Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

kd501

Re: Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii

Postautor: kd501 » pt lut 12, 2016 7:31 pm

Mardok pisze:Dagpenger to pieniądze, które pobierasz na permiteringu.

dagpenger = zasiłek, który można pobierać zarówno na permitteringu (czyli dla osób czasowo zwolnionych, które wiedzą, że pracodawca przyjmie ich z powrotem do pracy), jak i będąc zwolnionym całkowicie.

Tak jak napisałem - wiem, że można pobierać zasiłek w PL będąc wyłącznie na permitteringu.

Pytanie więc w tym momencie należy zadać - czy Twoja znajoma jest zwolniona całkowicie, czy też czasowo (wie, że wróci do starego miejsca pracy) ?

Oto co znalazłem na str. NAV:
Pracownicy dojeżdżający z innych krajów

Pracownicy z dojeżdżający innych krajów, którzy zostali okresowo zwolnieni, nie muszą mieszkać lub przebywać w Norwegii, aby otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych. Proszę przeczytać więcej informacji o okresowo zwolnionych pracownikach dojeżdżających, którzy przebywają w innym kraju EOG (kraju zamieszkania).

Czy orientujesz się, czy pod podanym nr. telefonu dogadam się po polsku, czy tylko po norwesku ?

Awatar użytkownika
Mardok
Pochwał: 1

Postautor: Mardok » sob lut 13, 2016 12:23 am

Znajoma jest permiterowana i wróci do pracy za jakiś czas. Pod podanym numerem można rozmawiać po norwesku i angielsku , po polsku raczej nie (chociaż pewności nie mam ). Może ktoś mógłby zadzwonić za Ciebie i dowiedzieć się?

kd501

Postautor: kd501 » sob lut 13, 2016 1:15 am

Mardok pisze:Znajoma jest permiterowana i wróci do pracy za jakiś czas.

i to wszystko wyjaśnia i potwierdza to co wiedziałem - będąc na "normalnym" bezrobotnym nie można pobierać legalnie zasiłku będąc w PL. Jedynymi wyjątkami są permittering oraz transfer.

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » sob lut 13, 2016 9:25 pm

Obecnie kończy nam się praca, ale wiemy że będzie ona za max 4 miesiące (pracodawca w ramach dużych cięć w firmie wysyła prawie wszystkich na dagpenger, a nie na permittering).
Ok, źle przeczytałam bo piszesz trochę nie jasno. Jak już napisałam wcześniej na permiteringu też dostaje się dagpenger. Napisałeś, że wracacie do pracy i szybko czytając wyczytałam, że jesteście wysłani na permitering. Nie wiem w takim razie czy przysługują Ci takie same prawa. Znasz angielski a może ktoś mógłby w Twoim imieniu zadzwonić i zapytać się? Jeśli to wyżej Ciebie nie dotyczy a chcesz przenieść zasiłek do Polski, to musisz najpierw pobierać go tutaj przez trzy miesiące.

andrzejas1000

Postautor: andrzejas1000 » czw lut 25, 2016 11:55 am

kd501 pisze:
Mardok pisze:Znajoma jest permiterowana i wróci do pracy za jakiś czas.

i to wszystko wyjaśnia i potwierdza to co wiedziałem - będąc na "normalnym" bezrobotnym nie można pobierać legalnie zasiłku będąc w PL. Jedynymi wyjątkami są permittering oraz transfer.

Pobieranie zasiłku w Polsce
Permittering daje możliwość pobierania norweskiego zasiłku dla bezrobotnych w Polsce, o ile osoba starająca się o świadczenie spełnia jeden z dwóch warunków:
1. jest tzw. pracownikiem przygranicznym i podróżuje minimum raz w tygodniu między Norwegią a Polską lub
2. jest pracownikiem rotacyjnym i pracuje w stałej rotacji (np. 6 tygodni pracy / 2 tygodnie wolnego, 2 tygodnie pracy / 3 tygodnie wolnego itp.)
Uwaga: Jeśli wymóg ten nie jest spełniony, nawet będąc na permitteringu należy przebywać w Norwegii aby otrzymywać zasiłek. Wyjazdy w takim przypadku możliwe są jedynie w weekendy, które są niepłatne oraz w terminach uzgodnionych z NAV.

kd501

Postautor: kd501 » czw lut 25, 2016 12:00 pm

andrzejas1000 pisze: Wyjazdy w takim przypadku możliwe są jedynie w weekendy, które są niepłatne oraz w terminach uzgodnionych z NAV.

no dokładnie, i taka sama sytuacja jest na zasiłku dla bezrobotnych

andrzejas1000

Postautor: andrzejas1000 » czw lut 25, 2016 12:02 pm

Czy orientujesz się, czy pod podanym nr. telefonu dogadam się po polsku, czy tylko po norwesku ?[/quote]

Telefon informacyjny NAV jest automatycznym telefonem informacyjno – obsługowym dla usług NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej ). Tam możesz uzyskać informacje o swoich prawach związanych z Twoją sytuacją życiową, możesz także dowiedzieć się czegoś na temat stawek, wkładzie własnym i datach wypłacania różnych należności. Telefon informacyjny NAV jest dostępny również po angielsku i po polsku.

Ponadto za pomocą tej usługi możesz zamówić dla siebie, współmałżonka i swoich dzieci Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (Europeisk helsetrygdkort).

Numer Telefonu informacyjnego to: 810 33 810

Wyborów z menu głównego dokonuje się za pomocą klawiszy telefonu. Zawsze możesz przerwać aktualną usługę i powrócić do menu głównego przez wciśnięcie 9 lub wcisnąć *, by wrócić do ostatniego wyboru menu. Wciśnij 1, by wybrać język norweski, 2 angielski lub 3 polski.

Menu telefonu informacyjnego ma taką samą strukturę, jaką ma strona nav.no. Menu są zorganizowane w maksymalnie 4 poziomy. Dwa pierwsze poziomy są złożone z następujących menu głównych i tematów:

1. Praca i życie zawodowe
Pracobiorca
Pracodawca
Praca i zdrowie
Zawody i wykształcenie
Praca i życie w Norwegii

2. Rodzina i opieka społeczna
Ciąża, poród i adopcja
Zasiłek rodzinny i zasiłek na dziecko do lat 3
Samotna matka/ojciec
Chore dziecko/rodzina
Zapomoga pogrzebowa

3. Usługi związane ze służbą zdrowia
Zasiłek zasadniczy i zasiłek na opłacanie pomocy dla osoby niepełnosprawnej
Prawa pacjenta
Środki pomocnicze i samochód
Rozporządzenie o lekarzu pierwszego kontaktu
Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (Europeisk helsetrygdkort)

4. Emerytury i renty
Emerytura
Emerytura członkowska
Zasiłek dodatkowy
Renta wdowia
Renta sieroca

5. Aktualne informacje od NAV
Informacje o wypłatach należności i stawkach
Zaliczki na świadczenia
Wynagrodzenie za okres urlopu i dodatek urlopowy
Podatki i karty podatkowe
Usługi socjalne

Jeśli chcesz wysłać zapytanie do danej usługi, możesz wysłać mail na adres post@nav.no. Wpisz w temacie „NAV Servicetelefon.”

Awatar użytkownika
major

Postautor: major » czw maja 12, 2016 9:21 am

witam.

skladając w navie dokumenty o dagpenger musze złozyć fast kontrakt, sluttattest, i chyba 3 ostatnie odcinki wypłat. ale dodatkowo chciałbym doliczyć do łącznego zarobku za 2015 zarobek z agencji pracy (people4you) -kontrakt typu vikar, i tu jest podobnie, skladam umowe, 3 ostatnie odcinki wypłat, ale nie posiadam "sluttattest" , a nie chce rozwiązywać umowy bo pozostaje do dyspozycji agencji. moje pytanie jest następujące:

o jaki dokument poprosić w mojej agencji(że aktualnie nie mają dla mnie żadnych zleceń), czy taki dokument jest standardowym drukiem i posiada jakąś konkretną nazwe?

z góry dzięki;)

Konrado

Postautor: Konrado » pt maja 13, 2016 11:05 am

major pisze:witam.

skladając w navie dokumenty o dagpenger musze złozyć fast kontrakt, sluttattest, i chyba 3 ostatnie odcinki wypłat. ale dodatkowo chciałbym doliczyć do łącznego zarobku za 2015 zarobek z agencji pracy (people4you) -kontrakt typu vikar, i tu jest podobnie, skladam umowe, 3 ostatnie odcinki wypłat, ale nie posiadam "sluttattest" , a nie chce rozwiązywać umowy bo pozostaje do dyspozycji agencji. moje pytanie jest następujące:

o jaki dokument poprosić w mojej agencji(że aktualnie nie mają dla mnie żadnych zleceń), czy taki dokument jest standardowym drukiem i posiada jakąś konkretną nazwe?

z góry dzięki;)

Znajoma ma taką sytuację tylko, że z adecco. Nie ma pracy ale jest do dyspozycji agencji i przez to nie może dostać dagpenger.

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » pt maja 13, 2016 11:36 pm

Poproś o potwierdzenie z agencji, że jesteś zatrudniony ale w tej chwili nie mają dla Ciebie zleceń. W NAV powinno wystarczyć.

Awatar użytkownika
major

Postautor: major » sob maja 21, 2016 4:56 pm

byłem w navie i sie dowiedziałem. jest specjalna forma którą wypełnia agencja.
1. składam wniosek online, a przy pracodawcy z agencji zaznaczam że to redukcja godzin
2. na stronce navu wyskakuje mi link do konkretnej formy(na podstawie podanych przeze mnie wczesniej informacji) którą wypełnia mój pracodawca.
3. pracodawca uzupelnia, odsyła mi i wysyłam do navu to zaświadczenie

Konrado więc jeśli znajoma spełnia wymogi dagpenger to jak najbardziej i jej się należy

Pozdrówki

ploti78

Postautor: ploti78 » ndz maja 22, 2016 2:34 pm

Witam wszystkich
Mam wielka prośbę o pomoc, może przedstawie swoja sytuacje.
Został mi przyznany zasiłek Dagpenger na 104 tygodnie, pobierałem go przez 50 tygodni i znalazłem prace.
Dostałem kontrakt na 3 miesiące, w tym czasie mój status w Nav zmienił się z Dagpenger na poszukujący pracy.
Dodam ze przed dagpenger pracowałem na umowie na stale na 100%w pełnym wymiarze, a teraz mam kontrakt Midlertidig/Vikat 80%.

I tu moje pytania:

1. Czy w przypadku nie przedłożenia kontraktu który trwał 3 miesiące muszę przechodzić ta sama procedure co na początku żeby powrócić na Dagpenger, czy wystarczy na karcie meldunkowej zaznaczyć ze nie pracowałem.
2. Czy potrzebuje coś od pracodawcy jakieś zaświadczenie ze i dlaczego nie został zawarty kolejny kontrakt.
3. Co jeśli pracodawca będzie chciał przedłużyć ze mną kontrakt a ja tego nie zrobię, czy Nav się o tym dowie.
4. ile teraz czasu czeka się na dagpenger jeśli zwolnię się sam 8 tygodni czy 12 tygodni.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”