NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

poszukiwanie mieszkania - priorytetem miejsce, cena, inne?

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

BrunoJ

Postautor: BrunoJ » pt lip 21, 2017 9:01 am

Witam,

W zasadzie zapytanie nie do końca związane ze sprawami urzędowymi, ale nie bardzo znalazłem lepszy dział (jakby coś to proszę o przeniesienie). Chciałem troszkę pofilozofować w temacie wyboru mieszkania/domu do wynajęcia, pod kątem wyboru lokalizacji i szeroko pojętego komfortu.

Rozglądam się za mieszkaniem w okolicach Stavanger. Moje "wymarzone" to dobrze naświetlone, najlepiej z ładnym widokiem na wodę i najlepiej w zasięgu bliskiego spaceru do tejże. Najlepiej z prywatnym garażem, w którym można schować nie tylko auto ale i motocykl, rower czy kajak. Ponieważ na początek będę sam (w dalszych planach dojedzie reszta "wycieczki", co być może wymusi zmianę lokalu), więc nie mam aż takich specjalnych wymagań lokalowych, plan minimum to 1 sypialnia + dzienny, lepiej 2 sypialnie. Rozważam również mały domek, chociaż z założenia będzie on nadmiarowy.

Zastanawiam się jaka jest granica "opłacalności" wzięcia większego lokum spełniającego wszystkie warunki, w tym garaż i super lokalizacja nad wodą, ale też i kosztującego zauważalnie więcej. A wzięciem lokum mniejszego, poza brakiem garażu spełniającego minimum wymagań, ale mającego wszystkiego "mniej", w tym również mniejszą cenę. Dla przykładu mieszkanie w bloku gdzieś na osiedlu vs mieszkanie w apartamentowcu tuż przy wodzie.
Czy jest jakaś typowa wartość np % zarobków, której nie powinno się przekroczyć wynajmując mieszkanie/dom?

To trochę dylemat natury psychologicznej - nie chcę na siłę obtaniać wynajmu, komfort psychiczny i radość z przebywania w konkretnym miejscu jest wg mnie ważna. Ale też i nie chcę na siłę brać droższego "bo ładne", a potem cała radość będzie zneutralizowana wysokością ponoszonych kosztów. Podobnie w drugą stronę, nie chcę żeby jedyna "fajność" mieszkania polegała na tym że jest tanie. Małe mieszkania nie są też wcale liniowo tańsze od tych większych.
Celowo nie rzucam kwot, ponieważ nie są one tutaj najistotniejsze.

Jak Wy to widzicie? jakieś własne doświadczenia w tym temacie?
A także - jak często pierwsze wynajęte lokum okazywało się trafione/nie trafione? Bo może tutaj jest klucz? Spróbować na początek i najwyżej zmienić (zakładam że umowa najmu na początek na rok).
pozdrawiam i zapraszam do dyskusji, jeśli ktoś chciałby się podzielić przemyśleniami.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pt lip 21, 2017 10:00 am

Poczytaj najpierw o ogolnych zasadach wynjamu kiedy wymowienie itd i sprawdz koszty utrzymania co wliczone w czynsz

BrunoJ

Postautor: BrunoJ » pt lip 21, 2017 11:40 am

Kwestia kosztów dodatkowych z tego co widzę zależy od konkretnej oferty, więc do każdej muszę patrzeć indywidualnie. Mam na miejscu znajomych którzy wynajmują albo mają już kupione własne, więc trochę już rozpytywałem i doczytywałem, włącznie z kwestiami toll'ów obecnych, jak i planowanych w okolicach Stavanger od przyszłego roku. Znam również z doświadczenia różnice między kosztami i fatygą utrzymania domu i mieszkania. Nie do końca potrafię natomiast ocenić na ile kusząc się na nominalnie tańsze mieszkanie w bloku, nie wygeneruję sobie sporych kosztów dodatkowych, np. garaż u kogoś żeby trzymać motocykl czy kajak, czy inne tego typu kwestie, których jeszcze nie widzę. I ostatecznie wyszło by, że droższy dom na papierze wcale nie wychodzi tak dużo drożej, dając wyraźnie większy komfort mieszkania. Tym bardziej że widzę różnicę między czytaniem książki na balkonie, a w cichym ogródku z tyłu domu. Stąd rozważania bardziej skierowane na kwestie niematerialne.

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » sob lip 22, 2017 3:10 am

To zależy przede wszystkim od Twojej sytuacji materialnej. Musisz się zastanowić na ile Cię stać. Komfort jest ważny ale jeśli miałbyś przez to żyć "od pierwszego do pierwszego" i liczyć każdy grosz, tylko datego, że mieszkasz komfortowo, to gra nie jest warta świeczki. Jeśli już masz wyżej wymieniony samochód, motor, rower i kajak to musisz szukać miejsca z garażem bo gdzieś to przechowywać musisz. Lokalizacja też ma znaczenie, musisz zastanowić się jak długo jesteś w stanie dojeżdżać do pracy. Jeśli nie ma to znaczenia, to często ładne domy są dużo tańsze daleko od miasta.

BrunoJ

Postautor: BrunoJ » sob lip 22, 2017 3:22 pm

Ujmę to tak - gdyby w grę wchodziła kwestia liczenia czy starczy do 1go to nie byłoby tematu. W dalszym ciągu nie chciałbym popłynąć niepotrzebnie w koszty jeśli nie muszę, i dokładnie jak napisałeś - zastanawiam sie na ile mnie stać, kiedy bedzie to już niepotrzebny wydatek.

W nowszych blokach garaże potrafią być, ale to najcześciej podziemne wspólne z wydzielonym miejscem, wiec funkcjonalność pod katem przechowywania rzeczy innych niż auto jest trochę mniejsza niż umyślny garaż. Z drugiej strony widziałem, że niektóre domy maja "garażopodobne" wiaty, bez drzwi, wiec nic lepiej. Chociaż na oko ludzie trzymali tam wszystko, bez obawy że dostanie nogi.

Lokalizacyjnie na razie patrzyłem w okolicach pracy, biorąc pod uwagę rownież szkoły i inną infrastrukturę. Wbrew pozorom na finnie po wrzuceniu lokalizacji ofert jest mniej niż 100, z czego tylko kilka naprawdę ciekawych. W bliskich okolicach Stavanger na oko nie ma aż takich różnic w cenach, trzeba by chyba wyjechać spory kawałek dalej. Staram sie tutaj podchodzić praktycznie (leniwie?) - nie widzę sensu mieszkac 15km dalej za 1000kr mniej, bo wiecej wydam miesięcznie na przejazdy niż oszczędziłem na wynajmie. Specjalnie nie widzę problemu z dojazdami, chociaż to tez jest jakiś koszt i czas wiec oferta musiałaby być naprawdę zauważalnie lepsza.
Do tego gdy zjedzie rodzina to lokalizacja w pobliżu szkół lub z dobrą komunikacją do tychże jest istotna. Dlatego nie celowałem na razie nigdzie dalej, od razu przymierzając się w konkretne dzielnice/gminy, przeglądając rownież sąsiednie dla porównania.

'Pojazdy' będę zabierał z PL, oprócz kajaka który mam zamiar sprawić sobie na miejscu (może poczekać). Plan minimum to auto, reszta może zostać w kraju jeśli naprawdę nie bedzie warunków do garażowania. Nie sa to tematy bardzo krytyczne ale właśnie dotykające kwestie komfortu i potencjalnie drozszego lokum z wszystkimi dobrami.

Mam jeszcze troche czasu wiec będę śledził oferty. I faktycznie rozejrzę sie gdzieś dalej, może cos wypatrzę.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pn lip 24, 2017 7:49 am

Ja to nie mam takich problemow. Mam na co mnie stac i szanse wyboru nie za wielkie.

BrunoJ

Postautor: BrunoJ » pn lip 24, 2017 1:47 pm

Rozumiem i zdaję sobie sprawę, że sporo ludzi tak ma. Poniekąd na tym właśnie utknąłem, że większość jeśli nie wszystkie dyskusje w necie dotyczą kwestii szeroko pojętego przetrwania. Więc moje "problemy" są trochę z księżyca. Ale ciągle nie tracę nadziei na jakąś dyskusję w wątku.

W międzyczasie przewertowałem oferty oddalając się sporo od Stavanger, tak jak sugerował @Mardok. I potwierdza się to co wcześniej dość pobieżnie sprawdziłem. To musi być minimum pól godziny jazdy lub więcej, żeby zaczęło być coś taniej. Kierunki są dość ograniczone, z racji że Stavanger jest w sporej części otoczone wodą, a ewentualne codzienne przeprawianie się promem to już raczej umartwianie się na siłę. W skrócie - chyba nie warto iść w tym kierunku i jednak skupić się na szukaniu czegoś w pierwotnie założonej lokacji.

szczypior

Postautor: szczypior » pn lip 24, 2017 5:59 pm

Nie wiem, jak jest w okolicach Stavanger, ale w okolicach Oslo wygląda to tak:
1. Jest nieco taniej na Nesodtangen, odpowiednik Tau w rejonie Stavanger. Mieści się to w pewnej odległości od miasta, nie aż tak dalekiej, bo zaledwie po drugiej stronie fiordu, prom przeprawia się przez pół godziny co pół godziny, w weekendy co godzinę. Ale za to dociera się do samego centrum. Dotarcie z osiedla na obrzeżach miasta zajmuje również minimum pół godziny, jeśli ktoś ma szczęście mieszkać blisko metra. Troszkę upierdliwe jest, że jest się przywiązanym do rozkładówki promu, ale walory widokowe i położenie działki mogą to znakomicie zrekompensować. Zależy, co kto jest w stanie poświęcić i w zamian za co.
2. Druga możliwość to poszukanie czegoś najmniej 60 km od Oslo. Ty piszesz minimum pół godziny jazdy samochodem od Stavanger, czyli jest o wiele lepiej. W Oslo trzeba się liczyć z minimum godzinną jazdą, jeśli chce się mieszkanie w normalnej cenie. W takim pakiecie - póki jest to faktycznie godzina jazdy - jest to niewiele więcej, niż dotarcie z peryferii miasta. Ja np. poświęcam ok. 15 minut więcej na każdą ze stron. Ale w zamian mam znakomite widoki po drodze, dwadzieścia km jazdy wzdłuż fiordu, dom z ogrodem i garażem, dużym tarasem i nieco za dużą powierzchnią, co dobrze rokuje na przyszłość. Wszystko to w cenie mieszkania o podobnej powierzchni ok. 10 km od centrum Oslo, bez ogrodu, garażu, możliwości wygodnego parkowania samochodu etc. Więc może warto pomyśleć o takiej opcji również w twoim przypadku.

BrunoJ

Postautor: BrunoJ » pn lip 24, 2017 11:01 pm

Dzieki. Cenne informacje.
Aż się uśmiechnąłem, bo właśnie w Tau wypatrzyłem super dom, cenowo faktycznie jak mieszkanie bez dodatków. Co więcej, pamiętam że wypatrzyłem ten dom z promu jakiś czas temu i po głowie mi chodziło "ale fajnie byłoby w takim mieszkać". No i proszę, kaprys losu.
Tyle, że dla mnie fakt, że prom ląduje w centrum Stavanger akurat nie pomaga, mam stamtąd lekko 20 minut do pracy autobusem lub samochodem (w godzinach szczytu dłużej). No i jeśli miałby to być samochód, to codzienna przeprawa promem też za darmo nie będzie, i koszty mogą się zneutralizować. Podobnie jak ewentualne koszty paliwa/opłat przy dalekich dojazdach. Biorąc dodatkowo pod uwagę że czasem będę siedział w pracy do ciemnej nocy, albo smigał na samolot na 6 rano, uzależnianie się od promu nie jest chyba najlepszym pomysłem...

W podobnej cenie co ten przykładowy dom w Tau wypatrzyłem kilka ofert typu współczesne mieszkanie z osobnym garażem, lub garażem w podziemiach budynku. I to w promieniu 2-3km od pracy (max 10 minut, bez problemu również z buta czy rowerem). To są już dalekie przedmieścia jak pisałem wyżej, do centrum Stavanger 20-30 minut. Co ciekawe, oferty nie są jakieś zauważalnie tańsze niż w centrum miasta. Ale lokalowo często już ciekawsze, bo więcej domów czy nowych bloków stawianych bez nadmiernego ścisku. Więc miejsce do mieszkania fajne, z ładnymi widokami, i bez nadmiernego zgiełku wielkomiejskiego (chociaż tutaj Stavanger wg mnie mocno różni się od Oslo). Jeśli jednak domek to zauważalnie drożej od mieszkania, i mało "przyległości" z racji jednak trochę miejskiej zabudowy (nieduży ogródek, pojedynczy garaż). Stąd rozważania mieszkania w jakiejs naprawdę dobrej/bliskiej lokalizacji, lub nieduży domek, z bardziej dowolną lokalizacją, ale np. z bliskością wody/fjordu, czyli "fajny".
Te pół godziny o którym pisałem to liczyłem z tamtego miejsca jeszcze dalej od Stavanger (coś typu Almart, Oltedal). Trochę nie mam przekonania...

Zobaczymy jak to się rozwinie. Na razie większość ofert które przeglądam są aktualne od już, więc z dużym prawdopodobieństwem nie dotrwają do mojego przyjazdu. A jeśli dotrwają (czytaj - przez kilka miesięcy nikt nie chciał wynająć), to należy się zastanowić co jest nie tak - być może tylko zbyt wybujała cena, ale może jakies inne powody.

szczypior

Postautor: szczypior » wt lip 25, 2017 8:32 pm

Odnośnie promu podsunę ci jedną wskazówkę: w wielu miejscach promy są darmowe dla elbilów, albo mają o wiele niższe opłaty. Podobnie darmowe są bramki i w niektórych miastach parkingi, chociaż to się zmienia z roku na rok - generalnie miasta wprowadzają opłaty również i dla nich, przynajmniej w przypadku postoju powyżej 2-3 godzin. Tak czy siak koszty użytkowania/transportu są o wiele niższe, niż normalnego samochodu.

Albo - skoro dom jest w Tau, a do pracy z promu ok. 20 min. jazdy autobusem, to może warto pomyśleć o opcji przeprawiania się rowerem? Sport jest zdrowy 8) , a bilet na rower tańszy niż na samochód :)

BrunoJ

Postautor: BrunoJ » czw lip 27, 2017 4:39 pm

Opcje dojazdy tych 20 minut są spore - rower, motocykl, autobus. Oczywiście nie wiem co to jest elbil, ale zaraz będę doczytywał. Z tego co jednak wiem to koledzy już tam pracujący płacą normalnie i za bramki i za parkingi. Więc pewnie i za prom. Wersji z promem i mieszkaniem po drugiej stronie wody nikt nie wybrał. To interesująca opcja, ale raczej nie będę szedł w tym kierunku. Przynajmniej nie na początku. To mimo wszystko trochę wypalanie czasu. Jak się ogarnę na miejscu to może zmienię zdanie, ale na razie wydaje mi się to zbyt odważnym rozwiązaniem.
Do tego dochodzą kwestie o których wspominałem - potencjalna konieczność komunikacji w godzinach, w których promy nie operują. Za niedługi czas będzie również kwestia szkół, i tak jak w Stavanger są międzynarodowe, tak w Tau chyba nie bardzo. Dzieciakom szybko Norwegia przejdzie, jak będą musiały godzinę wcześniej do szkoły wstawać rano ;-) (napisałbym "skoro świt", ale to dość względne pojęcie, w zależności od pory roku ;-)

Ale dzięki za sugestię, przydała się mimo że nie skorzystam ostatecznie. Dzięki niej rozejrzałem się szerzej, posprawdzałem okolicę, i przemyślałem opcje wyboru. Pozostaje rozwiązać dylemat z oryginalnego postu - na ile 'przyoszczędzić' na wynajmie, a na ile 'zainwestować' w wygodę.

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » pn lip 31, 2017 11:59 pm

Elbil to samochód elektryczny. Bardzo popularny w Norwegii, głównie ze względu na koszty utrzymania, chociaż niektórzy myślą też pod względem ochrony środowiska. Sama osobiście polecam ale przy kupnie takiego samochodu trzeba patrzeć jaki ma zasięg i dostosować do potrzeb.

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”