500+ dla Polaków w Norwegii

Wychowanie, nasze rodzicielskie radości i smutki, świadczenia rodzinne.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ATS Anna Stankiewicz

Postautor: ATS Anna Stankiewicz » pn kwie 04, 2016 8:46 am

1 kwietnia b.ż. ruszył w Polsce program Rodzina 500+ gwarantujący finansowe wsparcie dla rodziców wychowujących dzieci. Kwota 500 złotych będzie wypłacana co miesiąc opiekunom dzieci bez względu na stan cywilny, także samotnym rodzicom, na drugie oraz każde kolejne dziecko w rodzinie aż do ukończenia 18 roku życia. Pomoc finansowa będzie wypłacana niezależnie od wysokości dochodów ani kwoty świadczeń alimentacyjnych w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Zasiłek w Norwegii

W Norwegii zasiłek rodzinny (barnetrygd) wypłacany jest rodzicom/opiekunom dzieci od 1946 roku, nieprzerwanie i niezależnie od dochodów, na pierwsze i kolejne dzieci w rodzinie. W dniu dzisiejszym zasiłek ten wynosi 970 koron, wypłacany jest co miesiąc od urodzenia do 18 roku życia.
Barnetrygd przysługuje także obcokrajowcom, pracującym lub mieszkającym w Norwegii, odprowadzającym tu składki na ubezpieczenie społeczne a co najważniejsze niezależnie od miejsca zamieszkania członków rodziny. Jeśli zaś pracującym w Norwegii obcokrajowcom przysługuje podobny zasiłek rodzinny w ojczystym kraju, wtedy NAV (Urząd Pracy i Dobrobytu) wypłaci różnicę między zasiłkiem w Norwegii a tym w kraju.

500+ dla dzieci za granicą

Program 500+ przysługuje wszystkim polskim rodzinom, niezależnie od miejsca zamieszkania, pod warunkiem, że nie pobierają analogicznych świadczeń w państwie w którym przebywają.

Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci przewiduje ograniczenia nienależnego pobierania świadczenia przez osoby mieszkające za granicą. W polityce unijnej przewidziany jest zakaz kumulacji świadczeń o charakterze rodzinnym. To znaczy, że osoby składające wniosek, nie będą mogły jednocześnie pobierać pełnej kwoty świadczeń w dwóch krajach, na te same dzieci i w tym samym okresie. Rodzice mają jednak prawo do otrzymania możliwie najwyższej kwoty świadczeń, przewidzianej w ustawodawstwie jednego z tych państw.
Informacje na temat otrzymywania świadczeń o charakterze rodzinnym, przekazywane są między instytucjami państw UE, EOG i Szwajcarii za pomocą standardowych dokumentów unijnych.

Jeśli polska rodzina mieszka w Norwegii, a rodzice pobierają zasiłki rodzinne odpowiednie dla kraju w którym pracują, wszystkie świadczenia o charakterze rodzinnym powinny odbywać się wyłącznie na zasadach ustawodawstwa norweskiego.

Każdy jednak może złożyć wniosek o świadczenie Rodzina 500+ oczywiście z informacją o otrzymywaniu zasiłku w Norwegii.

Źródła: mpips.gov.pl, forbes.pl, program500plus.pl, forum-norwegia.com
Kompleksowa obsluga firm, rozliczenia podatkowe, przygotowanie wniosków o zasiłki, doradztwo.

ewa-em

Re: 500+ dla Polaków w Norwegii

Postautor: ewa-em » pn kwie 04, 2016 11:06 am

ATS Anna Stankiewicz pisze:500+ dla Polaków w Norwegii

Jeśli polska rodzina mieszka w Norwegii, a rodzice pobierają zasiłki rodzinne odpowiednie dla kraju w którym pracują, wszystkie świadczenia o charakterze rodzinnym powinny odbywać się wyłącznie na zasadach ustawodawstwa norweskiego.

Każdy jednak może złożyć wniosek o świadczenie Rodzina 500+ oczywiście z informacją o otrzymywaniu zasiłku w Norwegii.

Jedno zdanie zaprzecza drugiemu lub ja czegoś nie łapię ... Jesli rodzina wraz z dziećmi mieszka w Norwegii i tu korzysta z barnetrygd to 500 + należy się czy nie należy ? Wg powyższego "wszystkie świadczenia o charakterze rodzinnym powinny odbywać się wyłącznie na zasadach ustawodawstwa norweskiego" ale już w kolejnym zdaniu jest że "Każdy jednak może złożyć wniosek o świadczenie Rodzina 500+ " więc po co skladać ten wniosek ? jest jakaś szansa ?

Awatar użytkownika
puddle
Pochwał: 1

Postautor: puddle » pn kwie 04, 2016 12:21 pm

W skrocie - jesli pobierasz zasilek w NO to w Pl dostaniesz ewentualna roznice. ( to samo dotyczy innych krajow) - 970kr to teraz ok 435 PL czyli ewentualnie gdyby przyznali to tylko wyrownanie czyli 65 PLN
"Nadzieje na jut­ro są at­rakcyj­ne, póki dziś nie stało się wczoraj. " W.F.

Matek

Postautor: Matek » pn kwie 04, 2016 8:04 pm

czyli zasiłki w Polsce są większe niż w Norwegii... czas na powrót?? ;)

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » pn kwie 04, 2016 8:10 pm

:lol: oj Ty, Ty ;)
Swoją drogą ciekawe skąd takie różnice w walucie na notowaniach...
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Eryk 01

Postautor: Eryk 01 » wt lis 22, 2016 7:45 pm

Pobierałem zasiłek na 2 dzieci mieszkające w Polsce w wysokości 1940 NOK. Otrzymałem pismo z Nav, że mam ubiegać się o 500+ w Polsce i oni od 01.11.2016 będą wyplacać mi tylko 896 NOK i tyle dzisiaj otrzymałem na konto. Nie wiem co mam robić ponieważ nie pobieram i nigdy nie pobierałem 500+ w kraju. Dzieci tracą, a poza tym skąd wynika kwota 896 NOK? Przecież powinien zostać zasiłek na 1 dziecko w wysokości 970NOK gdyby przyjąć zasadę, że mam w PL pobierać 500+
Doradźcie co robić?

Awatar użytkownika
ATS Anna Stankiewicz

Postautor: ATS Anna Stankiewicz » śr lis 23, 2016 2:05 pm

Ponieważ w Polsce może się Panu należeć dodatkowy zasiłek, a Polska jest krajem, w którym mieszkają dzieci i zapewne ma Pan tam stale zamieszkanie wraz z rodzina, to nie wystarczy podac informacji, nawet potwierdzenia z urzędu, ze nie pobiera Pan zasiłku. Dokumentem wlasciwym jest odmowa przyznania zasiłku 500+ oraz zasiłku rodzinnego na dziecko. Tylko i wyłącznie w takim przypadku Nav wyplaci cale swiadczenie. Dlatego tez w panskim przypadku trzeba zlozyc wniosek o oba zasiłki w Polsce od dnia 1 listopada 2016 roku. Jeśli otrzyma Pan odmowe, wtedy z taka odmowa należy zglosic się do Nav , w celu wyrównania zasiłku, i na pewno Nav wyrowna. A jeśli otrzyma Pan oba zasiłki w Polsce, to nie będzie Pan nic stratny.:)
Kompleksowa obsluga firm, rozliczenia podatkowe, przygotowanie wniosków o zasiłki, doradztwo.

Eryk 01

Postautor: Eryk 01 » śr lis 23, 2016 3:11 pm

Szanowna Pani Anno, niestety nie do końca rozumiem...Zasiłek 500+ wypłacany w Polsce nie jest zasiłkiem rodzinnym? Ile w takim razie wynosi zasiłek rodzinny na dziecko w Polsce o którym Pani wspomina i na jakiej podstawie się go otrzymuje?
Zupełnie się pogubiłem...Czy powinienem złożyć dwa wnioski (500+ oraz zasiłek rodzinny) na każde dziecko osobno?
I teraz załóżmy, że otrzymam 500+ na jedno dziecko, a na drugie odrzucą wniosek i z tą odmową powinienem wybrać się do NAVu i prosić o wyrównanie?
Sprawa dotyczy wielu rodzin w podobnej sytuacji, a tak mało można znaleźć informacji na ten temat...

Tomik1982

Postautor: Tomik1982 » śr lis 23, 2016 10:21 pm

Jestem, w tej samej sytuacji a nawet gorszej, bo napisali jeszcze że 500+ jest w PL wypłacane od kwietnia i policzyli (1,940 - 875) x 6 = 6,390 i od września nie dostaje na żadne dziecko, i na tą chwile nie mam nic. Moja żona złożyła z PL wniosek i czekamy na odp. Ale nie rozumiem dlaczego mam oddać 6,390 za okres od kwietnia do września skoro mam kontrole co roku i we wrześniu miałem też i oni wiedzą że nie pobieram na dzieci w PL żadnych pieniędzy. W PL na pewno nie wyrównają tego co tu mi zabrali. Nie wiem co robić...

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw lis 24, 2016 1:58 am

kto cie kontrolowal?

Tomik1982

Postautor: Tomik1982 » czw lis 24, 2016 7:50 pm

co roku do marszłakowskiego dostarczam dokumenty z mopsu i o zatrudnieniu żony, oni to wysyłają do NAVu

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw lis 24, 2016 9:03 pm

Ale prwno zmiany na przyklad z kraju do kraju to twoja odpowiedzialnosc

Wróć do „RODZINA W NORWEGII”