sykepenger za granica

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Radek_Oslo

sykepenger za granica

Post autor: Radek_Oslo » śr wrz 25, 2019 11:37 pm

https://www.abcnyheter.no/nyheter/polit ... i-utlandet

Ja slyszem kilka razy basnie polskie, ze Jolka poszla w Polsce do lekarza. Polski lekarz wystawial Jolce zwolnienie lekarskie. Pozniej to zwolnienie tlumaczyla i wysylala gdzies nie wiadomo gdzie do Norwegii i dostawala sykepenger. Ale nigdy tego nikt mi nie pokazal. To okazuje sie, ze to jednak dudy smalone byly. Bo bylo tak: I Folketrygdlovens paragraf 8-9 : «Det er et vilkår for rett til sykepenger at medlemmet oppholder seg i Norge».

Ale teraz bedzie tak:
«Arbeids- og sosialdepartementet har etter innspill fra Trygderetten bestemt at sykepenger ikke kan stanses eller avslås kun på grunnlag av at brukeren skal oppholde seg, eller har oppholdt seg i et annet EØS-land.

No to wszyscy choruszki do uzdrowiska Polen Zdroj teraz. :taniec_g:

BaRyBa

Re: sykepenger za granica

Post autor: BaRyBa » czw wrz 26, 2019 9:32 am

Radek_Oslo pisze:
śr wrz 25, 2019 11:37 pm
https://www.abcnyheter.no/nyheter/polit ... i-utlandet

Ja slyszem kilka razy basnie polskie, ze Jolka poszla w Polsce do lekarza. Polski lekarz wystawial Jolce zwolnienie lekarskie. Pozniej to zwolnienie tlumaczyla i wysylala gdzies nie wiadomo gdzie do Norwegii i dostawala sykepenger. Ale nigdy tego nikt mi nie pokazal. To okazuje sie, ze to jednak dudy smalone byly.
Bo bylo tak: I Folketrygdlovens paragraf 8-9 : «Det er et vilkår for rett til sykepenger at medlemmet oppholder seg i Norge».
W tym przytoczonym przypadku jedno drugiemu nie przeczy.
Przecież ta Jolka, mogła dostać zwolnienie od polskiego lekarza i po przetłumaczeniu mogła to przesłać do swojego norweskiego lekarza, który to zwolnienie zatwierdził, następnie na tej podstawie wystawił zwolnienie norweskie i wysłał do NAV, który to akceptował i na tej podstawie Jolka zaczęła otrzymywać norweskie chorobowe.
To,że Jolka była w polsce i u polskiego lekarza, nie oznacza wcale iż nie mieszka w Norwegi / nie jest zarejestrowana w Norweskim systemie NAV/.

Radek_Oslo

Post autor: Radek_Oslo » czw wrz 26, 2019 10:40 am

Widziales cos takiego? bo jesli nie, to po co takie bzdety piszesz?

BaRyBa

Post autor: BaRyBa » czw wrz 26, 2019 2:57 pm

Radek_Oslo pisze:
czw wrz 26, 2019 10:40 am
Widziales cos takiego? bo jesli nie, to po co takie bzdety piszesz?
Ja osobiście obecnie jestem na chorobowym, wystawionym przez polskiego lekarza i skierowanym na zabieg/operację w polskim szpitalu.
"Zachorowałem" podczas pobytu w polandii z bezwzględną diagnozą usunięcia czegoś tam z organizmu / poza mózgiem/ i zakazem pracy.
Pewnie będąc i tu w Norwegi, też bym na to zachorował.
Czasz na zabieg to 2 miesiące, dlatego przyjechałem do Norwegi i poszedłem do mojego lekarza.
Lekarz wystawił 1 chorobowe na 100%, na miesiąc od daty polskiego chorobowego i przesłał diagnozę do NAV, jednocześnie wysłał zapytanie do szpitala o termin zabiegu w Norwegi.
Odpowiedź ze szpitala posiadała informację o 5 miesięcznym okresie oczekiwania, a polski zabieg miał już termin miesiąca.
Dlatego NAV wyraził zgodę na zabieg w polskim szpitalu i częściową rehabilitację również w polandi.
Wróciłem do polandii, w szpitalu byłem 2 tygodnie, oraz 1 miesiąc w domu, po tym okresie, wróciłem do Norwegi.
Przez ten czas, chorobowe otrzymywałem już przez Norweskiego lekarza nawet wtedy gdy byłem w szpitalu.
Całą obowiązkową korespondencję do NAV, wypełniałem przez neta z polandii, na podstawie przesyłanych zwolnień od lekarza i innych informacji z NAV, na internetową pocztę.
P.s.
Gwoli wyjaśnienia:
Pracuję w bemanningu, który nie miał dla mnie wtedy zleceń, dlatego wystąpiłem na piśmie o zgodę na 4 miesięczną przerwę /urlop./ poza Norwegią, zachorowałem po 2,5 miesiącach pobytu, cały czas pobytu za granicą, razem ze szpitalem, nie przekroczył magicznego okresu 185 dni.
Dlatego NAV, musiał zatwierdzić norweską wypłatę chorobowego, które to otrzymuję do tej pory.

Radek_Oslo

Post autor: Radek_Oslo » czw wrz 26, 2019 9:40 pm

Ja sie nie bardzo jeszcze znam, bo bylem na sykemeldingu tylko 1 raz x 5 dni. Ale czuje, ze bedzie mi to potrzebne. i na pewno wielu innym sie przyda.

Rozumiem, ze juz jestes po operacji?

Norweski lekarz rozumiem, ze ZBADAL CIE ( nawet jezeli skorzystal przy tym z przetumaczonej opinii polskiego lekarza), a nie "zatwierdzil zwolnienie polskiego lekarza" i wystawil Ci dokument: VURDERINGS AV ARBEIDSMULIGHET/SYKEMELDING.
1) Ty powinienes miec przynajniej egzemplarz B (Jezeli nie zrobiles sobie kopii egzemplarzy C i D) i tam w pkt 0 jest napisane:
Når startet det legemeldte fraværet? i tu wstawil Ci date wizyty u norweskiego lekarza, czy date wczesniejsza (wizyty u polskiego lekarza czy jeszcze inna- jak dlugo przed wizyta u norweskiego lekarza)?
Jakie daty sa wpisane w pkt 4.3?
Jaka data jest wpisana w pkt 11.1 i 12.1? taka sama jak w pkt 0 czy o ile dni sie roznia?

2) egzemplarz C powinienes wyslac pracodawcy. Wyslales go do biura bemaningowego? Dostales jakiekolwiek pieniadze z konta biura bemaningowego? Za dwa tygodnie zaplacil pracodawca, a za reszte NAV? Czy wszystko bylo z konta NAV? Czy wszystkie sykepenger przyszly z konta pracodawcy?

3) egzemplarz D. Krav om sykpengerpowinienes wyslac "do tego co powinen wyplacic sykepenger". Wyslales go do biura bemaningowego, czy do NAV?
w pkt13.12 musiales wpisac, ze bedziesz przebywal z a granica i ze bedziesz wnioskowal o zachowanie sykepenger w czasie pobytu za granica i podac daty od-do.
Rozumiem, ze napisales do NAV taka prosbe i jak oni to zaakceptowali to nie wystawili daty wstecznej?

Ile razy norweski lekarz wystawial Ci ten dokument: "VURDERINGS AV ARBEIDSMULIGHET/SYKEMELDING"?
Rozumiem, ze jak byles w PL to nie chodziles do norweskiego lekarza na wizyty wiec nie wystawial Ci tego, wiec co wysylales z PL do NAV? Co masz na mysli piszac: "zwolnienia"?
Z tego co ja rozumiem to wszystkie twoje sykepenger zostaly chyba wyplacone na podstawie "VURDERINGS AV ARBEIDSMULIGHET/SYKEMELDING" wydanego przez norweskiego lekarza. Wystawil Ci jakies dlugookresowe pewnie.

PS no to mozesz sobie spokojnie zdrowiec w Polsce albo na Teneryfie.

ODPOWIEDZ