Działalność gospodarcza w Norwegii

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

bozenka76
Pochwał: 1

Re: Działalność gospodarcza w Norwegii

Postautor: bozenka76 » ndz cze 07, 2015 9:27 pm

Wszystko sie zgadza bo zarejstrowalas sie w foretakregister a to nie jest obowiazkowe no chyba ze sie zatrudnia 5 pracownikow lub prowadzi sie handel :-)

MoniPer

Postautor: MoniPer » ndz lip 05, 2015 3:20 pm

Dzień dobry. Niedawno przyjechałam do Norwegii. Założyłam działalność, tzn. dostałam już dokumenty z Brønnøysund wraz z drugim dokumentem: nadanie D-nummer ( wcześniej, jako nowa tutaj, nie miałam żadnego numeru ). Trochę pogubiłam się i nie wiem, czy dobrze myślę o tym, jaki jest kolejny krok. Czy teraz mam iść z tymi dokumentami na policję, a później do Skatte w celu wypełnienia dokumentu o kartę podatkową? Muszę też zmienić adres, ponieważ w trakcie zakładania działalności mieszkałam u rodziny, ale już wynajęłam mieszkanie samodzielne. Adres pewnie najlepiej zmienić, jak już pozałatwiam wszystko związane z działalnością?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam.

MiloszG

Postautor: MiloszG » ndz lip 26, 2015 3:48 pm

Witam,
Widze ze co jakis czas pojawiaja sie pytania o polska ksiegowa.
Jesli ktos szuka, to polecam Magde Nowak, prowadzi male biuro no i co najwazniejsze ma dobre ceny.
Kontakt znajdziecie na perfektokonomi.no, tel. 451 30 730.
Pozdrawiam

enter2510

Postautor: enter2510 » pt wrz 25, 2015 7:36 pm

Witam. Czy jest tu ktoś kto prowadzi firmę związaną z gastronomią...np restauracje, bar itp? Jak założyć firmę juz wiem bo jest dużo informacji na ten temat ale nie wiele wiem na temat otworzenie firmy gastronomicznej...chodzi mi o pozwolenia z MATTILSYNET. Jak uzyskuje się pozwolenie na otworzenie działalności z jedzeniem. Chodzi mi o przyczepę fast food w norwegi. Dziękuje za pomoc. Zapraszam do dyskusji.

enter2510

Re: Działalność gospodarcza

Postautor: enter2510 » pt wrz 25, 2015 7:54 pm

aniadudek2012 pisze:a czy istnieja jakies dofinansowania na rozpoczecie dzialalnosci i gdzie sie mozna o nie ubiegac? i jakie sa wymogi na otwarcie gastronomii? gdzie sie moge tego dowiedziec? z gory dziekuje.

Udało Ci się znaleść odpowiedz co do wymogów do gastronomi w Norwegi?

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » sob wrz 26, 2015 9:47 am

Wszystkie miejsca serwujace jedzenie musza byc zarejestrowane w mattilsynet, nie ma znaczenia czy to restauracja czy budka.
Zasady sa takie same dla wszystkich. Jest tego sporo wiec milej lektury :) W prawym gornym rogu mozna zmienic jezyk na angielski.
http://www.mattilsynet.no/mat_og_vann/b ... tekjokken/

izap4

Postautor: izap4 » ndz paź 18, 2015 10:27 pm

witam serdecznie !!!
przeczytałam wszystkie posty,ale chyba nie za bardzo "jarzę" sprawa dotyczy...założenia 1os.firmy sprzątającej,mieszkam w Norwegii 2 lata ,jestem tu legalnie (na tzw.łączenie rodzin),pracuję niestety na "czarno"-sprzątam domki :),chciałabym to zmienić.Z informacji zawartych tutaj wiem ,że faktury wystawiam po przekroczeniu 50 000kr,ale jak to się ma do sum płaconych przez klientów-jeśli ktoś zawsze płacił powiedzmy 150kr ,a nagle będzie musiał zapłacić przeszło 200kr to chyba mogę stracić klienta -czy dobrze myślę ??? Czy jest np. tak,że on to sobie również gdzieś to odliczy ??? przepraszam jeśli moje pytanie nie jest za mądre :) pozdrawiam !!!!

bozenka76

Postautor: bozenka76 » ndz paź 18, 2015 11:48 pm

Proponuje jeszcze raz wszystko dokladnie przeczytac bo niestety ale nie masz racji piszac o wystawianiu faktur po przekroczeniu :-( Musisz porozmawiac najpierw z klientami o tym ze chcesz byc legalnie i pracowac legalnie a co sie z tym wiaze bedzie duza podwyzka bo niestety ale az o 65 % dotychczasowej ceny :-)

adam81

Postautor: adam81 » wt paź 27, 2015 4:41 pm

Witam serdecznie, jestem tu po raz pierwszy, poczytałem trochę ale nie znalazłem odpowiedzi na dręczące mnie pytania.
Pokrótce...

11.04.15 przyjechałem do Norwegii
06.07.15 otrzymałem D-numer i zarejestrowałem jednoosobową działalność gospodarczą (AG Kunst Studio)
01.09.15 otrzymałem potwierdzenie pobytu z UDI, numer personalny i założyłem konto bankowe
13.10.15 otrzymałem info z HELFO o przyznaniu lekarza

PYTANIA:

1. PODATEK DOCHODOWY

Pierwsza karta podatkowa którą otrzymałem była dla osoby prywatnej. Wczoraj złożyłem kolejną deklarację i na dniach otrzymam kolejną na działalność gospodarczą.
Zadeklarowana kwota to 40 000 nok do końca roku. Po dokładnych wyliczeniach wychodzi, że uzyskam ok 65 000 przychodu. Rozumiem, że tą różnicę zapłacę przy rozliczeniu rocznym? Mam też możliwość przełożyć płatność i wystawienie faktur na nowy rok.

2. FAKTURA
Czy Studio Artystyczne które prowadzę może wystawić fakturę np za transport lub przewóz mebli? Jakie są konsekwencje?

3. VAT
od działalności o profilu artystycznym:
"Virksomhet /art/ bransje: Kunstneriske aktiviteter. Fotografi, maleri, skulptur, grafikk og kunstkonservator.
Institusjonell sektokode: 8200 personlig næringsdrivende"

Pytanie, czy taka działalność artystyczna nie jest objęta podatkiem VAT w Norwegii? Mam znajomą która od lat prowadzi galerię pod Oslo, twierdzi że nie jest płatnikiem VAT bo jest zwolniona.

4. KWOTA WOLNA OD PODATKU
Kwota wolna od podatku jest ujęta przez urząd przy obliczaniu składki? Czy dopiero przy rozliczeniu rocznym?

Jest liczona od dnia przyjazdu, założenia działalności czy zarejestrowania w UDI?
wiem że cały rok to jest 12/12 = 47 000 nok
przyjechałem w kwietniu więc 8 pełnych miesięcy licząc od maja 8/12 = 31 333 nok
jeżeli od dnia założenia działalności to 5mcy liczac od sierpnia 5/12 = 19 583nok

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!
Adam

bozenka76

Postautor: bozenka76 » wt paź 27, 2015 11:47 pm

1)Placisz zaliczke na podatek dochodowy i nie ma zadnego problemu jezeli zarobisz wiecej po prostu bedziesz mial doplate w nastepnym roku.
2)Musisz wystawiac faktury na uslugi ktore wykonujesz.
3)Branza artystyczna jest zwolniona z vatu ale jezeli bedziesz wystawial faktury na transport to juz musisz byc platnikiem vatu po przekroczeniu 50tys nok.
4)Przy rozliczeniu rocznym

adam81

Postautor: adam81 » śr paź 28, 2015 1:19 pm

Dziękuję za szybką odpowiedź Bożenko.

Rozumiem, że
muszę wystawiać faktury na usługi które wykonuję
nadal jednak mam wątpliwości, czy bez konsekwencji, mając studio artystyczne mogę wystawić fakturę np. na pomoc przy przeprowadzce (transport i przenoszenie mebli/eksponatów). Czy jak zasugerował mi znajomy lepiej wystawić fakturę na tę kwotę ubierając to w otoczkę artystyczną np. "dekorowanie galerii / mieszkania itp."
PS. Jeżeli muszę zmienić na wystawionej już fakturze opis muszę to robić oficjalnie czy mogę to zrobić po cichu w przypadku gdy klientem była znajoma?

Kolejne pytanie które mi się nasunęło. Kupiłem w Polsce pakiet programów graficznych ADOBE za kilka tys zł. Czy mogę je sobie wliczyć w koszty przy rozliczeniu rocznym? PS. A jak ma się sprawa z biletami miesięcznymi jeżeli mam tylko paragon?

Dzięki za pomoc.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » śr paź 28, 2015 7:47 pm

To co ty piszesz na fakturze to nikogo nie interesuje,pomagasz komus w przeprowadzce to wystawiasz fakture na przeprowadzke,malujesz komus mieszkanie to wystawiasz za malowanie do takich prac nie potrzeba specjalnych uprawnien ;-)
Tak mozesz ten program sobie wliczyc w koszta.Paragon w Norwegi to to samo co faktura i jest tak sam ksiegowany jak faktura.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”