Budowa domu w Norwegii.

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

Onecoffeenosugar
Kontaktowanie:

Budowa domu w Norwegii.

Postautor: Onecoffeenosugar » sob lut 27, 2016 4:02 pm

Zdecydowałem się na budowę domu w Norwegii, z chęcią się wyżalę lub poradzę i posłucham innych osób, które chcą się budować :D. Już na samym początku stwierdzam, że to szaleństwo :D ale cóż coś trzeba w życiu robić. Po zbudowaniu domu, zamierzamy się przeprowadzić, a firmy prowadzić będa moi wspólnicy, ja raz na 2 tygodnie w Polsce.

Etap pierwszy: ziemia.

Ponieważ fascynuje mnie zima, -20 niestraszne, śnieg lubię, łowić ryby, polować i ziemia jest tania wybór padł na rejon Tromso. Plus nie ma tam za dużo ludzi.
Kontakt z wybrana gminą fajny, aczkolwiek tempo 1 mail na tydzień mnie dobija. Nie znam norweskiego więc piszemy po angielsku, oni odpowiadaja po norwesku lub angielsku :D jest to zabawne, ale czasami utrudnia życie gdy czegoś nie rozumiem i muszę pisać o wyjasnienie. Plus dla Norwegów są cierpliwi. Minus wolni. Uzgodniłem już wstepne koszty papierów czyli mapka, geodeta, wydanie dokumentów. Razem jakies 22 000 NOK z MVA.
Uzgodniłem również cały proces postępowania od wydania mapki pogladowej wraz z ichnim planem zagospodarowania pzrestrzennego do podłączenia mediów. Jest to w miarę logiczne, spójne. Jest super.

Wczoraj przyszedł mail odnośnie ziemi z gminy. Na wybranej działce moga pojawić się lawiny błota :D Dlatego trzeba dokładnie określić położenie domu. Kurcze, nawet w Polsce takich numerów nie ma :D Teraz musze wyjaśnić co i jak z tymi lawinami :D Nie moge zrozumieć jak można wydzielić działki na sprzedaż na terenach zagrożonych lawinami błota... no nic, w poniedziałek następny mail.

Czy ktoś z Was budował od zera dom w Norwegii? Lub budował w Polsce i sprowadzał do Norwegii?

CDN.

romanhoks

Re: Budowa domu w Norwegii.

Postautor: romanhoks » sob lut 27, 2016 8:27 pm

Kolega budowal w okolicach Drammen i czesc materialu jechalo z Polski.Z tego co wiem placil moms a transport ze Szczecina to koszt 3000euro.Oczywiscie pelna naczepa.

Onecoffeenosugar
Kontaktowanie:

Postautor: Onecoffeenosugar » sob lut 27, 2016 8:47 pm

No to cena za tira spodziewana. Toll 25% na towary budowlane. Na razie walczę z certyfikacją firm budowlanych. Mam fajną firmę w Łodzi budujacą modułowo, ale nie mają na bank akredytacji. Druga firma buduje w technologii innej, nie bardzo podobajacej się mnie, ale za to mają certyfikację, budowali w Norwegii. Ciężkie wybory :D

JacekB

Postautor: JacekB » sob lut 27, 2016 9:04 pm

Czy musiales spelnic jakies specjalne warunki zeby kupic w Norwegii działkę ?
Jaka cena takiej działki jesli to nie tajemnica ( chodzi o wielkosc działki i jej cenę ) ?

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » sob lut 27, 2016 9:44 pm

Slyszalem ze niektorzy buduja tak ze sami kupuja dzialke wybieraja projekt i firme ktora buduje caly dom
Ponoc to ogolnie jakos taniej wychodzi i masz co chcesz

Onecoffeenosugar
Kontaktowanie:

Postautor: Onecoffeenosugar » sob lut 27, 2016 9:52 pm

KARRRAMBA pisze:Slyszalem ze niektorzy buduja tak ze sami kupuja dzialke wybieraja projekt i firme ktora buduje caly dom
Ponoc to ogolnie jakos taniej wychodzi i masz co chcesz

Masz 2 rodzaje pozwolen. Jednoetapowe czyli na etapie skladania pozwolenia masz juz wybrana firme budujaca odpowiedzialna za projekt i wszystko. Albo 2 etapy czyli wpierw pozwolenie ramowe akceptujace projekt a potem jak wybierzesz firme to skladasz o drugie pozwolenie na budowe i pokazujesz ktora firma jest odpowiedzialna za twoja budowe.

Konrado

Postautor: Konrado » ndz lut 28, 2016 10:17 pm

Ja się rozglądałem za kupnem działki ale to się nie kalkuluje u mnie w okolicy. Cena jakoś 3-3,5 miliona za 3-5 arów. A gdzie papiery i budowa domu?:O A działki nie jakieś widokowe tylko wąskie paski wydzielone obok domu z większych działek.

Onecoffeenosugar
Kontaktowanie:

Postautor: Onecoffeenosugar » ndz lut 28, 2016 10:32 pm

Lofoty widzialem 1 milion za 1000 m2
Oslo to jakis kosmos.
Ale sa tez dzialki tansze. Im dalej na polnoc ;)
No i programy darmowych dzialek. Ale to juz inna historia. A jaka to Twoja okolica?

Konrado

Postautor: Konrado » pn lut 29, 2016 12:52 pm

Rogaland. Stavanger i okolice. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na kupno starego acz odremontowanego domu.

Onecoffeenosugar
Kontaktowanie:

Postautor: Onecoffeenosugar » pn lut 29, 2016 1:04 pm

Gratuluję zakupu :) My jednak wybieramy drogę przez mękę. Ale myślę że to również chodzi w tym o to, że Nam się nie spieszy i mamy czas. Nic nie goni. Dlatego mogę sobie pozwolić na dłubanie przy projekcie. Inaczej pewnie sprawa wygląda gdy się siedzi w Norwegii i trzeba szybciej podjąć decyzje.

Co do cen mam wrażenie, że Norwedzy zachłysnęli się bańką spekulacyjną, tak jak Polacy jeśli chodzi o ziemie rolną, i czasami mają ceny z kosmosu za ziemie, która szczerze mówiąc nie ma żadnych zalet. A z drugiej strony czasami zdarzają się perełki, 20 hektarów za śmieszne pieniądze.

Onecoffeenosugar
Kontaktowanie:

Postautor: Onecoffeenosugar » pn lut 29, 2016 1:07 pm

Dziś wysłałem kolejnego maila, z zapytaniem dlaczego oferują sprzedaż działek na terenach nawiedzanych przez lawiny błotne. Plus wystąpiłem o plan zagospodarowania przestrzennego, który jest oferowany gratis. Miło, że coś jest za darmo. Choć mam nadzieję że będzie to w znośnym elektronicznym formacie :D

Onecoffeenosugar
Kontaktowanie:

Postautor: Onecoffeenosugar » pn lut 29, 2016 4:00 pm

Dziś kolejna odpowiedź. Dostałem plik dokumentów, przydatne linki i dowiedziałem się, że można dom budować samemu, tyle że należy udowodnić swoje doświadczenie w tym temacie. Dostałem skany map oraz plan zabudowy. 13 stron po norwesku :D z 1978 roku. Mam teraz możliwość wgryzienia się w język hahaha. W każdym razie bardzo przyjemny kontakt z osobami z wydziału budowlanego. Pozytywne zaczęcie tygodnia.

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”