze mieszkam "kątem u kogoś"? Czy muszę sobie załatwić bezwzględnie kontrakt? Jeśli tak, to po jakim czasie muszę mieć taki dokument?
Jeśli tak jest, to ktoś może mi podpowiedzieć jakie są koszty dla właściciela za wynajem mieszkania - w sensie podatki itp.? (może dałoby radę załatwić kontrakt "na sztukę", z tym że pokrywałabym te koszty).
No i ostatnie pytanie - gdybym miała taki "sztuczny" kontrakt w jednym końcu NOR a pracowała w drugim końcu to ktoś mógłby się doczepić?
Z góry dziękuję za sprawdzone informacje :)

elmet@go2.pl

Postautor: elmet@go2.pl » śr wrz 02, 2015 8:07 pm

Mam pytanie odnosnie depozytu za mieszkanie. Czy jak nie zachowam okresu wypowiedzenia i sie wyprowadze to przepada mi tylko depozyt czy wiążą sie z tym jakies jeszcze inne konsekwencje?

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » śr wrz 02, 2015 9:38 pm

Wszystko zalezy co masz w umowie zawsze lepeij sie dogadac niz palic za soba mosty i tracic kase ;-)

elmet@go2.pl

Postautor: elmet@go2.pl » śr wrz 02, 2015 9:55 pm

Jasne, dzieki wielkie widze że jesteś ekspertem w tych sprawach. Pozdrawiam

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”