Pomocy!! Przeniesienie do szkoły w Norwegii

Gramatyka norweska, Inne języki, Forumowy Słownik, Materiały do własnej nauki.

Moderator: Moderatorzy

blueskycamomile

Postautor: blueskycamomile » wt maja 15, 2018 12:07 pm

Witam. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda przeniesienie się z polskiej szkoły do norweskiej. Mój norweski obecnie polega tylko na potrafieniu przywitania się, mam 18 lat i kończę drugą klasę liceum. Czy ktoś był w podobnej sytuacji lub wie coś o tym i mógłby wyjaśnić jak to wszystko wygląda, gdzie mam się zgłaszać i jak to całościowo przeprowadzić?? :)

Awatar użytkownika
Mardok
Pochwał: 1

Postautor: Mardok » czw maja 17, 2018 10:46 pm

Nie jestem pewna jak to będzie w Twoim przypadku, bo jesteś już pełnoletnia. Musisz się dowiedzieć w swojej Komunie czy mają przygotowawcze klasy dla dorosłych osób.

BaRyBa

Postautor: BaRyBa » sob maja 19, 2018 10:39 am

blueskycamomile pisze:Source of the post Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda przeniesienie się z polskiej szkoły do norweskiej.
Mój norweski obecnie polega tylko na potrafieniu przywitania się,
mam 18 lat i kończę drugą klasę liceum.

Po pierwsze, takie dokładne i wyczerpujące informacje, można uzyskać jedynie w Kuratorium Oświaty w twoim województwie.
Po drugie, masz 18 lat i jesteś dopiero w 2 klasie! Tu w Norwegi, 18-latkowie, kończą MATURĘ i startują na studia.
Tak jak napisano wyżej, w Norwegi 18-latkowie, to już osoby dorosłe i nie podlegają pod ochronę państwa w sprawach szkolnictwa.
Jeżeli przerwiesz teraz w Polsce swoją dalszą edukację to niestety nie będziesz miała średniego wykształcenia.
A wykształcenie na poziomie gimnazjum, nic nie daje tak w Polsce jak i tym bardziej w Norwegi.
Po trzecie i następne, Jeżeli nie znasz co najmniej angielskiego na średnim poziomie, tak w komunikacji słownej jak i pisemnej, to masz niestety zamkniętą drogę na edukację zagraniczną w tym też tu w Norwegi.
By osoba dorosła mogła kształcić się w Norwegi na uczelniach dziennych MUSI mieć tutaj co najmniej rodzinę, która wyłoży pieniądze na edukację, lub legalne zabezpieczenie gotówkowe na koncie bankowym - kiedyś było to ponad 100-tys.koron na pierwszy rok edukacji.
Jaka jest obecnie minimalna kwota tego nie wiem, jednak na pewno nie mniejsza, a dużo większa.

Jednak takie dane powinnaś sama sobie znaleźć na odpowiednich stronach w necie, skoro chcesz uczyć się poza granicami kraju ojczystego.

Wróć do „NORWESKI JĘZYK, INNE JĘZYKI, EDUKACJA”