NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Oslo - Best Western Karl Johan Hotel

Podróże w Norwegii i innych krajach, Fotorelacje Forumowiczów, połączenie, trasa i noclegi

Moderator: Moderatorzy

aniek_u

Re: Oslo - Best Western Karl Johan Hotel

Postautor: aniek_u » śr mar 11, 2015 10:00 pm

Skoro radzicie i polecacie to biorę się za rezerwowanie, ale z pewnością będę jeszcze miała tysiąc pytań :)

Szukałam w necie, można znaleźć, oczywiście, informacje o zabytkach, ale w sumie niewiele ogólnych informacji znalazłam.
Wszędzie dominuje temat: praca.

A ja będę na pewno chciała wiedzieć, co warto zjeść, coś lokalnego :)
Gdzie warto pójść, na jedzenie i na spacer.
Czy wszystko jest w zasięgu pieszej wycieczki czy istnieje potrzeba korzystania z komunikacji miejskiej?

Radek_Oslo

Postautor: Radek_Oslo » pt mar 13, 2015 12:14 pm

http://www.visitoslo.com/en/activities- ... tractions/
Z tego hotelu 90% atrakcji Oslo masz w zakresie spaceru.

Zjesc mozesz wieloryba i kamskjell.

aniek_u

Postautor: aniek_u » pt mar 13, 2015 5:21 pm

Dziękuję, stronkę przeanalizuję dokładnie w wolnej chwili. Bardzo praktyczne porady i informacje. Jestem bardzo wdzięczna.

Wieloryba chętnie spróbuję, co do tego drugiego to nie jestem chętna (wygoolałam sobie) :)

Ciesze się, że wszędzie dojdziemy pieszo. To nam ułatwi życie na pewno!

Miałabym jeszcze takie pytania:
- czy jest coś ważnego do zwiedzania poza centrum, coś naprawdę fajnego, do czego warto byłoby podjechać?
- ile kosztują pocztówki i znaczki i czy można je kupić w zestawie, tj. przy jednym zakupie (bo wiadomo jak jest w Polsce... zanim znajdzie się pocztę i kupi te znaczki to się odechce całej akcji)
- są tam gdzieś jakieś lokalne bary z ichnim jedzeniem (a'la bary mleczne)?
- czy warto korzystać z polskich przewoźników z i na lotnisko?

Radek_Oslo

Postautor: Radek_Oslo » ndz mar 15, 2015 4:45 pm

ad.1. wyspy na fjordzie i Holmenkollen
ad.2. Nie wiem, ale chyba ok 20NOK za kartke i 30NOK znaczek. Kup najlepiej w komplecie. Jak w sklepach z pamiatkami nie maja znaczkow to kupisz komplet w informacji turystycznej. Moze ktos inny wypowie.
ad.3 Nie slyszalem o zadnych "barach mlecznych". Tanie jedzenie to kebaby, pizza itp. Lokalne jedzenie raczej tylko w restauracjach i zwykle drogie. Ale kiedys byl obiad z wieloryba w restauracji na Radhusgata bodajze za ok 200 NOK ( czyt: tanio).
PS. Poprawka: Tak naprawde danie narodowe Norwegow to parowka z plackiem. Kupisz w kazdym kiosku i stacji benzynowej za ok 20-30NOK. I gofry z dzemem jak jest jakakolwiek okazja albo w piatki bez okazji.
ad.4. Zaoszczedzisz moze 10NOK na tym, ze bedziesz jechala, ciasna furgonetka w tloku, ze nie da sie rozmawiac. Do tego bedziesz czekala w tej furgonetce dopuki ostatni pasazerowie samolotu nie opuszcza lotniska, po drodze beda rozwozili pasazerwow. To jest dobra opcja dla kogos kto chce, zeby go podwiezc pod sam adres z ciezkimi bagazami (za doplata) albo nie zna jezyka albo jest niezaradny. Dla turystek proponuje: Shutlle Bus ( darmowe polaczenie autobusowe lotniska Rygge i stacji kolejowej we wsi Rygge - 3 minuty) i dalej pociag do Oslo160 NOK. Duzo ladniejsze widoki i komfortowa jazda eleganckim pociagiem (jezdza co godzine).

Awatar użytkownika
H-Element

Postautor: H-Element » pn mar 16, 2015 11:32 am

Pizza Grandiosa jest nieoficjalnie nazywana norweską potrawą narodową. :-D Norwegowie specjalizują się w pieczonych żeberkach świńskich i jagnięcych, również głowę owczą w całości z oczami.
Proponuję Ci spróbować Fårikål, to danie z baraniny lub jagnięciny, z kapustą i czarnym pieprzem, gotowane w jednym garnku i serwowane z gotowanymi ziemniakami.

Dużym ułatwieniem dla turystów jest Karta Oslo (Oslo Kortet), która upoważnia do darmowych przejazdów komunikacją miejską w granicach miasta oraz bezpłatnego wstępu do wszystkich muzeów.
Co trzeba zobaczyć:
-Opera w Oslo ( piękny budynek w kształcie lodowej góry)
- Ogród Botaniczny ( ładny widok) http://www.nhm.uio.no/besok-oss/botanisk-hage/
-wyspa Hovedøya
-Park Vigelanda (Frogner Park / Vigelandsparken)
-do wyboru jedno z muzeów: Muzeum statku polarnego Fram (Frammuseet), Muzeum Henryka Ibsena (Ibsen Museet), Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Mucha, Norweskie Muzeum Ludowe / Skansen (Norsk Folkemuseum), Muzeum Vigelanda (Vigeland-museet), Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset).
-Zamek i forteca Akershus (Akershus festning), Muzeum Sztuki Dziecięcej (Barnekunstmuseet)
-Pałac królewski
-Stortinget - budynek parlamentu norweskiego wzniesiony w 1866. Latem dostępny dla zwiedzających codziennie.
-Ratusz (Oslo Rådhus) - siedziba władz miejskich Oslo

Pocztówki , znaczki - najtaniej kupisz na poczcie (Oslo Central Post Office, Dronningensgate 15), blisko stacji kolejowej, albo mają tzw. okienka np. w sieci RIMI. Ostatnio za znaczek płaciłem 8 NOK, za pocztówkę 12NOK do 20NOK.

Nie mieszkam w Norge, piszę jako częsty turysta w tym kraju. ;-)

Może to Ci się też przydać. http://biednyturysta.pl/index.php/2011/10/19/oslo/ ;-):-)
Zmiana programu "Kropka nad i" na "Kropka przed N". :mrgreen:

I'am laid-back !

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011
Pochwał: 1

Postautor: 2ale2 » pn mar 16, 2015 6:31 pm

Hej aniek_u :)
Jesli to mozliwe zorganizuj przyjazd aby byc w Oslo rowniez 12 kwietnia, dlaczego ? przeczytasz tutaj(same kozysci)
viewtopic.php?f=202&t=22389&start=24
forum norwegia
....bezmyślność zabija, innych...

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

aniek_u

Postautor: aniek_u » pt mar 20, 2015 6:07 pm

Dziękuję serdecznie Wam wszystkim, znawcom Oslo za wszystkie informacje, rady i linki.

Wydrukowałam sobie sporo tego wszystkiego i tę lekturę będę studiować w nadchodzący weekend.

Być może zawitam znowu z dalszymi pytaniami :)

Na razie najbardziej stresuje mnie transport z lotniska.

aniek_u

Postautor: aniek_u » sob maja 16, 2015 11:08 pm

Byłam, widziałam i – niestety – wróciłam.
Było cudownie, fantastycznie, idealnie!
Lepiej bym sobie nie wymarzyła.
Zakochałam się w Oslo.

Radku, tak jak pisałeś – do króla w szpilkach! I miałeś rację – prawie wszystkie atrakcje w zasięgu spaceru.
Lokalizacja hotelu – bajka!!!

Mój problem z dojazdem został rozwiązany następująco:

Z lotniska do centrum przywiózł nas niezwykle sympatyczny młody mężczyzna, który poprzez to forum zaoferował swoją pomoc. Dodam, że bezinteresowną. Ja i moja koleżanka, jesteśmy mu szalenie i nieskończenie wdzięczne za ten miły gest. Dziękujemy i pozdrawiamy!

Natomiast na lotnisko pojechałyśmy pociągiem, co już samo w sobie było przygodą. Szkoda, że ostatnią, chlip, chlip!
Tak więc bardzo Wam dziękuję za doradzenie pociągu.

Na poczcie jednak nie było pocztówek, przynajmniej w tym punkcie na dworcu głównym.

H-Elelent napisał wyżej, co powinnyśmy zwiedzić. Z wyjątkiem Ogrodu Botanicznego, udało nam się być w każdym punkcie z listy. Dodałabym jeszcze do niej Ekebergpark, Aker Brygge i port. No i oczywiście Holmenkollen.

Zakup Oslo pass to strzał w dziesiątkę.
Cały ten wyjazd to jak wygrana w lotto. Idealna podróż, pogoda, miasto….. Bosko!!!
Dziękuję Wam, kochani, za wszystkie dobre rady. Przydały się.

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
H-Element

Postautor: H-Element » sob maja 16, 2015 11:13 pm

No i fajnie. :-D Oslo to pikuś, musisz kiedyś tu wrócić ( najlepiej samochodem) i "poszlajać się po Norge, fiordy, wodospady, przyroda... ;-)
Zmiana programu "Kropka nad i" na "Kropka przed N". :mrgreen:

I'am laid-back !

aniek_u

Postautor: aniek_u » sob maja 16, 2015 11:48 pm

Pomysł cudowny. Ta przyroda... Pewnie mogę sobie pomarzyć. Na szczęście każdemu wolno marzyć :)

Wróć do „TURYSTYKA I JAK DOJECHAĆ”