Zasiłek na dziecko pobierany przez ex

Wychowanie, nasze rodzicielskie radości i smutki, świadczenia rodzinne.

Moderator: Moderatorzy

monisiaa

Postautor: monisiaa » śr gru 27, 2017 12:17 am

Witam wszystkich , przeszukałam cały internet i nie znalazłam podobnego przypadku jak mój.
Mój ex pracuje i mieszka w Norwegii, ja mieszkam z dzieckiem w Polsce, nie jesteśmy razem.
Ex zaproponował żebym wysłała mu akt urodzenia dziecka a on załatwi zasiłek i będzie go przysyłał dla dziecka
Ok wysłałam wymagane dokumenty , Nav przyznał zasiłek. Pierwszego miesiąca wysłał zasiłek i umówione alimenty, drugiego
miesiąca tez przysłał,trzeciego miesiąca nie przysłał już ani zasiłku ani alimentów.Poinformował mnie ze stracił prace i zasiłek Nav odebrał,
a alimentów niema z czego zapłacić. Złożyłam sprawę w Polskim sądzie o prawne przyznanie alimentów, sprawa ciągnęła się rok czasu a
przez ten rok nie dostałam od niego ani złotówki.W oczekiwaniu na sprawę alimentacyjną ,po ok 13 miesiącach otrzymałam pismo z urzędu marszałkowskiego z którego wynikało, że zasiłek w norwegi jest cały czas wypłacany i trzeba uzupełnić dokumenty aby na przyszły rok był wypłacany.
Zadzwoniłam do urzędu marszałkowskiego, powiedziałam , ze zasiłek prawdopodobnie przywłaszcza sobie ex, na co Pani odpowiedziała ze nic nie możne z tym zrobić ona jest tylko strona informująca Nav ze ja nie pobieram w Polsce zasiłków żadnych.Na rozprawie alimentacyjnej poruszyłam ten temat zasiłku z Norwegi, sędzina odpowiedziała ze zasiłek jest sprawa Norwegi.Po tym wszystkim napisałam pismo po Norwesku do Navu w tej sprawie, obecnie mija 20 miesięcy i nie otrzymałam nawet żadnej odpowiedzi w tej sprawie z Nawu. Podobno Norwegia jest najbardziej prorodzinnym krajem na świecie i na rozpatrzenie sprawy maja 3 lata. Ex napisał mi, że zasiłek mi się nie należy tylko jemu bo on odprowadza składki w Norwegii.
Czy ktoś jest w podobnej sytuacji , może ma jakiś pomysł co można z tym zrobić?

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » śr gru 27, 2017 4:32 pm

Jezeli nie dostajesz nic na dziecko to zloz wniosek o zasilek w pl.

JacekB

Postautor: JacekB » śr gru 27, 2017 11:53 pm

Co to znaczy "mój ex" ? Były mąż ? Czy były partner ? Masz z nim rozwód ?
W twojej sytuacji pozostaje tylko wzięcie prawnika i wytoczenie mu sprawy w sądzie o zawłaszczenie zasiłku.
Alimenty w Polsce powinny być zasądzone do pól roku wstecz od momentu złożenia wniosku w sądzie.
Jesli stracił pracę a pracował legalnie to ma zasiłek więc niech nie kłamie że nie ma z czego płacić, zresztą nikogo to nie interesuje ze on nie ma pracy - musi znaleźć inną jesli ma obowiązek alimentacyjny. Jesli nie zapłaci przez 3 m-ce to idzie siedzieć !
Powodzenia !

monisiaa

Postautor: monisiaa » ndz gru 31, 2017 11:04 am

W Polsce odrzucili wniosek 500+, bo w Norwegi jest pobierany zasiłek na dziecko.
Ex to były partner. Sąd zasadził alimenty 800zł , ex otrzymuje zasiłek Norweski dokłada od siebie 300zł i wysyła 800zl alimentów.
Zastanawia mnie czemu Norwegi pozwala na takie rzeczy, aby ojciec który nie wychowuje dziecka otrzymywał zasiłek,
a ja z tego powodów nie mogę otrzymać zasiłku w Polsce.
Moim zdaniem sędzina na rozprawie była po stronie ojca, zapytała go o zarobki a on odpowiedział ze pracuje na umowie śmieciowej,
nie podając żadnej kwoty ! Wnosiłam o kwotę 1500zł alimentów on wnosił o 300zł sędzina przyznała 800zł bez żadnego wyrównania wstecz.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » ndz gru 31, 2017 1:19 pm

Nie mozesz tego zglosic ze nie dostajesz zasilku na dziecko? W pl do jakiegos urzedu? Ze realnie nie dostajesz ani grosza. Do navu zglosic? Tak zeby ci w pl wyplacili

Awatar użytkownika
ATS Anna Stankiewicz

Postautor: ATS Anna Stankiewicz » czw sty 04, 2018 4:46 pm

Co napisała pani w piśmie do NAV, na które urząd nie odpowiedział? Czy podała tam Pani dane ojca dziecka oraz jego norweski numer personalny?
Kompleksowa obsluga firm, rozliczenia podatkowe, wnioski o zasiłki, doradztwo.
http://www.pomoc-w-norwegii.com/pl

Wróć do „RODZINA W NORWEGII”