Podatki, numer personalny w Norwegii, karta podatkowa

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Edith

Podatki, numer personalny w Norwegii, karta podatkowa

Postautor: Edith » pt mar 02, 2007 5:11 pm

Nowe strony z aktualnymi informacjami Skatteetaten dla pracobiorcow i przedsiebiorcow zagranicznych. Strony po polsku:

http://www.skatteetaten.no/pl/International-Polska/

Post edytowany przez Anniken, 2.10.09

Dopiero po otrzymaniu pozwolenia na prace mozna sie starac o numer personalny i karte podatkowa.
Staly numer personalny jest przyznawany osoba ktore dostaly pozwolenie na pobyt na okres wiekszy niz pol roku.

Potrzebne dokumenty:
- wypelniony druk o numer personalny.
- pozwolenie na pobyt
- paszport

Jezeli pozwolenie jest wydane na okres krotszy niz 6 miesiecy to dostaje sie wtedy czasowy numer personalny, tzw. D - numer.
D- numer mozna otrzymac rowniez nie majac pozwolenia na prace, tzn. przy rejestracji w Nav- arbeid jako poszukujacy pracy.

Karta podatkowa :

Zeby otrzymac karte podatkowa nalezy miec numer personalny lub
D-numer
Nalezy wypelnic druk o karte podatkowa:
Link nieaktywny Grzes203

http://www.skatteetaten.no/no/Skjemaer/ ... e-borgere/
link zaktualizowany. odnosnik do podania w dole strony (pl i ang). takijeden

Mozna zlozyc oba podania jednoczesnie w miejscowym urzedzie skarbowym. Wtedy numer podatkowy i karta zostaja przeslane poczta na adres zamieszkania w ok. tygodniowym odstepie od siebie. Okres oczekiwania to ok. 3-4 tygodnie.
Mozna skladac o karte podatkowa osobno po otrzymaniu numeru personalnego, wtedy trzeba miec ze soba oprocz wypelnionego druku o karte takze kopie przyznania numeru.
Niektore urzedy np. w mniejszych miastach wydaja karte podatkowa od reki.

wojciech chabik

Re: Numer personalny i karta podatkowa

Postautor: wojciech chabik » sob kwie 14, 2007 10:24 am

Zawartosc postu zostala usunieta, poniewaz zawierala tylko cytat Edith...h5n1

Awatar użytkownika
Izunia
Cybermajster

Postautor: Izunia » sob kwie 28, 2007 8:01 pm

Gryzie mnie to niesamowicie... jest taka mozliwosc ze otrzymalo sie D-numer jezeli ma sie pozwolenie na 5 lat?? :roll:
I jak to odkrecic skoro od wydania pozwolenia minelo juz ponad pol roku?? :?
Obrazek

j_80
Kontaktowanie:

Postautor: j_80 » sob kwie 28, 2007 8:08 pm

Ja mialam pozwolenie na rok i tez dostalam D-nummer, jakas pomylka...odkrecalam to w likningskontoret, musialam zlozyc podanie o staly personalny. 3 tygodnie czekania :?

Juras

NAV w Trondheim (Aetat w Trondheim)

Postautor: Juras » wt cze 05, 2007 2:25 pm

W Trondheim sa cztery oddzialy NAV-u. W centrum (Bispegata) urzedniczce najwyrazniej nie chcialo sie pracowac bo zarzadala "oppholdstillatelse" (pozwolenia na pobyt i prace). W biurze w Heimdal zalatwilismy sprawe bez problemu - wystarczyl paszport. Nalezy jednak poczekac na przyznanie numeru "D" ( tymczasowego) okolo 6tygodni, po otrzymaniu ktorego NAV bedzie pomagal w znalezieniu pracy ( i uzyskuje sie statut poszukujacego pracy uprawniajacy do pobytu w Norge przez 6miesiecy - tak jak bylo to dokladnie opisane w poprzednich postach).

Jak widac nieprzychylnosc urzednikow nie zna granic.
Pozdrawiam.

Anka

Postautor: Anka » czw cze 14, 2007 4:39 pm

czy ktos mi to pomoże ogarnąc ? ja chyba jakos wolno myślę
na podstawie roku poprzedniego i pracy w poprzednim roku przyszła wystawiona nowa karta podatkowa na rok 2007 , gdzie jest moj fødselsnummer - ten numer mam również na karcie bankowej... W tej chwili jestem zatrudniona w nowym miejscu , na podstawie nowej umowy , UDI wydało pozwolenie na rok .... no i co dalej ? czy muszę wszystko to zmienić ? ubiegać się o nową karte i nadanie stałego numeru czy ten który mam może być ?
pozdrawiam Anka

j_80
Kontaktowanie:

Postautor: j_80 » czw cze 14, 2007 4:45 pm

Wiesz co, chyba mozna zyc z tym D-numerem, ale ja zmienilam...Jest on np. niezbedny do wyrobienia europejskiej karty zdrowia. Mimo ze zmienilam numer, to np. karty bankowej nie zmienialam, posluguje sie caly czas karta ze starym n-rem.

Jeszcze jedno, po zmianie numeru zaginelam w systemie urzedu podatkowego, nie dostalam karty podatkowej...musialam tam tez odkrecac.

Juras

Praca u norweskiego pracodawcy

Postautor: Juras » śr cze 27, 2007 9:51 pm

http://www.skatteetaten.no/pl/Internati ... ODATKOWYM/

Link zaktualizowany. takijeden

Fajny link z wieloma informacjami po polsku.

j_80
Kontaktowanie:

Postautor: j_80 » śr cze 27, 2007 9:53 pm

Super, ze to wkleiles :D
Ja wlasnie przytargalam te broszurke ze skarbowego i chcialam ja w weekend przeklepac na forum, a tu niespodzianka, nie musze :D (i co za glupota ze mnie, ze nie sprawdzilam w necie, narobilabym sie bez sensu :roll: )

Edith

Postautor: Edith » śr cze 27, 2007 9:57 pm

Asiu, ja tez ta broszurke przynioslam z urzedu i tez sie zajelam juz przerabianiem jej zeby wstawic na forum :lol: a tu taka niezpodzianka :D
A to ,ze w necie moze byc po polsku to nawet nie przypuszczalabym. :wink: :lol:

Juras

Postautor: Juras » śr cze 27, 2007 10:07 pm

Trafilem na ta broszure calkiem przypadkiem - liczylem ze moze znajde tlumaczenie czesci lub calosci "skatteoppgjør" ( z tylu jest druku jest cala masa tekstu).
Nie wiedzialem gdzie ten link zamiescic. Wy dziewczyny jestescie lepiej zorientowane wiec moze zechcecie skopiowac go do odpowiedniego postu?
Pozdrawiam

rubin1

Postautor: rubin1 » wt lip 03, 2007 8:29 pm

Mam prośbę!!
Mój mąż pracowal w 2006 roku 2 miesiące w Norwegii. Wystąpił o zezwolenie na pracę. Firma ogłosiła upadłość, w listopadzie wrócił do Polski. Zezwolenie otrzymał niedawno przez kolegę który tam został. Problem w tym że firma potrąciła mu 50% podatek. Czy teraz może jeszcze wystąpić o kartę podatkową za 2006 r i czy wogóle jest możliwość jakiegoś zwrotu pdatku. Te 2 miesiące pracy w Norwegii to był jedyny zarobek męża w 2006 r. Ja pracuję w Polsce.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”