NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Opłaty mieszkaniowe, prąd, woda, gaz i inne

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

kinley85

Postautor: kinley85 » czw lut 22, 2018 9:39 pm

Witam
Chciałem się zapytać jakie są opłaty dodatkowe do wynajęcia mieszkania. Prąd, woda, gaz, internet, opłaty za wywóz śmieci i czy są jeszcze jakieś?
Wiem że to zależy od zużycia ale przykładowo mieszkanie 70m2 3-4osoby?
Prosiłbym o zamieszczanie o ile to możliwe aktualnych cen za poszczególne usługi:
1.Prąd cena za kwh i jaka jest opłata wyjściowa typu 200nok plus 1,2nok za każdy kwh(nie znam cen) oraz może w każdym rejonie są inne stawki to może jaką strone byście polecili do porównania dostawcy i ile średnio miesięcznie wychodzi?
2.Gaz podstawa plus cena za 1m3 strona do porównania i ile średnio wychodzi?
3. Woda podstawa plus cena 1m3 ile średnio wychodzi.
4. Opłata za ścieki czy jest? Ile?
5.Opłata za wywóz śmieci ile miesięcznie/rocznie czy to zależy od ilości osób zameldowanych w domu czy po prostu od jednego adresu? Prawdopodobnie w każdej gminie ceny i warunki mogą być różne dlatego jakby była jakaś strona z danymi to poproszę.
6.Internet czy jest jakaś strona internetowa że można sprawdzić po adresie jaką maksymalną prędkość internetu może mieć? Jaki macie, polecacie, ile płacicie, na jaki okres minimalny można wziąść?
7.Ile wynoszą was wydatki na żywność miesięcznie dla 3-4 osobowej rodziny?
8. Inne(ubezpieczenie mieszkania)?
9. Ile mniej więcej wynoszą koszty mieszkaniowe za miesiąc (bez wydatków na żywność).
10. Czy są problemy z wynajmem mieszkania dla Polaka?
11. Opłaty za auto(oc miesięcznie od czego zależy, jeżeli są uznawane zniżki z pl to z pełnymi zniżkami)
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, zastanawiam sie żeby coś wynająć dla mnie i rodziny i chciałbym wiedzieć jak najwięcej o kosztach dodatkowych z tym związanych.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw lut 22, 2018 9:46 pm

oplaty za gaz ??? :lol: tu nikt gazu raczej nie uzywa wszystko na prad
koszty wynajmu sprawdzisz na stronie www.finn.no musiz wybrac okolice i rodzaj lokalu
https://www.finn.no/realestate/lettings ... l?filters=

kinley85

Postautor: kinley85 » czw lut 22, 2018 10:07 pm

Ok
Stronę finn.no znam całkiem dobrze.
Chodzi mi o cenę usług dodatkowych w związku z wynajęciem mieszkania a nie o cenę wynajmu.

JacekB

Postautor: JacekB » pt lut 23, 2018 4:44 pm

Nie ma reguły.
Ja dodatkowo płacę tylko za prąd , cena prądu to ok. 1 NOK/kWh brutto.
Mój kolega nie płaci nic dodatkowo , nawet abonament TV ma w cenie.
Za wodę i za scieki w Norwegii najemca raczej nie płaci .
Przewaznie dodatkowo płąci się tylko za prąd, internet, miejsce parkingowe ale jak juz napisałem nie ma reguły.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pt lut 23, 2018 5:23 pm

W Oslo oplaty za mieszkanie to jakies 4 do 5 tys chyba. Jedni maja cos wliczone w czynsz drudzy nie, ale ogolnie wychodzi na rowno. Z tym ze jak masz wode ciepla wliczona w czynsz to cala rodzina korzysta bez ograniczen a nie jak znajoma ze sie oplukuje namydla i oplukuje. Sa jeszcze bloki z fjernvarme czyli cieplo ze spalarni i tam sa naprawde niskie czynsze, ale to rzadkosc. Jak blok starszy czy rekkehus to nagle moze byc drozej. Znajomy placil 800 koron za rekkehus wymienili rury na wode zmeliorowali i juz placi ponad 2 grubo. JAK nowe to znowu drogie i czynsze tez potrafia byc bardzo wysokie.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pt lut 23, 2018 5:35 pm

Teraz doczytalem ze to co wynajmujacy placi. Raczej rzadko kiedy cos wiecej niz prad. Trzeba czytac ogloszenia i juz. Zwracac uwage co wliczone w czynsz a co nie. Czesto te bardzo atrakcyjne cenowo maja nie wliczone cos fo ogolnej ceny wynajmu jak prad czy ciepla woda co moze wyjsc pozniej gorzej niz przy wynajmie drozszego mieszkania. Internet mozna miec z kablowka. W nowych blokach dziala ponoc bardzo fajnie. Nie wszedzie zreszta moga ci zapewnic dana predkosc netu. Nie wszedzie maja miejsca parkingowe czy garaze.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pt lut 23, 2018 5:37 pm

Ty wogole poruszyles ocean. Zadales duzo pytan na ktore jest mln odpowiedzi. A co dziwne dla mnie niby finn.no znasz a nie wiesz ze tu sie gazu nie uzywa. Jakies badania prowadzisz?

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”