Świadczenia rodzinne w Norwegii - barnetrygd, kontantstøtte

Wychowanie, nasze rodzicielskie radości i smutki, świadczenia rodzinne.

Moderator: Moderatorzy

Adam1992

Re: Świadczenia rodzinne w Norwegii - barnetrygd, kontantstø

Postautor: Adam1992 » śr mar 26, 2014 7:58 pm

W naszym przypadku praca u narzeczonej odpada z powodu kolejnych powikłań. Dzięki, poczytam sobie o EPF i NUF bo na to jedynie mogę sobie pozwolić. pozdrawiam.
"Krzywy kręgosłup, bo życie nie jest proste
I kopie Cię po dupie coraz częściej jeszcze mocniej"

ehyx

Postautor: ehyx » pt mar 28, 2014 11:58 pm

annabro - w nawiązaniu do tematu działalności gospodarczej - znalazłam informację, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w NO, macierzyńskie jest wypłacane na podstawie średniej z dochodów, samo otwarcie działalności gospodarczej nie wystarczy.
Inaczej wygląda to w PL, tu prowadząc działalność gospodarczą można opłacić ubezpieczenie chorobowe (z różnymi kwotami, począwszy od 2000zł nawet do 9000zł miesięcznie - na obecną chwilę), i niezależnie czy dochody z działalności są czy też nie, to i tak na macierzyńskim pieniążki z ubezpieczenia chorobowego się dostanie (nie całe 9000zł, ale bodajże coś koło 5000-6000zł miesięcznie zostanie). Przy tym wszystkim wystarczy prowadzic działalność przez 3 miesiące (wcześniej wystarczył miesiąc), a potem iść na chorobowe lub macierzyńskie.
Opisałam jak to wygląda w PL, gdyż ciekawa jestem czy NO ma podobne rozwiązania - do tej pory nie wyczytałam nic takiego, ale a nuż Wy coś słyszeliście? Tak jak juz wspomniałam, do tej pory znalazłam jedynie informacje, iż macierzyńskie będzie wypłacane na podstawie średniej z dochodów działalności.
---
Adam1992, przeklejam dla Ciebie info z Nav, może Ci się przydać:
"Zasiłek rodzinny przysługuje od miesiąca po urodzeniu się dziecka lub od miesiąca po dacie Twojego przyjazdu z dzieckiem do Norwegii. Kobietom, które urodziły dziecko w Norwegii, po zarejestrowaniu się w norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret), zasiłek rodzinny z zasady przyznawany jest automatycznie. "
Odnosząc się do powyzszego fragmentu ze strony Nav, mam pytanie do osób bardziej zorientowanych, mianowicie jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić aby otrzymania zasiłek rodzinny? Samo urodzenie dziecka w Norwegii i rejestracja w norweskim urzędzie ewidencji ludności pewnie nie wystarczy?

Kurcze, czasy są ciężkie, wiadomo że pracować trzeba, ale nie ma co się dziwić, że ludzie kombinują tam gdzie można.

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » sob mar 29, 2014 2:22 pm

Ja nie polecam zakladania dzialalnosci tylko dlatego zeby miec ubezpieczenie bo deklarujac dochod to jest to jednoznaczne z tym ze trzeba zaplacic zaliczke na podatek wiec takowa prace trzeba juz miec;-) Macierzynski trzeba sobie wypracowac a w przypadku tej dziewczyny jest juz to niemozliwe,ewentualnie moze dostac becikowe jezeli bedzie miala pobyt w Norwegi w momencie porodu.
Adam jezeli jest to twoja jedyna praca w Norwegi to pracodawca powinien odtracac podatek wedlug tabeli a w drugiej pracy procent,powinienes dostawac co miesiac takei zestawienie i tam musi byc kwota podatku wiec sprawdz.

Adam1992

Postautor: Adam1992 » sob mar 29, 2014 6:32 pm

ok, dzięki za pomoc, w jednej krótkiej wypowiedzi więcej cennych informacji niż w ciągu debaty z innym użytkownikiem... heh jeszcze raz dziekuje ;)
"Krzywy kręgosłup, bo życie nie jest proste
I kopie Cię po dupie coraz częściej jeszcze mocniej"

ehyx

Postautor: ehyx » wt kwie 01, 2014 12:13 am

o becikowym słów kilka (info przeklejone z sieci):

Zasiłek jednorazowy (becikowe)
Jednorazowa zapomoga, czyli becikowe (norw. engangsstønad) jest wypłacana z okazji narodzin lub adopcji dziecka, w przypadku gdy rodzic nie ma prawa do zasiłku rodzicielskiego (norw. foreldrepenger). Aby być uprawnioną do otrzymania jednorazowej zapomogi, należy być członkiem norweskiego systemu ubepieczeń społecznych (folketrygden) w momencie narodzenia się lub adopcji dziecka. [Członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych:
Pracobiorcy lub przedsiębiorcy z Polski, Łotwy, Estonii, Litwy, Słowacji, Czech, Rumunii lub Bułgarii, pracujący w Norwegii, muszą być członkami norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych i płacić składkę członkowską (trygdeavgift) w Norwegii.
Dotyczy to wszystkich obywateli EOG. Aby być objętym norweskim systemem ubezpieczeń społecznych musisz udokumentować, że jesteś zatrudniony w Norwegii.]

Jeśli kobieta rodzi dziecko i nie wypracowała sobie prawa do zasiłku rodzicielskiego (macierzyńskiego), może otrzymać jednorazową zapomogę porodową. Jednorazowa zapomoga jest przyznawana na każde urodzone dziecko.

Jeśli kobieta adoptuje dziecko i nie wypracowała sobie prawa do zasiłku rodzicielskiego (macierzyńskiego), przysługuje jej prawo do jednorazowej zapomogi na każde adoptowane przez nią dziecko.

Do zapomogi ma również prawo mężczyzna, który samodzielnie adoptuje dziecko. Adopcja dziecka/dzieci współmałżonka nie daje prawa do zapomogi.

Kwota jednorazowej zapomogi jest ustalana przez norweski parlament (Storting) i wynosi aktualnie 38 750 nok na dziecko. Zapomoga jest wolna od podatku.

Zazwyczaj zapomoga jest wypłacana przy okazji porodu/adopcji. W przypadku porodu, zapomoga może zostać wypłacona najwcześniej w 26. tygodniu ciąży. O przyznanie zapomogi można wystąpić najpóźniej w sześć miesięcy po porodzie lub, w przypadku adopcji, w sześć miesięcy po przejęciu odpowiedzialności za dziecko.

---
Natomiast ja ponawiam moje pytanie o zasiłek rodzinny:

"Zasiłek rodzinny przysługuje od miesiąca po urodzeniu się dziecka lub od miesiąca po dacie Twojego przyjazdu z dzieckiem do Norwegii. Kobietom, które urodziły dziecko w Norwegii, po zarejestrowaniu się w norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret), zasiłek rodzinny z zasady przyznawany jest automatycznie. "
Odnosząc się do powyzszego fragmentu ze strony Nav, mam pytanie do osób bardziej zorientowanych, mianowicie jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić aby otrzymania zasiłek rodzinny? Samo urodzenie dziecka w Norwegii i rejestracja w norweskim urzędzie ewidencji ludności pewnie nie wystarczy?

oraz kolejne pytanie:
czy z punktu widzenia norweskiego prawa można być jednocześnie ubezpieczonym w PL i NO?

Awatar użytkownika
kkasia125

Postautor: kkasia125 » wt kwie 01, 2014 9:04 am

Znalazlas odpowiedzi na swoje pytania, to co Ci jeszcze w tej kwestii dodac? I skad przypuszczenie, ze oprocz rejestracji nalezy spelnic jeszcze jakies warunki?

Zasilek rodzinny przysluguje dziecku do 18 roku zycia, jezeli jeden z rodzicow bedzie zarejestrowany w Folkeregistreret. Czy pracujesz, czy nie, ten zasilek nalezy Ci sie "z urzedu". Dziecko nie musi byc urodzone w Norwegii ani przebywac na terenie Norwegii aby ten zasilek otrzymac. Nie jest on uzalezniony od dochodow i nie jest opodatkowany.
Når fortiden ringer - ikke svar. Den har ikke noe nytt å si.

Ania A

Postautor: Ania A » pt maja 23, 2014 4:52 pm

Witam. Mam pytanie o zasiłek rodzinny, mąż od 3 lat ma zarejestrowaną działalność w Norwegii, w 2011 r. złożył podanie o zasiłek rodzinny, który został przyznany i wypłacony jednorazowo w lipcu 2013 za okres od 06.2011 do 12.2012.
Za kolejny okres mąż musiał kolejny raz składać podanie i nadal czekamy. Czy tak wyglądają procedury? Myślałam, że jeśli zasiłek zostaje przyznany, to najpierw jest wypłacona zaległa kwota, a później już co miesiąc . Na pytanie w NAV o termin wypłaty, mąż się dowiedział, ze takie są przepisy i trzeba czekać.

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » pt maja 23, 2014 6:15 pm

Aniu, co miesiac wyplacaja, jesli dzieci przebywaja w Norwegii, z praktyki wiem, ze gdy rodziny zyja na odleglosc to NAV wysyla pod koniec roku za caly rok, czasem wczesniej - zalezy od komuny

hannahana

Postautor: hannahana » pn maja 26, 2014 9:29 pm

Witam, :) straszny metlik nav mi zrobil w glowie. Mieszkam i pracuje w NO, przyjechałam rok temu z synem. dopiero teraz postanowilam zlozyc dokumenty o rodzinne. i tu schody, nigdy nie zylam z ojcem dziecka, uznanie ojcostwa jest na papierze, syn ma moje nazwisko, mieszka cale zycie ze mna. ale nigdy nie ograniczylam jego ojcu praw rodzicielskich. zlozylam dokumenty do nav a oni mi wyskoczyli ze z nich nic nie wynika ??? jak mam im udowodnic ze jestem samotnym rodzicem ?? napisalam oswiadczenie, a jesli zechca dokumnetu z sadu o ograniczenie praw i pelna opieke "na papierze" ?? :) to potrwa dobrych pare miesiecy...
i przy okazji jak pracowalam w zeszlym roku pol roku w pl musze to wykazac w norweskim rozliczeniu podatkowym ?? w polsce sie rozliczylam za zarobki tu i tu , a tu tylko za te tu :) nie wiedzialam ;/ bede mogla zlozyc korekte?

marian_milo

Postautor: marian_milo » pn maja 26, 2014 9:59 pm

hannahana pisze:i przy okazji jak pracowalam w zeszlym roku pol roku w pl musze to wykazac w norweskim rozliczeniu podatkowym ??

Nie.
Na resztę z Twoich pytań odpowiedzi nie znam.

hannahana

Postautor: hannahana » czw maja 29, 2014 10:16 am

Dziękuję kamień z serca :D

bolobolo

Re:

Postautor: bolobolo » pt wrz 12, 2014 3:53 pm

ania345 pisze:Witam Pytanko oczywiście: czy druki E-401 i E-411 pobiera sie tu w Norwegii i mozna je zawiezc do Polski, czy sa one do pobrania w Polsce? Bo juz tak mnie zakrecili "tubylcy" z Bergen gorzej jak domek ślimaka hihihi. Czy wyplata rodzinnego liczona jest od dnia otrzymania skotekarte czy od dnia podpisania umowy o prace? oj wielki dzieki

Wypłata rodzinnego jest tak jak masz pierwszy kontrakt (licząc maksymalnie do 3 lat wstecz). Polecam Ci firmę "nazwa ukryta", która rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i pomoże pozałatwiać sprawy w Norwegii. Powodzenia

Firmy prosimy o reklamowanie uslug w dziale Gielda Forumowiczow, i zaprzestanie zasmiecania forum reanimowaniem starych postow dla wrzucenia reklamy.
W miedzyczasie nazwa firmy zablokowana jako spam. Jesli firma pragnie reklamowac w dziale Gielda, prosze o info i odblokuje.
Anniken.

Wróć do „RODZINA W NORWEGII”