Zakup domu i mieszkania w Norwegii

Sprawy finansowe i mieszkaniowe, informacje, formularze, koszty utrzymania w Norwegii.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
_Makki_
Król Cytatów 2009
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Zakup domu i mieszkania w Norwegii

Postautor: _Makki_ » czw maja 22, 2008 10:11 pm

Tak sobie pomyslalem ze ten temat moze sie przydac komus w przyszlosci..
Po niesamowitych przejsciach z bankami (Postbanken, Skandiabanken, Nordea, Fokus, Sparebanken 1 i Sparebanken Vest) i gmina (Startslån) kupilismy w koncu dom. Kredyt ponad 100% wartasci domu, na zakup pierwszego mieszkania w Norwegii (Førstehjemslån) uzyskalismy w DNB Nor.
Ja juz kiedys wczesniej bylem wspolwlascicielem domu w Norwegii ale to inna historia.
Teraz, razem z dziewczyna postanowilismy w koncu zeby sie nie poddac i kupic dom taki jak chcemy i za tyle ile chcemy.
Dlaczego? Dlatego ze po 1 stac nas na to a po 2 Norwegowie w "naszej sytuacji" dostali by kredyt bez problemu. W koncu sie udalo! :) :ok:
Domek niedaleko centrum i pracy, super widok, garaz, nowe okna, nowe drzwi, nowe podlogi, nowa klima i nowa lazienka z nowymi meblami. Ok 200 m², gdzie ok 70 m² pod wynajem za ok 6000kr. Cena - 2,3 mil NOK.
Kredyt z najlepszymi warunkami w DNB Nor na 30 lat, calosc z odsetkami 6,45%. Do splaty miesiecznie ok 13500NOK.
Oszczednosci postanowilismy wykorzystac na sprzet i nowa kuchnie do domu a nie na oplaty 2,5% od wartosci domu+++.
Oplat wyszlo ponad 65000NOK i bank dorzucil nam to do kredytu. Oczywiscie z tym samym oprocentowaniem.
A teraz mniej wiecej jak wyglada nasza sytuacja w Norwegii:
1. Ja, od 10 lat w Norwegii i od 10 lat klient Postbanku. Ale juz nigdy nie bede klientem Postbanku. Uwazam to samo co wielu Norwegow, Postbanken jest "trudny" :)
Mam stala prace, zadnych kredytow mieszkaniowych lub studenckich. Paszportu norweskiego nie mam i nie bede mial! :polska:
2. Moja dziewczyna (Polka) od 3 miesiecy w Norwegii. Pozwolenie na prace i pobyt ma do 2009. Stala praca..
Kredyt uzyskalismy we dwoje! :taniec_g:
Wszystkim zainteresowanym kupnem domu/mieszkania w Norwegii zycze powodzenia i nie poddawania sie. Czasami jest ciezko ale pamietajcie ze bank nie robi "laski" dajac Wam kredyt jezeli oczywiscie jest sie go w stanie splacac.. Niektore banki maja glupie wymogi dotyczace obcokrajowcow!
Teraz tylko zostala przeprowadzka za 1,5 tygodnia. JIPPI! :)

Na wszelkie pytania dotyczace wymaganych dokumentow i ogolnych wymogow moge odpowiedziec. Pozniej moge tez opisac nasze "przejscia" z bankami.
Co jest naprawde bardzo ciekawe ze prawie w kazdym banku bylismy srednio po 3 razy. Tak z przyzwyczajenia (w Norwegii) i dla sprawdzenia informacji i kompetencji doradcow finansowych w bankach. I dalej moja opinia o urzedach i bankach w Norwegii sie potwierdza. Informacje moga byc rozbierzne, zalezy na kogo sie trafi w urzedzie lub banku. W niektorych bankach mielismy takie ciekawe sytuacje ze za kazdym razem dostawalismy inna odpowiedz ( w tym samym banku). Oczywiscie od innych doradcow finansowych..
Ale najciekawsza sytuacja byla Sparebanken 1. Bylismy umowieni na rozmowe z doradca finansowym, przyszlismy a pani grzecznie mowi nam ze dzisiaj nie ma dla nas czasu. My na to ze chcemy przyjsc pozniej lub w inny dzien. Pani na to ze jutro to ona wyjezdza na wakacje a pozniej to nie wie kto moze nam pomoc. My na to ze chcemy wziasc kredyt 2,3mil NOK na zakup domu.. A pani dalej grzecznie nas olewa i mowi ze to moze poczekac i ze narazie nie wiadomo kiedy i kto moze nam pomoc.. HEIA NORGE!

puddle pisze:Annuitetslån - stale raty - stala wartosc raty przez caly okres pozyczki ( kapital + odsetki zmienne - na poczatku w wiekszosci splacasz oprocentowanie, czyli na poczatku w sklad raty wchodza wieksze odsetki a mniejszy kapital a na koncu pozyczki odwrotnie)
Przyklad (kapital, Odsetki, Rata)
pierwszy termin 1.920,- 5.853,- 7.773,-
drugi termin 1.931,- 5.842,- 7.773,-
trzeci termin 1.942,- 5.831,- 7.773,-
przedostatni termin 7.663,- 110,- 7.773,-
ostatni termin 7.708,- 65,- 7.773,-

Serielån - masz zmienne raty - na poczatku wyzsze, ku koncowi nizsze przy czym czesc kapitalowa jest stalaPrzyklad (kapital, Odsetki, Rata)

pierwszy termin 4.167,- 5.853,- 10.020,-
drugi termin 4.167,- 5.829,- 9.996,-
trzeci termin 4.167,- 5.805,- 9.972,-
przedostatni termin 4.167,- 68,- 4.235,-
ostatni termin 4.167,- 44,- 4.131,-

Przy takiej samej kwocie kredytu i okresie kredytowanie zaleta serielån w stosunku do annuitetslån , ze splacasz szybciej kwote kredytu niz odsetki.
Avdrag - kapital
Renter - odsetki
Terminbeløp - rata
QUATTRO - PROTECTED MOVEMENT

Obrazek

Awatar użytkownika
kkasia125

Re: Zakup domu/mieszkania w Norwegii

Postautor: kkasia125 » czw maja 22, 2008 10:51 pm

Bardzo fajnie, że stworzyłes temat, bo było kilka pytań w tej sprawie. Sama zresztą chciałam się tego i owego dowiedzieć na temat zakupu domu. W tej chwili to tylko marzenia, ale rozeznac się mozna. :ok:
Når fortiden ringer - ikke svar. Den har ikke noe nytt å si.

Awatar użytkownika
melankolic

Postautor: melankolic » pt maja 23, 2008 5:05 pm

Dla młodych polecam założenie na początek "konta" boligsparing for ungdom - BSU.
Co daje taki zabieg? Polecam lekturę:
https://www.dnb.no/privat/sparing-og-investering/sparekonto/BSU2.html

Awatar użytkownika
mrhari

Postautor: mrhari » pt maja 23, 2008 6:00 pm

A czy można prosić o małe streszczenie dla małosnakkającego? Może być w języku lengłydż albo nawet po polsku ;)
plizz. Dziecko rośnie, trzeba coś niecoś zabezpieczyć.
Zdrowy sen nie tylko przedłuża życie ale i skraca dzień roboczy.

Awatar użytkownika
traveleroslo

Postautor: traveleroslo » pt maja 23, 2008 6:33 pm

A ja sie nie zgodze z Toba z dwoch powodow
1 dostalem kredyt na mieszkanie w postabnku bez najmniejszego problemu (de facto o 600000tys mniej lecz jestem sam)
2 co najwazniejsze tak naprawde to dnb i postbanken to jest to samo wiec nawet ubiegajac sie w postabnku o kredyt to Dnb akceptuje lub odrzuca papiery
wiec mysle ze tylko to zalezy od osoby na jaka sie trafi w banku :)

Lecz reasumujac najwazniejsze ze Ci sie udalo dopiec swego :) gratuluje domku :)

ewunia

Postautor: ewunia » pt maja 23, 2008 7:28 pm

Super, że stworzyłeś ten wątek! :ok: Mnie też to bardzo interesuje, bo zamierzamy z mężem kupić dom w Norwegii. Próbowaliśmy wziąść kredyt w zeszłym roku, ale nas po prostu "olano" :? , a na odczepne powiedziano, że musimy mieć na norweskim koncie conajmniej 10% tego co chcemy pożyczyć :evil: (bank Nordea). Mój mąż od ponad 5 lat jest legalnie w Norwegii i konto ma od początku w Nordei. Teraz też zamierzamy próbować dostać kredyt, a jak nie dostaniemy to chyba zmienimy bank :roll: W sumie nawet nie wiem jak się do tego zabrać i jakich argumentów użyć aby nam w końcu dali ten kredyt? Może coś doradzisz? Będę wdzięczna :D

Awatar użytkownika
Kamila K
Kontaktowanie:

Postautor: Kamila K » pn maja 26, 2008 12:38 pm

Makki,
gratuluje domu :wiwat:
Dzieki za stworzeni watku. My wlasnie z mezem szukamy mieszkania. Teraz pora udac sie do banku :) zobaczymy jak to bedzie. Pozdrawiam

Danka

Postautor: Danka » czw maja 29, 2008 7:41 pm

Pamietajcie tylko jedno zadnej sprawy odnosnie kredytu mieszkaniowego nie mozna traktowac tak samo.Powiem wiecej kazda osoba to indywidualny problem.Biora pod uwage dlugosc legalnego pobytu-inne zasady dla tych co sa powyzej i ponizej 5 lat.Wiek kandydata ma duze znaczenie ci przed 35 i po.Dochod roczny,dlugosc i termin rozwiazania um o prace.ilosc dzieci,wydatki m-ne,to wszystko ma wplyw na wysokosc i procent kredytu.A nie wspomne o wplacie 20 % lub pomocy komuny lub posiadaniu Gwaranta-najprosciej maja ci co sa przed 35 rokim zycia sa w NO ponad 5,6 lat i kupuja pierwszy dom oni maja najlatwiej.Pozostalym zycze duuuuuzo szczescia.

Awatar użytkownika
Kamila K
Kontaktowanie:

Postautor: Kamila K » pt maja 30, 2008 10:29 am

Disiaj wlasnie jest mija pierwsza rocznica naszego faktycznego pobytu w Norwegii (od pierwszego pozwolenia minelo 1,5 roku). W zeszlym roku wlasnie o tej poze przemierzalismy Szwecje z calym niezbednym dobytkiem w samochodzie :) No i po roku wynajmowania mieszkania doszlismy do wniosku, ze terzeba kupic wlasne. Oboje mamy stala prace i odnowione pozwolenie na 5 lat. Wczoraj bylismy w DNB i dowiedzielismy sie ze bedziemy musieli mie co najmniej 10% wkladu wlasnego. Zamierzamy to potem niegocjowac, ale jak juz bedziemy mieli konkretna hacjende na oku- nasi znajmoi stargowali w DNB z 20% do 5%, wiec wiemy, ze probowac warto.
z drugiej strony, jakbysmy mieli 20% to mozemy dostac korzystniejsze oprocentowanie. Moj maz konczy dzis 31 lat, a ja mam 28.
No i to bybyly z grubsza kolejne przykladowe warunki kredytu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
melankolic

Postautor: melankolic » pt maja 30, 2008 5:09 pm

Moj maz konczy dzis 31 lat, a ja mam 28
Załóżcie sobie to co napisałem we wcześniejszym poście. Opłaci się wam to jest dla ludzi przed 34 rokiem życia. Więcej dowiecie się w banku.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pt maja 30, 2008 7:16 pm

Melankolic nie kazdy mowi po norwesku wiec moze bylbys tak mily i przetlumaczyl nam tekst ktory wkleiles bysmy mogli isc juz przygotowani do banku :)

Awatar użytkownika
madzia.7

Postautor: madzia.7 » pt maja 30, 2008 9:12 pm

Melankolic ale po co oszczedzac jak ktos juz chce wziac kredyt i mieszkac w swoim domu?

no bo jezeli ktos planuje kupic za kilka lat to rzeczywiscie lepiej miec takie konta, nawet ze wzgledu na podatki..ale jak ktos juz dzisiaj chce wziac kredyt..

no chyba ze czegos nie zrozumialam..
Obrazek

"Den som leter, han finner "

Wróć do „BANKI, FINANSE I MIESZKANIE”