Problem z wypłatą chorobowego - pierwsze 16 dni -sprawa w toku

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

wojciech.wilczo

Postautor: wojciech.wilczo » pn lis 28, 2016 4:04 pm

Witam serdecznie.
Borykam się z problemem dotyczącym wypłaty chorobowego przez pracodawcę przez pierwsze 16 dni zwolnienia lekarskiego. Co prawda fakt jeszcze nie nastąpił, aczkolwiek wolę dmuchać na zimne niż potem się użerać z norweskimi urzędami itd.

A więc tak :

Zwolnienie jest wystawione na okres 28.11 do 16.12 a następnie planowana jest wizyta kontrolna u lekarza i prawdopodobnie będzie przedłużone ze względu na dłuższy okres leczenia i rehabilitacji stawu barkowego.

Dziś po wyjściu od lekarza, wraz z całą dokumentacją tj sykemelding, udałem się do pracodawcy celem przedłożenia dokumentów.
Pracodawcy przekazałem część C oraz część D po uprzednim wypełnieniu jej wraz z szefową.
Czy to że pracodawca otrzymał ode mnie cześć D jest prawidłowe ? czy powinienem sam wysłać to do NAV ? Nie miałem pojęcia o tym że ''powinno się'' wysłać samodzielnie jeżeli zwolnienie przekracza 16 dni. O tym dowiedziałem się dopiero po fakcie od znajomego :(

Mi jedynie została część B zwolnienia lekarskiego. Dodam iż nie było to ''kolorowe'' zwolnienie tylko zwykłe kartki A4 wydrukowane przez lekarza.

Szefowa na konieć oświadczyła iż nie wypłaci mi za pierwsze 16 dni pieniędzy i że nie mam co się łudzić iz 12 grudnia otrzymam wypłatę jak to zwykle bywało tylko dopiero ''może'' NAV wypłaci w styczniu.

Boję się że pracodawca chce mnie oszukać. Pracuje w tej firmie 9 miesięcy i wielokrotnie występowały problemy z naliczaniem nadgodzin itp. Jest to umowa na pełny etat, na czas nie określony.

Szefowa także poinformowała mnie iż skontaktowała się z NAV'em i będziemy musieli przygotowac tzw oppfølgingplan.
Problem w tym że z uszkodzonym barkiem nie jestem w stanie zrobić czegokolwiek w tej pracy. Jestem zatrudniony jako mechanik a pracodawca upiera się że w tym momencie jak nie mogę pracować w warsztacie mam się zajmować klientami, być sprzedawcą, sprzątać itd. Jest to dla mnie conajmniej dziwne. W każdym razię osobiścię chcę wyleczyć bark a dopiero wtedy wrócić do pracy.

Trochę naskrobałem aczkolwiek liczę na jakieś podpowiedzi, jak to wszystko rozegrać.

Serdecznie pozdrawiam
Wojciech

szczypior

Problem z wypłatą chorobowego - pierwsze 16 dni -

Postautor: szczypior » pn lis 28, 2016 7:12 pm

Moim zdaniem - skanuj dokumenty, zanim komukolwiek je dasz. Może warto byłoby znowu wybrać się do tego samego lekarza po duplikaty tego, co już dostałeś, żeby na nowo zobaczyć co i jak, co gdzie powinno iść. Mógłby ci wytłumaczyć co gdzie ma zostać wysłane, zaznaczyć samoprzylepkami.

Jeśli dojdzie do tego, że chorobowe będziesz miał nie na 100%, ale na mniejszy procent, np. 60% chorobowego, a 40% pracy, to pracodawca jest zobowiązany znaleźć ci taką pracę, która nie będzie kolidować z twoim uszkodzeniem barku. W tym momencie obsługa klientów czy sprzątanie nie jest wcale niczym dziwnym. Skoro ma ci płacić, to chce dostać jakąś wykonaną pracę w zamian.

Odnośnie konkretów - poczekaj na rozwój wydarzeń, to wtedy zobaczysz, co jest do naprawienia. Nie naprawiaj, zanim się nie popsuło na dobre - ponoć przysłowie mechaników to jest.

JacekB

Postautor: JacekB » pn lis 28, 2016 9:07 pm

A zapytałeś swoją szefową dlaczego nie wypłaci tych pieniedzy jesli to jest jej zas....y obowiązek bo tak stanowi prawo ?
I dlaczego zmuszają cię do jakiejs innej pracy kiedy masz zwolnienie lekarskie ?
Nieprawdą jest jak pisze szczypior że skoro szef ma ci płacić za zwolnienie to musisz za to pracować .
Nie po to lekarz daje zwolnienie żeby pracować tylko żeby nie pracować !
A za wypłacone feriepenger też trzeba pracować ?
Pogadaj z adwokatem Garsteckim z Oslo jesli dojdzie już do sądu bo jak napisałeś ta twoja firma dyma was regularnie.
Mój znajomy skorzystał z jego usług i w ostatecznym rozliczeniu kosztowało go to grosze w porównaniu z tym co ten adwokat mu załatwił w bardzo krótkim czasie.

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » pn lis 28, 2016 9:11 pm

Pracodawca moze odmowic zaplaty za zwolnienie ale musi wyslac taka wiadomosc do Navu i to nav ci wyplaci te pieniadze a pozniej sciagnie z pracodawcy.Nie ma co sie martwic na zapas tylko poczekaj co sie bedzie dzialo.Pracodawca moze sobie mowic wiele rzeczy ale co zrobi to niewiadomo ;-( Dopoki masz zwolnienie na 100% to nie mozesz wykonywac zadnej pracy pozniej owszem mozesz dostac lzejsza prace jezeli lekarz wyrazi zgode na to.

wojciech.wilczo

Postautor: wojciech.wilczo » pn lis 28, 2016 10:30 pm

lekarz wypisał mi 100 % zwolnienia, a pracodawca twierdzi że on juz od razu bedzie pisał oppfolging plan co ja moge robić jedną ręką itd i że bedzie słał to do NAV'u a nastepnie do lekarza po to żeby lekarz wiedział żeby mi nie wypisywać 100 % :shock:

Jestem w szoku po prostu, bo z ponadrywanymi wiezadłami i stanem zapalnym ledwo ruszam ręką, wyspać się nie mogę przez to ale nie o tym mowa teraz.

Szefowa uzasadniła że ona nie zamierza ponosić kosztów jako że jestem na zwolnieniu :shock:

Lekarz powiedział żeby wszystko dostarczyć do pracodawcy a ''oni'' będą wiedzieli co z tym dalej robić, tak więc zrobiłem.

Na szczęście ratuje mnie to że mam xero odcinka C wraz z pieczątką firmową, datą i podpisem pracodawcy że ''wpłyneło'' dzisiaj to do nich. Osobiście poprosiłem to aby mieć dowód że dokumenty dostarczyłem, by potem nie próbowali nic kombinować.

Obecnie zastanawiam się jak to będzie z oppfolging planem. W tym momencie jeżeli będą chcieli ''wcisnąć'' mi na siłę jakieś zajęcie tylko po to żebym nie siedział na L4 a przychodził z niesprawną ręką, moją jedyną formą obrony jest to że będę mówić iż na chwilę obecną nie ma dla mnie zajęcia w firmie gdy mam chorą rękę i w tym stanie nie dam rady jakkolwiek pracować dopóki się nie podleczę. Z koleji żeby cwaniaki nie obróciły sprawy w ten sposób że odmawiam pomocy jako że oni, wspaniali norwegowie chcą pomóc i przywrócić mnie na rynek pracy a ja staje okoniem... :cry:

eh ręce opadają.
będę na bieząco informował jak sprawa będzie się rozwijać.

JacekB

Postautor: JacekB » pn lis 28, 2016 10:49 pm

Masz 100% zwolnienia i nie masz żadnego obowiązku chodzić do żadnej roboty i nie musisz w ogóle się usprawiedliwiać ani szukać jakiejkolwiek formy obrony, mogą cię w firmie pocałować wiadomo w co.
Jak ci nie zapłacą to idź z tym natychmiast do NAV.
Mam dobrego kolegę który miał bardzo podobną sytuację i NAV bardzo szybko naprostował jego szefa.

wojciech.wilczo

Postautor: wojciech.wilczo » pn lis 28, 2016 11:16 pm

czyli w obecnej sytuacji jeżeli będzie chciał robić ''na szybko'' oppfolging plan moją jedyną formą obrony jest : niestety w obecnym stanie zdrowia nie jestem w stanie wykonywać żadnej pracy dopóki się nie wyleczę ? tak będzie najbezpieczniej ?

Szef mi na odchodne powiedział wprost : ''...myslę że nie jestes w stanie kolejny sezon tu pracować, powinieneś spróbować znaleźć nową pracę - Dlaczego ? - ponieważ nie mogę dłużej polegać na Tobie bo jesteś chory. ''
mam to nagrane, nie wiem czy gdziekolwiek moge to pozniej wykorzystac ale niestety, taki pracodawca że wole dmuchać na zimne.

szczypior

Postautor: szczypior » wt lis 29, 2016 6:27 am

Na razie się nie stresuj. Tak jak napisała Bożenka - jest wyjście z sytuacji. Odetchnij i poczekaj na to, co się stanie. Może niepotrzebnie się martwisz.

wojciech.wilczo

Postautor: wojciech.wilczo » wt lis 29, 2016 1:00 pm

dzięki za wsparcie.
Będę relacjonował na bieżąco gdy zajdą jakieś zmiany ;)

wojciech.wilczo

Postautor: wojciech.wilczo » śr lis 30, 2016 7:36 pm

Pytanie :
Moje zwolnienie jest wystawione na 19 dni.
Pracodawca ma obowiązek zapłacić za 16 dni a resztę tj 3 dni wypłaca NAV ? czy dobrze rozumuję ?
pozdrawiam

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » śr lis 30, 2016 8:03 pm

Pracodawca nie musi ci zaplacic za zwolnienie moze to zwolnienie odeslac do navu z informacja ze nie zaplacil ci za to i wtedy nav ci wyplaca a pozniej sciaga sobie od twojego pracodawcy.Nie panikuj bo jeszcze nie ma takiej potrzeby,poczekaj co bedzie sie dalej dzialo jak nie dostaniesz pieniedzy to wtedy do pracodawcy i on ci powie co zrobil z twoim zwolnieniem.Napewno pieniadze zostana ci wyplacone.

wojciech.wilczo

Postautor: wojciech.wilczo » śr lis 30, 2016 8:08 pm

OK :) czekam cierpliwie na rozwój wydarzeń. Sporo czytam na stronach NAV itp zeby powiększyć swoją wiedzę i w razie czego być przygotowanym na wszystko.
dzięki za pomoc

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”