Szukanie pracy w Norwegii - dyskusja (NAV a zasiłek str.4)

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Asmena

Re: Jak szukać pracy?

Postautor: Asmena » czw maja 31, 2012 4:49 pm

Anniken, czy podanie stanu cywilnego i liczby dzieci jest rzeczywistym wymogiem w Norwegii? W Polsce właśnie prowadzone są akcje społeczne edukujące, by NIE podawać takich danych (kobiety są uczone, aby nie odpowiadać również na pytania dotyczące planów założenia rodziny) ani w CV, ani na rozmowie, gdyż jest to zwyczajnie prywatna sprawa pracownika. Myślałam, że to norma.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw maja 31, 2012 4:59 pm

To nie jest wymogiem, to jest norma.
Pracodawca i tak spyta Cie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie jest zabronione spytac o to.
Nie musisz odpowiadac, ale wtedy zanizasz swoje szanse na otrzymanie pracy.
Dla pracodawcy sa to niestety wazne informacje, glownie dzieci i ich wiek, bo jesli Ty pracujesz i partner/ka pracuje i macie dwojke dzieci w wieku zlobka/przedszkola, znaczy przysluguje Ci 10 platnych dni wolnych w roku na opieke nad kazdym dzieckiem , plus mozesz wybrac te 12 dni platnych egenmelding, czyli potencjalnie pracodawca bedzie placil za 20 + 12 dni Twojej nieobecnosci rocznie (plus ewentualne zwolnienia lekarskie) i to wplywa na decyzje o zatrudnieniu, chociaz glosno Tobie tego nie powie.

Nie wolno pytac o religie, przekonania polityczne, orientacje seksualna i itp., ktore mozna podciagnac pod dyskryminacje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Asmena

Postautor: Asmena » czw maja 31, 2012 6:35 pm

Powiem tak: z punktu widzenia pracodawcy chciałabym takie informacje posiadać. Niestety, w Polsce normą jest zatrudnianie młodych kobiet, które po tygodniu pracy zachodzą w ciążę i od razu idą na zwolnienie. Niestety, to plaga. Więc powodów takiego pytania nie trzeba mi tłumaczyć, bo są dla mnie jasne.
Niemniej jako kandydat nie chciałabym być wypytywana o życie osobiste.

stille
Pochwał: 1

Postautor: stille » czw maja 31, 2012 7:23 pm

Anniken, ja dawno temu czytalam, ze nie trzeba podawac wieku w CV, bo to tez mozna podciagnac pod dyskryminacje. :roll:

Osobiscie uwazam za dyskryminujace, pytanie o posiadanie dzieci, + czesto pracodawca pyta dlaczego sie "w tym wieku" dzieci nie posiada. :roll: Mnie czasem jest przykro odpowiadac, bo nie kazdy musi wiedziec jaka mam sytuacje ktora powoduje ze tych dzieci nie mam. Uwazam to za zbyt prywatne.
Nå er det bare ork liksom... venter på ferie se :P

førskolelærerstudent

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011

Postautor: 2ale2 » czw maja 31, 2012 7:25 pm

Nie trzeba podawac, ani stanu cywilnego , ani ilosci dzieci, jesli sie nie chce w cv , podaje sie dane kontaktowe i tyle.
forum norwegia
....bezmyślność zabija, innych...

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw maja 31, 2012 7:51 pm

Rozgraniczmy miedzy "wymagane" a "pożądane i norma"

Wiek, stan cywilny i dzieci to norma, ktorej pracodawca oczekuje.

Wiek dlatego, ze moze charakter pracy wymaga kogos w sile wieku, a nie tuz przed emerytura, albo nie chca kogos bardzo mlodego, albo znow ze wzgledow finansowych (na kilka lat przed emerytura zaczynaja sie prawa do roznych ulg i dodatkow, a z mlodymi moze byc tak, ze zaczna studiowac i tez nalezy im sie wolne i tu i tam w zwiazku ze studiami, lub za chwile zaczna sie urlopy w zwiazku z ciaza, potem macierzynski itp.).

Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia, poszukujacy pracy nie musi, ale potencjalny pracodawca tez jeszcze nie musi, a pracodawca ma zwykle jakas wizje, jakiej osoby szuka. Plus pracodawca szuka pracownika, ktory bedzie obecny i bedzie pracowal, im mniej bedzie bral wolnego, tym lepiej. Jakkolwiek brutalnie to zabrzmi, pracodawca zwykle nie mysli z pozycji Swietego Mikolaja, tylko probuje uniknac kosztow nalozonych na niego przez panstwo, gdzie placi nieobecnemu pracownikowi plus temu, ktory go zastepuje. W zwiazku z tym np. szczescie rodzinne pracownika cieszy go o tyle, o ile nie koliduje z robotą i tyle.

Jesli trudno to zrozumiec, to mozna sprobowac wyobrazic sobie, ze prowadzi sie mala firme i zatrudnia 6-10 osob, i ze zarabia sie to, co zostaje po oplaceniu wszystkiego i wszystkich i ze sytuacja, w ktorej placi sie jednej osobie wiecej niz kalkulacje, powoduje, ze w tym okresie samemu nie ma sie wynagrodzenia. I nie ma zmiluj, bo pracodawca nie moze pojsc do NAV i dostac za ten okres zasilku. Nikogo nie interesuje, czy sam ma dochody, czy nie.

I bedac takim pracodawca w malej firmie potrzebuje sie zatrudnic nowego pracownika, bo np. ktos sie zwolnil czy zwiekszyla sie ilosc zlecen. Teraz mozna sobie wyobrazic, co bedzie wazne przy wyborze nowego pracownika - umiejetnosci, kwalifikacje i zeby byl obecny w pracy, zeby nie trzeba bylo samemu popierniczac swiatek piatek i niedziele, bo nie stac nas na placenie i jemu w domu i zastepcy (tu pisze z autopsji).

Tak to wyglada brutalnie od strony pracodawcy. Wiec mozna nie wpisywac i nie mowic, oczywiscie ze mozna. Jesli zaprosi na rozmowe kwalifikacyjna i zapyta
(a zapyta na bank), to mozna odmowic odpowiedzi. I prace tez moze dostac kto inny... :wink:
Obrazek

agatha28

Postautor: agatha28 » czw maja 31, 2012 10:04 pm

Zmartwiły mnie Twoje słowa "Do sprzatania rowniez teraz najczesciej pisza, ze wymagaja znajomosci norweskiego.". Jestem w Norwegii co prawda dopiero od kilku dni, ale już nie moge wysiedziec. Nie mam pojęcia gdzie szukać pracy, oczywiście na początek sprzątanie, pomoc itp. Kursy zaczynają sie dopiero od sierpnia a do tego czasu muszę cos robic. Mieszkam w Skien, a tu podobno o pracę cięzko, nawet z jezykiem a co dopiero bez...pozdrawiam!

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011

Postautor: 2ale2 » czw maja 31, 2012 10:13 pm

W rozmowie, gdy na na taką się załapie osobiście mowie o tym , jaki jest mój stan cywilny i czy mam dzieci jeśli pytają, bo nie robię z tego tajemnicy, ale w pierwszej odsiewni gdy składam CV nie podaje takich danych.
Tak nauczyłam się w Pl i tutaj w No będąc na kursie , też mnie tak uczono, więc potwierdza się ta reguła. Nawet jak szukam przykładowych gotowców na norweskich stronach to też taki schemat najczęściej występuje bez wpisywania tych danych.

Pracodawca nie może mnie skreślić z góry, tylko dlatego , że ujawnię już w CV , że mam małoletnie dzieci. Nie może zakładać z góry , że będą chorować , a ja będę siedzieć na zwolnieniu, bo to jest jawna dyskryminacja osób mających dzieci...dalej młoda dziewczyna nie może być pytana czy nie ma czasami zamiaru zajść w ciąże i z tego tytułu brać więcej wolnego itp itd...pracodawca szukać kogoś do pracy powinien przede wszystkim patrzeć na wykształcenie, doświadczenie, jak ktoś ma luki między jednym a drugim zatrudnieniem na CV to wówczas w rozmowie już może zapytać dlaczego i znając odpowiedź nie pasującą mu odrzucić kandydata itp.
Dużo pracodawców w No ogłasza się na stronie NAV ,a Nav przekazuje im informacje o potencjalnych pracownikach, których ma w rejestrze, więc , albo w ogłoszeniu od ręki niech zaznacza, że z małymi dziecimi, kobiet, które planują w najbliższej przyszłości zajść w ciążę i facetów co często maja kaca i biorą 3 dniówki, nie zatrudniamy...a dlaczego tego nie piszą w ogłoszeniu, heee? bo nie można, bo to jest dyskryminacja, czy jak kolwiek to nazwiemy.
forum norwegia

Awatar użytkownika
Asmena

Postautor: Asmena » czw maja 31, 2012 10:22 pm

Toteż napisałam, że jako pracodawca na pewno chciałabym znać te wszystkie informacje, bo dla mnie są istotne. Natomiast jako kandydat niekoniecznie mam ochotę ujawniać to. Tzn. inaczej, piszę teraz tylko obiektywnie, bo sama osobiście nie widzę przeszkód, by powiedzieć pracodawcy, że absolutnie nie chcę mieć dzieci (ta informacja nawet może mi dać fory ;) ).
A w pytaniu o wiek nie widzę absolutnie niczego złego. Zwłaszcza, gdy zespół składa się z niewielkiej liczby osób, wtedy pracodawca ma jakąś wizję tego zespołu i może mu się lepiej pracować w zespole młodym/starym.

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011

Postautor: 2ale2 » czw maja 31, 2012 10:27 pm

Co do wieku, to ja mam takie CV z data urodzenia, a i mam i takie gdzie tylko w treści pisze o sobie , ze jestem dorosłą osobą ;)
Zresztą jak ktoś faktycznie przeczyta nasze CV choćby w 30% , to po datach ukończenia szkoły podstawowej dajmy na to już widzi wiek, tylko kto to czyta....wiemy jak jest 80%, co nie? wyrzut w górę i kto spadnie z powrotem na biurko , to będzie zaproszony ;) :lol:
forum norwegia

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw maja 31, 2012 10:29 pm

Racja, dlatego glosno nikt Ci tego nie powie, ale na przyklad CV, gdzie nie jest podany wiek, stan cywilny i wiek dzieci, moze isc do kosza od reki i nigdy nie dowiesz sie, dlaczego nie zaproszono Ciebie, tylko kogos innego na rozmowe kwalifikacyjna.
I sprobuj tu udowodnic dyskryminacje, nie dasz rady.
Nie dasz rady nawet po rozmowie kwalifikacyjnej, jesli nawet zatrudnia kogos z nizszymi kompetencjami, bo jest jeszcze cos, co nazywa sie personlige egenskaper, i co pozwala pracodawcy decydowac, kto jego zdaniem bardziej pasuje w jego firmie pod wzgledem osobowosci, wiec jesli bedziesz probowala dochodzic, dlaczego nie zatrudniono Ciebie, to daleko nie zajedziesz tak czy inaczej.

Oficjalnie dyskryminacji nie ma, nieoficjalnie pracodawca zatrudnia tego, kto mu najbardziej pasuje wg kryteriow, ktore ma w glowie, nie na papierze.

A regula moze potwierdzic sie jedynie, jesli bylyby jakies statystyki w tym temacie, ktore pokazalyby, ze osoby nie podajace tych danych, czesciej znajduja zatrudnienie, lub ze nie ma roznicy. Inaczej jest to regula teoretyczna - w praktyce pracodawca zatrudnia, kogo chce i nie zatrudnia tego, kogo nie chce, ze wzgledu na kolor skory, pochodzenie, styl ubrania, male dzieci czy cokolwiek innego, w zaleznosci od wlasnych preferencji, i nie udowodnisz dyskryminacji, bo jak?
Obrazek

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw maja 31, 2012 10:36 pm

Ps. Szkola podstawowa nie jest wymagana w CV, chyba ze jest to jedyna posiadana edukacja, poniewaz szkola podstawowa jest obowiazkowa i oczywista.
Wazna jest edukacja po szkole podstawowej.
Obrazek

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”