NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Urlop macierzyński a urlop ojcowski - proszę o pomoc

Wychowanie, nasze rodzicielskie radości i smutki, świadczenia rodzinne.

Moderator: Moderatorzy

justyna12

Postautor: justyna12 » śr lip 20, 2011 9:37 pm

:D witam wszystkich Forumowiczów :wiwat: mam pytanie odnosnie urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego w Norwegii. we wrzesniu spodziewamy sie z mężem dzidziusia. składajac wniosek w Navie o urlop macierzynski zaznaczyłam wersję 80% a wiec urlop na 12mcy. Jednak nie zwróciłam uwagi czy była tam mowa także o tatusiowym urlopie, :strach: który jak wiem także nalezy sie ojcu. Tu mam pytanko, czy jest możliwość jeszcze zgłoszenia takiej opcji? A kolejne pytanie, czy jest możliwość przebywania na takim urlopie obojgu rodzicom jednoczesnie przez pewien okres? Jeśli jest taka możliwość to jakie warunki trzeba spełniać? Bardzo prosze o szczegółowe wiadomości na temat urlopów matki i ojca w Norwegii po narodzinach dziecka... szukałam na stronie Nav, jednak słaba znajomość norweskiego uniemozliwia mi uzyskanie szczegółowych informacji :cry: :!: Z góry bardzo dziękuje za pomoc :) :wink: Pozdrawiam :przyt:

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Re: Urlop macierzyński a urlop ojcowski - proszę o pomoc

Postautor: KARRRAMBA » śr lip 20, 2011 9:59 pm

justyna12 pisze:Jednak nie zwróciłam uwagi czy była tam mowa także o tatusiowym urlopie, :strach: który jak wiem także nalezy sie ojcu.
:strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach: :strach:
tu jest 100 spraw albo wiecej najczesciej przegranych z navem przez osoby, ktore cos zapomnialy albo ich papiery zaginely
idziesz do navu bierz kopie z pieczatka i podpisem potwierdzjacym ze otrzymali
sprawdzaj 10 razy co piszesz a jak nie rozumiesz to kogos popros
ja na twoim miejscu poszedlbym do navu i wszystko posprawdzal czy wszystko jest tak jak trzeba bo jezeli cos jest nie tak brakuje jakiegos papierka to tak jak ponizej
mozesz wogole nie otrzymac zadnych pieniedzy albo tylka jakas czesc np. pol
i nie patrz na to ze dostajesz pieniadze bo pieniadze nie placi ci nav tylko pracodawca a jemu dopiero placi nav
wiec moze byc tak, ze kaza ci zwrocic wyplacone pieniadze, zlbo wstrzymaja te co maja ci wyplacic by sobie zrefundowac strate
wiec jezeli np nav znajdzie po pol roku ze brakuje jakiegos to dokumentu to kaze ci oddac te pieniadze za pol roku a ty nie dostaniesz nic
http://www.trygderetten.no/ikbViewer/pa ... h_id=15712

justyna12

Postautor: justyna12 » śr lip 20, 2011 10:52 pm

Wiem jak wyglada sprawa z Navem, wszystkiego samemu trzeba dopilnować i domagac sie swojego. Jednak pytanie moje dotyczyło urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego, czy może byc wykorzystywany w tym samym czasie, a nie pieniedzy. :roll: Dokumenty, które ode mnie wymagali (wypełniony wniosek i pismo od lekarza z data porodu) zostały w Navie przy mnie sprawdzone. I nic poza tym ode mnie nie wymagali, nawt karty ciąży, którą sama im proponowałam... :shock: Poza tym pieniadze płaci pracodawca przez pierwsze 16 dni na ZWOLNIENIU LEKARSKIM, co później zwraca pracodawcy Nav. Potem reszte zwolnienia i macierzyński opłaca Nav, wiec też jestes w błędzie.
W dalszym ciągu nie uzyskałam żadnej sensownej i konkretnej informacji. :? Proszę o porade...cyt.: :lol: :lol:
"Tu mam pytanko, czy jest możliwość jeszcze zgłoszenia takiej opcji? A kolejne pytanie, czy jest możliwość przebywania na takim urlopie obojgu rodzicom jednoczesnie przez pewien okres? Jeśli jest taka możliwość to jakie warunki trzeba spełniać?"

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » śr lip 20, 2011 11:03 pm

[quote="justyna12"] Poza tym pieniadze płaci pracodawca przez pierwsze 16 dni na ZWOLNIENIU LEKARSKIM, co później zwraca pracodawcy Nav. Potem reszte zwolnienia i macierzyński opłaca Nav, wiec też jestes w błędzie.
nie jestem
ostrzeglem ciebie i nie tylko ciebie
wybor nalezy do kazdego

Awatar użytkownika
monisa
Kontaktowanie:

Postautor: monisa » czw lip 21, 2011 8:29 am

Jezeli Ty jestes na "macierzynskim" to Twoj maz w tym czasie nie moze byc na "tacierzynskim", jezeli tata ma ochote zostac z dzieckiem w domu, to wtedy mama wraca do pracy...

Zrodlo: Kolega z pracy jest wlasnie na takim pappapermisjon, zdaje sie ze 7 tygodni, jego zona w tym czasie pracuje...

Awatar użytkownika
puddle

Postautor: puddle » czw lip 21, 2011 9:00 am

o fedrekvote - papapermisjon nalezy zlozyc podanie najpozniej w ostatnim dniu twojego urlopu macierzynskiego (najlepiej miesiac przed koncem) - dokladnie na tym samym druku. Tata ma obecnie12 tygodni do wykorzystania (do 3 rtoku zycia dziecka). Mozna urlop odroczyc czy podzielic na kawalki :ok:
"Nadzieje na jut­ro są at­rakcyj­ne, póki dziś nie stało się wczoraj. " W.F.

justyna12

Postautor: justyna12 » czw lip 21, 2011 12:56 pm

Tak też się domyslałam, że urlopy musza byc osobno wykorzystane, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo nie chce wracac po urlopie do swojej obecnej pracy, a raczej znależć inną bądź przejść na zasiłek. Jednak mąż także chciałby skorzystac z ojcowskiego po zakończeniu mojego urlopu. Także wygląda na to że bede jednak zmuszona wrócic do tej pracy, jednak już teraz wiem że zaraz po powrocie, moj pracodwca bedzie chciał mnie zwolnic, :shock: gdyż takie ma podejście - na czas mojej nieobecności na moje miejsce przyszły nowe pracownice i dla mnie juz nie ma miejsca. O tym mnie informowaał juz na poczatku ciazy. A jeśli mnie zwolni, czy mąż bedzie mogł kontynuowac swój tacierzyński czy bedzie musiał go przerwać? :roll: Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pt lip 22, 2011 9:26 am

podnosze temat do gory i tak przy okazji jakby ktos mial czas do poczytania
http://www.tv2.no/nyheter/innenriks/tor ... 42540.html
i dalej podobnie, polecam goraco wideo na tej stronie szczegolnie od 2 minuty i 20 sekund
http://www.tv2.no/nyheter/innenriks/nav ... 43510.html

Iwcia

Postautor: Iwcia » pn lis 07, 2011 9:57 am

Jestem obecnie na urlopie macierzyńskim. Mój mąż wybrał już 8 tyg uropu tacierzyńskiego. W tym czasie gdy on był na urlopie tacierzyńskim ja byłam razem z nim i dzieciątkiem w domu. W tym czasie on dostawał pieniadze, a ja miałam wstrzymane i przeniesione na potem. Jezeli chodzi o urlop poza tymi tygodniami tacierzyńskiego(wykorzysta te które mu przysługują), kiedy tata chce być z dzieckeim mama musi iść do pracy. :)

sowa

Postautor: sowa » wt mar 06, 2012 11:56 am

A czy urlop tacierzynski przysluguje takze ojcu pracujacemu w Norwegii ale gdy zona i dziecko mieszkaja w Polsce? Czy ktos mnie wpuscil w maliny?

bozenka76

Postautor: bozenka76 » wt mar 06, 2012 9:46 pm

Tak przysluguje ci takze urlop tacierzynski jezeli zona i dziecko jets w Polsce tylko musi byc spelnione kilka warunkow miedzy innymi taki ze zona musi w tym czasie pracowac albo byc chora albo sie uczyc tzn cos co bedzie wskazywalo na to ze to ty musisz sie tym dzieckiem zajac bo zona nie moze.

1ifar

Postautor: 1ifar » ndz sty 22, 2017 7:55 pm

Mamy dziecko ma 7 miesięcy i następne jest już w drodze i tu mam pytanie czy przysługuje mi na żonę w ciąży zasiłek opiekucze na pierwsze dziecko jeżeli już skończy roczek ? Dodam ze zona przebywa w Polsce .

Wróć do „RODZINA W NORWEGII”