Dieta na wyżywienie

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sheep
Dieta na wyżywienie

Post autor: sheep » pn sie 26, 2019 1:23 pm

Witam

Jakie są aktualne stawki diety za wyżywienie dla pracownika? Szukałam na różnych stronach ale nigdzie nie mogłam znaleźć konkretnej informacji.
Jeżeli to możliwe proszę o podanie informacji w zależności czy zakwaterowanie byłoby w hotelu, mieszkaniu z kuchnią, mieszkaniu bez kuchni itp. i o podanie jakiejś podstawy prawnej/linku :)

Z góry dziękuję.

BaRyBa

Re: Dieta na wyżywienie

Post autor: BaRyBa » wt sie 27, 2019 10:08 am

Wszystko zależy o jaką branżę chodzi.
Wszystkie aktualne informacje można znaleźć tutaj.
https://www.arbeidstilsynet.no/
Dlatego też, nie ma sensu tego powielać.

sheep

Post autor: sheep » wt sie 27, 2019 11:30 am

Na stronie Inspekcji Pracy znajdują się informacje odnośnie minimalnego wynagrodzenia.
Co do zwrotu kosztów za wyżywienie jest tylko informacja, że pracodawca musi pokryć koszty. Nie znalazłam informacji ile wynosi taka dieta.

BaRyBa

Post autor: BaRyBa » wt sie 27, 2019 9:09 pm

sheep pisze:
wt sie 27, 2019 11:30 am
Na stronie Inspekcji Pracy znajdują się informacje odnośnie minimalnego wynagrodzenia.
Co do zwrotu kosztów za wyżywienie jest tylko informacja, że pracodawca musi pokryć koszty.
Nie znalazłam informacji ile wynosi taka dieta.
To źle szukałeś lub źle interpretowałeś/tłumaczyłeś to co tam jest napisane.
Może jeszcze raz przeczytaj te informacje dotyczące diet, razem z odnośnikami zewnętrznymi.
Chcesz wiedzieć, to szukaj czytaj i ucz się cierpliwości, a nie po łebkach aby do przodu.

sheep

Post autor: sheep » śr sie 28, 2019 10:20 am

Sądziłam, że forum istnieje po to aby nawzajem sobie pomagać. Twój post NIC nie wnosi do mojego zapytania. Naprawdę uważasz, że nie szukałam? Sprawdzałam na różnych stronach, nawet w norweskim Kodeksie pracy. Chciałam tylko na podstawie swojego tematu określić czy dane które znalazłam są prawidłowe bo niektóre są z 2018 a jak sam zapewne wiesz z roku na rok stawki się zmieniają.
Jeżeli nie chcesz pomóc to po prostu nie odpisuj. Nabijasz sobie posty, ale są pozbawione jakiejkolwiek wartości merytorycznej. Też mogę przy każdym założonym temacie odpisywać ludziom 'sam sobie poszukaj". Serio?
Napisałam maila do Inspekcji Pracy i czekam na odpowiedź. Ale może to potrwać.
Znalazłam informację na stronie Skatteetaten.no

Food (Board)
The rates for additional expenses for food (board) depend on your type of accommodation.

Type of lodging Rate per day
Hotel with breakfast: NOK 455
Hotel without breakfast: NOK 569
Accommodation with cooking facilities (only when on a business-/worktrip): NOK 88
Accommodation without cooking facilities: NOK 159
Staying overnight in your own caravan: NOK 63

Ale są z 2018 i nie wiem czy dotyczą całej diety czy jakiejś jej części która jest zwolniona z podatku.
Znalazłam też informację w dokumencie LOVDATA Jednak tutaj mamy diety:

Arbeidstaker får dekket utgifter til kost på reise over 15 km​1 og som varer utover 6 timer. Udokumenterte utgifter til kost dekkes etter følgende satser:
a. For reiser over 12 timer med overnatting​2 dekkes kost med kr 780,-.
b. For reiser fra og med 6 timer og til og med 12 timer dekkes kost med kr 307,-.
c. For reiser over 12 timer uten overnatting dekkes kost med kr 570,-.
d. For reiser som varer ut over hele døgn dekkes kost etter b) eller c).​3

Ale to dotyczy diety w zależności od czasu podroży a kiedyś była informacja że w zależności od rodzaju zakwaterowania bierzemy inną dietę.
Pytałam księgowego norweskiego to twierdził że płaci się zazwyczaj 200NOK ale nie podał mi żadnej podstawy prawnej.

Dlatego na forum gdzie sądziłam znajdę jakiś ekspertów w dziedzinie prawa pracy dowiem się jaka jest prawidłowa stawka za wyżywienie. Nie sądziłam, że spotkam się z podejściem "spadaj, szukaj sama".
Mimo wszystko BaRyBa uznaj, że nie potrafię znaleźć informacji na stronie Arbeidstilsynet więc napisz mi konkretnie w którą podstronę mam wejść aby uzyskać ta informację. Proszę podaj mi instrukcję "jak dla debila" bo widocznie jest to zbyt trudne dla mnie a naprawde potrzebuję tych danych.

BaRyBa

Post autor: BaRyBa » śr sie 28, 2019 11:14 am

No proszę, jak chcesz to potrafisz.
Wystarczyło trochę nietypowej motywacji z mojej strony i wynik w miarę zadowalający,
gdyby nie te mało rzeczowe osobiste wycieczki.
Tak trzymaj, a następnym razom bydzie lipij.

sheep

Post autor: sheep » śr sie 28, 2019 1:17 pm

BaRyBa dla Twojej informacji: Te dane miałam zanim założyłam temat.Więc nie przypisuj sobie zasług.
Nadal nie udzieliłeś mi wskazówki gdzie na stronie Arbeidstilsynet znajdę dane dotyczące wartości diet :)

tampeza

Post autor: tampeza » wt wrz 03, 2019 2:09 pm

Obrazek
Obrazek

sheep

Post autor: sheep » śr wrz 04, 2019 9:40 am

Dziękuję tampeza za link :)

ODPOWIEDZ