NORWESKI - INTERAKTYWNE KOREPETYCJE U ANNIKEN. Zobacz więcej TUTAJ

Problem z wypłatą chorobowego - pierwsze 16 dni -sprawa w toku

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Konrado

Postautor: Konrado » czw gru 01, 2016 3:00 am

Miałem złamaną rękę w pracy. Dostałem zwolnienie na 100% na tydzień ze szpitala gdyż ręka w gipsie. Pracuję fizycznie więc poszedłem do lekarza rodzinnego po zwolnienie. Dostałem chyba na miesiąc po czym 50% i tak pracowałem. Nie dźwigałem cięższych rzeczy tylko robiłem to co mogłem bez ręki. Jeśli masz możliwość zajmowania się klientami czy robić coś bez używania ręki/barku to dlaczego tego nie robić? Aktualnie mam rozwalone 3 kręgi w plecach i chodzę do lekarza i ciągle pracuję. Zabronił mi dźwigać rzeczy powyżej 10kg ale inne, lżejsze czynności mogę wykonywać. Może spróbuj się przestawić na pracę a nie na zwolnienie? Jeśli będzie Cię bardzo bolało to lekarz powinien wypisać Ci sykemelding a pracodawca zapłacić. Jeśli masz sykemelding to pieniądze jest bardzo prosto otrzymać. Powodzenia.

wojciech.wilczo

Postautor: wojciech.wilczo » czw gru 01, 2016 9:49 am

mam problem i z barkiem i z kregoslupem, zadnej sciemy tylko wszystko potwierdzone badaniami itd wiec najpierw chce sie wyleczyc a nie na sile chodzic do pracy.
prawda taka ze nastapilo to w wyniku braku jakiegokolwiek bhp w pracy ale to jiz nie wazne, nie poruszajmy tego.
obecnie codziennie mam rehabilitacje i na razie niech tak zostanie, poza tym nie wiaze z ta pseudo firma wiekszej przyszlosci przez to jak traktuja pracownikow i szukam w miedzyczasie innej roboty.
pracuja tu sami norwegowie a w ciagu pol roku zwolnily sie 3 osoby...o czyms to swiadczy chyba ;) jestem jedynym obcokrajowcem tutaj i dopoki nie zadawalem za duzo pytan bylo ok a w momencie kiedy zaczalem dochodzic swoich praw np zeby zaczeli placic za nadgodziny , "szef" oznajmil ze za duzo pytam i za duzo gadam. Tyle ze nie lubie gdy ktos, tymbardziej norweg próbuje mnie delikatnie mówiąc kantować.
Po norwesku slabo gadam, w przeciwienstwie do angielskiego co w warsztacie jest wystarczajace, natomiast do pracy z klientami jakby nie patrzec potrzebny jest plynny norweski.Na kurs mnie nie stac a pracodawca wyslac nie chce pomimo ze dostalby refund z NAVu.

póki co czekam na dalszy rozwoj wydarzeñ.

JacekB

Postautor: JacekB » czw gru 01, 2016 4:09 pm

Konrado nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu więc nie pisz bzdur ze jesli ktos ma 100 % syka to ma chodzic do roboty.
Lekarz zdecydował że pacjent nie może pracować i tyle a pracodawca lub NAV ma obowiazek za to zapłacić i koniec kropka.
Pacjent sobie sam tego zwolnienia nie wypisał.

szczypior

Postautor: szczypior » czw gru 01, 2016 5:53 pm

JacekB, istnieje coś takiego jako połowiczne chorobowe, albo inaczej rozłożone procentowo. Wtedy, mając np. 40% chorobowego, chodzi się na pozostałe 60% normalnie do pracy, przy czym pracodawca ma obowiązek znaleźć taką pracę, która nie pogorszy stanu zdrowia. To właśnie miał na myśli Konrado.

JacekB

Postautor: JacekB » czw gru 01, 2016 7:21 pm

Szczypior , ja to wiem ale autor wątku ma 100 % chorobowe więc po co te kombinacje ??

Konrado

Postautor: Konrado » pt gru 02, 2016 1:31 pm

JacekB pisze:Source of the post Konrado nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu więc nie pisz bzdur ze jesli ktos ma 100 % syka to ma chodzic do roboty.
Lekarz zdecydował że pacjent nie może pracować i tyle a pracodawca lub NAV ma obowiazek za to zapłacić i koniec kropka.
Pacjent sobie sam tego zwolnienia nie wypisał.

W którym miejscu ja napisałem, że jak ma 100% chorobowego to ma chodzić do pracy? Jeśli pracodawca jest mu w stanie zapewnić lżejsze stanowisko pracy a lekarz na to zezwala to w czym widzisz problem?

JacekB

Postautor: JacekB » pt gru 02, 2016 3:31 pm

W tym miejscu chociażby:
Konrado pisze:Source of the post Może spróbuj się przestawić na pracę a nie na zwolnienie?

Konrado

Postautor: Konrado » sob gru 03, 2016 12:51 am

JacekB pisze:Source of the post W tym miejscu chociażby:
Konrado pisze:Source of the post Może spróbuj się przestawić na pracę a nie na zwolnienie?

To nie znaczy, ze ma na 100% zwolnieniu chodzic do pracy.. Nie przekręcaj słów. Jeśli jest możliwość pracy na 50% albo wykonywania innych obowiązków to jest to normalne, że tak się robi i nie ma w tym nic dziwnego.

AskaaaM

Postautor: AskaaaM » pn gru 05, 2016 3:43 pm

Na twoim miejscu kontynuowałabym nagrywanie rozmów z tym pracodawcą, może Ci się to w przyszłości przydać.

Konrado

Postautor: Konrado » pn gru 05, 2016 7:57 pm

AskaaaM pisze:Source of the post Na twoim miejscu kontynuowałabym nagrywanie rozmów z tym pracodawcą, może Ci się to w przyszłości przydać.

Jeśli go nie poinformuje o fakcie nagrywania to mu się nie przydadzą.

wojciech.wilczo

Postautor: wojciech.wilczo » wt gru 06, 2016 11:17 am

w takim razie człowiek jest bezbronny ? czasem takie nagranie to jedyny dowód na np mobbing czy inne chore zachowania jakie mają miejsce w pracy.

Konrado

Postautor: Konrado » wt gru 06, 2016 9:19 pm

wojciech.wilczo pisze:Source of the post w takim razie człowiek jest bezbronny ? czasem takie nagranie to jedyny dowód na np mobbing czy inne chore zachowania jakie mają miejsce w pracy.

Kiedy byłem z takim pytaniem w Arbeidstylsynet odnośnie mobbingu w pracy przez pracodawce to uzyskałem odpowiedź, że należy poinformować o nagrywaniu inaczej to nie jest ważne.. Ale wiadomo co człowiek to inna opinia.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”