NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

powrót po 7 latach???

Wychowanie, nasze rodzicielskie radości i smutki, świadczenia rodzinne.

Moderator: Moderatorzy

lotusek07

powrót po 7 latach???

Postautor: lotusek07 » pn lut 27, 2017 11:13 pm

Witam :)
Mam dylemat i proszę o pomoc :)
W norwegi byłam już przez dwa lata w 2008-2010roku Pojechałam wtedy z dziećmi do męża na zasadzie łączenia rodzin. Urodziłam tam dziecko. Nie pracowałam ale mam kartę podatkową (rejestrowałam się w nav jako poszukująca pracy), wszyscy mieliśmy nadane numery pesel.
Moje pozwolenie na pobyt minęło w 2013 roku. W międzyczasie również się rozwiodłam. Teraz myślę o ponownym wyjeździe ale jako samotna mama, bez większego doświadczenia w jednej pracy.... może być ciężko, wiem.. Pytanie brzmi: Jak zacząć? Od czego zacząć starania o powrót? czy warto? Co się zmieniło w tym czasie (w sensie znalezienia pracy, mieszkania,podejścia norwegów do polaków jako nacji,itp) Czy pomoże mi w jakiś sposób fakt, że urodziłam tam dziecko? Język norweski poznałam tyle o ile, coś tam rozumiem, ale muszę to udoskonalić.
Proszę o pomoc. Za wszelkie , nawet najmniej istotne informacje, będę baaardzo wdzięczna :)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

bozenka76
Pochwał: 1

powrót po 7 latach???

Postautor: bozenka76 » pn lut 27, 2017 11:28 pm

Zaczac od znalezienia pracy a potem mieszkania.Fakt ze urodzilas tutaj dziecko w niczym ci nie pomoze.Po za tym ze ciezko w tej chwili znalesc prace to niewiele sie zmienilo ;-)

JacekB

powrót po 7 latach???

Postautor: JacekB » wt lut 28, 2017 3:03 pm

Zacznij od tego aby nazwy państw oraz nazwy obywateli tych panstw pisać zawsze z dużej litery ..

rysiek500s

powrót po 7 latach???

Postautor: rysiek500s » czw mar 02, 2017 4:23 pm

A po znalezieniu pracy dołącz do związku zawodowego żeby Norwegowie Cię przypadkiem, za przeproszeniem, nie wydymali.

Awatar użytkownika
KatrinaM

powrót po 7 latach???

Postautor: KatrinaM » pn mar 06, 2017 9:56 am

Moim zdaniem warto wrócić jeśli i tak już o tym myślisz.. Szczególnie ze względu na dzieci, bo tutaj w Norwegii będą miały znacznie więcej perspektyw. Dla nich język nie będzie problemem, bo szybko się nauczą - Ty przy nich też. Z pracą jest tak sobie - zależy w czym szukasz i w czym masz doświadczenie. Dorywczych zajęć, w porównaniu do Polski, jest znacznie więcej. Od tego zawsze można zacząć. No i socjal przede wszystkim - sama też pobieram zasiłki na dzieci. Teraz są trochę inne zasady, bardziej skomplikowane - trzeba część pobierać z 500+ w Polsce, a cześć z Norwegii (jeśli nie masz do tego głowy to zawsze możesz to załatwić przez polską firmę tu na miejscu - ja np skorzystałam z pomocy Polish Connection i sobie chwalę, bo bardzo szybko wszystkie wnioski pomogli mi zrealizować, przez co szybko dostałam kaskę, a to na początku było najważniejsze). Jest jeszcze status pendler, czyli różne ulgi, czego u nas w PL nie ma. No nie wiem, ja bym na Twoim miejscu zaryzykowała!
If you can dream it, you can do it... :taniec_g:

JacekB

powrót po 7 latach???

Postautor: JacekB » pn mar 06, 2017 6:19 pm

Język dobrze opanuj i prace znajdziesz .
Bezrobocie jest niskie ale zaden pracodawca nie da ci roboty jak nie bedziesz rozumiała o czym on do ciebie mówi.

AskaaaM

powrót po 7 latach???

Postautor: AskaaaM » pt mar 10, 2017 4:23 pm

KatrinaM dobrze radzi jeżeli chodzi o skorzystanie z pomocy polskich firm w Norwegii - tylko takich, które Cię nie wyciulają na hajs. Jeżeli znajdziesz prace to polecam zapisać się do związku Solidaritet Norge, z którego pomocy korzystam od niedawna dzięki poradzie na tym forum. Pracodawca wtedy inaczej patrzy, a oni pomagają też nie tylko w razie kłopotów ale również przy sprawach takich jak podatki czy przysługujące Ci zasiłki.

Wróć do „RODZINA W NORWEGII”