Norwegia - pozorne eldorado

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

Gitro

Postautor: Gitro » ndz lis 13, 2016 12:06 am

Jak zaczynałem naukę norweskiego, to byłem zafascynowany Norwegią. Miałem świra na punkcie wszystkiego z Norwegii - piosenki, filmy, wiadomości. Mój zapał trochę zmalał, odkąd dowiedziałem się o tym, że w Norwegii ciągle widać chamskich ciapatych. No dobrze, zdarza się - może są miasta wolne od tego brudu. Ale jakby tego było mało, zaskoczyło mnie jak trudno znaleźć tam prace informatyka i zdaje się, że ktoś na tym forum odradzał informatykom emigracje. Dla porównania, w Polsce jest stosunkowo łatwo zdobyć prace w tym zawodzie od 5000 do 15000zł/miesięcznie. U naszego sąsiada, czyli w Niemczech - od 3000-5000euro/miesięcznie. Ponadto, koszty życia w Norwegii wraz z podatkami są dosyć duże.

Na wasze oko - czy Norwegia się opłaca?
Hold hodet kaldt

Gitro

Postautor: Gitro » ndz lis 13, 2016 12:14 am

Dodam do tego powyżej, że mnie interesuje praca głównie w instytucjach naukowych, a moim marzeniem jest agencja kosmiczna.
Hold hodet kaldt

JacekB

Postautor: JacekB » ndz lis 13, 2016 12:04 pm

Norwegia się opłaca i to bardzo !
Za wszystko trzeba wnosic wysokie opłaty.
A jesli jestes homofobem o czym napisałes powyżej że jesteś to lepiej zostań w Polsce i nie przynoś nam wstydu w Norwegii .
A najlepiej wystrzel się w kosmos jesli marzysz o agencji kosmicznej.

Gitro

Postautor: Gitro » ndz lis 13, 2016 11:45 pm

Tu nie chodzi o homofobie, ale o ich zachowanie. Wejdzie taka gromada do kościoła i celowo zablokuje przejście(to było w Bergen). W Oslo podobno się też dużo z nimi dzieje. Aż strach samemu chodzić po ulicach.

A mówiąc "opłaca się" miałem na myśli to, czy w zawodzie informatyka warto tam jechać? No bo popatrz na zarobki w Polsce(5-15tys pln) Niemczech(3-5tys euro) i Norwegii (chyba około 50tys nok/miesiecznie) i porównaj z cenami w Polsce lub Niemczech oraz z norweskimi cenami. Ponadto, w Polsce chyba łatwiej o prace w tym zawodzie, bo homofobią nie tylko polacy grzeszą, ale i norwescy pracodawcy.

A jakbym się załapał do jakiejś instytucji naukowej, to już by było idealnie. Aczkolwiek nie wiem jak tam z pracą i czy gra warta świeczki.

Panie Jacku, pracownicy agencji kosmicznych nie latają w kosmos. To raczej coś typu kontrola satelit, kontrola jakości satelit czy łazików pochodzących z prywatnych firm, analiza danych wysyłanych przez te ustrojstwa itd - wszystkie fajne stanowiska zaklepane.
Hold hodet kaldt

JacekB

Postautor: JacekB » ndz lis 13, 2016 11:48 pm

Gra nie warta swieczki.
Zostan w Polsce, tam jest bepiecznie i bedziesz mógł się spokojnie modlić ile będziesz chciał.
To moje zdanie.

szczypior

Postautor: szczypior » pn lis 14, 2016 6:43 am

Norwegia opłaca się ludziom pracującym w zawodach nisko opłacanych w PL. Jako informatykowi doradziłbym Ci zostanie w kraju - polska pensja informatyka ma lepszą siłę nabywczą.

Gitro

Postautor: Gitro » pn lis 14, 2016 8:27 pm

Jacek, weź spadaj, dobrze?

Szczypior, czyli pod względem finansowym się nie opłaca? No a jakość życia? Mentalność ludzi? Infrastruktura? I co mnie interesuje najbardziej - instytucje naukowe? W Polsce wszystko dopiero raczkuje.
Hold hodet kaldt

szczypior

Postautor: szczypior » pn lis 14, 2016 8:55 pm

Zacząłeś rozmowę od finansów, więc pod względem finansowym już wiesz.

Inne względy - zależy od twojej własnej mentalności, zdolności adaptacji, przywiązania do miejsca, w którym mieszkasz etc. Mnie zafascynowały góry, skały i bliskość do jakiejś wody praktycznie z niemal każdego miejsca. Ludzie - ich mentalność i sposób myślenia są zupełnie inne. Mi pasują bardziej, wiele rzeczy wydaje się bardziej logicznych. Aczkolwiek są również i minusy, które trzeba zaakceptować. Albo zapomnieć o przeprowadzce. Tutejszy klimat potrafi być przeszkodą dla wielu. Kąpiele w morzu czy jeziorze są bardziej ekstremalne niż w PL. Konsumpcja - produkty są drogie, ale często o wiele lepszej jakości, mam tu na myśli przede wszystkim odzież czy obuwie. Części samochodowe - drogo za byle jakość, bardziej opłaca się za te same pieniądze ściągać z PL czy innego kraju - za te same pieniądze można dostać lepszą jakość. Ale też co kto lubi.

O instytucjach naukowych nie mam zielonego pojęcia. Jedno co wiem - jeśli jakikolwiek polski naukowiec osiągnął sukces, to najczęściej zrobił to za granicą. Coś jest w naszym kraju takiego, że hamuje wszelki progres.

O nauce w Skandynawii - zauważ, że Norwegowie to naród spokojny, nie rywalizujący ze sobą czy z kimś innym. Cała ich kreatywność zamyka się w zasadzie w wymyślaniu sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wyszukaj sobie jakieś norweskie osiągnięcia naukowe czy technologiczne. O wiele łatwiej znaleźć takie w Szwecji. Może rozejrzyj się po pozostałych krajach skandynawskich, żeby mieć rozeznanie, gdzie to lepiej wygląda.

JacekB

Postautor: JacekB » pn lis 14, 2016 10:37 pm

Gitro ja w ogóle się dziwię że admin nie dał ci ostrzezenia !
"Chamskich ciapatych " , " miasta wolne od tego brudu " o kim ta mowa ?
A za kogo ty się uważasz ??
Norwegia jest bardzo goscinnym i tolerancyjnym państwem jesli nie wiesz i w związku z tym jest tutaj cała masa przeróznych nacji .
A mentalność Norwegów jest taka że oni usmiechają się i zwracają się po imieniu do ludzi których ty okreslasz jako "brud" ,
więc powtarzam ci jeszcze raz nie pchaj się tutaj z twomi sredniowiecznymi poglądami na te kwestie bo się bardzo rozczarujesz - zrób to dla własnego dobra !
I nie pisz do mnie "weź spadaj" bo jesli zadałeś pytanie na forum to każdy może się do niego ustosunkować - takie są prawa tego typu portali.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pn lis 14, 2016 10:42 pm

GDZIE JEST ADMINISTRACJA???!!!
PUNKT 4 FORUM
4. Na Forum zabronione jest szerzenie treści (dotyczy również awatarów i podpisów):
- propagujących postępowanie niezgodne z polskim, norweskim lub międzynarodowym prawem (w jakiejkolwiek formie),
- propagujących nienawiść etniczną bądź rasową,
- wulgarnych, obscenicznych i oszczerczych lub złośliwych w stosunku do Administracji lub innych Użytkowników
- zabronione jest również rozsyłanie spamu, czyli masowej korespondencji do skrzynek pw wielu Użytkowników.

Gitro

Postautor: Gitro » pn lis 14, 2016 10:59 pm

Nie miałem na myśli prawdziwych uchodźców - czy tak zachowują się ludzie uciekający przed wojną? Wątpie. Nie podoba mi się ich zachowanie, więc o tym mówię - a wy szukacie usprawiedliwień. Oni nie są tolerancyjni - czemu im nie mówicie, że nie chcecie ich w gościnnym kraju? Żeby była jasność - ja nie mówię o wyznawcach islamu, ale o tych co nie chcą się integrować z europejskim społeczeństwem. Zbanujecie mnie za to, że mówię o wandaliźmie tylko dlatego, że w tym przypadku w większości to muzułmanie?

Kraje skandynawskie pomimo wysokich zarobków, mają również wysokie podatki oraz ceny. Wyliczyłem, że nie wiele więcej informatyk zarabia od budowlańca. Podatki są zbyt wielkie, a kraj taki gościnny, że nie przyjmują tam imigrantów na wyższe stanowiska. Chyba pozostaje Polska, Niemcy oraz Holandia.
Hold hodet kaldt

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pn lis 14, 2016 11:09 pm

Administracja.....................!!!!!!!!!!!!!!!

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”