Wasze ulubione ksiazki...

Kultura i sztuka, Literatura, Hobby, Polecana Muzyka, Kino, Humor

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Re: Wasze ulubione ksiazki...

Postautor: rekonstruksjon » ndz cze 15, 2014 10:56 am

Marian, nie bluznij :P
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

marian_milo

Postautor: marian_milo » ndz cze 15, 2014 11:20 am

Sorry, jajki ;)

Awatar użytkownika
roland
Kontaktowanie:

Postautor: roland » pn cze 16, 2014 11:12 am

Ja się wziąłem za 2 część "Metra", o którym wcześniej pisałem. Całkiem spoko choć jak na razie pierwsza część dużo lepsza. No i czytam w naszym ojczystym języku ;] po angielsku mogłem spróbować, ale niestety norweski na razie u mnie za słaby na takie wyzwania :D
"Gdy nie wiesz dokąd płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry" ~Seneka

Awatar użytkownika
majk87

Postautor: majk87 » pn cze 16, 2014 11:25 am

@ roland: mam ten sam problem - po angielsku połykam sporo książek, po norwesku niestety jeszcze nie - a szkoda, bo to super trening języka. :(
Mała pasja, z czasem może stać się stylem zycia...

Fotografika | Video | Multimedia | Web-Design

Awatar użytkownika
jozefina1970

Postautor: jozefina1970 » wt cze 17, 2014 12:02 pm

marian_milo pisze:Ale mi ten Nesbø idzie, jak krew z nosa... Już 10,5 miesiąca go męczę. Ale wymęczę całego. I basta.

Ok, doczytałam, że po norwesku
No to szacun
:strach:
Ja Nesbo uwielbiam
Nie bardzo podobały mi się z pewnych względów Karaluchy

wrona77

Postautor: wrona77 » wt cze 17, 2014 4:18 pm

Ja też, dla mnie najlepsza była "Policja", mocno zaskakująca, Nesbo ewidentnie bawi się z czytelnikiem, który myśli, że spodziewa się znanego z wcześniejszych książek schematu, a tu niespodzianka, zaskoczenie goni zaskoczenie :D .

Już tęsknię za Harrym i mam nadzieję, że powróci....

Awatar użytkownika
jozefina1970

Postautor: jozefina1970 » wt cze 17, 2014 7:18 pm

wrona77 pisze:Ja też, dla mnie najlepsza była "Policja"

"Policja" jeszcze przede mną :-)
A jak już przy literaturze skandynawskiej jesteśmy to C. Lackberg - no cóż, czytuję, ale dla mnie tam trochę za dużo o ciążach :twisted:
Przede mną jeszcze książki L. Oskarsson.A wymienianego tutaj Leif Gw Perssona niestety - nie jestem w stanie przeczytać :-(, dziwne, bo jestem w stanie przeczytać niemal wszystko, łącznie z instrukcjami obsługi. Dwa razy zaczynałam "Między tęsknotą lata..." i... nie daję rady :oops:
Co innego trylogia Millenium - ją pochłonęłam "jednym tchem", łącznie z filmem (dwa razy wersja amerykańska i obowiązkowo wersja szwedzka, trzy części - również dwa razy). Ponadto biografia S. Larssona i zakupiona ostatnio książka jego partnerki - też jeszcze przede mną.
Ostatnio kupiłam również (w wersji papierowej nawet) książkę Christiane F. "Życie mimo wszystko" - to dalszy ciąg książki My, dzieci z dworca Zoo
I również papierowa "Fabryka oficerów" Kirsta - czeka na zimę.
Teraz, dzięki dobrodziejstwu urządzenia zwanego czytnikiem, pierwszy raz w życiu mam tyle książek, że mam kłopoty z czytaniem :D

wrona77

Postautor: wrona77 » wt cze 17, 2014 9:14 pm

Lackberg nie trawię :mrgreen:
Mankell - zrobiłam podejście, nie udało się, również nie trawię.
Trylogia Millenium - uwielbiam, film widziałam w obu wersjach, wolę tę szwedzką, z Davidem Craigiem była zbyt amerykańska dla mnie, za mało szwedzka. :)

Lubię też Hakana Nessera i serię i komisarzu Van Veeterenie.
Józefina, polecam ci "Obłęd" (Erik Axl Sund) - to 1. część serii, czekam na kolejne, "Ulubione rzeczy", "Karuzela samobójczyń" i "Zagubieni" - to seria autorstwa S. J. Bolton.
Z polskich zaczytana ostatnio byłam w Joannie Bator, szczególnie w "Chmurdaliach".

Też kocham mojego kindelka :D

Awatar użytkownika
jozefina1970

Postautor: jozefina1970 » wt cze 17, 2014 10:08 pm

wrona77 pisze:Mankell - zrobiłam podejście, nie udało się, również nie trawię.

Dla mnie ok.
wrona77 pisze:Trylogia Millenium - uwielbiam, film widziałam w obu wersjach, wolę tę szwedzką, z Davidem Craigiem była zbyt amerykańska dla mnie, za mało szwedzka.

Też chyba wolę szwedzką chociaz nie jestem tak do końca pewna, no ale szwedzka ma zaletę - są wszystkie części. Dla mnie to jednak wersja amerykańska była tą mroczniejszą. Wbiła mnie w krzesło jak pierwszy raz oglądałam.
wrona77 pisze:Lubię też Hakana Nessera

Jego książki jeszcze przede mną
wrona77 pisze:Józefina, polecam ci "Obłęd" (Erik Axl Sund) - to 1. część serii, czekam na kolejne, "Ulubione rzeczy", "Karuzela samobójczyń" i "Zagubieni" - to seria autorstwa S. J. Bolton.

Nie znam, dzięki.
wrona77 pisze:Z polskich zaczytana ostatnio byłam w Joannie Bator, szczególnie w "Chmurdaliach".

Też! Ale i "Ciemno, prawie noc" była świetna, z małymi wyjątkami. Ale ja mieszkam niedaleko Wałbrzycha i dosyć osobiście traktuję jej książki i również lubię Daisy :-)
wrona77 pisze:Też kocham mojego kindelka

Nie mam Kindla, mam swojego Nukusia :-) (nook simple touch)

Awatar użytkownika
H-Element

Postautor: H-Element » śr cze 18, 2014 6:50 am

John'a Steinbeck'a "Grona gniewu" (oryg. The Grapes of Wrath) , książka cały czas aktualna mimo że napisana w 1940r.
Zmiana programu "Kropka nad i" na "Kropka przed N". :mrgreen:

I'am laid-back !

Awatar użytkownika
roland
Kontaktowanie:

Postautor: roland » śr cze 18, 2014 8:58 am

majk87 pisze:@ roland: mam ten sam problem - po angielsku połykam sporo książek, po norwesku niestety jeszcze nie - a szkoda, bo to super trening języka. :(

Hmm może zna ktoś jakieś fajne krótkie i w miarę prostym językiem pisane nowelki po Norwesku?

W technikum mieliśmy nauczyciela od angielskiego, który założył małą biblioteczkę z angielskimi książkami (w sumie to książeczkami można powiedzieć :] ). Wszystkie nowelki były króciutkie, nie więcej niz 100 stron. Ale za to podzielone wg. określonej trudności, jeżeli chodzi o wymaganą ilość opanowanych słów, żeby zrozumieć książkę.

Wszystkie były z tego samego wydawnictwa i specjalnie do nauki angielskiego, także najtrudniejsze słowa były w indexie z tylu ksiązki. Co więcej index tych słówek był tak fajnie skonstruowany, że nie było tam tłumaczenia z angielskiego na polski, ale dane angielskie słówko wytłumaczone prostszym językiem angielskim :)

Były chyba 4 poziomy trudności (albo 5), od 1 na prawdę podstawowego, po 4 poziom prawie profesjonalnej beletrystyki. To głównie spowodowało największy progress u mnie w rozumieniu i łatwości przyswajania języka angielskiego.

Także czytać czytać i jeszcze raz czytać!

Jakby ktoś znał coś podobnego jeżeli chodzi o język norweski :) to bardzo proszę o info!
"Gdy nie wiesz dokąd płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry" ~Seneka

Awatar użytkownika
H-Element

Postautor: H-Element » czw cze 19, 2014 10:42 am

Może poszperaj za książkami Asbjørnsen og Moe (Peter Christen Asbjørnsen , Jørgen Moe ) - tu masz bibliografie. Dzięki pracom Asbjørnsena i Moe zachowało się wiele ludowych opowieści opisujących świat trolli i ludzi. Kiedyś były na http://thepiratebay.se
Zmiana programu "Kropka nad i" na "Kropka przed N". :mrgreen:

I'am laid-back !

Wróć do „ROZRYWKA, HOBBY, MUZYKA, HUMOR”