PRZEGLĄD TECHNICZNY POJAZDU W NORWEGII

Pojazd w Norwegii, prawo jazdy, przepisy, pomoc w naprawie

Moderator: Moderatorzy

h5n1

PRZEGLĄD TECHNICZNY POJAZDU W NORWEGII

Postautor: h5n1 » ndz mar 11, 2007 7:40 pm

To co w Polsce nazywamy Przegladem technicznym w Norwegii Okreslane jest skrotem PKK ( Periodisk Kontroll av Kjoretoy) albo tez EU Kontroll. Takie badanie jest obowiazkowe o o tym obowiazku przypomina nam poczta Statens Vegvesen na kilka miesiecy wczesniej. Koszt przegladu to 500 NOK. Dokonuje sie go co 2 lata. Link do wiadomosci po Norwesku:
http://www.vegvesen.no/Kjoretoy/Eie+og+vedlikeholde/Periodisk+kjoretoykontroll

A ha... dodam jeszcze ,ze takiego przegladu mozna dokonac nie tylko w wyzej wspomnianym urzedzie ale w kazdym warsztacie do tego uprawnionym , o czym mozemy sie dowiedziec z tabliczki zamocowanej na bramie lub drzwiach warsztatu. Z reguly jest to miejsce , ktore doskonale rzuca sie w oczy:)
Jezeli w trakcie przegladu zostana znalezione usterki, to po naprawieniu ich musimy sie stawic do ponownej kontroli tzw. etterkontroll. W trakcie ponownej kontroli sprawdzane sa tylko i wylacznie zausterkowane za pierwszym razem elementy, wiec jezeli cos drobnego sie nam dodatkowo niestety zepsuje, to nie stanie to na drodze do uzyskania pozytywnego wyniku. Wynik wysylany jest droga internetowa do tzw. centrali, a wiec w chwili kiedy samochod otrzyma akceptacje wszystkie urzedy maja ta nformacje od razu. Etterkontroll moze byc wykonana w kazdym warsztacie uprawnionym do kontroli. NIe mamy obowiazku do korzystania z jednej stacji diagnostycznej.
nie jestem juz moderatorem

stanley

Postautor: stanley » ndz mar 11, 2007 7:48 pm

Slyszalem ze inny rodzaj przegladu technicznego auta robi sie na poruszanie wewnatrz Norwegii a inny na wyjazd do Europy.Nie wydaje mi sie ze to jest prawda ale wolalbym sie upewnic.Pzdr!
Stanley

h5n1

Postautor: h5n1 » ndz mar 11, 2007 7:50 pm

:kartka: nieprawda...co za pomysly.
aaaa.... zapomnialem, faktycznie.... osobne sa przeglady na zolwie, jak sie nimi nie wyjezdza z Norge to mozna robic przeglad co 4 lata u weterynarza :zolw:
nie jestem juz moderatorem

Awatar użytkownika
alice271

Re: PRZEGLAD TECHNICZNY POJAZDU

Postautor: alice271 » ndz mar 30, 2008 2:59 pm

A możecie mi powiedzieć, czy na samochód na polskich blachach można zrobić taki przegląd w Norwegii i on będzie uznawany też w Polsce( bo właśnie się z mężem zorientowaliśmy, że mamy ważny przegląd do 10 kwietnia, a on raczej nie wróci do tego czasu do Polski)?
Obrazek
Obrazek

gabriel

Postautor: gabriel » wt kwie 01, 2008 3:50 pm

To przez WŁASNĄ nieuwagę macie ogromne problemy w razie norweskiej kontroli, są strasznie drobiazgowi co do ważności dokumentów .Może nie być gaśnicy apteczki et.cetera i jest dobrze jednak brak przeglądu kwalifikuje auto na szrot.Sam w aucie mam tylko znak ostrzegawczy i nic poza tym,4 kontrole polity i ok. jednak papiery blacha.
Co do opcji polskie auto NORGE przegląd jestem niekumaty.
Właśnie parę godzin temu moje auto z NORGE blachami przeszło EU- 565-NOK/NAF/ 45minut i papiery aktualne na następne 2 lata.

Awatar użytkownika
alice271

Postautor: alice271 » wt kwie 01, 2008 4:27 pm

Gabriel- a czy ja chociaż jednym słowem wspomniałam, że obwiniam kogoś innego o to, że nie mamy przeglądu? Nie wydaje mi się, sama doskonale wiem, że tylko do siebie możemy mieć pretensje o nieuwagę i nie potrzebuję dodatkowego uświadomienia w tej kwestii :x zadałam po prostu pytanie i jeśli ktoś wie, to prosiłabym o odpowiedź, a nie o wyliczanie mi moich uchybień, dziękuję bardzo
Obrazek
Obrazek

gabriel

Postautor: gabriel » wt kwie 01, 2008 5:14 pm

Jeżeli tak uważasz .................to................ :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

wnuczka.rzeźnika

Postautor: wnuczka.rzeźnika » wt kwie 01, 2008 5:19 pm

gabriel pisze:(...)
Ja w tamtym roku wysłałem dokument pocztą do znajomego i po 3 tyg./czas przesyłek/ było po kłopocie.Jednak w tym przypadku przeglądy robiłem od paru lat w tym samym miejscu.
(...)
.

Gabriel czy ja dobrze rozumiem to co napisałeś ? Zrobiłeś przegląd auta w Polsce będąc w Norwegii ( razem z autem) ? :shock:

gabriel

Postautor: gabriel » wt kwie 01, 2008 6:20 pm

D O K Ł A D N I E

wnuczka.rzeźnika

Postautor: wnuczka.rzeźnika » wt kwie 01, 2008 6:25 pm

Masz bardzo "odwaznego" diagnostę , który podpisuje się pod przeglądem samochodu , którego nie widzi na oczy :shock:
Mógłby stracić przez to uprawnienia , zapłacić grzywnę i mieć poważne nieprzyjemnosci .

gabriel

Postautor: gabriel » wt kwie 01, 2008 7:02 pm

gabriel pisze:.....Jednak w tym przypadku przeglądy robiłem od paru lat w tym samym miejscu.....

Dla domówienia- tego samego samochodaaaa.....

TAK masz racę,jednak tylko-z prawnego punktu widzenia którego TUTAJ ani nigdzie indziej nie neguję/dotyczy przeglądów technicznych różnej maści/.
Życie codzienne jednak miejscami odbiega nieznacznie od tych sztywnych praw,o ile strony znają osobiście przedmiot teoretycznych oględzin.

wnuczka.rzeźnika

Postautor: wnuczka.rzeźnika » wt kwie 01, 2008 7:11 pm

Na pewno wiesz jak wygląda przegląd techniczny auta i w jakim celu jest on przeprowadzany .
Ten fakt , ze diagnosta widział Twój samochód rok temu nie ma znaczenia .
Ciekawe czy norwescy diagności też robią takie "przeglądy techniczne" :wink:

Wróć do „MOTORYZACJA”