NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Zabrane prawko proszę o pomoc!

Pojazd w Norwegii, prawo jazdy, przepisy, pomoc w naprawie

Moderator: Moderatorzy

karolineczka

Re: Zabrane prawko proszę o pomoc!

Postautor: karolineczka » pn lip 28, 2014 1:11 pm

Jutro konczy mi sie czas na ktory zabrano mi prawo jazdy. Bylam w oddziale vegvesen i powiedziano mi ze przez to ze popelnilam wykroczenie w Norwegii musze moje prawo jazdy wymienic na norweskie. Bardzo prosze was o wskazanie mi przepisu mowiacego ze nie mam obowiazku wymiany prawa jazdy. Dodam jeszcze ze mili Panstwo z vegvesen zadaja ode mnie zaswiadczenia z Polski jakie posiadam prawo jazdy ( jakie kategorie). Normalnie smiech na sali.

Awatar użytkownika
_Makki_
Król Cytatów 2009
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: _Makki_ » sob sie 02, 2014 12:58 am

"6.6 Kjøreforbud og forvaring av utenlandske førerkort
6.6.1 Gjeldende rett
Også innehavere av utenlandsk førerkort kan nektes å føre motorvogn i Norge, jf. førerkortforskriften § 39 nr. 1, som gir reglene for innehavere av norsk førerkort tilsvarende anvendelse så langt de passer og ikke annet er fastsatt. Men fordi norske forvaltningsmyndigheter ikke kan nekte innehaveren å føre motorvogn i utlandet, kan førerkortet som hovedregel ikke beslaglegges eller inndras etter vegtrafikkloven §§ 33 og 34. I stedet kan politiet nedlegge kjøreforbud og førerkortet tas i forvaring. Det er gitt nærmere regler om den videre fremgangsmåten i førerkortforskriften § 39 nr. 2 og 3. Se for øvrig punkt 3.4 om klageadgang mv."

"Forskrift om førerkort:
§ 11-3.Utenlandske førerkort
I saker om kjøreforbud (tap av førerett i Norge) for innehaver av utenlandsk førerkort gjelder samme regler som ved tap eller tilbakekall av førerett og beslag av norsk førerkort, så langt det passer og ikke annet er fastsatt.
For personer som ikke er fast bosatt i Norge gjelder følgende:
1. Førerkort utstedt i EØS: Når det foreligger endelig vedtak om kjøreforbud, oversendes førerkortet til utstederlandet med melding om årsaken. Det samme gjelder internasjonalt førerkort. For førerkort utstedt i Danmark, Finland eller Sverige skal underretning sendes utstederlandet også når det treffes avgjørelser før endelig vedtak.
For personer som er fast bosatt i Norge oppbevares førerkortet hos politiet så lenge kjøreforbudet varer. § 11-1 gjelder tilsvarende. For gjenerverv av førerett i Norge utstedes norsk førerkort etter reglene for innbytte, dersom det er adgang til dette, jf. også vegtrafikkloven av 18. juni 1965 nr. 4 § 24, § 33 og § 34, forskrift 19. desember 2003 nr. 1660 om tap av retten til å føre motorvogn kapittel 8 og denne forskrift kapittel 10."
QUATTRO - PROTECTED MOVEMENT

Obrazek

BaRyBa

Postautor: BaRyBa » sob sie 02, 2014 5:26 pm

karolineczka pisze:Jutro konczy mi sie czas na ktory zabrano mi prawo jazdy. Bylam w oddziale vegvesen i powiedziano mi ze przez to ze popelnilam wykroczenie w Norwegii musze moje prawo jazdy wymienic na norweskie. Bardzo prosze was o wskazanie mi przepisu mowiacego ze nie mam obowiazku wymiany prawa jazdy. Dodam jeszcze ze mili Panstwo z vegvesen zadaja ode mnie zaswiadczenia z Polski jakie posiadam prawo jazdy ( jakie kategorie). Normalnie smiech na sali.

To nie jest żaden śmiech na sali, tylko logika urzędnika norweskiej drogówki.
Który zakłada iż w między czasie, mogłeś również i w Polsce stracić wszystkie uprawnienia do prowadzenia auta.

Awatar użytkownika
_Makki_
Król Cytatów 2009
Kontaktowanie:

Postautor: _Makki_ » sob sie 02, 2014 5:50 pm

Na podstawie pisma z Norwegii nie powinno byc chyba problemu z wyrobieniem nowego prawa jazdy w PL? Lub tymczasowego? Nie wiem jak to dziala w PL, ale przeciez nikt nie moze Ci zabronic prowadzenia pojazdow poza granicami Norwegii, nawet jezeli w Norwegii chcieliby zebys wyrobila tutejsze.
W przepisach jest roznica dla osob ze stalym pobytem w Norwegii lub bez.

Obrazek

karolineczka

Postautor: karolineczka » sob sie 02, 2014 6:59 pm

Wlasnie w tym rzecz , ze jezeli przebywam w Norwegii na stale , czyli jak to oni stwierdzili- jestem tutaj zameldowana, to musze po wykroczeniu zmienic prawo jazdy na norweskie. Dzwonilam do naszej ambasady z tym zapytaniem i tam tez dowiedzialam sie ze moga oni tego ode mnie wymagac. Dzwonilam rowniez na policje i rozmawiam z osoba ktora konkretnie zajmuje sie takimi przypadkami i tez mi to samo powiedziala. Wiec nie ma co szalec , zlozylam wniosek o wymiane prawka, dostalam tymczasowe ( kartka a4) i teraz musze czekac killka miesiecy na normalne :)

marian_milo

Postautor: marian_milo » ndz sie 03, 2014 8:36 am

I słusznie zrobiłaś. Jesteśmy gośćmi w ich domu, więc dobrze jest stosować się do ich zasad.

(Tego samego w końcu wymagamy od innych w wątku o muzułmanach ;) ).

Awatar użytkownika
mariolcia_1
Kontaktowanie:

Postautor: mariolcia_1 » ndz sie 03, 2014 10:44 am

ja nie była bym do końca pewna tej wymiany prawa jazdy na norweskie .... gdzieś tu był wątek na ten temat, że nie ma ją jednak prawa ok ciebie tego żądać .. hmmm jak będe miała troche czasu to poszukam ...

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » ndz sie 03, 2014 10:04 pm

Bo nie ma przepisu nakazujacego wymiane prawa jazdy na norweskie po popelnieniu wykroczenia.
Policja natomiast moze tego wymagac jako srodek prewencyjny przed kolejnymi wykroczeniami.
Mozna oczywiscie odmowic, wtedy sa dwie opcje:
1. Policja odpuszcza bo im sie nie chce lub maja wazniejsze sprawy na glowie
2. Sprawia trafia do tego samego sadu ktory wydal nakaz zatrzymania prawa jazdy. Szanse na wygranie sprawy sa marne bo sad przychyli sie do wnisku z policji.

Awatar użytkownika
_Makki_
Król Cytatów 2009
Kontaktowanie:

Postautor: _Makki_ » pn sie 04, 2014 1:54 pm

mariolcia_1 pisze:ja nie była bym do końca pewna tej wymiany prawa jazdy na norweskie .... gdzieś tu był wątek na ten temat, że nie ma ją jednak prawa ok ciebie tego żądać .. hmmm jak będe miała troche czasu to poszukam ...

Grzes203 pisze:Bo nie ma przepisu nakazujacego wymiane prawa jazdy na norweskie po popelnieniu wykroczenia.
Policja natomiast moze tego wymagac jako srodek prewencyjny przed kolejnymi wykroczeniami.
Mozna oczywiscie odmowic, wtedy sa dwie opcje:
1. Policja odpuszcza bo im sie nie chce lub maja wazniejsze sprawy na glowie
2. Sprawia trafia do tego samego sadu ktory wydal nakaz zatrzymania prawa jazdy. Szanse na wygranie sprawy sa marne bo sad przychyli sie do wnisku z policji.

W takim razie jak rozumiecie ponizsze?

"Forskrift om førerkort:
§ 11-3.Utenlandske førerkort
I saker om kjøreforbud (tap av førerett i Norge) for innehaver av utenlandsk førerkort gjelder samme regler som ved tap eller tilbakekall av førerett og beslag av norsk førerkort, så langt det passer og ikke annet er fastsatt.
2. For personer som er fast bosatt i Norge oppbevares førerkortet hos politiet så lenge kjøreforbudet varer. § 11-1 gjelder tilsvarende. For gjenerverv av førerett i Norge utstedes norsk førerkort etter reglene for innbytte, dersom det er adgang til dette, jf. også vegtrafikkloven av 18. juni 1965 nr. 4 § 24, § 33 og § 34, forskrift 19. desember 2003 nr. 1660 om tap av retten til å føre motorvogn kapittel 8 og denne forskrift kapittel 10."

Obrazek

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pn kwie 27, 2015 11:39 am

nskb

Postautor: nskb » czw mar 24, 2016 12:05 pm

Witam,
nie zakładam nowego tematu ponieważ mój dotyczy także zatrzymanego prawa jazdy. Jestem w Norwegii tymczasowo od 7 marca do 10 kwietnia. W poniedziałek przekroczyłam prędkość i policjant zatrzymał moje polskie prawo jazdy. Pytał się do kiedy jestem , gdzie mieszkam w Norwegii itd, wziął mój nr telefonu, dał swój (ale nie odbiera). Nie dostałam za to żadnego potwierdzenia zatrzymania itp. Zdarzenie miało miejsce niedaleko Statoil przy E18 w okolicach Drammen.
Moi drodzy mam do Was pytanie jak wyglądają dalej procedury w takim przypadku. Przekroczyłam prędkość wiem, że muszę ponieść karę i nie będę się wymigiwać, ale przed wyjazdem chciałabym odzyskać prawo jazdy.Polscy prawnicy w Norwegii nie znają się w takich sprawach, w polskim wydziale komunikacji usłyszałam, że mam 3 wyjścia : czekać na oddanie pj w Norwegii, czekać aż odeślą je do Polski lub złożyć wniosek w Norwegii o zwrot pj z powodu wyjazdu. Trzecie wyjście najbardziej mnie interesuje.Czytałam ,że dokumenty lubią tutaj leżeć w szufladach to gdzie powinnam udać się z wnioskiem o zwrot, do policji w Drammen czy jakiś inny urząd? Niestety telefoniczna próba kontaktu z posterunkiem w Drammen nie zakończyła się pomyślnie, trudno było nam się dogadać po angielsku a na maila jeszcze nie dostałam odpowiedzi.

A co do samej kary to podobno mam czekać na list urzędowy. Przekroczyłam dość znacznie prędkość bo o 36 km i wiem, że za to są surowe kary.Kto je orzeka sąd czy sama policja? W świetle norweskiego prawa to jeszcze wykroczenie drogowe czy już przestępstwo?

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » czw mar 24, 2016 1:02 pm

Jezeli sie zgodziles na zabranie prawa jazdy to faktycznie papiery moga lezec dluzej na biurku niz sama kara moze trwac.
Wysokosc kary zalezy od tego, jakie bylo ograniczenie predkosci tam gdzie pomiar zostal wykonany.
Jesli bylo 70 lub 80km/h to przekroczenie o 36km/h jest na granicy kary jaka jest utrata prawka wiec nie powinienes oddawac policjantowi.

W swieta nic nie zalatwisz, dzwonienie nie ma sensu. Na maila w sprawie prawa jazdy tez pewnie przed wtorkiem odpowiedzi nie dostaniesz.

Wróć do „MOTORYZACJA”