Dagpenger - Zmiana przepisow od dzisiaj

Nowości z Norwegii i ze Świata. Codzienny przegląd prasy, dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontakt:

Dagpenger - Zmiana przepisow od dzisiaj

Post autor: Anniken » pn lip 01, 2019 1:12 pm

Obrazek

Od 1 lipca wchodza w zycie zmiany w przepisach o dagpenger.

Najwazniejsze zmiany:

- Dagpenger moga byc przyznane najwczesniej od dnia zlozenia wniosku. Nie bedzie sie juz wyplacac dagpenger wstecz.
Dlatego wazne jest zglosic sie w NAV juz pierwszego dnia po utracie pracy.

- Od dzisiaj we wniosku o dagpenger beda brane pod uwage zarobki az do ostatniego miesiaca przed utrata pracy.
(do tej pory liczylo sie zarobki z poprzedniego roku kalendarzowego lub z 3 ostatnich lat)

Tutaj wazne jest, zeby pracodawca przesylal terminowo informacje o zarobkach.

Zeby sprawdzic, czy pracodawca przesyla terminowe i poprawne informacje o Twoich dochodach, zaloguj sie na stronie

https://www.skatteetaten.no/skjema/mine ... dsforhold/

- Jako okresy aktywnosci zawodowej obecnie liczy sie rowniez:
pleiepenger, omsorgspenger, opplæringspenger, svangerskapspenger z NAV, sluttpakke oraz lønn uten arbeidsplikt

- Jesli uczestniczysz w programie "varig lønnstilskudd" i zostaniesz wyslany na permittering,
od dzisiaj mozesz ubiegac sie o dagpenger under permittering

https://www.nav.no/no/Person/Arbeid/Dag ... .juli-2019
Obrazek

Awatar użytkownika
ryjek

Re: Dagpenger - Zmiana przepisow od dzisiaj

Post autor: ryjek » śr lip 17, 2019 10:06 pm

Jaki termin ma pracodawca na przesłanie informacji do Skatt? Przepracowałem pod koniec czerwca kilka dni i dostałem pierwszy "pasek", ale na podanej stronie widze same zera. Wypłata miała miejsce 10 lipca i nie wiem, czy tydzień to już po terminie, czy jeszcze jest ok.
Będę wdzięczny za rozjaśnienie tematu - przekopywanie się przez wszystkie wielostronicowe wątki zajmuje niewiarygodnie dużo czasu, szczególnie dla kogoś kompletnie nowego w Norwegii.

Z góry dziękuję

ODPOWIEDZ