Szukanie pracy w Norwegii - dyskusja (NAV a zasiłek str.4)

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Jak szukać pracy?

Postautor: Anniken » czw maja 31, 2012 10:41 pm

Przyklad: pracodawca poszukuje elektryka. Otrzymuje 50 podan, z ktorych 15 nie posiada kompetencji w zawodzie i leci do kosza od razu. Zostaje 35, z ktorych 25 ma kompetencje i doswiadczenie, a na rozmowe zostaje zaproszonych 10 osob, a nie 25.

W jaki sposob dokonano dalszego odsiewu? :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011
Pochwał: 1

Postautor: 2ale2 » czw maja 31, 2012 10:43 pm

Ano nie udowodnię. Poprostu nie ma przymusu pisania tych danych , o to mi chodzi, ale oczywiście jak ktoś chce to może napisać i nawet zdjęcie dołączyć.
Ja osobiście bardziej skupiam sie pisząc CV( bo mam różne wersje z i bez :wink: )do jakie pracy, na jakie stanowisko chce się dostać. Trzeba nie raz kilka razy przetasować to co mamy w CV, aby w oczach pracodawcy , a nie naszych wyglądało to jak najlepiej. Często warto poświęcić chwile i przejrzeć takie informacje, jeżeli można je gdzieś wyszperać, jaka jest polityka firmy, jacy ludzie tam pracują itp itd- no wiadomo , że nie zawsze damy radę się wywiedzieć wsio, ale warto spróbować jeśli nam zależy. Nie polecane jest wysyłanie wszędzie, do wszystkich, takiego samego szablonowego CV.
ps. pisze się całość ciągłość wykształcenia od podstawówki aż do studiów , bynajmniej tak mnie uczono, chyba , że coś się zmieniło od zeszłego roku.
forum norwegia
....bezmyślność zabija, innych...

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011

Postautor: 2ale2 » czw maja 31, 2012 10:46 pm

Dalsza selekcja? :mrgreen: Wiadomo, że po trzcionce jaką zostały napisane CV, im wyraźniejsza, ładniejsza i czytelniejsza ta zostaje , reszta do szuflady-nie do kosza, bo trzeba mieć rezerwe w razie gdyby wybrani kandydaci z jakiegoś powodu nie przyszli na rozmowę :wink:
forum norwegia

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw maja 31, 2012 10:48 pm

2ale2 pisze:ps. pisze się całość ciągłość wykształcenia od podstawówki aż do studiów , bynajmniej tak mnie uczono, chyba , że coś się zmieniło od zeszłego roku.

Podstawowka nie jest wymogiem. Pisze z punktu widzenia pracodawcy - nie interesuje mnie, ze skonczylas podstawowke i kiedy, interesuje mnie, gdzie ksztalcilas sie dalej
i jakie zdobylas kwalifikacje i doswiadczenie. Podstawowka to taki zapychacz w CV.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw maja 31, 2012 10:49 pm

2ale2 pisze:Dalsza selekcja? :mrgreen: Wiadomo, że po trzcionce jaką zostały napisane CV, im wyraźniejsza, ładniejsza i czytelniejsza ta zostaje , reszta do szuflady-nie do kosza, bo trzeba mieć rezerwe w razie gdyby wybrani kandydaci z jakiegoś powodu nie przyszli na rozmowę :wink:

yeah, klart det :wink:

To dlatego m.in. Stilka dostaje te upierdliwe pytania o dzieci podczas intervju i dlaczego nie ma, bo probuja wywachac, czy planuje w najblizszym czasie powiekszenie rodziny, a co za tym idzie urlopy i inne i beda musieli zatrudniac i szkolic nowego pracownika, a wczesniej jeszcze dawac jej wolne na wizyty u lekarza, znajdowac lzejsze zadania i inne rzeczy, ktorych chca uniknac, chociaz nie powiedza tego wprost.
Obrazek

Awatar użytkownika
Asmena

Postautor: Asmena » czw maja 31, 2012 10:56 pm

Co do podstawówki- umieszcza się ją wtedy, gdy:
a) skończyliśmy na niej edukację
b) ewentualnie, kiedy była pod jakimś względem specjalna (nie wiem, np. dwujęzyczna, sportowa, za granicą, etc.)

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011

Postautor: 2ale2 » czw maja 31, 2012 11:07 pm

Hymmm ja pisze to co sie nauczyłam na kursach w NO( zalecali pisać wszystkie szkoły) i PL( może się zmieniło coś w kwesti podstawówki, bo w PL ale to już kawałek czasu temu byłam jedna z współprowadzących kurs motywacyjny jak szukać pracy z elementami praktycznymi między innymi oczywiście pisanie CV), gdzie osoby prowadzace biora pod uwage potrzeby potencjalnych pracodawców i pracobiorców.
Aha i swieta zasada CV wszystko ma zmieścić sie na jednej stronie, nikt bedzie czytal drugie strony , ani drugiej kartki :wink:
forum norwegia

Awatar użytkownika
Asmena

Postautor: Asmena » czw maja 31, 2012 11:12 pm

Szczerze mówiąc, to coraz częściej edukację podaje się od liceum dopiero albo od studiów. Wszystko zależy od rodzaju pracy. Bo np. ktoś po informatyce niekoniecznie musi pisać, że był w liceum na profilu humanistycznym, bo nie przyczyniło się to w absolutnie żaden sposób do jego wykształcenia zawodowego. Ale już informatyk po technikum informatycznym i studiach informatycznych wpisze to technikum.

Ja sama wpisuję wykształcenie od liceum, bo moje gimnazjum było najzwyklejsze, więc niepotrzebnie tylko zajmuje miejsce w CV. Ale koleżanka po gimnazjum dwujęzycznym je wpisuje, bo to daje jej plusy.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw maja 31, 2012 11:12 pm

Asmena pisze:Co do podstawówki- umieszcza się ją wtedy, gdy:
a) skończyliśmy na niej edukację
b) ewentualnie, kiedy była pod jakimś względem specjalna (nie wiem, np. dwujęzyczna, sportowa, za granicą, etc.)

Wtedy ma to znaczenie dla pracodawcy. Ma rowniez znaczenie, jesli miedzy podstawowka i dalsza edukacja byla przerwa, bo chce wiedziec, co sie w tym okresie robilo.

Wiek i dzieci to wybor i ruletka - mozna podac od razu w CV i uniknac ew. niepotrzebnego biegania na intervju, podczas ktorego padnie pytanie (czyli na zasadzie, jak maja mnie odsiac, bo mam male dziecko, to niech to zrobia od razu i nie zawracaja glowy), albo mozna nie podac i liczyc na to, ze reszta informacji w CV jest tak atrakcyjna, ze zostaniemy zaproszeni na rozmowe, podczas ktorej dodatkowo zdobedziemy pracodawce wdziekiem i czarem (nope, on ma w glowie swoja zaroweczke, co mu swieci), lub ze nie jest to az tak istotne (duze firmy i stanowisko, gdzie nasza nieobecnosc niewiele zmienia na dzien czy tydzien), albo ladnie wyklarujemy, ze w ostatniej pracy mielismy tylko tyle i tyle dni nieobecnosci (co pracodawca oczywiscie sprawdzi, jesli bedzie w stanie - zadzwoni i zapyta, po to sa referencje).

Najwazniejsze jest wczuc sie w pracodawce i jego oczekiwania, piszac CV i podanie, i wyeksponowac te cechy, doswiadczenie i kompetencje, ktore dla danego stanowiska sa wazne.

Jezeli np. w ogloszeniu pisza, ze beda wyjazdy sluzbowe, a my mamy taka sytuacje, ze mozemy, bo maz/zona w domu, bo babcia w domu, bo cokolwiek, co sprawia, ze mozemy wyjezdzac majac male dzieci, to trzeba to podkreslic juz w podaniu.
Inaczej pracodawca spojrzy na CV, dwojka malych dzieci i ten czlowiek stara sie o prace z wyjazdami? Kosz.

To samo, jesli pisza np.: pensjonister oppfordres til å søke - to jest to tylko tak ladnie napisane, zeby nie bylo jawne, ze chca zatrudnic emeryta, tak zdecydowali i inne podania pojda do kosza.

Jesli pisza "tunge løft må påregnes" znaczy chca faceta.

Itd. itp. ukryta dyskryminacja.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw maja 31, 2012 11:14 pm

2ale2 pisze:Hymmm ja pisze to co sie nauczyłam na kursach w NO

Kursy sa politycznie poprawne :wink:

Ilu osobom kursy pomogly szybciej znalezc prace niz tym bez kursu?
Kursy swoje, a zycie swoje.
Obrazek

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011

Re: Szukanie pracy w Norwegii - dyskusja (NAV a zasiłek str.

Postautor: 2ale2 » pt cze 01, 2012 7:04 am

Święta racja.
No, ale zawsze to jakieś kroczek do przodu, taki udział w kursie, dla osób które nie potrafią zabrać się do CV , nie wiedzą jak zachować się na rozmowie.
forum norwegia

stille

Re: Szukanie pracy w Norwegii - dyskusja (NAV a zasiłek str.

Postautor: stille » pt cze 01, 2012 1:42 pm

Anniken, mnie pytano o te dzieci, bo chciano sprobowac mi udowodnic, ze bede lepsza asystentka w przedszkolu, bo mam swoje. :lol: Ale jak mowisz, ja pokazalam swoje personlige egenskaper i dostalam w koncu prace w mlodym zespole, gdzie tylko pedagozka byla ode mnie starsza i dzieciata. A my mlode, bezdzietne tez super sobie rade dalysmy. :)

Nie mniej jednak to bylo moje chyba 20 z rzedu intervju, i jak na 19 sie ciebie pytaja o dzieci, ktorych nie masz (no i jasne ze nie wpisane w cv), a niektorzy pytaja dlaczego, to sie robi troche slabo. Ale juz niedlugo bede sobie ugrywala prace wyksztalceniem, a nie dzietnoscia :P

Haha i ostatnie, nav sie nade mna pastwil rok :P ani razu nie skierowano mnie na odpowiedni dla moich potrzeb i kwalifikacji kurs. Prace znalazlam sama, dzieki swojemu samozaparciu, drukowaniu cv i roznoszeniu osobiscie :) voila :)
Nå er det bare ork liksom... venter på ferie se :P

førskolelærerstudent

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”