NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Dlaczego kotek od 12 tygodnia?

Opieka, przewóz, leczenie, poradniki i przepisy dotyczące zwierząt w Norwegii

Moderator: Moderatorzy

Konrado

Dlaczego kotek od 12 tygodnia?

Postautor: Konrado » czw mar 26, 2015 9:27 pm

Dlaczego ludzie oddają kotki dopiero od 12 tygodnia życia a nie wcześniej gdzie koty są już gotowe do samodzielnej egzystencji w okolicy 7-8 tygodnia? Czy jest jakiś przepis w Norwegii, że nie można wcześniej oddać zwierzaka?

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kotek od 12 tygodnia?

Postautor: Anniken » czw mar 26, 2015 11:36 pm

Poza wyzszoscia mleka matki nad butelkowym, rowniez socjalnie nie sa gotowe wczesniej niz po 12 tygodniu.

Jesli odebrane wczesniej od mamy i rodzenstwa, czesto maja czasowe lub trwale psychologiczne konsekwencje, podobne do osieroconych dzieci.

Miedzy innymi kocieta ze schroniska, znalezione gdzies same bez matki przed 12 tygodniem zycia. Moje kocie zostalo znalezione malenkie na parkingu - w tej chwili ma prawie rok, a w dalszym ciagu kilka razy dziennie siedzi mi na kolanach i intensywnie ssie ubranie, a potem zasypia - zabraklo mamy do possania jak smoczek we wczesnej fazie zycia. Nie wiem, czy juz mu tak zostanie na zawsze, czy przejdzie, w kazdym razie na teraz daje mu to komfort psychiczny i poczucie bezpieczenstwa.

Jesli mozna, warto poczekac, zeby kociatko dojrzalo emocjonalnie do oderwania od matki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw mar 26, 2015 11:51 pm

W Szwecji i Danii jest to regulowane prawnie. W Norwegii jeszcze nie wyszedl przepis prawnie regulujacy minimalny wiek kociat gotowych do przekazania opiekunom, jednak zaden szanujacy zwierzeta i powazny hodowca nie wyda kociat wczesniej.

Tu znajdziesz troche wiecej :)

http://dyrenett.no/no/s/artikkel.asp?ar ... h=d&id=198

http://passpapus.no/?p=420

http://www.breedlist.com/faq/young.html
Obrazek

Awatar użytkownika
Nemo

Postautor: Nemo » pt mar 27, 2015 11:34 am

Szczeniaki oddaje sie okolo 8 tygodnia. W sumie tez jest to za wczesnie. Ja mialam kilka psow i nie zapomne jaka to byla duza roznica miedzy szczeniakiem co wzielam jak mial on 8 tygodni i tym co mial 10.
Mimo, ze wszystkie moje psy byly zawsze wychowywane w sumie jednakowo, to szczeniak co mial 10 tygodni byl duzo lepiej "socjalizowany". Pojecie, jak zachowywac sie w stosunku do innych psow bylo u niego duzo lepsze, niz u tych co wzielam jak mialy 8 tyg. Niby tylko 2 tygodnie, a taka niesamowita roznica w zachowaniu.
The best way to get a puppy is to beg for a baby brother, and they'll settle for puppy every time.

Konrado

Postautor: Konrado » pt mar 27, 2015 7:13 pm

Dzięki za odpowiedzi. My naszą kotkę wzieliśmy jak miała około 8 tygodni. Wychowała się na zdrowego, ładnego kotka mimo, że chowana tylko w mieszkaniu. Przez pierwsze kilka miesięcy "ciumkała" coś tam na ramieniu pod włosami - to pewnie to co w przypadku ssania ubrania u Ciebie, Anniken. Kocie dzieciństwo tak szybko mija, że aż szkoda się nim nie nacieszyć :( Szukamy siostrzyczki dla naszej kotki i stąd takie pytanie o wiek.

Awatar użytkownika
jozefina1970

Postautor: jozefina1970 » pn mar 30, 2015 7:53 am

Konrado pisze:Wychowała się na zdrowego, ładnego kotka mimo, że chowana tylko w mieszkaniu

I to jest duży plus! Nic jej nikt nie zrobi, nie wpadnie pod samochód, nie padnie ofiarą psów itp.
Nie wyobrażam sobie mieć kota wychodzącego.
Mrusielda moja miała nieco mniej niż 12 tygodni (dlatego czasami jest niezłą maupą :love: ), jak ją wzięłam do domu ale to dlatego, że dzieciak półdzikiej kotki z szopy. Potem panie kotę capnęły i wysterylizowały. Gdyby tak każdy robił, ech, świat byłby piękniejszy :-(

Awatar użytkownika
H-Element

Postautor: H-Element » pn mar 30, 2015 4:31 pm

Biedne koty, jak w więzieniu...:-( ;-)

Obrazek
Zmiana programu "Kropka nad i" na "Kropka przed N". :mrgreen:

I'am laid-back !

Awatar użytkownika
jozefina1970

Postautor: jozefina1970 » wt mar 31, 2015 7:32 am

Wolę mieć kota w więzieniu niż martwego czy okaleczonego. Jemu też na pewno lepiej z tego powodu.
Wiem, że żartujesz ale ja jestem propagatorką nie wypuszczania kotów (oraz psów) samopas na ten denny świat pełen idiotów.
Może w N. jest inaczej (lub w jakimś innym, cywilizowanym kraju) Uwaga, drastyczne: (unikam epatowania takimi opisami ale czasami inaczej się nie da) chociaż pamiętam, jak Anniken (chyba) pisała o kocie w N. któremu jacyś skurwy... wydłubali oczy widelcem.

Awatar użytkownika
H-Element

Postautor: H-Element » wt mar 31, 2015 7:54 am

Owszem, podszedłem do tego na wesoło. Najważniejsze by nie dręczyć zwierzaków. Może to smutne, ale wszędzie znajdą się mendy, nawet w niby bardziej cywilizowanym i nie wyniszczonym narodzie przez system czerwony. Wiesz, że nie przepadam za kotami,jednak za maltretowanie, odplacałbym tym samym.
Zmiana programu "Kropka nad i" na "Kropka przed N". :mrgreen:

I'am laid-back !

Awatar użytkownika
jozefina1970

Postautor: jozefina1970 » wt mar 31, 2015 7:58 am

Ja nie przepadam za dziećmi ale nie wyobrażam sobie, że ktoś może je maltretować. System czarny czy czerwony nie ma tu nic do rzeczy. No, w czerwonym nie liczył się człowiek a w czarnym nie liczy się człowiek i zwierzę tylko dusza ;-) Ale dosyć - zapaskudziliśmy człowiekowi wątek, z mojej strony EOT.

Konrado

Postautor: Konrado » śr kwie 01, 2015 12:01 am

Spoko, dobrze poczytać na temat kotów ;) My bierzemy naszą kotkę na "spacerniak" przed domem i tam sobie chodzi swobodnie i je trawę i wącha kwiatki (od góry) ;) Czasami na dłuższe spacery "idzie" na smyczce. Niestety ale jest to taka kocia sierotka, która się wszystkiego boi i jest odważna tylko przez szybę a i to nie zawsze ;)

Awatar użytkownika
jozefina1970

Postautor: jozefina1970 » śr kwie 01, 2015 10:06 am

Konrado pisze:Niestety ale jest to taka kocia sierotka, która się wszystkiego boi i jest odważna tylko przez szybę a i to nie zawsze ;)

To może i lepiej ;-) Szarelda rodziców wychodzi na taras na smyczy. Woli bez ale ma zakaz

Wróć do „NASZE ZWIERZĘTA”