NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Jakie są konsekwencje porzucenia pracy?

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
JolkaB
Kontaktowanie:

Postautor: JolkaB » pt mar 10, 2017 8:04 pm

Witam mam pytanie. Jakie są konsekwencje prawne gdy porzuci sie pracę bez dotrzymania warunkow umowy w ktorej jest zawarte że okres wypowiedzenia trwa 14 dni?
co jeśli porzucę pracę z dnia na dzień? ktoś cos wie może ?
dodam, że jest to kres probny

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » pt mar 10, 2017 11:58 pm

Lepiej jest isc do szefa i powiedziec ze sie jednak nie czujesz w tej pracy niz ja porzucac.Nie wiem jak to jest prawnie ale po co palic za soba mosty?!

Awatar użytkownika
JolkaB
Kontaktowanie:

Postautor: JolkaB » sob mar 11, 2017 2:39 pm

rozmowa z szefem była i staneło na tym, że musze odbebnic dwutygodniowe wypowiedzenie. w pracy się jak najbardziej "czuję" i w tym samym dniu w ktorym z niej rezygnowałam miałam dostać stały kontrakt bo szefostwo mega ze mnie zadowolone.... przykro im było ze chce odejść. a odchodze bo dostałam ofertę pracy z drugiej strony norwegii i to tam chcę sie przenieść, Rogaland to za duży motłoch jak dla mnie (i moich psów), wiec spalony most mnie ni ziębi ni parzy. Niemniej jednak odpracuję jednak to wypowiedzenie, bo po prostu ich lubię. Tak czy siak pytałam o konsekwencje a nie o jakieś tam wywody i "złote rady" dziekuje za uwagę.....

JacekB

Postautor: JacekB » sob mar 11, 2017 5:26 pm

JolkaB pisze:Source of the post rozmowa z szefem była i staneło na tym, że musze odbebnic dwutygodniowe wypowiedzenie.

A tutaj nie ma mozliwosci rozwiązania umowy za porozumieniem stron ?

Awatar użytkownika
Mardok
Pochwał: 1

Postautor: Mardok » sob mar 11, 2017 5:46 pm

Żadnych prawnych konsekwencji nie poniosłabyś, jeśli zmieniasz pracę. Jedynie co, to może być informacja na świadectwie pracy ale jeśli już masz zaklepaną pracę, to pewnie nie jest to dla Ciebie przeszkodą.
Powodzenia w nowym miejscu :ok:

van der Chrzaszcz

Postautor: van der Chrzaszcz » ndz mar 12, 2017 9:50 am

No nie do konca Mardok, bo pracownik jest zobowiazany wypelnic swoje zobowiazania wobec pracodawcy do konca. Nie jestem pewien jakie sa realne kosekwencje w tym przypadku, zalezy od firmy. Podejrzewam, ze wiekszosc pracodawcow poprzestanie na adnotacji w atescie, ale jest tez ryzyko dlubania przy ostatniej wyplacie i feriepenger. W teorii pewno mozna takiego pracownika podac do sadu.
Znam jedna sytuacje (oljebransje) gdzie zwolniony pracownik musial przyuczyc niezwolnionego pupila szefa do swojej funkcji. Tez chcial uciec przed koncem okresu wypowiedzenia do nowej pracy ale ekspertyza prawnicza rozwiala watpliwosci.

Awatar użytkownika
JolkaB
Kontaktowanie:

Postautor: JolkaB » ndz mar 12, 2017 7:15 pm

Porzucenie pracy może się wiązać ze sporymi kosztami, po pierwsze szef może na mój koszt kogoś wynająć na czas, który ja jeszcze powinnam przepracować. Po drugie szkolenie nowego pracownika też na mój koszt, po trzecie może zgłosić to na policję jako niedotrzymanie umowy, no i zabranie feriepenge + nie wypłacenie wypłaty z ostatniego miesiąca za przepracowane godziny.... do tego mogą dojść koszta np ogłoszenia, które musi zamieścić szef by znaleźć nowego pracownika....

van der Chrzaszcz

Postautor: van der Chrzaszcz » ndz mar 12, 2017 10:17 pm

... firma moze tez obciazyc ewentualnymi stratami np. jaki straci kontrakt w ktorym pracownik byl kluczowa postacia. W praktyce to wszystko raczej malo realne i nikomu nie jest na reke prac brudow w sadach. Realne jest wstrzymanie wyplaty i feriepenger i odpowiednia notka w atescie. Nie wydaje mi sie, ze jest to czeste, najczesciej pracownicy uciekaja na sykkemelding i tyle w temacie.
Rowniez zalaczam powodzenia w nowej pracy :)

Konrado

Postautor: Konrado » czw mar 16, 2017 7:33 pm

Feriepenge nie może raczej zatrzymac bo i jak? Są to pieniądze już wypracowane za poprzedni rok.

van der Chrzaszcz

Postautor: van der Chrzaszcz » pn mar 20, 2017 1:31 am

Nie mowimy o zatrzymaniu feriepenger tylko o potraceniu sobie z tychze ewentualnych strat, jakie poniosla firma na skutek nie wywiazania sie pracownika z postanowien kontraktu - czyli bezprawnego zakonczenia pracy. Jest na to paragraf i jest to jak najbardziej legalne, musialbym pogrzebac w lovdata.

Konrado

Postautor: Konrado » pn mar 20, 2017 2:05 am

Nie, nie jest. Nikt nie moze Ci potrącić z wypłaty pieniędzy bez Twojej zgody...

van der Chrzaszcz

Postautor: van der Chrzaszcz » pn mar 20, 2017 9:25 pm

Alez jest :) jak wspominalem, jest na to odpowiedni paragraf :)

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”