Łączenie rodzin w Norwegii - przepisy

Wychowanie, nasze rodzicielskie radości i smutki, świadczenia rodzinne.

Moderator: Moderatorzy

anowika

Re: Łączenie rodzin w Norwegii - przepisy

Postautor: anowika » sob lis 16, 2013 9:29 pm

Niedawno rejestrowałam się na łączenie rodzin. Taki formularz jak podał marian_milo w pierwszym linku: http://www.skatteetaten.no/upload/Skjem ... -1401B.pdf dostałam już na miejscu do wypełnienia. Z tego co zaobserwowałam również inni rejestrujący się z dziećmi dostawali taki formularz i wypełniali go na miejscu.
Wcześniej wypełniałam tylko to co jest w elektronicznym formularzu przy rejestracji przez internet.
Dodam, że rejestrowałam się w Oslo.

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » sob lis 16, 2013 11:31 pm

Jakie dokumenty potrzebujesz jets napisane na stronie jak juz sie zarejstrujesz i zamowisz date z tego co pamietam to potrzeba twoje pozwolenie,umowa o prace,paszporty i czasami chca kontrakt na mieszkanie.Nie panikuj nikt cie nigdzie nie odesle wszystko bedzie dobrze ;-)

malinka

Postautor: malinka » ndz lut 02, 2014 9:59 pm

Witam. 4 lata pracowalam w norwegi mam ID nr norweski. Obecnie przebywam na chorobowym w NAV i nie mam pracy. Moj mąz jest z Ukrainy i ma tymczasowa karte polaka. Chcemy skladac dokumenty na podlaczenie rodzin. Jakie dokumenty mamy zlozyc dla członka rodziny spoza EU? Czy mogę skladac na podlaczenie rodzin jak obecnie nie pracuje ale dochod i zeznanie podatkowe za 2013r posiadam?

marian_milo

Postautor: marian_milo » ndz lut 02, 2014 11:04 pm

Tymczasową kartę Polaka czy kartę stałego pobytu wydaną przez RP? Pierwszego nie znam, drugie tak.

Jeśli posiadasz prawo pobytu na
podstawie ustawodawstwa EOG,
to członkowie Twojej rodziny mają
prawo przyjechać do Norwegii, aby
z Tobą zamieszkać.
Aby mogli oni otrzymać zezwole-
nie na łączenie rodzin, muszą oni
podporządkować się określonym procedu-
rom. Procedury uzależnione są od
posiadanego przez nich obywatelstwa.
Jeśli są oni także obywatelami UE/EOG/
EFTA to objęci są ustawodawstwem
EOG tzn. rejestrują się i otrzymują
poświadczenie rejestracji. Jeśli są oni
obywatelami krajów spoza UE/EOG/EFTA,
muszą ubiegać się o kartę pobytu.
Więcej informacji o łączeniu rodzin na
podstawie ustawodawstwa EOG znaj-
dziesz na www.udi.no.

Od 2012 r. wszystkie osoby pochodzące
z kraju spoza UE/EOG posiadające
pozwolenie na pobyt w Norwegii mogą
otrzymać kartę pobytu. Obywatele
UE/EOG nie otrzymują kart pobytu.
Członkowie rodziny obywatela EOG,
którzy nie są obywatelami EOG, otrzymują
kartę pobytu.
Karta, o wielkości karty kredytowej,
zastępuje dotychczasową regulację
wymagającą etykiety w paszporcie lub
dokumencie podróży. Karta pobytu jest
dowodem posiadania pozwolenia na pobyt
w Norwegii.

Aby Twoja rodzina otrzymała zezwolenie
na łącznie rodzin, wymagane jest, abyś Ty,
jako osoba zamieszkała w Norwegii mógł/a
zapewnić utrzymanie członkom rodziny
ubiegającym się o zezwolenie. W przypad-
ku niektórych członków rodziny wymagane
jest także, aby osoba mieszkająca w
Norwegii mogła zapewnić mieszkanie.

Tu znajdziesz więcej info: http://www.nyinorge.no/pl/Ny-i-Norge-ve ... -Norwegii/

skibaaaa

Postautor: skibaaaa » pn mar 10, 2014 2:08 pm

Witam serdecznie,

jestem laikiem na tym forum i to jest moj pierwszy wpis, ale mysle,ze dobrze trafilem z tematem laczenia rodzin i dowiem sie tego, co jest mi potrzebne. Przegladalem to forum dosc zaciekle i nigdzie nie znalazlem potrzebnej mi informacji,ktora pokrywalaby sie z moja sytuacja,stad zalozenie konta. Prosze z calego serca o pomoc. Na wstepie mam pytanie odnosnie rejestracji w UDI i czekaniu na wizyte, bo z tego, co sie orientuje, to czas oczekiwania jest ok. miesiaca,tj. od 3 tygodni, tak? Pytam, bo chce rozpoczac caly ten proces w Polsce i pojechac bezposrednio na termin z papierami, ktore dopiero zaczynam zbierac,a nie chcialbym,zeby sie okazalo,ze to za 5 dni,bo wtedy nie zdaze przyjechac z dokumentami,itd. I tu nasuwa sie drugie pytanie, jakie dokumenty sa mi potrzebne? Mniej wiecej wiem oczywiscie, co jest wymagane,ale musze wiedziec na 100%, bo rozne informacje znajduje w zaleznosci od strony,ktora odwiedzam,a na UDI tez dla mnie nie jest to jednoznaczne. Niezbedne jest pozwolenie rodzica,ktory mieszka w Polsce, moj paszport oraz paszport czlonka rodziny z Norwegii , dokument o zakwaterowaniu ojca w Norwegii, 3 ostatnie lønnslippene. A musze miec dokument potwierdzajacy relacje rodzinne?Jesli tak, to jaki? Dokument potwierdzajacy moje wyksztalcenie? I czy wniosek oddzielnie 3eba takze wystosowac? Prosze o potwierdzenie informacji. Dodam,ze moja sytuacja jest nieco inna, poniewaz nie jestem dzieckiem, wrecz przeciwnie, doroslym chlopem, swiezo po studiach, ktory niestety wciaz jest na utrzymaniu rodzicow,bo w Naszym pieknym kraju, nie zatrudnia sie ludzi bez doswiadczenia, przynajmniej w moim miescie i chce stad wyjechac. Z tego,co sie naczytalem,choc pewny nie jestem, to moge sie o to ubiegac i przysluguje mi prawo do pracy jako czlonek rodziny powyzej 18 roku osobnika mieszkajacego w Norwegii,a moj ojciec jest 3,5 roku w Norwegii. Nie wiem jak to wyglada z punktu widzenia wyksztalconego pracownika,bo jest cos takiego chyba,ale trzeba miec ¨heltidsjobb¨,wiec znowu nie spelniam wymogu? Dodam tez,ze bylem na wymianie studenckiej w Norwegii, podoba mi sie tam i ucze sie sam intensywnie norweskiego oraz wciaz jestem na utrzymaniu rodzicow,co jest chyba wazne. Takze to tez jakies logiczne argumenty przemawiajace za pozwoleniem na pobyt i ubieganie sie o prace.

Z gory dziekuje za pomoc w sprawie owych pytan i przepraszam za ogrom tekstu,ale musze sie jak najszybciej dowiedziec, zeby zaczac dzialac,bo chcialbym byc pod koniec marca w Norwegii,zeby ten proces juz zaczal przebiegac.

Pozdrawiam, skibaaaa

Lindemans

Postautor: Lindemans » pn mar 10, 2014 7:24 pm

Krotko i na temat - jesli masz ukonczone 21 lat, to juz wypadles z "puli" na laczenie rodzin.

skibaaaa

Postautor: skibaaaa » wt mar 11, 2014 11:57 am

Dziekuje Lindemans.

Ajjajajaj, szkoda,ze tak brutalnie to wyglada w moim przypadku. A nie ma jakiejs innej metody, ktora ulatwi mi wyjazd/start?
Czyli jedynym wyjsciem pozostaje mi douczenie sie norweskiego i podejscie do bergenstestu, ktory pozwoli mi prawdopodobnie dostac jakis vikariat w rachunkowosci, i co sie z tym wiaze, kontrakt? Inaczej tego chyba nie widze...

Pozdrawiam, skibaaaa

wrona77

Postautor: wrona77 » wt mar 11, 2014 12:13 pm

Bergenstest nie zagwarantuje ci pracy w rachunkowości, ale znajomość języka na pewno ułatwi ci jej znalezienie. Jeśli chodzi o pracę w rachunkowości to może wystarczy na początek poziomo B1 - czyli poziom egzaminu norskprove 3.

Może po prostu przyjedź tutaj, znajdź pracę gdziekolwiek, tak żeby uzyskać pozwolenie na pobyt, masz tu tatę, który ci pomoże. Ucz się języka, postaraj się o kurs albo praktyki z NAVu i stąd już droga prosta do wymarzonego zawodu :)

skibaaaa

Postautor: skibaaaa » wt mar 11, 2014 2:50 pm

Hej Wrona77,

dzieki za rade, ja wiem,ze bergenstest nie gwarantuje mi pracy w rachunkowosci, w zasadzie znajomosc jezyka wystarczy, jesli umiem sie plynnie dogadac, to mozna i bez certyfikatu sie gdzies dostac. Sa przeciez polsko-norwskie firmy,ktore przyjmuja Polakow w moim wyksztalceniu,ale troche mi brakuje jeszcze do plynnej komunikacji po norwesku,takze trenuje. Tez tak bede chcial zrobic, zalapac sie gdziekolwiek,podciagac jezyk, osluchac sie i zdobyc prace potem w wymarzonym zawodzie :D Tylko na starcie nawet gdziekolwiek jest ciezko sie zalapac, a wysylanie maili z PL, to woda na mlyn, bo juz to przerabialem, takze szykuje sie do wyjazdu. Dodam,ze na chwile obecna, czekam na wiadomosc z UDI do pt,bo opisalem swoja sytuacje i bede na 100% wiedzial, czy z racji pobytu mojego ojca w Norge, przysluguje mi jakis benefit z tego tytulu, choc fajerwerkow nie oczekuje, bo Lindemans ugasil moja cicha nadzieje :D

Lindemans

Postautor: Lindemans » wt mar 11, 2014 6:52 pm

Zapytam z ciekawosci jakie studia ukonczyles ? Byles na wymianie studenckiej w Norwegii, to juz cos, no i stawiasz na jezyk. Moze sie okazac, ze jeszcze nie natychmiast bedziesz legalnie w Norwegii (praca), ale stawiam na to, ze Ci sie powiedzie. Na poczatek faktycznie wystarczy NP3, nie musisz sie poki co martwic bergenstestem. Masz punkt zaczepienia u ojca, wiec to dobry poczatek. Powodzenia :)

skibaaaa

Postautor: skibaaaa » wt mar 11, 2014 8:29 pm

Jestem po UMK w Toruniu, I stopien ekonomia,a II rachunkowosc, generalnie scisly, schematyczny jestem, a UMK jak widzisz, zaden prestiz, w Naszym kraju moja wiedza po tym Uniwerku stawiana jest pod znakiem zapytania, na papierze SGH lepiej wyglada,to fakt, ale czasu niestety nie cofne. A bez doswiadczenia mozna isc na sluchawke do CallCenter za grosze,a ja niestety albo raczej stety,mam duze wieksze ambicje i swoje plany,ktore chce zrealizwac w przyszlosci. Jezyki, to takie male hobby,ktore jest przydatne, na bezrobociu troche sie nauczylem jezyka, nie ukrywam, walcze teraz z ¨Her på berget¨-B2, slowka juz znam, troche sie musze osluchac teraz ogladajac norweskie programy, potrenowac czytanie i podchodze do egzaminu w pazdzierniku. Nie chcialbym sie bawic w nizsze poziomy, bo to wydatek, czas i jakby nie bylo, stres. Poczatek bedzie ciezki,ale jestem skazany sukces, bo kto jak nie ja,hehehe? Zarcik :DD Ojciec, to dobry punkt zaczepienia,ale nie ma zbytnio znajomosci,a z roku na rok jest coraz trudniej,ale jestem dobrej mysli. Dzieki za wsparcie.

marcinkarczmarczyk

Postautor: marcinkarczmarczyk » ndz maja 11, 2014 4:31 pm

Ja mam jedno pytanie rejestracje juz zrobilem zony i dzieci na udi , ale chce wybrac czas na lipiec sierpien - ale nie moge tego zrobic z tego powodu ze wszystko jest na bialo, ostatni termin to 30 czerwca , a rodzina sie przeprowadzi okolo 26 lipca, co poradzicie. ?
corke w tygodniu ide zapisac do nygard skole , a syna chcialem do barnehage ale nie moge bo on ma tylko polski numer personalny, dopiero jak otrzyma bede sie staral aby chodzil do przedzkola, czekam na jakies porady :)

Wróć do „RODZINA W NORWEGII”