Wynajeliśmy domek w Norwegii i co dalej?

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

grzegorz75
Pochwał: 1

Postautor: grzegorz75 » ndz kwie 06, 2008 3:27 pm

Postanowiłem napisać wątek dotyczący wynajmu domku.
Wkrótce będzie to mnie czekać i chciałem się dowiedzieć na co zwrócić uwagę po tym jak podpisałem umowe najmu.
Zapewne wynajmę na dłuższy czas (min pół roku - max 2 lata, zawsze można przedłużyć).
Za co musze płacić a co płaci właściciel oraz inne sprawy z wynajmem związane.
Z góry dziękuje za wypowiedzi.
Grzegorz.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Wynajeliśmy domek i co dalej?

Postautor: Anniken » ndz kwie 06, 2008 7:28 pm

Placisz jedynie ustalony w umowie czynsz. Jesli cokolwiek sie zepsuje, biegniesz z tym do wlasciciela i to on musi zadbac o naprawe/wymiane i oplacic ja.
Wyjatek: jesli charakter uszkodzenia jest taki, ze nie pozostawia watpliwosci, iz zostal spowodowany przez najemce.
Np. Impreza wymknela sie spod kontroli i ktos stlukl lustro w lazience.

Ogolnie jest tak, ze naprawe awarii i usterek pokrywa wlasciciel, za zniszczenia placisz Ty.
Zniszczenia w wyniku normalnego korzystania z lokalu, typu zestarzenie sie tapet czy pozolkniecie sufirow tutaj nie dotycza. Ale jesli np. potomek umiesci na scianach swa radosna tworczosc :wink: , wowczas najemca maluje/tapetuje lub pokrywa koszty.
Tak samo scieranie sie parkietu to problem i wydatek wlasciciela, ale wypalone slady papierosow juz nie.

Wlasciciel nie moze podniesc czynszu wczesniej niz w rok od podpisania umowy. Jesli po roku podniesie, to podwyzka rowniez nie moze byc wieksza od ogolnego wzrostu czynszu na rynku wynajmu.

Nie musisz zgadzac sie na to, aby wlasciciel posiadal zapasowe klucze do wynajmowanego przez Ciebie lokalu.
Rowniez na ew. przeglad techniczny czy inne wizyty musi sie umowic z Toba i nie moze wpadac, kiedy chce.

Dopisze, jesli cos jeszcze mi sie przypomni.
Szczescia w nowym domu! :D
Obrazek

Tia.

Postautor: Tia. » wt kwie 08, 2008 11:05 pm

Może to dziwne ale ja jeszcze miałam w umowie najmu że mam dbać o trawnik przed domem :lol: .Na szczęście kosiarki były na wyposarzeniu i mąż już się wiosny nie może doczakać żeby wsiąść na trzy biegową kosiarkę :roll: .
Wszystko zależy co umowa zawiera do moich obowiązków należy też o dbanie o ogólny stan domu takich jak rury,krany lub inne drobne usterki wynikające z użytkowania ale materiały daje właściciel.Mąż robi drobne naprawy jak coś się zepsuje ale za to czynsz mamy bardzo niski.W moim przypadku właścicielowi chodziło o to żeby domem się ktoś opiekował niż na samym zarobku za wynajem.Więc umowy są różne a Ciebie obowiązuje to co masz zawarte w swoim.

grzegorz75
Pochwał: 1

Postautor: grzegorz75 » śr kwie 09, 2008 12:44 am

Jak jest z energią elektryczną - kto płaci (a średnio za miesiąc ile jeśli płacicie)?
Opał na zime?
Grzegorz.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » śr kwie 09, 2008 1:03 am

To zwykle reguluje umowa. Czasami ogrzewanie i/lub prad sa wliczone w czynsz.

W tym watku jest troche na temat wynajmu:

viewtopic.php?f=31&t=292
Obrazek

linnea2

Postautor: linnea2 » śr kwie 09, 2008 11:24 pm

My za domek 130mkw placimy 7500/miesiac, a za ogrzewanie(elektryczne)przyszedl ostatnio rachunek na 6600 za 3 miesiace(zimowe) :shock: No, ale coz-wygoda i stala temperatura maja swoja cene...Opal jest tez najczesciej w gestii najemcy, w zaleznosci od pieca spala sie w zimie do 1-1,5 worka drewna=40-50kr.Koszt nieporownywalnie mniejszy, ale za to trzeba hajcowac :wink: co godzine-poltorej...

Tia.

Postautor: Tia. » sob kwie 12, 2008 4:16 pm

Koszty ogrzewania są duże.My poradziliśmy sobie z tym trochę innaczej.Mąż "czyścił"szefowi plac z odpadków drewnianych(było tego na tyle że na zimę całą straczyło i jeszcze mamy zapas),oczewiście trzeba było to rąbać i palić w kominku przed wyjściem do pracy,po przyjści z pracy i wieczorem.Nie marźliśmy było cieplutko u nas przez całą zimę no i rachunek za prąd był niziutki bo 3000 kr za trzy miesiące :wiwat:.Więc bez ogrzewania elektrycznego można wiele zaoszczędzić pomimo że mamy wielki bojler na prąd(pracuje cały czas),elektryczną kuchenkę(dużo gotuje),mamy też syna który notorycznie nie gasi za sobą światła :twisted: ,no i grzejnik w łazience który włączam tylko przed prysznicem(15 minut i nagrzane).No i na zimę przenieśliśmy się do dwóch pokoi w jednym jest kominek a w drugim obok grzeje komin.

Awatar użytkownika
Tesla82

Postautor: Tesla82 » śr gru 14, 2016 12:24 pm

Oj, najlepiej tak drewnem opalać piec. Oczywiście, trzeba się przy tym trochę napracować, ale oszczędność totalna. Ewentualnie jakiś brykiet, tudzież ekogroszek, byleby nie uderzać w ogrzewanie elektryczne, bo to człowieka zje na amen.

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”