Norwegia - pozorne eldorado

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

Gitro

Postautor: Gitro » pn lis 14, 2016 11:17 pm

Ponadto, osiągnięcia norwegów:
Opera, Qt Software(Trolltech), Telenor
Hold hodet kaldt

Gitro

Postautor: Gitro » pn lis 14, 2016 11:41 pm

Kolega wyżej napisał, że Norwegia się opłaca ludziom, którzy są słabo opłacani w Polsce. Informatyk w Polsce na start bez doświadczenia dostanie może 4k/miesiecznie albo 5. W Norwegii 25k nok/miesiąc, czyli niezbyt wiele jak na norweskie ceny. Natomiast spotkałem się na jakimś forum z norwegiem, który pyta czy nie zarabia za mało w tym zawodzie 37k nok/m :D a koszty życia to około 15k/m (to możliwe). Biorąc natomiast pod uwagę poziom życia oraz zaskórniaki, które zostają (przyjmijmy około 7k zł), to czy nie opłaca się programistom Norwegia? W Polsce nieruchomości również drogie.
Hold hodet kaldt

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » wt lis 15, 2016 3:14 pm

mam dwoch znajomych informatykow, jeden w PL drugi w UK. I jeden i drugi maja sie dobrze, zarabiaja dobrze i nie zamieniliby sie miejscami czy jak kto woli krajami. Jak sobie poscielesz mawia stare przyslowie. Jesli nie jestes w stanie zaakceptowac uchodzcow to radze zostac w PL i nie ruszac sie na krok. Dla mnie nie ma to znaczenia czy sa obcokrajowcy czy nie, nauczylam sie szacunku choc czasem krew mnie zalewa jak slysze to czy tamto ale... zdecydowalam sie z roznych pobudek mieszkac w NO i tak zostanie przez najblizsze kilkanascie lat. Ty jako informatyk mozesz zarobic sporo ale wszystko zalezy jak sie do tego wyjazdu przygotujesz, nie licz na kokosy na poczatku, sadze, ze wiecej osiagniesz w PL

Gitro

Postautor: Gitro » wt lis 15, 2016 10:30 pm

Dziękuję za opienie, Agnes. Nie mam wstrętu do obcokrajowców. To ludzie jak każdy inny - gdyby polacy się tak zachowywali, jak Ci z uchodźcy Bergen, to z automatu nazwaliby polaków przestępcami i brudasami(długie brody nie wyglądają estetycznie). Ale ponieważ są oni z Syrii, to wszyscy kryją ich zachowanie i wyzywają od ksenofobów tych, którzy nazywają rzeczy po imieniu. Nie wiem czemu uważacie za średniowieczny pogląd to, że nie szanuje ludzi, którzy nie szanują mnie - to naturalna ludzka reakcja.

Jak mogłaś zauważyć, poza kasą liczy się dla mnie kariera naukowa. Jeszcze mam czas, żeby się namyśleć, ale Polska nie wchodzi w grę - to zacofany kraj i tu nie ma funduszy na nauke.
Hold hodet kaldt

rysiek500s

Postautor: rysiek500s » śr lis 16, 2016 3:47 pm

Jeżeli chcesz pracować w IT, zostań w Polsce - IT to chyba najlepiej rozwijająca się teraz gałąź w Polsce. Sam zaczynam pracować jak front-end dev i lepsze oferty przychodzą z Polski. Nie tylko pod względem finansowym ale i rozwojowym.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » śr lis 16, 2016 6:03 pm

Administracja!!!!! Reakcja????

Czekajac na administracje mam pytanie
Ktos ci blokowal wejscie do kosciola w Bergen? Nie mogles wejsc?

Gitro

Postautor: Gitro » czw lis 17, 2016 1:25 am

A co takiego w Polsce powstało w IT, czym można by się szczycić? No bo raczej jak kolega wcześniej wspomniał - jesli polak coś osiąga, to za granicą.
Hold hodet kaldt

Gitro

Postautor: Gitro » czw gru 29, 2016 2:35 pm

Wracając do tematu. Miałem okazję założyć stronę internetową dla firmy remontowo-budowlanej. Jest to 2osobowa firma. Rozmawiałem z kolegą o zarobkach i padł z jego ust taki tekst
"Bo widzisz, w Polsce zarobisz 15k po kilkunastu latach doświadczenia w branży IT, a w Norwegii tyle dostaniesz na start. Wydasz może to 10 tyś koron miesięcznie na życie, ale reszta Ci zostanie."
Prosiłbym o waszą opinie.

Wybaczcie moją negatywną reakcje na tych imigrantów z Bergen, ale trochę zdenerwowało mnie ich chamskie zachowanie. Człowiek boi się nieznanego.
Hold hodet kaldt

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw gru 29, 2016 5:37 pm

Administracjo gdzie jestes??!!!!!! Zglaszam watek!!!!!
A ty nie odpowiedziales na moje pytanie!!!
Ktos ci blokowal wejscie do kosciola w Bergen? Nie mogles wejsc bo .....?

Gitro

Postautor: Gitro » pt gru 30, 2016 11:47 am

Ja tam nie miałem zamiaru wchodzić, natomiast kolega się uparł i chciał zobaczyć. Nie mógł wejść, bo imigranci staneli murem, a kościół niemal pusty.

A Ty mi nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Co myślisz o powyższej "opłacalności". Wiadomo, że w Polsce ma tą większą siłę nabywczą, ale czy faktycznie da się tyle odłożyć? Ceny życia w miastach się różnią, więc chciałbym wiedzieć jakie są ceny w Oslo, bo tam się doszukałem dużo firm informatycznych.

Może tak grzeczniej zadawaj te pytania?
Hold hodet kaldt

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » wt sty 03, 2017 3:35 pm

Ja jestem bardzo grzeczny. Przeszukalem gogle i nigdzie nie znalazlem zeby sie ktos skarzyl ze go do kosciola tu nie chcieli wpuscic.

Gitro

Postautor: Gitro » śr sty 04, 2017 12:22 pm

No więc ja się skarżę w tym momencie.

Ale to nie temat o imigrantach. Nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie. Co myślisz o tej opłacalnośi?

Jeśli faktycznie da się sporo odłożyć, to chciałbym to przeznaczyć na założenie firmy informatycznej w Polsce. Pracując w Polsce miałbym z tym problem, bo jednak tutaj na start nie dają takich pieniędzy. Firmą mógłbym kierować będąc w Norwegii, bo w tym przypadku się da.
Hold hodet kaldt

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”