Wszystko o norweskim sykemelding , egenmelding

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » wt lut 05, 2019 5:19 pm

ATS Anna Stankiewicz pisze:Chodzi o wyliczenie stawki zasiłku chorobowego

a cos wiecej? 80 procent placa czy jak?

kd501

Postautor: kd501 » wt lut 05, 2019 7:10 pm

KARRRAMBA pisze:Source of the post co do egenmeldingu to masz to liczone na dni pracy a nie godziny
chorobowego 100 procent chyba, ze ktos cos innego napisze
po co wogole renegocjujesz umowe?

Nadal nic nie wiem na 100% po tym wpisie... skoro mój dzień pracy to 10,5 godz ( system rotacyjny), to czy pracodawca nie powinien mi wypłacać 10,5 godz za każdy dzień egenmeldingu ?
Sprawa 2. Pracodawca "wykręca kota ogonem' moim zdaniem, ponieważ twierdzi, że przy rotacyjnym systemie nie może mi wypłacać chorobowego w przypadku zachorowania w Polsce"ponieważ mam te godziny już odrobione i była by to podwójna płatność"
Sprawa 3. wcześniej miałem umowę na kilka miesięcy, natomiast teraz mam dostać na czas nieokreślony - jednak mam wrażenie,że pracodawca chce mnie wykorzystać/oszukać.
Podsumowując - pracuję dziennie 10,5 h ( dokładniej 11-przerwa) , natomiast pracodawca chce mi płacić zarówno za chorobowe jaki i egenmelding tylko 7,5 h/ dzień ( i tylko i wyłącznie jeśli jestem akurat na rotacji w Norwegii - wg. niego będąc w Polsce nie należy mi się nic )...

bozenka76

Postautor: bozenka76 » wt lut 05, 2019 8:26 pm

Wedlug mnie twoj pracodawca ma racje,po za tym nawet nav nie chce placic za polskie zwolnienie.Egenmelding nie liczy sie na godziny tylko na dni pracy i nie jest wazne ile ty godzin pracujesz w danym dniu bo pracujesz w systemie rotacyjnym.

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » pt lut 08, 2019 1:31 pm

Sprawa 3. wcześniej miałem umowę na kilka miesięcy, natomiast teraz mam dostać na czas nieokreślony - jednak mam wrażenie,że pracodawca chce mnie wykorzystać/oszukać.
Chce Cię wykorzystać dając Ci umowę n stałe? Wierz mi, wielu chciałoby być tak wykorzystanym.
Na jakiej podstawie chcesz mieć płacony egenmelding za pobyt w Polsce, jeśli są to dni niepłatne? My też nie mamy płacone za soboty i niedziele albo nasze wolne dni, jeśli wypadną w tygodniu.
Jeśli czujesz się oszukany, nie przedłużaj umowy.

kd501

Postautor: kd501 » pn lut 11, 2019 9:35 am

Mardok pisze:Chce Cię wykorzystać dając Ci umowę n stałe?

nie nie, źle mnie zrozumiałeś - przy poprzedniej umowie po prostu nie miałem żadnych zapisów dotyczących egenmeldingu i chorobowego - natomiast teraz, przy okazji nowego kontraktu taki zapis już się znalazł ( wcześniej pracodawca płacił za 10,5 godz egenmeldingu , czyli tyle ile pracuję dziennie ).
I drugie sprostowanie - nie mam i nigdy nie miałem zamiaru wykorzystywać egenmeldingu będąc w Polsce, natomiast z chorobowym może być różnie - a pracodawca twierdzi, że jeżeli zachoruję będąc 2 tyg w Polsce ( czyli w przerwie między rotacjami ) to nie będzie mi wypłacał chorobowego wcale. Jedyna możliwość wypłacania przez niego jest taka, że zachoruję będąc w NO i wtedy pojadę do PL ( za zgodą lekarza oczywiście ).

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pn lut 11, 2019 7:03 pm

Ktos ci musi wyplacic jak nie pracodawca to nav. Tylko musisz sie dowiedziec jak to jest u ciebie

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » wt lut 12, 2019 1:30 am

Sykepenger til EØS-borgere

Hvem kan få sykepenger?
Grunnen til at du ikke kan jobbe må være din egen sykdom eller skade.
Du må ha vært i jobb i minst fire uker. Arbeidstid i annet EØS-land regnes med.
Du må tape pensjonsgivende inntekt på grunn av egen sykdom eller skade.
Inntektsgrunnlaget for sykepenger må tilsvare minst femti prosent av grunnbeløpet i folketrygden (½ G).

Hvis du blir syk i bostedslandet ditt
Dersom du arbeider i Norge og blir syk mens du oppholder deg i bostedslandet ditt, har du rett til sykepenger. Du får sykepenger etter norsk lov. Du må umiddelbart gi beskjed til trygdemyndighetene i bostedslandet dersom du blir syk mens du er der.

Etter norsk lov kan det kreves legeerklæring på blankett E116 fra legen som behandler deg i bostedslandet ditt. Legen skal oversende legeerklæringen til Norge umiddelbart etter legeundersøkelsen. Samtidig skal trygdemyndighetene i bostedslandet søke om sykepenger på vegne av deg på blankett E 115. I tillegg må du sende egenerklæring.

https://www.nav.no/no/Person/Arbeid/Syk ... 8s-borgere

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sykepenger erstatter arbeidsinntekt når du ikke kan jobbe på grunn av sykdom eller skade.

https://www.nav.no/no/Person/Arbeid/Syk ... Sykepenger

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I utgangspunktet har du ikke rett til sykepenger mens du oppholder deg utenfor Norge. Du kan likevel søke NAV om å få reise utenlands i sykepengeperioden og beholde sykepengene i en begrenset periode.

Andre som kan ha rett til sykepenger under utenlandsopphold
Også andre situasjoner kan gi rett til sykepenger når du er utenfor Norge:

Er du medlem av norsk folketrygd og bor utenfor Norge, kan du ha rett til sykepenger.
Er du innlagt i helseinstitusjon for norsk regning, eller du er dekket av en trygdeavtale mellom landene, kan du ha rett til sykepenger.

https://www.nav.no/no/Person/Arbeid/Syk ... ndsopphold

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ja to rozumiem tak, ze wszystko sprowadza sie do jednego warunku: Sykepenger przysluguja w okresie, kiedy choroba powoduje utrate zarobku.

Sam egenmelding wyslany z Polski nie jest podstawa do wyplacenia chorobowego.

Jesli zachorujesz podczas pobytu w Polsce, to nie przysluguje sykemelding za dni, w ktorych i tak bys nie byl w pracy, bo nie wiaze sie z utrata zarobku z powodu choroby. Jesli natomiast choroba sie przedluzy do okresu, kiedy juz powinienes przyjechac do pracy, to podaja 150 procedur, ktore Ty, Twoj lekarz, oraz Ubezpieczenia Spoleczne w Polsce musza wykonac w trybie ekspresowym, plus wtedy dodatkowo chca jeszcze Twoj egenerklæring.

Jesli ktos ma inne doswiadczenia i jest inaczej niz zrozumialam, to moze sie wypowie i sprostuje.

W temacie stawki procentowej chorobowego, trzeba znalec, jak liczy sie dzien pracy w systemie rotacyjnym - czy jako 10,5 godz. pracy, czy tez jako 7,5 godzin pracy plus 3 godziny odpracowywania avspasering. Dla mnie obie opcje maja swoja logike, ale pewnie gdzies jest jakis przepis ustalajacy te kwestie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » wt lut 12, 2019 1:43 am

Jest jeszcze pytanie, czy jesli rozchorujesz sie w okresie avspasering w Polsce, to czy przysluguje Ci wtedy przynajmniej przedluzenie wolnego o dni choroby, jak to ma miejsce przy chorobie w trakcie urlopu, czy tez w systemie rotacyjnym Ferieloven nie ma zastosowania.
Obrazek

kd501

Postautor: kd501 » wt lut 12, 2019 9:03 am

Anniken, dziękuję za rzeczową odpowiedź - o takie coś mi chodziło.

Jeszcze jakby ktoś znał odpowiedź na to :
jak liczy sie dzien pracy w systemie rotacyjnym - czy jako 10,5 godz. pracy, czy tez jako 7,5 godzin pracy plus 3 godziny odpracowywania avspasering. Dla mnie obie opcje maja swoja logike, ale pewnie gdzies jest jakis przepis ustalajacy te kwestie

van der Chrzaszcz

Postautor: van der Chrzaszcz » wt lut 12, 2019 11:30 am

kd501 pisze:Source of the post
Jeszcze jakby ktoś znał odpowiedź na to :

jak liczy sie dzien pracy w systemie rotacyjnym - czy jako 10,5 godz. pracy, czy tez jako 7,5 godzin pracy plus 3 godziny odpracowywania avspasering. Dla mnie obie opcje maja swoja logike, ale pewnie gdzies jest jakis przepis ustalajacy te kwestie

To akurat powinno byc opisane w kontrakcie. Jezeli masz taki sam kontrat jak norwescy koledzy ktorzy sa na miejscu i pracuja codziennie 7,5h, to pracodawca bedzie to interpretowac jako 7,5 h + avspasering. W tym przypadku - jak rozumiem - pracodawca idzie Ci na reke pozwalajac pracowac w systemie rotacyjnym w pracy gdzie rotacja nie jest wymagana, wiec syke/egen-melding jest platny 7,5 godziny.

kd501

Postautor: kd501 » czw lut 14, 2019 4:16 pm

akurat w miejscu gdzie obecnie pracuję są sami pracownicy rotacyjni (żadnego Norwega). Natomiast sama firma zatrudnia Norwegów - jednak nie wiem na jakich dokładnie warunkach ( z pewnością klasyczne 7,5h dziennie ), wiem jedynie, że mają sporo wyższe stawki.
Można na to spojrzeć w inny sposób - pracodawca potrzebuje pracowników takich jak my ( z oczywistych powodów pracujących w rotacji ), ponieważ albo by nie znalazł tylu Norwegów do pracy, albo by musiał im płacić dużo większe pieniądze

van der Chrzaszcz

Postautor: van der Chrzaszcz » pt lut 15, 2019 1:56 am

No ale co stoi w kontrakcie?
Prawdopobnie wszyscy macie standardowy kontrakt wiec interpretacja bedzie - jak pisano powyzej - 7,5h + avspasering. Jezeli charakter pracy nie wymaga rotacji - to jest to pomoc pracodawcy, ze mozecie zyc w Polsce a tu pracowac. Alternatywnie mozesz pewno dostac propozycje, zeby pracowac w systemie dziennym jak norwedzy.
Jezeli praca nie jest wykwalifikowana, to mozna tez spojrzec na to z tej strony, ze pracodawca sciegnie sobie z Polski innych pracownikow ktorym taka pensja i takie warunki beda odpowiadaly.
Sprobuj w zwiazkach zawodowych, czasami bywaja pomocni.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”