Samochód w Norwegii - Poradnik kupującego

Pojazd w Norwegii, prawo jazdy, przepisy, pomoc w naprawie

Moderator: Moderatorzy

seb2k6

Samochód w Norwegii - Poradnik kupującego

Postautor: seb2k6 » wt maja 13, 2008 9:01 pm

Witam :)

W związku z tym, że w najbliższych miesiącach chciałbym kupić używany samochód w Norwegii chciałbym prosić Was, bardziej doświadczonych zmotoryzowanych forumowiczów o napisanie kilku rad, które ułatwią mi załatwienie wszystkich niezbędnych formalności i opłat :)

Potrzebuję wiedzieć m.in.

1. Czy kupując auto w komisie można nim od razu wyjechać czy trzeba najpierw coś opłacić/załatwić dodatkowo ? Przykładowo jade 400km do komisu bo widziałem interesujące ogłoszenie... czy jak kupie to mogę od razu wrócić moim samochodem ? Jak wygląda ta sama sprawa jeśli kupuje od osoby prywatnej ?

2. Gdzie znaleźć wzór umowy kupna/sprzedaży i jak go poprawnie wypełnić, na co zwracać uwagę ?

3. Jakie mam obowiązki zaraz po kupnie auta ? Co po kolei trzeba załatwiać (opaty, rejestracje, ubezpieczenia) i gdzie ?

4. Wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z formalnościami (Årsavgift, Omregistr itp)

5. Wszelkie inne porady, sugestie, linki mile widziane :)

Z góry wielkie wielkie dzięki :)
Pozdrawiam.

seb2k6

Re: Poradnik kupującego

Postautor: seb2k6 » sob maja 17, 2008 2:15 pm

Ej no co jest :) ?

Nikt z Was nie kupował używanego auta w Norwegii i nie może udzielić kilku rad laikowi ? :)

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » sob maja 17, 2008 3:59 pm

Dzien dobry :)
Zapraszam do przesledzenia dzialu motoryzacja, tam jest duzo informacji na podany przez Ciebie temat.

seb2k6

Postautor: seb2k6 » sob maja 17, 2008 9:13 pm

Dobry wieczór :)

A ja zapraszam do podlinkowania mi wątków, gdzie jest mowa o tym o co pytam w pkt 1 i 2 bo albo ja mam coś z oczami albo ich po prostu nie ma :wink:

1piwko

Postautor: 1piwko » ndz maja 18, 2008 12:08 am

ad1. nie mam pojecia
ad2 np. tu http://www.naf.no/NAF-eksperten/Temaer/Kjop-og-salg/Kontrakt/ na co zwracac uwage to zalezy co i gdzie kupujesz
ad3 koniecznie oc i rejestracja auta w statens vegenveset ale jak kupujesz u forhandlera to on wszystko pozalatwia
ad4 Årsavgift - coroczny podatek, taki haracz od posiadaczy aut za uzytkowanie drog, im nowsze auto tym wiecej placisz, Omregistr - jednorazowy podatek przy zakupie auta
ad5 jezeli chodzi o sugestie, to wybieraj forhandlerow co daja gwarancje i zawsze sprawdzaj kto byl poprzednim wlascicielem auta, arabskie nazwiska wlasciwie zupelnie eliminuja zakup auta

fajnie by bylo, zeby ktos jeszcze podrzucil cos do tego watku, zwlaszcza przy punkcie 5 :) , wszystkim by sie przydalo takie vademecum a i mozna by to podkleic u gory dzialu motoryzacja to sie uniknie dublowania tematow w przyszlosci

Awatar użytkownika
Cichociemny
Kontaktowanie:

Postautor: Cichociemny » ndz maja 18, 2008 7:09 am

1: Jak wpadniesz tam z ranca i kolo w komisie zdazy skoczyc do Vegvesnet, postac w kolejce i przerejestrowac to tak.
2: http://www.naf.no/NAF-eksperten/Temaer/Kjop-og-salg/Kontrakt/
3: Diler zalatwi wszystko, kupujac prywatnie musisz najpierw przerejestrowac a potem ubezpieczyc. Z ubezpieczeniem jest luz, dzisiaj dajesz znac za 2 tygodnie przychodzi giro na zaplate ktorego masz drugie 2 tygodnie :-)
Ubezpieczenie tam gdzie taniej oczywiscie, oplaty jak przerejestrowanie to w Vegvesen
4: Omregistrering to oplata za przerejestrowanie auta- cena zalezy od wagi i rocznika oraz rodzaju jak np: osobowy, dostawczy itd ... Cennik masz tutaj :

http://www.finn.no/finn/car/regtax

Årsavgift to roczna oplata za uzywanie drog - tutaj piwko sie pomylil, nie ma znaczenia wiek auta -2660 na kazde osobowe, dostawcze, kempingowe o wadze ponizej 3500 kilo oraz 3090 za auta z silnikiem dizla bez fabrycznie montowanego pochlaniacza czasteczek. Zrudlo:

http://www.finn.no/finn/article/aarsavgift_bil

5: Najlepiej kupuj auto na zachodzie norwegi (vestlandet) tutaj som zimy lagodne i sypiom duzo mniej soli na droge.
Jesli kupujesz mercedesa w norwegi to nie kupuj sprowadzanego przez osobe prywatnom. Mercedes pochodzacy z norweskiego salonu ma 30 lat gwarancji na rdze.
Nie musisz wybierac forhandlerow -dilerow gwarancje moze dac ci osoba prywatna tez ( If bruktbilgarantid ) no i lepiej jest sie targowac :-)
Zawsze zadaj ksiazki serwisowej ze wszystkimi serwisami.
Zawsze zadaj potwierdzenia w kontakcie o niewypadkowosc auta, jesli sprzedawca sklamie albo to zataji zapuk auta bedzie anulowany i odzyskasz kase.
Nie kupuj auta od mlodziezy tylko osob starszych. Sam kupilem za male pieniadze od dziadzi Mercedesa CLK 200 98 rocznik co byl 37.000 przejechany :-) Auto dalej pachnie fabrykom.

I zanim kupisz to skocz do firmy ubezpieczeniowej i sprawdz koszta ubezpieczenia danego auta i modelu.
Mam 30% bonusa w GjennsidigeNor i place 8000 rocznie za pelen wypas. Jesli kupil bym BMW 520 to musial bym placic 14.000 ...

seb2k6

Postautor: seb2k6 » ndz maja 18, 2008 10:12 am

Wielkie dzięki, właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło - teraz wiem o wiele więcej :)

No i pomysł z podwieszeniem wątku uważam za bardzo dobry :)

Mam jeszcze pytanie co do kupowania od osoby prywatnej... Jadę do gościa, spisuje umowę, płacę i.... co dalej ?
Mogę zabrać samochód i wrócić nim do domu a później go przejerestrować ? Jeśli tak to ile mam na to czasu i jakie dokumenty powinienem dostać od właściciela podczas zakupu ? Czy rejestracje auta da się załatwić przez internet ?

Co do firm ubezpieczeniowych - które polecacie ? :)

A i jeszcze jedno... czy da sie jakoś sprawdzić czy sprzedający był pierwszym właścicielem czy byli poprzedni (i ilu) oraz czy można sprawdzić czy auto nie było kradzione ?

grzegorz75

Postautor: grzegorz75 » ndz maja 18, 2008 11:19 am

co do tego którym jest właścicielem pojazdu często w ogłoszeniu jest napisane.
Grzegorz.

seb2k6

Postautor: seb2k6 » ndz maja 18, 2008 11:26 am

Napisać to sobie można wszystko - ja bym chciał mieć możliwość weryfikacji :)

grzegorz75

Postautor: grzegorz75 » ndz maja 18, 2008 11:50 am

tego sie chyba nie dowiesz dokładnie.

Antall eiere 2
właściciel samochodu 2
Grzegorz.

gabriel

Postautor: gabriel » ndz maja 18, 2008 12:14 pm

grzegorz75 pisze:tego sie chyba nie dowiesz ......

Przed kupnem danego pojazdu zawsze można zażądać takiej gwarancji pisemnej od sprzedającego, a następnie z dokumentami w ręce zweryfikować oficjalnie na policji, rower odkupiony można tak sprawdzić a co dopiero auto.
NIC TO !!! , MOJE ŻYCIE I TAK , TOCZY SIĘ DALEJ , Pozdrawiam ... GABRIEL .

seb2k6

Postautor: seb2k6 » pn maja 19, 2008 10:24 pm

Ok, czyli podsumowując ;)

Wyszukuje sobię samochód, najlepiej z ważnym przeglądem (EU kontroll czy coś tam) i opłaconym podatkiem drogowym, jadę do gościa,
oglądam, wykonuję jazdę testową itp (pyt1. Czy mogę poprosić o "pożyczenie" samochodu przed zakupem np na kilka godzin jazdy aby dokładnie go sprawdzić i ewentualnie zahaczyć o warsztat znajomego mechanika?).

Spisuję umowę kupna/sprzedaży, płacę, zabieram samochód i jadę do domu :) Rozumiem, że sprzedający powinien mi dać wszystkie niezbędne dokumenty czyli...? to jest pyt nr 2 :)

Po powrocie do domu stawiam sobie samochód przed domem i idę go zarejestrować (do najbliższego oddziału Vegvesen... czy może da się przez net?) co pewnie trochę trwa. Jak będzie zarejestrowany to kupuje ubezpieczenie co też trochę trwa (wie ktoś ile mniej więcej ?). Pytanie nr3: czy w czasie jak załatwiam przerejestrowanie i ubezpieczenie to mogę używać samochodu ?

Prosze o sprostowanie mojego toku myślenia (jeśli potrzeba) i odpowiedzi na zadane pytania :)

Dzieki :)

Wróć do „MOTORYZACJA”