Zwolnienie lekarskie z Polski

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

piastax

Zwolnienie lekarskie z Polski

Postautor: piastax » śr gru 02, 2015 4:58 pm

Witam
Podczas tygodniowego urlopu w Pl skręciłem sobie kolano i konieczna była operacja tego kolana. Dostałem zwolnienie lekarskie ze szpitala na 6 tygodni. Pierwsze dwa tyg. płaci pracodawca i to już jest załatwione. Ale co muszę zrobić jeśli chodzi o Nav ?Muszę wrócić do Norwegi? czy mogę się rehabilitować w Pl? Czy ktoś już miał podobną sytuację lub wie jak to wszystko wygląda i mógłby się podzielić informacjami na ten temat?

ANKA3

Re: Zwolnienie lekarskie z Polski

Postautor: ANKA3 » czw gru 03, 2015 1:42 am

Witam, procedura jest bardzo prosta. Należy przesłać do pracodawcy zwolnienie lekarskie zaraz po jego otrzymaniu. Powyżej 16 dnia choroby zwolnienie należy już bezpośrednio przesłać do NAV Internasjonalt wraz z wypełnionym "Oświadczeniem własnym do zagranicznych zwolnień lekarskich". Można od razu załączyć zaświadczenie lekarskie o terminie operacji i długości potrzebnej rehabilitacji. Oczywiście sama operacja i rehabilitacja musi być konieczna z myślą o zdrowiu pacjenta. Zwolnienia lekarskie i inną dokumentację medyczną należy na bieżąco przesyłac do NAVu. Należy również stale utrzymywać dialog z pracodawcą. Pozdrawiam.

piastax

Postautor: piastax » czw gru 03, 2015 11:37 pm

Dziękuję za szybką odpowiedź

piastax

Postautor: piastax » czw gru 03, 2015 11:41 pm

Ale muszę to wysłać przez ZUS? I czy mam to wysłać do Nav internasjonalt czy do lokalnego Nav do którego należę w moim wypadku to jest Nav Stovner Oslo

ANKA3

Postautor: ANKA3 » pt gru 04, 2015 12:34 am

Już tłumaczę :) Norweskie zwolnienie lekarskie składa się z 4 części - A,B,C i D. Cześć A wysyłana jest do NAV, B - zachowuje pacjent, cześć C wysyłana jest do pracodawcy a D do płatnika świadczenia (pracodawca lub NAV w zależności od długości okresu zwolnienia). Według norweskiego prawa, aby zwolnienie chorobowe było ważne musi zawierać diagnozę, okres zwolnienia, podpis i pieczątkę lekarza. Diagnoza wpisywana jest tylko i wyłącznie na części A ze względu na tajemnicę lekarską. Z racji tego, iż na polskich zwolnieniach z reguły nie podaje się kodu choroby (ze względu na to, że byłby on automatycznie skopiowany na pozostałych blankietach) musiały zwolnienia przechodzić przez ZUS, który załączał informacje o diagnozie i okresach zwolnienia chorobowego, ze swojego systemu. Jeżeli lekarz wpisze diagnozę na L4 i wszystkie pozostałe informacje wymagane przez norweskie prawodawstwo to wtedy ZUS nie jest wymagany. Diagnoza potrzebna jest tylko na blankiecie przesyłanym do NAV.
Pozdrawiam!

piastax

Postautor: piastax » pt gru 04, 2015 10:21 am

Rozumiem ale wciąż nie wiem do którego navu mam to wysłać, dodam tylko tylko że mam zarejestrowany stały pobyt w Norwegii i przynależę do nav Stovner

ANKA3

Postautor: ANKA3 » pt gru 04, 2015 2:55 pm

NAV Internasjonalt w Oslo - adres jest na stonie NAV.
Moja firma przesłała mi druki - e mailem oświadczenie do wypelnienia i 1 stronę z podanym Stałym numerem i info żebym przesłała oryginał na adres NAV scannig w Oslo. Tak zrobiłam. w dniu otrzymania zalogowałam się na stronie NaV i skan L4 oswiadczenie a póżniej diagnozę przesłałam e mailem - zdjęcie. Póżniej oryginał pocztą. NaV oddzwonił po 14 dniach żebym skontaktowała się z praodawcą żeby wysłał do NAV info o zarobkach.

ANKA3

Postautor: ANKA3 » pn sty 11, 2016 8:26 pm

tak dla informacji ........ zwolnienie z Polski mam od 16 listopada żadnej wypłaty zasiłku i decyzji od NAV nie otrzymałam ,
po moim zapytaniu o sykepenger e mailowo na stronie NAV uzyskałam info od NAV z Oslo ...że lokalny NAV nie zakończył postępowania w sprawie i czekają na odpowiedź od nich co i jak .... i dzisiaj wreszcie dzwoniono z Nav miejscowego mojego że muszę porozmawiac z moim fastlege na temat zwolnienia bo oni nie rozumieją polskiego i nie możliwe jest wypłlacenie zasiłku na informację że jestem chora i w polsce i mam kolejna kontrolę ,,,,,mam przesłać tłumaczenie na angielski lub norweski.

ANKA3

Postautor: ANKA3 » śr lut 24, 2016 8:28 pm

c.d. dzisiaj dzwoniłam do NAV żeby dowiedzieć się kiedy zamierzają wypłacić zasiłek i uzyskałam informację że w dn. 17 lutego tj czwartek mój wniosek w sensie dokumenty zostały odrzucone ponoć wysłano listem info dot. uzasadnienia. Jestem w Polsce dalej choruję i przesłam zwolnienia właścicielka mieszkania odpowiedziała mi że nia przyszedł żaden list na adres w Norwegii ....w Polsce też nie.... no i jestem bez kasy i na czynsz i na życie ....

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw lut 25, 2016 3:18 am

Przykra sytuacja :(

Nie mam doswiadczenia z taka sytuacja, ale zgaduje, ze z Polski i przez telefon nie zdzialasz za wiele.
Mam wrazenie, ze obecnie jesli jest jakas furtka w przepisach, to chetnie z niej skorzystaja, i wlasciwie bez fury pieniedzy na prawnikow, co im zrobisz i jak ich zmusisz do wyplacenia...? :zam:

Czy zapisalas sobie moze nazwisko osoby w NAV, z ktora rozmawialas, aby mozna sie powolac i podac od kogo uzyskalas informacje?

Mozesz im tez wyslac mail, w ktorym informujesz ze nie otrzymalas decyzji w sprawie nr. xxxx i prosisz o przefaksowanie dokumentow pod numer xxxx (jesli masz dostep do fax).
Jak juz bedziesz miala pisemna decyzje w reku, to mozesz sprobowac, ale wszystko pisemnie, odwolywac sie od decyzji i zarzucic ich dokumentacja typu skserowane wyniki badan, skierowania na badania i testy, zdjecia z rentgena, przetlumaczone oswiadczenie lekarskie, recepty, paragony z apteki, kopie z kartoteki pacjenta jesli wydadza Ci u lekarza, i cokolwiek masz w temacie swojej choroby, im wiecej tym lepiej.
Odwolanie w bardzo grzecznym i przekonujacym tonie, wyslane poleconym z zalaczona fura dokumentow.

Jednak jakiekolwiek odwolywanie troche potrwa, a w miedzyczasie musisz z czegos zyc i leczyc sie...

Czy masz wypracowane i jeszcze niewyplacone jakies feriepenger za poprzedni rok?
Jesli tak, to mozna napisac do szefa i bardzo grzecznie i emocjonalnie poprosic o wyplacenie tych pieniedzy juz teraz.
Normalnie sa wyplacane przed urlopem, ale pracodawca moze wyplacic nawet juz w styczniu, jesli chce i ma z czego.

Wersja desperacka, kiedy juz chodzi jedynie o przetrwanie do zaleczenia lub znalezienia jakiejs pracy w Polsce, to zwolnic sie z pracy (pisemnie) i w wypowiedzeniu wyraznie i klarownie żądać wyplaty należnych feriepenger w najblizszym terminie kiedy zwykle jest wyplata w firmie w ktorej jestes zatrudniona.
Ryzykujesz, ze jesli masz x miesiecy okres wypowiedzenia, to pracodawca moze przetrzymac Cie z wyplaceniem az do konca okresu wypowiedzenia. Tu mozesz zalaczyc bardziej nieoficjalne pismo, w ktorym wytlumaczysz, dlaczego potrzebujesz tych feriepenger zaraz teraz.
Obrazek

ANKA3

Postautor: ANKA3 » czw lut 25, 2016 3:55 pm

Anniken dziękuję..... nie wiem jaka jest podstawa odrzucenia wniosku jutro zadzwonię raz jeszcze może z inna osoba udzieli informacji wczorajsza kobieta telefonicznie powiedziala ze szczególy decyzji zawarto w liście wysłanym na adres w Norwegii....nic nie przyszło (info od właścicielki mieszkania) ona sama czyli pracownica NAV nie widziała ponoc szczegółów tylko info o odrzuceniu wniosku nie mam nazwiska ani daty wysłanego listu. dzisiaj napisałam logując się na stronie NAV zapytanie o powody braku wypłaty sykepenger od 15 listopada i info o braku listu.

stanley

Postautor: stanley » czw lut 25, 2016 9:35 pm

W 2014 byłem dość długo na zwolnieniu lekarskim będąc w Polsce i zawsze razem ze zwolnieniem na którym był kod choroby podpisany przez lekarza wysyłałem specjalne oświadczenie dla NAV-u(dane na jaki nr. konta,czy zakład płaci przez 1-sze 16 dni itd.).Oczywiście każde było tłumaczone na jęz.angielski,ale wcześniej nie wiedziałem o tym oświadczeniu i na 1-sze pieniądze czekałem 4 miesiące,póżniej było już ok :) .Pzdr!
Stanley

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”