NORWESKI - INTERAKTYWNE KOREPETYCJE U ANNIKEN. Zobacz więcej TUTAJ

Urlop macierzyński w Norwegii

Wychowanie, nasze rodzicielskie radości i smutki, świadczenia rodzinne.

Moderator: Moderatorzy

Edith

Urlop macierzyński w Norwegii

Postautor: Edith » czw mar 08, 2007 9:42 pm

Prawo wyraźnie mówi, że, aby uzyskać prawo do płatnego urlopu macierzyńskiego, należy mieć przepracowane min. 6 miesięcy przed pójsciem na urlop macierzyński. Jeżeli matka nie wypracowała sobie prawa do fødselspenger to otrzymuje ona po urodzeniu dziecka tzw. engangsstønad który wynosi 33 584kr.
Ustawowo 3 tygodnie przed porodem i 6 tygodni po porodzie należy się matce. Resztą urlopu macierzyńskiego matka i ojciec mogą sie podzielić pod warunkiem ,że matka dziecka wróci do pracy . Fakt ten należy jednak zaplanować wcześniej i zglosić się z tym planem do pracodawcy i Nav-u. 5 tygodni urlopu należy się ojcu i jeżeli nie zostaną przez niego wykorzystane to przepadają , ojciec ma prawo do dwóch tygodni urlopu po urodzeniu dziecka, jednak jest to urlop bezpłatny. Zdarza się , że niektórzy pracodawcy jednak płacą za ten urlop.
Przejście na urlop macierzyński zaczyna się dokładnie na 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Jeżeli sie z nich zrezygnuje i nadal chodzi do pracy to one przepadają.
Urlop macierzyński w Norwegii trwa 44 tygodnie i 100% wypłaty lub 54 tygodnie i 80% wypłaty.
Jeżeli matka otrzymała engangsstønad a ojciec dziecka wypracował sobie prawo do fødselspenger to ma on prawo do 29 tygodni urlopu macierzyńskiego 100% płatnego , lub do 39 tygodni z 80% dochodu. Jezeli matka prowadzi wlasną działalność gospodarczą to należy się 65% od 17-ego dnia urlopu (jeżeli nie ma się dodatkowego ubezpieczenia) naliczone na podstawie dochodu z 3-ech ostatnich lat. Te 65% rozkłada się na 44 ze 100% , lub 54 tygodnie z 80%.

artur tomala
Kontaktowanie:

pytanie

Postautor: artur tomala » pn maja 21, 2007 10:51 am

edith przepracowałem w norwegi 12 miesięcy już legalnie moja żona pracuje ale bez umowy i tutaj pytanko czy jeśli ona dostanie te 33 tyś koron to ja czyli mąż moge iść na urlop macierzyński jeśli ona niby jest w domu prosze o odpowiedż!plis! pozdrawia arczi larvik :lol:

Edith

Postautor: Edith » pn maja 21, 2007 3:10 pm

Jesli zona jest w domu nie mozesz isc na urlop macierzynski. Jezeli zona wroci do pracy nalezy ci sie 29 tygodni 100% platnych lub 39 tygodni z 80% dochodu.

natalka

Postautor: natalka » sob cze 23, 2007 11:25 pm

Kolejni znajomi chcą się zaczepić w Norwegii, ona jest w 7 miesiącu ciąży. Jeśli on będzie miał pracę 100%stilling, to czy będzie jej też przysługiwał ten engangsstonad penger?
Oczywiście kiedy już będą mieli pozwolenie i norweski numer z folkreg.?
Przy czy planują przyjechać na początku sierpnia, ona ma termin na połowę września i na naszym odludziu czeka się na pozwolenie o pracę około miesiąca i potem na numer ze 3 tygodnie. Więc może być tak, że ona urodzi przed dograniem tych formalności. Czy dostanie wtedy tę kasę?Czy może dostać te pieniądze po porodzie?
Dzięki bardzo i sorki, że tak mącę :lol:

natalka

Postautor: natalka » wt cze 26, 2007 12:34 pm

Edith, dobra kobieto, pliss, odpisz jak ty to widzisz ten mój opisany przypadek. :lol:

Edith

Postautor: Edith » wt cze 26, 2007 12:53 pm

Przepraszam Natalka, zabiegana ostatnio jestem bardzo :D

Wg. przepisow wyglada ,ze powinni dostac engangstønad :

1.nalezy byc czlonkiem folketrygden w dniu porodu.
2. O pieniazki mozna sie starac do 6-sciu miesiecy po porodzie.

http://www.nav.no/page?id=330

Nie wiem jak to wyglada w praktyce, bo jeszcze tego nie przerabialam.

Moze jeszcze ktos bardziej zorientowany sie wypowie.

natalka

Postautor: natalka » wt cze 26, 2007 2:04 pm

Dzięki, kochana jesteś :D

kocuch

Postautor: kocuch » pn sie 20, 2007 6:00 pm

hej, podczepię sie do tego wątku, pozwolicie?
Planujemy baby, mam przepracowane juz 6,prawie 7 mies. a teraz mam inną pracę i nowy kontrakt ( 6mies.próbnych), mam kilka pytan, moze ktos zna odpowiedzi?

1. skoro nalezy przepracować 6mies.ost. przed urlopem macierz. to czy ewent. zwolnienie lekarskie jest wliczane w ten okres? ( mam prace w której czesto trzeba nosic b.ciezkie rzeczy i sie martwię)...

2. czy to prawda ze w trakcie trwania zwolnienia lek.nalezy byc na terenie Norge? a co sie stanie jesli bym nie była, i np. urodziło sie dziecko w PL?

3. czy jesli bym była w ciąży w trakcie tych 6 mies. próbnych i musiała isc na zwolnienie np. po 3 czy 4 mies. to czy pracodawca ma prawo nie przedłuzyc ze mną kontraktu po tycg 6mies. próbnych? Bardzo dziekuje za pomoc w moich dylematach

Awatar użytkownika
siunia
Kontaktowanie:

Postautor: siunia » pt sie 24, 2007 3:07 pm

A ja opiszę może moj przypadek może komuś to pomoże

Wyjechałam z mężem do Norge w 6 miesiącu ciąży, zaraz po przyjezdzie załatwiliśmy wszystkie papiery z policją, nr personalny, itp.

Gdy urodziłam po kilku dniach złożyliśmy wniosek o pieniądze za urodzenie, w tym wniosku szef męża napisał że zapewnia dla męża pracę na minimum rok czasu od dnia dzisiejszego.
Taki wnisek złożyliśmy i bez problemu po 2-3 dniach pieniądze były na koncie.

Oczywiście dodam że rodziłam w Norwegii.

Koleżanka moja niedawno rodziła i ma pewien problem z otrzymaniem pieniędzy ponieważ nie spieszyło im sie z zaniesiem papierow na polisce gdy swkonczyłą sie jedna umowa i jej mąż dostał drugą, no i dotego mają jeszcze pozwolenie na poł roku, a szef im w papierach nic nie wpisał. I teraz mają jakieś problemy z dostaniem tych pieniędzy. za urodzenie.

Dodam jeszcze że w naszym urzędzie jak pytaliśmy sie jak bym rodzila w Norge to czy bym dostałą pieniądze za urodzenie jezeli mąż by tu pracował to powiedzieli że nie.

Jeżli moja przygoda (z pieniedzmi za urodzenie) komuś pomogła to bardzo się cieszę.

remik.m1
Kontaktowanie:

Re: Urlop macierzyński

Postautor: remik.m1 » ndz mar 09, 2008 10:28 pm

WITAM WSZYSTKICH,MAM PYTANIE.PRACUJE LEGALNIE W NORWEGII POZWOLENIE MAM JESZCZE NA 4 LATA,UMOWE O PRACE NA STAŁE.ŻONA PRACUJE W POLSCE NA STAŁE I JEST W CIĄŻY.CZY PO URODZENIU DZIECKA MOŻE WRÓCIĆ DO PRACY A JA ISĆ NA URLOP MACIERZYŃSKI.DZIĘKUJE
remik

Awatar użytkownika
kejts

Postautor: kejts » wt mar 18, 2008 3:44 pm

Mój chłopak pracuje legalnie w Norwegii od 1 lutego. Ja jestem w 7 miesiącu ciąży i planuję dołączyć do Niego na dniach. Chłopak pracuje od niedawna i dostał kontrakt na rok czasu. Czy jak urodzę dziecko w Norwegii będą mi się należały pieniądze z tytułu porodu? Czy ten jego okres pracy nie jest za krótki? Dodam że jadę wcześniej by dopełnić od razu wszystkich formalności związanych z numerem, ubezpieczeniem, szpitalem..

Awatar użytkownika
kejts

Postautor: kejts » wt mar 18, 2008 3:47 pm

I podpowiedzcie co mi będzie potrzebne do szpitala w dniu porodu. Bo w PL trzeba mieć np. własne nici chirurgiczne ....
Dziękuję ;-)

Wróć do „RODZINA W NORWEGII”